aida*s.g.

Concediu Anual

Postări Recomandate

aida*s.g.

buna, spunetimi va rog daca ies din concediu de maternitate la serviciu in luna iulie , pot sa-mi iau un concediu anual anul acesta sau numai la anu? (inainte de a iesi in concediu de maternitate am luat concediu anual de odihna).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

buna, spunetimi va rog daca ies din concediu de maternitate la serviciu in luna iulie , pot sa-mi iau un concediu anual anul acesta sau numai la anu? (inainte de a iesi in concediu de maternitate am luat concediu anual de odihna).

Buna ziua,

Raspunsul este, la anul

Partajează acest post

Link spre post
olya

Bună ziu, Dle Popa, am așa o întrebare: sunt angajată, urmează să ies în concediu de odihnă. Am auzit că pot cere două săptămâni suplimentare la concediu, eu fiind mamă a doi copii minori. Mă interesează dacă aceste două săptămâni vor fi remunerate și în ce fel. Vă mulțumesc!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Bună ziu, Dle Popa, am așa o întrebare: sunt angajată, urmează să ies în concediu de odihnă. Am auzit că pot cere două săptămâni suplimentare la concediu, eu fiind mamă a doi copii minori. Mă interesează dacă aceste două săptămâni vor fi remunerate și în ce fel. Vă mulțumesc!

Buna ziua,

Din pacate acele 14 zile sunt conssiderate concediu neplatit insa aveti dreptul concediu suplimentar platit de 4 zile(pe care il puteti alipi la cel de baza).

Partajează acest post

Link spre post
olya

Buna ziua,

Din pacate acele 14 zile sunt conssiderate concediu neplatit insa aveti dreptul concediu suplimentar platit de 4 zile(pe care il puteti alipi la cel de baza).

Mulțumesc pentru răspuns!

Pentru aceste 4 zile de concediu suplimentar se scrie cerere aparte sau ele se includ automat la concediul de bază?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mulțumesc pentru răspuns!

Pentru aceste 4 zile de concediu suplimentar se scrie cerere aparte sau ele se includ automat la concediul de bază?

Nu se includ automat. Le puteti solicita separat intr-o alta perioada sau puteti sa le mentionati in aceeasi cerere pentru concediu de odihna anual.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Nu se includ automat. Le puteti solicita separat intr-o alta perioada sau puteti sa le mentionati in aceeasi cerere pentru concediu de odihna anual.

Vă mulțumesc, Dle Avocat!

Editat de olya

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

Buna ziua,

Raspunsul este, la anul

dar de ce doar la anul?

daca doamna are concediu nefolosit pentru perioadele precedente lucrate, ar putea sa solicite acest concediu de odihna dupa expirarea concediului de ingrijire a copilului

daca nu ma insel, Codul Muncii prevede asa situatie

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

dar de ce doar la anul?

daca doamna are concediu nefolosit pentru perioadele precedente lucrate, ar putea sa solicite acest concediu de odihna dupa expirarea concediului de ingrijire a copilului

daca nu ma insel, Codul Muncii prevede asa situatie

Cuvintul cheie la dvs. este "daca", in cazul ei ea a spus ca la folosit.

PS daca aveti intrebari incepeti o tema separata

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

catre dumneata nu am intrebari )))

sanatate !

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator oxana.marian

Spuneti-mi ve rog. Pentru a beneficia de aceste 4 zile de concediu suplimentar, persoana care are 2 copii trebuie sa aduca certificat de la  locul de munca al sotului/sotiei ca el/ea nu a beneficiat de aceste 4 zile?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Spuneti-mi ve rog. Pentru a beneficia de aceste 4 zile de concediu suplimentar, persoana care are 2 copii trebuie sa aduca certificat de la  locul de munca al sotului/sotiei ca el/ea nu a beneficiat de aceste 4 zile?

nu am inteles intrebarea... cui sa-i duca certificatul?

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Intrebarea e urmatoarea : Am dreptul la concediu pe anul 2013 ? , concediu deplin sau o parte.

Deci in 2010 am iesit in concediu de ingrijire a copilului .

Din octombrie 2013 am revenit la serviciu pe 7 ore fiind inca in concediu de ingrijire a copilului pina la data de 23.12.2013 .

Acum la fel lucrez zi incompleta , 7 ore .

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Intrebarea e urmatoarea : Am dreptul la concediu pe anul 2013 ? , concediu deplin sau o parte.

Deci in 2010 am iesit in concediu de ingrijire a copilului .

Din octombrie 2013 am revenit la serviciu pe 7 ore fiind inca in concediu de ingrijire a copilului pina la data de 23.12.2013 .

Acum la fel lucrez zi incompleta , 7 ore .

Ve-ti avea dreptul dupa expirarea a 12 luni de munca

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Ve-ti avea dreptul dupa expirarea a 12 luni de munca

Atunci cum se interpreteaza acest articol din Codul Muncii ?

Articolul 115. Modul de acordare a concediului de odihna anual

(1) Concediul de odihna( pentru primul an de munca( se acorda( salariat,ilor dupa( expirarea a 6 luni de munca( la unitatea respectiva(.

(2) I^nainte de expirarea a 6 luni de munca( la unitate, concediul de odihna( pentru primul an de munca( se acorda(, i^n baza unei cereri scrise, urma(toarelor categorii de salariat,i:

a) femeilor – i^nainte de concediul de maternitate sau imediat dupa( el;

b) salariat,ilor i^n vi^rsta( de pi^na( la 18 ani;

c) altor salariat,i, conform legislat,iei i^n vigoare.

p.s. am un stagiu de 7 ani la intreprinderea data .

Editat de Eusa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

(1) Concediul de odihna( pentru primul an de munca( se acorda( salariat,ilor dupa( expirarea a 6 luni de munca( la unitatea respectiva(.

(2) I^nainte de expirarea a 6 luni de munca( la unitate, concediul de odihna( pentru primul an de munca( se acorda(, i^n baza unei cereri scrise, urma(toarelor categorii de salariat,i:

Doar pentru primul an de muncă(dvs. lucrati 7 ani la unitatea data)

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Totusi nu gasesc unde ar fi scris in lege ca am dreptul la concediu anual platit abia peste 12 luni dupa iesirea la serviciu.

Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul
                            de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea
                            copilului

(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se poate acorda concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
    (2) Persoanelor menţionate la art.124 alin.(4) şi la art.127 concediul de odihnă anual li se acordă, în baza unei cereri scrise, după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
    (3) Salariaţii care au adoptat copii nou-născuţi sau i-au luat sub tutelă pot folosi, în baza unei cereri scrise, concediul de odihnă anual după terminarea oricăruia din concediile acordate conform art.127.
    (4) Concediile de odihnă anuale, conform alin.(1)-(3), li se acordă salariaţilor indiferent de vechimea în muncă în unitatea respectivă.

Partajează acest post

Link spre post
Amiga

Здравствуйте Григорий!

Подскажите пожалуйста решение.

Работаю на предприятии с 02.09.2013

В декрет ориентировочно должна буду выйти с 08.09.2014.

За всё время работы ни разу отпуск не брала.

С какого числа я могу написать заявление на предоставление ежегодного оплачиваемого отпуска на все положенные мне 28 календарных дней?

Планировала написать с начала августа, чтобы успел закончиться месяц отпуска до декрета. Но непосредственный начальник на работе отказывается давать согласие на такой отпуск,т.к. говорит что его могут оштрафовать если он мне подпишет такое заявление, потому что на момент начала отпуска еще не будет полных 12 месяцев на данном рабочем месте.

Как по закону будет правильно?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Здравствуйте Григорий!

Подскажите пожалуйста решение.

Работаю на предприятии с 02.09.2013

В декрет ориентировочно должна буду выйти с 08.09.2014.

За всё время работы ни разу отпуск не брала.

С какого числа я могу написать заявление на предоставление ежегодного оплачиваемого отпуска на все положенные мне 28 календарных дней?

Планировала написать с начала августа, чтобы успел закончиться месяц отпуска до декрета. Но непосредственный начальник на работе отказывается давать согласие на такой отпуск,т.к. говорит что его могут оштрафовать если он мне подпишет такое заявление, потому что на момент начала отпуска еще не будет полных 12 месяцев на данном рабочем месте.

Как по закону будет 

Позакону вы имеете право взять первый отпуск ууже после 6 мес. работы, в случаи беремености даже раньше

Partajează acest post

Link spre post
Amiga

Позакону вы имеете право взять первый отпуск ууже после 6 мес. работы, в случаи беремености даже раньше

Мне говорят, что до исполнения года работы я имею право взять только 2 недели отпуска.

Я имею право требовать в августе отпуск на все 28 календарных дней?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Мне говорят, что до исполнения года работы я имею право взять только 2 недели отпуска.

Я имею право требовать в августе отпуск на все 28 календарных дней?

только 2 недели отпуска

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum