aida*s.g.

E Posibil ?

Postări Recomandate

aida*s.g.

buna ziua, spunetimi va rog eu activezi in calitate de secretara la liceu , la moment sunt in concediu de maternitate pina la 3 ani, vreau sa ies la serviciu pe 7 ore zilnice cu pastrarea indemnizatiei pentru ingrijirea copilului pina 3 ani, e posibil ?

La casa teritoriala mi s-a spus ca daca lucrezi nu 8 ore zilnice iar macar 6-7 ore pe zi e posibil sa pastrezi si compensatia , e adevarat ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

buna ziua, spunetimi va rog eu activezi in calitate de secretara la liceu , la moment sunt in concediu de maternitate pina la 3 ani, vreau sa ies la serviciu pe 7 ore zilnice cu pastrarea indemnizatiei pentru ingrijirea copilului pina 3 ani, e posibil ?

La casa teritoriala mi s-a spus ca daca lucrezi nu 8 ore zilnice iar macar 6-7 ore pe zi e posibil sa pastrezi si compensatia , e adevarat ???

Buna ziua,

 

Da, e posibil în condiţiile timpului de muncă parţial (sub 40 de ore) sau la domiciliu (conform Hotărîrii Guvernului cu privire la indemnizaţiile adresate familiilor cu copii 1478/15.11.2002 //Monitorul Oficial 154-157/1612, 21.11.2002).

Totodata, conform art. 97 codul Muncii: (1)"(...) La rugămintea femeii gravide, a salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 14 ani sau copii invalizi (inclusiv aflaţi sub tutela/curatela sa) ori a salariatului care îngrijeşte de un membru al familiei bolnav, în conformitate cu certificatul medical, angajatorul este obligat să le stabilească ziua sau săptămîna de muncă parţială.

(2) Retribuirea muncii în cazurile prevăzute la alin.(1) se efectuează proporţional timpului lucrat sau în funcţie de volumul lucrului făcut.

(3) Activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial nu implică limitarea drepturilor salariatului privind calcularea vechimii în muncă, inclusiv a stagiului de cotizare, cu excepţia cazurilor prevăzute de legislaţia în vigoare, durata concediului de odihnă anual sau a altor drepturi de muncă."

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Svetlana1987

Buna ziua,

 

Da, e posibil în condiţiile timpului de muncă parţial (sub 40 de ore) sau la domiciliu (conform Hotărîrii Guvernului cu privire la indemnizaţiile adresate familiilor cu copii 1478/15.11.2002 //Monitorul Oficial 154-157/1612, 21.11.2002).

Totodata, conform art. 97 codul Muncii: (1)"(...) La rugămintea femeii gravide, a salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 14 ani sau copii invalizi (inclusiv aflaţi sub tutela/curatela sa) ori a salariatului care îngrijeşte de un membru al familiei bolnav, în conformitate cu certificatul medical, angajatorul este obligat să le stabilească ziua sau săptămîna de muncă parţială.

(2) Retribuirea muncii în cazurile prevăzute la alin.(1) se efectuează proporţional timpului lucrat sau în funcţie de volumul lucrului făcut.

(3) Activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial nu implică limitarea drepturilor salariatului privind calcularea vechimii în muncă, inclusiv a stagiului de cotizare, cu excepţia cazurilor prevăzute de legislaţia în vigoare, durata concediului de odihnă anual sau a altor drepturi de muncă."

Здравствуйте!У меня очень запутанная ситуация.Может,вы мне сможете помочь.В 2008 году меня приняли на работу в школу учителем информатики и лаборантом(на постоянной основе).В апреле 2009 года я вышла в декрет.За это время в школе появился другой учитель.Он за 6 лет до меня вёл информатику в школе,затем был избран примаром села.А через два года его избрали депутатом в парламент.В 2010 году он вернулся в школу на часы информатики.В первую очередь,мне бы хотелось узнать,в каком положении нахожусь я в данном случае.Могут ли меня уволить?Законно ли меня приняли на эту (в 2008 году вакантную) должность?

22 июня 2012 года моему ребёнку исполняется 3 годика.Я ,по трудовому кодексу,обязана выйти на работу.НО в приказе допущена ошибка.Окончание отпуска по приказу у меня 31 июля 2012 года.Насколько я понимаю,это неправильно и незаконно.Руководитель(кстати,этот же учитель информатики)сказал,что ничего страшного в этом нет.И так,как работы летом в школе нет,его всё устраивает.Но у меня остался неиспользованным ежегодный оплачиваемый отпуск за 2009 год.Имею ли я право написать заявление о выходе на работу в положенный законом срок,то есть 23 июня?Или мне нужно написать заявление об изменении приказа?И есть ли у меня право на отпуск?Так же я боюсь,что промежуток между 22 июня и 31 июля может расцениваться как прогул.Подскажите,пожалуйста,как правильно поступить в этой ситуации.Буду очень благодарна за ответ.С уважением,Светлана.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Здравствуйте!У меня очень запутанная ситуация.Может,вы мне сможете помочь.В 2008 году меня приняли на работу в школу учителем информатики и лаборантом(на постоянной основе).В апреле 2009 года я вышла в декрет.За это время в школе появился другой учитель.Он за 6 лет до меня вёл информатику в школе,затем был избран примаром села.А через два года его избрали депутатом в парламент.В 2010 году он вернулся в школу на часы информатики.В первую очередь,мне бы хотелось узнать,в каком положении нахожусь я в данном случае.Могут ли меня уволить?Законно ли меня приняли на эту (в 2008 году вакантную) должность?

22 июня 2012 года моему ребёнку исполняется 3 годика.Я ,по трудовому кодексу,обязана выйти на работу.НО в приказе допущена ошибка.Окончание отпуска по приказу у меня 31 июля 2012 года.Насколько я понимаю,это неправильно и незаконно.Руководитель(кстати,этот же учитель информатики)сказал,что ничего страшного в этом нет.И так,как работы летом в школе нет,его всё устраивает.Но у меня остался неиспользованным ежегодный оплачиваемый отпуск за 2009 год.Имею ли я право написать заявление о выходе на работу в положенный законом срок,то есть 23 июня?Или мне нужно написать заявление об изменении приказа?И есть ли у меня право на отпуск?Так же я боюсь,что промежуток между 22 июня и 31 июля может расцениваться как прогул.Подскажите,пожалуйста,как правильно поступить в этой ситуации.Буду очень благодарна за ответ.С уважением,Светлана.

 

Ответ в теме: "Отпуск По Уходу За Ребёнком"

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum