efimia

Am Nevoie De Un Sfat

Postări Recomandate

efimia

Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti,baiatul meu are 2 luni jum,am fost la neurolog si la uzi la capusor ca sa pot sa merg sa fac vaccina de la 2 luni,medicul neurolog mi-a pus cotraindicatie......cind am nascut la uzi la capusor am fost a 2 zi,mi sa spus ca baiatul are niste pseudochisturi,care daca pina la 3 luni nu se vor absorbi imi vor da lecuire....acum la 2 luni cind am fost chisturile s-au diminuat in jumatate,apoi pediatru neurolog imi spune ca oricum trebuie lecuire si mi-a dat asa medicamente cinarizin,solutie elcar si inca paremise scrie aici vitamina e......la maternitate asa era scris in uzi "' in regiunea fronto condala(parca asa) bilateral citeva pseudochisturi cu dimensiunea 2-3 mm'' acum la uzi de la 2 luni scrie asa "'venriculele laterale la nivelul coarnelor anterioare pina la 4-5 mm,,,,,ventric III 5-6 mm,,,,,,,,pulsarea vaselor activa (+++),,,,,,la pereteii ventriculilor laterali ecosemnele accentuate (1,5mm ...unice) ............spatiul interemisferic si subarahnoidian 2mm............acum nustiu ce sa fac sa-i dau tratament ori nu,de aici pediatru de familie imi spune ca totul e bine iar pediatru neurolg ca nu prea,daca e nevoie eu pot sa vin cu baiatul al dumnevoastra la consultatie,nu vreau sa-i dau medicamente daca nu e nevoie,si mi s-a spus inca ca fontanela se inchide prea repede si sa nu-i mai dau pina cind vit d,mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

La moment eu nu consult, ma aflu in concediul de maternitate.

Daca ti fost la consulatatie la policlinica, puteti sa incercati o consulatiela un neuropediatru la centrul mamei si copilului, de ex Boboc Anatolii Gh.Datele sonografiei sunt bune cu exceptia ecosemnalelor, dar aceste chisturi foarte des trec mai spre 6-8 luni. Asa ca puteti s anu va grabiti cu vaccina, ca o pueti pune mai tirziu. Pe masura cresterii creerului, chisturile se micsoreaza, dar supravecheati copilul, cum se dezvolta psiho-motor.

Partajează acest post

Link spre post
efimia

va multumesc foarte mult.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum