Chriska

La Ce Biserica Boteaza Copiii Cu Orice Nume?

Postări Recomandate

Chriska

Suntem in dilema...avem cateva zile de cand ne-am mai inmultit din nou, dupa 1,5 ani de "pauza" ;)

Avem 2 baieti frumusei !

Desigur ne gandim la botez deja peste vre-o 2 luni insa...numele au fost alese demult, Mark si Robert dar uite ca daca cu primul nume la biserica e totul OK, cu 2-lea nu prea. Numele Robert nu este in cartile noastre bisericesti si acest lucru ma supara nitzel. NU e in carte - inseamna ca nu-l boteaza cu acest nume.

Am auzit ca sunt biserici unde accepta cu orice nume...poate le stie cineva?

Merci !

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
carolincik2010

Suntem in dilema...avem cateva zile de cand ne-am mai inmultit din nou, dupa 1,5 ani de "pauza" ;)

Avem 2 baieti frumusei !

Desigur ne gandim la botez deja peste vre-o 2 luni insa...numele au fost alese demult, Mark si Robert dar uite ca daca cu primul nume la biserica e totul OK, cu 2-lea nu prea. Numele Robert nu este in cartile noastre bisericesti si acest lucru ma supara nitzel. NU e in carte - inseamna ca nu-l boteaza cu acest nume.

Am auzit ca sunt biserici unde accepta cu orice nume...poate le stie cineva?

Merci !

De obicei la alea mai mici,e una la posta veche,nu stiu din ce zona esti desigur,dar de ce nu vrei sa-i dai totusi un nume crestin.Dupa aia vei avea mereu probleme chiar si cand o sa vrei sa-l impartasi,si mai tarziu la cununia sa.Noi ne-am numit fetita Carolina dar ne-au botezat-o Cristina si sincer nu ma deranjeaza cu nimic.oricum numele de botez nu-l cunosc decat parintii si buneii.la mine si cumatrii care au fost la botez au uitat numele de botez.toti o stiu de carolina.

Partajează acest post

Link spre post
mamika

la noi la fel a aparut acesta dilema,baietelul nostru poarta numele Catalin dar e botezat cu un alt nume asemanator care este permis de catre biserica, noi am discutat cu un parinte puternic el parinteste ne-a sfatuit sa botezam copilul cu un nume crestin ca copilul sa aiba un inger pazitor, da sai zicem asa cum dorim, noi in casa ii mai zicem si pe numele de botez, si e bine cind este cunoscut doar de cei apropiati.

Partajează acest post

Link spre post
DeKaFe

Olya, sora mea a botezat-o pe nepotica la Catedrala Centrala. Nu stiu la care preot au fost, dar preotul i-o lamurit foarte frumos totul. El a spus ca ea poate sa boteze copilul dupa numele ales si nu vine in contradictie cu nici o lege dar ar fi bine copilasu sa aiba un inger pazitor, un nume de-al unui sfint. Asa ca vedeti acolo.

Partajează acest post

Link spre post
Diviana

Vreau sa spun cazul meu , am botezat copilul , fara macar sa mi se zica ca ar fi bine sa fie un nume al unui sfint ( e si vina mea desigur , trebuia sa cunosc aceste lucruri ) , regret fff mult , deoarece mai apoi am stat de vorba cu un preot care mi-a lamurit ca intradevar se primeste ca copilul nu are inger pazitor si ar fi bine sa fie botezat inca odata , am de gind sa-mi botez copilul cu un nume de sfint , ginditi-va bine . poate il botezati cu alt nume decit in acte , sau ii puneti 2-a nume .

P.S. biserica unde am botezat e in centru si este destul de solicitata , nu vreau sa dau nume , dar putetzi sa-mi scrieti in privat daca Va intereseaza si vretzi totusi sa botezati cu Robert . Succec !

Editat de Diviana

Partajează acest post

Link spre post
Calina

la Botanica Biserica Sf.Dumitru

Partajează acest post

Link spre post
AnaMaria

In Romania.

Citesc si ma minunez cat de mari sunt diferentele dintre bisericile romanesti si moldovenesti. Aici numele Catalin, Carolina, Robert sunt frecvente, si nimanui nici in cap nu-i vine sa refuze botezul cu numele asta pe motiv ca nu are sfant corespunzator. Dar daca parintele (anume parintele, nu preotul) doreste ca copilul sa aiba si un "inger protector din carte" isi boteaza copilul cu nume dublu - cunosc personal un Robert Andrei, si un Angelo David Gheorge (chiar si mie mi s-a parut chiudat, dar preotul n-a avut nimic de obiectat)

Partajează acest post

Link spre post
olya

la Botanica Biserica Sf.Dumitru

Nu este chiar așa. Pe fiică-mea mai mică n-au botezat-o cu numele ales de noi, ci cu unul asemănător (a botezat părintele Pavel).

Partajează acest post

Link spre post
dalas

Есть церковь на Штефана.Возле парламмента.Бывший планетарий.Слышала что там крестят всеми именами.У меня знакомая крестила мальчика Дамира.

Partajează acest post

Link spre post
Calina

Nu este chiar așa. Pe fiică-mea mai mică n-au botezat-o cu numele ales de noi, ci cu unul asemănător (a botezat părintele Pavel).

La Botanica biserica Sf.Dumitru pe fiica mea au botazat-o cu numele ales de noi Catalina a botezat parintele Pavel

Editat de Calina

Partajează acest post

Link spre post
Chriska

Gata, noi am solutionat. Am dat copililor nume crestine pentru botez dar in viata de zi cu zi raman a fi asa cum i-am numit. Deci Mark va fi Marcu la botez si Robert va fi Rafael. Merci pentru sfaturi !!!

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

La Botanica biserica Sf.Dumitru pe fiica mea au botazat-o cu numele ales de noi Catalina a botezat parintele Pavel

Straniu, si noi l-am botezat pe baiatul nostru la biserica Sf.Dumitru - parintele Pavel, drept ca asta a fost 7 ani in urma, poate au devenit mai indulgenti, au obosit :girl_wacko: de diversitatea numelor.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

fetelor....astea-s reguli interne de biserica ....de ex pe prietena mea ce mai buna (sintem de o seama) , n-au vrut s-o boteze in citeva biserici, cu numele pe care l-au ales parintii - Gabriela

si asta a fost peste 30 de ani in urma....

iar acuma....sa spuna cineva ca nu boteaza cu asa nume?

iar in bisericile catolice?.....acolo boteaza copii cu nume si de Carlos, si Luke si Naomi si Barbi si de care vrei......chear credeti ca se pune la ei problema in nume?

Editat de Cosinzeana

Partajează acest post

Link spre post
nattalia

Noi am botezat la mitropolia Basarabiei.. din cite am auzit acolo se boteaza cu orice nume, la noi cel putin asa a fost..

Partajează acest post

Link spre post
Chriska

Noi am botezat la mitropolia Basarabiei.. din cite am auzit acolo se boteaza cu orice nume, la noi cel putin asa a fost..

La primul copil al nostru, la aceasta Mitropolie mi-a scos o carte de nume bisericesti (ruseasca) si au zis ca numele copilei noastre nu este in ea (Amelia). Era si normal sa nu fie in cartea aia. Ma asteptam la mai mult de la dansii, sincer. In Romania se boteaza cu orice nume din cate stiu dar.

Editat de Chriska

Partajează acest post

Link spre post
Dinutza

Salut Olya! Dupa cite am inteles pe fetitza ta o cheama Amelia, ai punea sami zici unde ai botezat-o? Am intrebat la citeva biserici si nu boteaza cu asa nume, zic ca boteaza cu Emilia... Dar eu am fost la un botez la Manastirea Sf. Gheorghe si acolo au botezat cu Beatrice. Am fost nana de botez intro sat din Hincesti si acolo preotul a botezat cu numele Lavinia si Lucian....

Eu vreau ca fetitza mea care va veni curind sa fie Amelia..... :(

Partajează acest post

Link spre post
LadyMaryAnn

Salut Olya! Dupa cite am inteles pe fetitza ta o cheama Amelia, ai punea sami zici unde ai botezat-o? Am intrebat la citeva biserici si nu boteaza cu asa nume, zic ca boteaza cu Emilia... Dar eu am fost la un botez la Manastirea Sf. Gheorghe si acolo au botezat cu Beatrice. Am fost nana de botez intro sat din Hincesti si acolo preotul a botezat cu numele Lavinia si Lucian....

Eu vreau ca fetitza mea care va veni curind sa fie Amelia..... :(

Eu am botezat-o pe fetita mai mare Erica la Biserica Sf.Panteleimon si nu a fost nici o probleme( insa imi pare rau ca nu am botezat-o cu un nume sfint,sunt deacord cu fetele care zic ca ce-l mai bine copii sa aiba un nume de biserica,sfint).pe a doua fetita am botezat-o Ioana iar in acte si ziua de zi cu zi e Melissa.

Partajează acest post

Link spre post
Anushka

La Sf.Dumitru, am botezat-o cu nemele - Violeta :rolleyes: .

cu numele :)

Partajează acest post

Link spre post
Fialca

La Sf. Dumitru am botezat baiatul cu numele Catalin fara probleme.

Partajează acest post

Link spre post
ephterpa

Stiu cazuri,cand copilul este numit cu un nume si botezat cu altul, din cauza ca numele lui nu este in carti bisericesti .... In viata cotidiana poarta numele dat de parinti ... iar cel bisericesc este socotit ca al doilea nume ...

Partajează acest post

Link spre post
Vikuseayka

Мы тоже там крестили малую,без всяких вопросов.

Есть церковь на Штефана.Возле парламмента.Бывший планетарий.Слышала что там крестят всеми именами.У меня знакомая крестила мальчика Дамира.

Partajează acest post

Link spre post
Samirah

Din cite știu ,e bine ca numele de botez sa fie ascuns de gura lumii. In zilelenoaste unde răul e peste tot.

Partajează acest post

Link spre post
Иришкин

Нас все предупреждали что с именем Алиса не крестят. Крестили в церкви Sf. Dumitru и вопросов даже не возникло так и по крестили с именем Алиса.  Хотя племянницу там крестили под другим именем, го это было 6 лет назад.  

Partajează acest post

Link spre post
kateakojokaru

Noi tot la sf. Dumitru am botezat Arina - unde nu intrebam peste tot imi spuneau sa aleg alt nume de botez caci Arina nu este in biserica, este Ariadna... dar noi vroiam ARINA anume...

Partajează acest post

Link spre post
vulpita

A botezat cineva cu numele Patricia?accepta preotii asa nume?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum