Irinica

Pentru Cei Ce Au Deja Certificatul De Cetatenie

Postări Recomandate

Irinica

Buna ziua! Mama are deja certificatul de cetatenie dar tata este decedat si trebuie sa depuna actele la Bucuresti. Care este procedura? Ea trebuie sa obtina certificatul de casatorie, nastere si pasaportul roman. Ii trebuie viza sau poate merge cu certificatul de cetatenie? Daca ii trebuie viza, se poate programa prin Internet?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
albinutza

Buna ziua! Mama are deja certificatul de cetatenie dar tata este decedat si trebuie sa depuna actele la Bucuresti. Care este procedura? Ea trebuie sa obtina certificatul de casatorie, nastere si pasaportul roman. Ii trebuie viza sau poate merge cu certificatul de cetatenie? Daca ii trebuie viza, se poate programa prin Internet?

La Romania se duce in baza certificatului de cetatenie si pasaportul nostru strain,

Doar la Bucuresti se elibereaza mentiune de deces (asa se numeste) daca eu nu gresesc si doar acolo elibereaza

Ca sa obtina si certificatul de nastere si cel de casatorie se poate si la Bucuresti sa faca transcrierea dar se poate si la Chisinau,

La Bucuresti este necesar sa te programez, iata aici e informatia http://www.primariasector1.ro/articole/citeste/comunicate-presa/1067/Sectorul-1-Precizari-utile-privind-activitatea-serviciului-de-transcriere-a-actelor-de-stare-civila

Partajează acest post

Link spre post
Alida

Pentru transcrierea actelor la Bucuresti se poate de programat si online: http://starecivila1....gramari-online/. Ce-i drept saptamina aceasta programau pentru luna decembrie 2012.

Da, exact, acuma programeaza pentru luna decembrie. Sora-mea dela Bucuresti mi-a zis de aceasta inca saptamana trecuta ... Doamne ce nebunie.... :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Da, exact, acuma programeaza pentru luna decembrie. Sora-mea dela Bucuresti mi-a zis de aceasta inca saptamana trecuta ... Doamne ce nebunie.... :girl_wacko:

Vad ca se fac programari pentru alte certificate in afara de cel de deces. Unde pot afla cand se fac programarile pentru transcrierea actului de deces? Si inca o intrebare: mama vrea sa plece in vizita la fratele meu la Cluj, poate ea merge doar cu certificatul de cetatenie si cu pasaportul moldovenesc si pentru cat timp e voie?

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Vad ca se fac programari pentru alte certificate in afara de cel de deces. Unde pot afla cand se fac programarile pentru transcrierea actului de deces? Si inca o intrebare: mama vrea sa plece in vizita la fratele meu la Cluj, poate ea merge doar cu certificatul de cetatenie si cu pasaportul moldovenesc si pentru cat timp e voie?

Irinika eu doar ti-am raspuns ca poate pleca fara probleme fara restrictii (eu de doua ori am fost la Bucuresti),

mentiunea de divort inseamna ca se face la Oficiul Starii Civile de pe linga Primaria sectorului 1 (str. Maresal Averescu)

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Irinika eu doar ti-am raspuns ca poate pleca fara probleme fara restrictii (eu de doua ori am fost la Bucuresti),

mentiunea de divort inseamna ca se face la Oficiul Starii Civile de pe linga Primaria sectorului 1 (str. Maresal Averescu)

Multumesc pentru informatii. Poate stiti pe cineva care se ocupa de transcrierea actelor la Bucuresti?

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Multumesc pentru informatii. Poate stiti pe cineva care se ocupa de transcrierea actelor la Bucuresti?

Acum intermediarii nu se ocupa de transcrierea actelor, doar o ruda apropiata poate sa dee la transcrierea actelor

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Acum intermediarii nu se ocupa de transcrierea actelor, doar o ruda apropiata poate sa dee la transcrierea actelor

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum