lumipupsic

Perceperea Culorilor

Postări Recomandate

lumipupsic

Buna ziua. Baiatul meu are aproape 3 ani, numara bine, stie multe poezii etc., dar nicidecum nu poate memoriza culorile. Ma chinuie un gind - oare nu e vorba de perceperea defectuoasa a culorilor??? Ma ingrijorez mai mult si din cauza ca in timpul unei comisii medicale eu am fost diagnosticata cu tricromazie (desi imi pare ca percep foarte bine toate culorile si stiu ca aceasta anomalie este foarte rar intilnita la femei)- oare o femeie tricromad este neaparat purtatoare de fat cu percepere defectuoasa a culorilor? La ce virsta este recomandata sau are rost examinarea copiilor pentru confirmarea sau infirmarea acestei maladii? Asupra caror momente ar trebui sa atrag atentie sporita in timpul jocurilor cu copilul? Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Микрохирургия глаза

Buna ziua. Baiatul meu are aproape 3 ani, numara bine, stie multe poezii etc., dar nicidecum nu poate memoriza culorile. Ma chinuie un gind - oare nu e vorba de perceperea defectuoasa a culorilor??? Ma ingrijorez mai mult si din cauza ca in timpul unei comisii medicale eu am fost diagnosticata cu tricromazie (desi imi pare ca percep foarte bine toate culorile si stiu ca aceasta anomalie este foarte rar intilnita la femei)- oare o femeie tricromad este neaparat purtatoare de fat cu percepere defectuoasa a culorilor? La ce virsta este recomandata sau are rost examinarea copiilor pentru confirmarea sau infirmarea acestei maladii? Asupra caror momente ar trebui sa atrag atentie sporita in timpul jocurilor cu copilul? Va multumesc anticipat.

Добрый день

Извините ваш вопрос остался без ответа.

С одной стороны вы говорите что ребенок не может запомнить цвета. С другой подозреваете аномалию цветовосприятия. В любом случае исправить ни чего нельзя. Дальтонизм имеет генетические корни. Наверное 3 года это рано для обследования на дальтонизм. Обследование проводиться по таблицам и необходимо очень хорошее понимание пациентом сути тестирования. Вполне возможно что ребенок просто путает цвета.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Multumesc! Mai asteptam.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum