LoredanaSP

Olimpiade

Postări Recomandate

LoredanaSP

Cine stie din ce clasa si la ce discipline se petrec olimpadele la noi in Chisinau?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LoredanaSP

O colega de servici a spus ca copilul ei pleaca la olimpada din Bulgaria - disciplina matematica - clasa I.

Nu-mi vine sa cred ca se petrec olimpade in clasa I si inca in tara straina. :rolleyes::scratch_one-s_head:

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Так, что никто ничего не знает?

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

да что за глупости))

могу точно с казать что в начальной школе максимум город по математике, и то, не раньше 3-4 класса.

в первом нет олимпиад, во втором -школьные.

кроме того, у нас есть официальный сайт мин-ва образования, где вся информация об олимпиадах и списки номинантов и призеров (начиная с города)

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

да и вообще, в этом году международная математическая олимпиада в Аргентине)))

и среди старшеклассников всегда!!!

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

да и вообще, в этом году международная математическая олимпиада в Аргентине)))

и среди старшеклассников всегда!!!

Вот, вот ...... и мне показалось странно.

Дети ведь в первом классе, только научились хорошо читать, писать, рассказывать, анализировать тексты ... ну и математика, правда, будет посложнее чем когда я училась, но чтобы прямо на олимпиаду, мне тоже показалось бред........

Значит, все таки, врушка.........?

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

про врушку ничего не могу сказать))

мало ли какие у нее там олимпиады :)

но точно не официальные и не от республики молдовы они едут)

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

Poate e tabara de matematica in Bulgaria, dar nu olimpiada. Poate doamna incurca ceva

Avem nishte cunoscuti, fetita lor e la Eliade, pai ei anul trecut au avut Tabara in BUlgaria de Matematica (nushtiu cum e corect de scris) a plecat copilul si parintii.

Parintii au achitat mai mult, copilul mai putin, insa totul a fost cu reducere.

Au prins 2 iepuri o data, si copilul a invatat matematica si s-a odihnit cu parintii.

Partajează acest post

Link spre post
micaela

sunt concursuri de matematica chiar si pentru cei din cl I

vedeti un exemplu aici se incepe de la cl I pina la a XI

cu numele invingatorilor

dar acestea nu pot fi numite olimpiade republicane

Partajează acest post

Link spre post
Отрада

cu numele invingatorilor

есть еще немало организаций и не только по молдове, но и международных, где ты можешь хоть он лайн проходить олимпиады, но это никак не государственные.

официальные государственные олимпиады планируются и проводятся согласно регламенту и приказам министра образования, дипломы также подписаны министром образования, а не президентом клуба (или клубов).

в любом случае, похвально что есть такие клубы! занимаясь в них, можно участвовать и в официальных олимпиадах и выигрывать на общих основаниях. но преимуществ кроме знаний они не дают. тогда как победители гос. олимпиад имеют право участвовать в международных.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

cu numele invingatorilor

Multumesc pentru info.

Si eu sunt de parerea ca maximum ce pot fi concurse locale, dar nici decum internationale, mai ales pentru copii vorbitori doar l.romana.

Partajează acest post

Link spre post
Angi

Poate e tabara de matematica in Bulgaria, dar nu olimpiada. Poate doamna incurca ceva

Avem nishte cunoscuti, fetita lor e la Eliade, pai ei anul trecut au avut Tabara in BUlgaria de Matematica (nushtiu cum e corect de scris) a plecat copilul si parintii.

Parintii au achitat mai mult, copilul mai putin, insa totul a fost cu reducere.

Au prins 2 iepuri o data, si copilul a invatat matematica si s-a odihnit cu parintii.

credca e vorba totusi de tabara aceasta, ei primesc copii de la orice virsta spoate si cu parintii, baiatul meu anul acesta va pleca" Tabara Specializata de Matematică „ALTAIR 2012”

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

credca e vorba totusi de tabara aceasta, ei primesc copii de la orice virsta spoate si cu parintii, baiatul meu anul acesta va pleca" Tabara Specializata de Matematică „ALTAIR 2012”

Copilul vorbeste/cunoaste l.rusa?

Partajează acest post

Link spre post
Angi

Copilul vorbeste/cunoaste l.rusa?

da, si nu numai ))))) are 16 ani,

dar de ce intrebati de cunoasterea l.rusa? dupa cum stiu profesorii care pleaca cu ei sunt vorbitori de romana.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

da, si nu numai ))))) are 16 ani,

dar de ce intrebati de cunoasterea l.rusa? dupa cum stiu profesorii care pleaca cu ei sunt vorbitori de romana.

Fiindca merge vorba despre copiii din clasa I (7-8 ani).

Desigur, daca tabara este organizata de ai nostri, atunci nici vorba..........

Partajează acest post

Link spre post
Lolly

Киевская подружка сказала, что у её сына-первоклассника была уже в этом году по крайней мере одна олимпиада по математике. Школьная, как я поняла.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

в "моё" время городские и районные были с 3го класса

республиканские с 8го

международные с 9го

на международную едут 6 участников от страны, у них нет разделений по возрасту\классу, все участвуют на равных

для отбора на международную мы занимались 4 раза в год по 2 недели в сборной Молдовы, в математическом "лагере", куда приглашались 1-3 места республиканской олимпиады, в общей сложности около 40ка человек.

2 раза в год лагерь был в Молдове (ноябрь и апрель), 2 раза в год ездили в Румынию (январь и август) заниматься с их сборной

в конце каждого курса - конкурс

по результатам апрельского конкурса первые 6 человек ехали на международную, их потом тренировали отдельно

не думаю что с тех пор что-то изменилось, так как организаторы всё те же, тренеры также, всё мои любимые учителя ))))

Partajează acest post

Link spre post
micaela

не думаю что с тех пор что-то изменилось, так как организаторы всё те же, тренеры также, всё мои любимые учителя ))))

chiar asa si este :)

des ma intilnesc cu profesoarea mea de matematica, ce acum e in comisia de organizare a olimpiadelor si mereu imi povesteste despre asta, mai ales de balcaniada....

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

primul meu boyfriend avea aur la Balcaniada si argint la Internationala ))))

eu din pacate maxim ce am avut - 3 ani la rind locul 3 la Republicana + vreo 6-7 mentiuni de la concursuri interjudetene din Ro

Partajează acest post

Link spre post
micaela
primul meu boyfriend avea aur la Balcaniada si argint la Internationala )))) eu din pacate maxim ce am avut - 3 ani la rind locul 3 la Republicana + vreo 6-7 mentiuni de la concursuri interjudetene din Ro

asta e ff bine, bravo! acum stim cit de talentati sunt administratorii nostri

eu stateam intr-o banca cu un fanat in matematica si fizica

in rezultat m-am molipsit de matematica)))), dar sa particip asa activ pentru pregatiri la olimpiada ..nu prea doream, maxim la nivel de municipiu, iata cind faceam lucrari de curs in liceu... asta da.... s-a staruit Diana mai bine si rezultate a avut )))

Partajează acest post

Link spre post
dvajdi_mama

Алина, скажите, пожалуйста, в какой школе Вы учились?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Алёна, это не школьные учителя, а с ГосУнивера с факультета математики и информатики. Многие из них преподают также в Реальном Лицее (в центре)

училась в 3х разных школах

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum