ircat7

Moldovenilor Li S-A Interzis Să Aducă La Banchete Alcool Fără Timbru De Acciz

Postări Recomandate

ircat7

Cine mai este in situatia mea? Eu deja am cumparat toata baututa fara timbre.....Ce sa fac?

lege din 15.05.2012 <În cafenelele, barurile şi restaurantele din Moldova în timpul organizării nunţilor, cumătriilor, banchetelor va fi interzisă folosirea băuturilor alcoolice fără timbru de acciz, chiar dacă acestea au fost aduse de participanţii la ceremonii. O declaraţie în acest sens a fost făcută, în cadrul conferinţei de presă de astăzi, de şeful Inspectoratului Fiscal Principal de Stat, Nicolae Platon.

Potrivit lui Platon, această prevedere este valabilă pentru toată producţia alcoolică, în afară de vinul de casă: vin spumant, divin, votcă şi alte băuturi tari, care vor fi admise la banchete doar în cazul în care vor fi marcate cu timbre de acciz, în conformitate cu standardele prevăzute. Platon a menţionat că, în prezent, în cadrul mai multor festivităţi sînt consumate băuturi spirtoase fără timbre de acciz.

În această situaţie cetăţenii pot avea de suferit dacă producţia alcoolică este contrafăcută. Totodată, vînzarea fiecărei sticle de 0,5 litri de votcă fără timbru de acciz prejudiciază statul cu 17,25 lei, deoarece anume atît costă timbrele de acciz pentru comercializarea legală.>

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oksanka

да мы тоже об этом узнали, когда искали зал для торжеств, придётся покупать в стране, хотя думали затарится в Приднестровье. хорошо, хоть не купили еще.

Partajează acest post

Link spre post
mumushika

nu stiam de legea data, multumesc pentru informatii.... parintii mei deja au cumparat bautura din Transnistria :sorry:

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea

nici noi inca nu am cumparat...huu..

pt cei ce au cumpara i-as sfatui sa vada cu sala...daca nu e in Chisinau poate vor accepta sa aduceti bautura, insa in caz de amenda sa achitati dvs amenda...interesant cat constituie?

Partajează acest post

Link spre post
Oksanka

мы общались с девочками в другой темке, "Ходят проверки и штрафуют заведения за алкоголь без акцизной марки. Штраф 50000 лей (за первый раз). Причем прямо во время банкета. Проверяют не только то, что на столах, но и бар/склад и пр. Поэтому заведения и не хотят рисковать." :sorry:

мы нашли зал не в городе, нас там сразу предупредили, так что это уже вовсю действует не только в городе

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

noi deja am cheltuit 500 euro pentru bautura, si am luat-o cu citeva zile inainte de a iesi legea :(. Si cine shtie cit ma costa sa ma luam alta bautura :(. Mai ales ca ne facem singuri nunta. shi bani nu prea avem. Imi vine sa pling de timpeniile care sunt la noi in Moldova. Cu ce eu-s vinovata, ce sa fac eu cu coniacu si votka si sampania? S-o beau eu? Cine stie, poate exista o iesire din situatie, se pot cumpara timbre aparte? Please help!

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea

da...rau ca in mijlocul sezonului de nunti a aparut legea...multi deja s-au pregatit...

poate sa incercati s-o vindeti celor care fac cumatrii sau diferite serbari acasa...cu toate ca asa mai greu ve-ti recupera banii..pacat...

p.s. amenda e destul de mare...

Editat de calatoarea

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

eu am inteles ca-i 25.000 lei de sticla, si noi la cele 150 de sticle care le avem, inchidem localu si intram in datorii dupa nunta - Pipets!

Partajează acest post

Link spre post
obst24

Irina verisoara mea a nimerit exact in situatia ta, bautura deja a cumparato si nunta e in august, cei de la sala au sunato si au anuntato, ei tot singuri isi fac nunta si cei de la sala i-au propus ca sa aiba p/u prima masa bautura cu timbru si apoi vad ei cum fac chelnerii...iata cum...cam aiurea

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

poate pentru cineva 500 euro nu-i asa mult, da sotul meu a lucrat doua luni pentru ca sa achite bautura. Pentru ca vreai si dupa nunta pe ceva sa incepi sa traiesti, mai ales ca mai asteptam si un copil.

Partajează acest post

Link spre post
Oksanka

eu am inteles ca-i 25.000 lei de sticla, si noi la cele 150 de sticle care le avem, inchidem localu si intram in datorii dupa nunta - Pipets!

я вас правильно поняла: :swoon: за одну бутылку нашедшую без акциза штраф 25.000? :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Irina verisoara mea a nimerit exact in situatia ta, bautura deja a cumparato si nunta e in august, cei de la sala au sunato si au anuntato, ei tot singuri isi fac nunta si cei de la sala i-au propus ca sa aiba p/u prima masa bautura cu timbru si apoi vad ei cum fac chelnerii...iata cum...cam aiurea

noi tot asa ne gindim, doar ca sala tre sa accepte, ne gindim pe linga cea pe care o avem, sa mai cumparam ceva sticle cu timbre. Dar oricum, sa stai toata seara pe tensiune.........Iti strica cea mai frumoasa zi din viata.....

я вас правильно поняла: :swoon: за одну бутылку нашедшую без акциза штраф 25.000? :girl_impossible:

asa au spus la stiri, pentru fiecare sticla cu timbru fals sau fara.

Partajează acest post

Link spre post
Oksanka

Ирина, не нервничайте - вам нельзя. а когда у вас свадьба?

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

dar si 50000 lei tot ii mult, 3000 euro :girl_impossible: , adica daca eu bag in nunta 10000 euro, tre sa platesc amenda 3000 euro, si dupa nunta cu ce ramin?

Partajează acest post

Link spre post
Oksanka

я вот хочу посмотреть, как будут проходить свадьбы, может появится вариант

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Ирина, не нервничайте - вам нельзя. а когда у вас свадьба?

27 iulie, am sa am 7 luni. Si nu vreau sa patesc una ca asta, vreau sa stau linishtita si sa ma distrez, cu toate ca si asa o sami fie greu

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

Девочки, кто уже купил алкоголь, чтоб не терять деньги, может вам продать купленный алкоголь без акцизов? На тех же 999, ну а уже потом добавить и купить тут алкоголь с акцизами. Это как вариант

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Девочки, кто уже купил алкоголь, чтоб не терять деньги, может вам продать купленный алкоголь без акцизов? На тех же 999, ну а уже потом добавить и купить тут алкоголь с акцизами. Это как вариант

este legal? N-o sa ma amendeze pe mine ca vind alcool fara timbre? Deja nu sunt consumator, ci distribuitor ca si oricare alt magazin, de exemplu.

Partajează acest post

Link spre post
Oksanka

Ирина, напишите мне в личку, какой у вас коньяк и по чем бы вы его хотели продать

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi

А если налить в графинчики? есть же и для коньяка красивые бутылочки... Это может даже красивее чем просто бутылка на столе... Конечно, неплохо бы чтоб эту посуду предоставил ресторан... Ситуаций таких наверное будет не мало..

Partajează acest post

Link spre post
molena

А если налить в графинчики? есть же и для коньяка красивые бутылочки... Это может даже красивее чем просто бутылка на столе... Конечно, неплохо бы чтоб эту посуду предоставил ресторан... Ситуаций таких наверное будет не мало..

Муж тоже об этом сказал, но тут вопрос, бытылки без акцизов ведь останутся? Нельзя налить водку и коньяк заранее и оставить. А проверяющие то не в зале будут проверки устраивать, а на кухне.

Но думаю выход всегда найдется.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Mda, cu grafinele tot e o idee, dar oricum pot cere documente pe bautura. La urma urmei, daca cauta bani, ei pot face si o expertiza sa vada ce fel de coniac se afla in grafine si daca este de aceeasi calitate ca cele din sticle. E oricum riscant......

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

Ирина, напишите мне в личку, какой у вас коньяк и по чем бы вы его хотели продать

и мне тоже

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Муж тоже об этом сказал, но тут вопрос, бытылки без акцизов ведь останутся? Нельзя налить водку и коньяк заранее и оставить. А проверяющие то не в зале будут проверки устраивать, а на кухне.

Но думаю выход всегда найдется.

se poate de spus ca sticlele s-au aruncat, dar n-au sa creada, vor cere certficate de calitate care se dau la cumparare, pare mi se.

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Eu am inteles ca este proiect de lege. Daca legea inca nu a intrat in vigoare, inseamna ca nu poate fi aplicata. In grafine daca o sa o turnati, n-o sa fie probleme, caci dupa ei iese ca si vinul de casa va trebui sa aiba timbru de acciz.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum