liubic

Numarul Maxim De Copii Admis In Grupa

Postări Recomandate

liubic

Cine stie care este numarul maxim de copii permis intro grupa? Este vreo norma stabilita?

Ne-am ciocnit de o problema, la gradinita noastra vor sa creeze o grupa mixta unind 2 grupe de copii cu virste diferite una merge la scoala in 2013, cealalta in 2014. In total se primesc 43 de copii.

Ma ia groaza, pentru ca am impresia ca se vor ocupa de copii care merg la scoala, iar ceilalti vor fi lasati in voia soartei pentru ca ei vor mai avea un an pina la scoala.

Editat de liubic

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AnnaZ

dupa cite stiu eu 25-27, la noi in grupa sunt 21, si asa grupe sunt inca 2 (de aceeas virsta), si nu am auzit sa faca din 3 grupe 2, dar cred ca si parintii ar fi contra...

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

ar trebui sa va iee groaza nu de faptul ca se vor ocupa sau nu de copii....ci de faptul ca vor fi tocmai 43.....

eu nu-mi inchipui cum vor fi ei culcati.....astea-s 2 grupe complete.(cite 21 de copii).....

in primul rind parintii nu trebuie sa fie deacord sub nici un pretext.....

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Nu stiu numarul exact.Dar la noi in grupa deja sunt 30 de copii. si mie imi pare ca sunt prea multi copii ......

Partajează acest post

Link spre post
liubic

Conform legii invatamintului scrie "In invatamintul prescolar grupa este de cel mult 10 copii - in cresa, 15- in gradinita. Am sunat la Directia Generala si mi-au spus ca 25, dar tinind cont de faptul ca exista un numar foarte mare de copii care doresc sa fregventeze gradinita se admit devieri.

In grupa noastra sunt 25 de copii in grupa cealalta 18, directoarea ne explica ca statul nu-si poate permite sa intetrina grupe asa mici si cu frecventa redusa.

Am expus problema la Directia de Invatamint mi+au promis ca pina astazi seara, sau cel tirziu luni dimineata imi dau un raspuns.

Dar cel mai interesant, ca din toti parinti prezenti la adunarea cea mai indignata eram doar eu.

Partajează acest post

Link spre post
Aries

Conform legii invatamintului scrie "In invatamintul prescolar grupa este de cel mult 10 copii - in cresa, 15- in gradinita. Am sunat la Directia Generala si mi-au spus ca 25, dar tinind cont de faptul ca exista un numar foarte mare de copii care doresc sa fregventeze gradinita se admit devieri.

а не сказали на сколько? Предполагаю что речь о 2-3 деток, но никак не в 2 раза больше.

43 ребенка.. а сколько воспитателей и нянек? А какой метраж игрового пространства в группе? Тоже в двойном размере?

Partajează acest post

Link spre post
василиса

у нас так было - объединили две разновозрастные группы на какой-то летний период ( месяц-два точно не вспомню), было связано с отпусками-ремонтами. Расчитывалось, что всё равно все 40 с чем-то человек садик не посещяют в летние месяцы, с нами ( родителями) это обговаривалось

Partajează acest post

Link spre post
liubic

а не сказали на сколько? Предполагаю что речь о 2-3 деток, но никак не в 2 раза больше.

43 ребенка.. а сколько воспитателей и нянек? А какой метраж игрового пространства в группе? Тоже в двойном размере?

на весь учебный год. Будут 2 воспитателя и 1 няня. Конечно не в двойном размере. Они говорят что так как поещаемость не 100% то проблем не будет.

Partajează acest post

Link spre post
SWEETMAMA

у нас 210 садик группа 3 = 39 детей по списку вчера в садик пришли 31

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

foarte straniu......va explic dece....

in gradinita copiilor mei....sunt 3 grupe "mari"....a cite 17-18-15 copii in fiecare.........

fetita mea frecventeaza grupa cu 18 copii la numar....si deoarece Ea, imreuna cu inca 5 copii , sunt mai mari de 6 ani, noi parintii am decis sa-i dam la scoala anul acesta....

deci 18 - 6 = ramin in grupa 12 copii.....si grupa nu se desfiinteaza, ramine sa activeze.

S-a pus intrebarea, catre parintii copiilor care vor ramine, daca DORESC ca copiii lor sa fie impartiti si repartizati in celelalte 2 grupe...dar, deoarece parintii AU FOST IMPOTRIVA....(si cel mai important este faptul ca nu au fost nevoiti sa-si exprime indignarea oficial)... grupele ramin asa cum sunt.

cifra de 25 copii...este MAXIMA...si nu MINIMA....devierile de la numar se admit in cantitate de 2-3 copii...in dependenta de capacitatea si incaperea grupei.

VOI, colectivul de parinti, in orice moment puteti invoca legea invatamintului, in care sunt prescrise ALTE cifre...si ve-ti avea dreptate....

succes.

PS: daca pina la urma s-ar merge impotriva vointei parintilor si grupele se vor uni...eu mi-as retrage copilul din aceasta grupa si gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
liubic

Astept raspuns de la Directia de Invatamint, iar apoi voi merge inca o data la Directoare. Din pacate nu toti parintii sunt indignati, se pare ca unora le este indiferent ca o sa vie 25 sau 43 de copii. Dar am mai vorbit astazi cu alte mamici si se pare ca limita de 38 este foarte actuala la noi in capitala.

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Я тож немного в шоке от количества детей в группе у сына. Вчера узнала что их 36 по списку. Вчера присутствовали 28 детей!!! Некоторые уже начали делить шкафчик на двоих....((( Интересно , а спальных мест им хватает....???? Надо внезапно на сон наведаться в сад и посмотреть как они там спят....

У нас садик востребованный очень...

Editat de Natalya

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

вот у меня вопрос , где ребенку лучше?

- в "востребованном" садике но в групе 40 детеи, или

- в менее востребованом но в групе максимум 20 детей

помоему ответ очевиден ))))

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

вот у меня вопрос , где ребенку лучше?

- в менее востребованом но в групе максимум 20 детей

Мы выбрали садик не потому что востребованный, а потому что хороший садик рядом с домом, а оказалось что детей нашего возраста уйма ... а садик то русский, а группа румынская малышовая ток одна (((

Editat de Natalya

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

Мы выбрали садик не потому что востребованный, а потому что хороший садик рядом с домом, а оказалось что детей нашего возраста уйма ... а садик то русский, а группа румынская малышовая ток одна (((

а какой сад, если не секрет? случайно не 136?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

укажите пожалуйста на закон где регламентируется сколько детей должно быть в группе :4tivo:

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

а какой сад, если не секрет? случайно не 136?

Точное попадание ))) 136 !!!

Вот завтра нагряну как гром среди ясного неба в обеденный сон ... хочу посмотреть где спит мой сын .

Partajează acest post

Link spre post
liubic

укажите пожалуйста на закон где регламентируется сколько детей должно быть в группе :4tivo:

http://chisinauedu.md/Sistemul_educational_municipal aici gasiti legea invatamintului, doar ca am inteles de la educatoare di directoare ca exista un document actualizat unde numarul de copii in grupa trebuie sa fie 25.

Admiterea unui numar mai mare de copii decit 25 se explica foarte simplu, doritori sa fregventeze gradinita sunt multi, iar gradinite sunt putine. Respectiv parintii sunt de acord sa dea copilul la gradinita chiar daca este al 40 pe lista.

In situatia data cred ca e necesar de facut regula la nivel de tara, pentru ca daca peste tot legea nu se respecta, atunci nu stiu ce parinte ar cistiga lupta ca in grupa sa fie doar 25 de copii. Sunt necesare gradinite noi, dar din pacate statul nostru desi afirma ca copii sunt viitorul nostru, nu face nimic pentru a le oferi un viitor.

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

...

Вот завтра нагряну как гром среди ясного неба в обеденный сон ... хочу посмотреть где спит мой сын .

у нас 31 детей, но дочка уже мне рассказала что некоторые детки спят по двое в кроватке. Надо бы и мне наведаться в обед, но уже осенью...летом посещаемость меньше. :scratch_one-s_head:

liubic, multumesc. Foarte trista situatie...

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

Наташа, отпишитесь, пожалуйста. Я уже так начала переживать, и еще, это частная или государственная группа? Кстати, мы когда записались туда, нам сказали, что на молдавскую группу даже не рассчитывайте! там переполнено все, а в русскую мы 33-и были записаны уже, но еще набор продолжается...

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Наташа, отпишитесь, пожалуйста. Я уже так начала переживать, и еще, это частная или государственная группа? Кстати, мы когда записались туда, нам сказали, что на молдавскую группу даже не рассчитывайте! там переполнено все, а в русскую мы 33-и были записаны уже, но еще набор продолжается...

Короче пошла я туда в 13.30 ... воспитательница меня мило впустила без проблем. Спят все в отдельных кроватях. Там просто на таких маленьких кроватках не уместятся 2 детей на одном ложе. Мои сын у двери спит. А есть кровати как ступень... верхний уровень , потом из нее отодвигается ниже еще уровень, т.е. второе ложе, а потом еще и самый нижний 3 уровень. Таких кроватей 2-3 штуки. Как бы по 2-4 запасных места. Меня конеш еще заинтересовал вопрос каждый ли спит всегда на своем месте. Меня уверили что да. А то помнится мне мое детство в советском садике...когда я маме с сада вшей таскала, пока мама не нагрянула когда меня не было в саду , и увидела что на мое пустующее место других детей ложили спать... вот оттуда и непрошеные гости ((((А также посмотрела санузел, туалеты, умывальники и т.д. ...все чисто и аккуратно) с этим проблем нет. Сегодня пришло 24 ре в сад...

Наша группа -гос группа. Малышовая группа что русская, что молдавская только одна. Имею виду малышовая это детки двух с половиной -3-4 лет.Ну нет там как таковых частных групп. Нам объяснили что нет такого понятия как частная группа. Все везде одинаково, просто в более старших группах когда родители хотят чтоб с детьми дополнительно занимались то они массово организовывают сей процесс , собирают деньги, вот вам и понятие "частной группы".

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

странно, нас спросили, хотим мы в государственную или платную. нам сказали с сентября будем ходить, получается мы в вашу группу добавимся?

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

странно, нас спросили, хотим мы в государственную или платную. нам сказали с сентября будем ходить, получается мы в вашу группу добавимся?

Ксения , а кто именно вас спрашивал в какую группу, в гос или платную ?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator INA

Astept raspuns de la Directia de Invatamint, iar apoi voi merge inca o data la Directoare. Din pacate nu toti parintii sunt indignati, se pare ca unora le este indiferent ca o sa vie 25 sau 43 de copii. Dar am mai vorbit astazi cu alte mamici si se pare ca limita de 38 este foarte actuala la noi in capitala.

la noi sunt trei gradinite,in una num maxim e de 25 copii,pe urma directoarea spune,ca numai sunt locuri,pe cind in gradinita in care vreau sami dU COPILUL,IN GRUPA PE LISTA SUNT 36,sunt putin indignata;                                     si in grupe vor sa cumparam televizor pentru activitati,iarasi indignata,cred ca le vor pune desene animate,macar ca personalul neaga acest lucru.INTREBAREA MEA E DACA IN ALTE GRADINITE AU TELEVIZOR PE PERETE???????????//

Partajează acest post

Link spre post
Julya

У нас в группе по списку 28 детей, шкафчиков не хватает, мы пользуемся одним шкафчиком на двоих, кроватки вообще 22 штуки. Но так как не все дети ходят, проблем пока нет. Мой ребенок спит всегда на одной кровати. А вот если придут все дети по списку, то тогда что? Для меня непонятен такой принцип набора детей.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum