christine

Teama Continua De A Pierde Sarcina

Postări Recomandate

christine

Imi port bebelusul in burtica de abia 10 saptamani, dar deseori intru in panica, imi apare o frica deoarece nu pot sti precis ce se intampla cu el acolo,inauntru. Deseori imi vine sa ma duc la USG doar pentru a ma asigura ca totul e in regula. Mai ales frica isi are apogeul atunci cand ceva nu e in regula, de exemplu am avut o data febra, am intrat in panica atat de mare, iar a doua zi medicul mi-a zis ca e ceva ok. Ce sa fac ca sa ma pot linisti? Am impresia ca toate noua luni voi purta aceasta frica...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
catiuChat

Daca credeti in Dumnezeu rugativa Maicii Domnului,sa va deie lineste in suflet!!!

Partajează acest post

Link spre post
neea

Imi port bebelusul in burtica de abia 10 saptamani, dar deseori intru in panica, imi apare o frica deoarece nu pot sti precis ce se intampla cu el acolo,inauntru. Deseori imi vine sa ma duc la USG doar pentru a ma asigura ca totul e in regula. Mai ales frica isi are apogeul atunci cand ceva nu e in regula, de exemplu am avut o data febra, am intrat in panica atat de mare, iar a doua zi medicul mi-a zis ca e ceva ok. Ce sa fac ca sa ma pot linisti? Am impresia ca toate noua luni voi purta aceasta frica...

Cristina, febra nu prea mare (pina la 37,2) e ceva obisnuit pt sarcina - organismul lucreaza absolut in alt ritm - in plus, dupa mine e ca un reflex adaugator de imunitate - temperatura corpului e mai mare din start, ca sa ucida bacteriile, care macar nici nu au reusit sa patrunda in corp :))

Vreu sa va programez - de obicei se considera trecut cel mai greu moment al sarcinii dupa 12 saptamini, asa ca puteti sa mai aveti teama inca 2 saptamini, apoi, sa va relazati complet si sa fiti fericita ca ati trecut momentul cel mai de criza!

Si apropo, intrati in tema celor care asteapta odorasii lor in toamna, e aici http://mama.md/index.php?showtopic=89564&st=1260

Discutati cu fetele, care sunt in aceeasi situatie si va relaxati, daca aveti griji, intrebati-i

Gasiti-va un medic, care sa va sustina si emotional - cu care si veti naste

Si nu in ultimul rind, e cazul sa va ginditi si la momentul ca nervii si teama nu sunt benefice pentru sarcina, asa ca trebuie sa va relaxati si sa fiti mai optimista!

Partajează acest post

Link spre post
christine

Cristina, febra nu prea mare (pina la 37,2) e ceva obisnuit pt sarcina - organismul lucreaza absolut in alt ritm - in plus, dupa mine e ca un reflex adaugator de imunitate - temperatura corpului e mai mare din start, ca sa ucida bacteriile, care macar nici nu au reusit sa patrunda in corp :))

Vreu sa va programez - de obicei se considera trecut cel mai greu moment al sarcinii dupa 12 saptamini, asa ca puteti sa mai aveti teama inca 2 saptamini, apoi, sa va relazati complet si sa fiti fericita ca ati trecut momentul cel mai de criza!

Si apropo, intrati in tema celor care asteapta odorasii lor in toamna, e aici http://mama.md/index...c=89564&st=1260

Discutati cu fetele, care sunt in aceeasi situatie si va relaxati, daca aveti griji, intrebati-i

Gasiti-va un medic, care sa va sustina si emotional - cu care si veti naste

Si nu in ultimul rind, e cazul sa va ginditi si la momentul ca nervii si teama nu sunt benefice pentru sarcina, asa ca trebuie sa va relaxati si sa fiti mai optimista!

Noua medicul ca atare ne-a zis ca mititelu sau mititca noastra se va naste iarna, la inceputul lui decembrie, dar mersi de sfat voi intra in tema pentru micutii de iarna.

Atunci astept cu nerabdare aceste 2 saptamani sa treaca sper sa ma calmez mai mult atunci

Medic am gasit, doar ca la moment trebuie sa trec toate analizele necesare la policlinica de sector, si stau ca pe ace pana joi cand voi afla toate rezultatele, deja noaptea visez ca ma suna si imi zic ca sunt rele,si ca e obligatoriu sa stau in spital... :(

In privinta la optimism sunt totalmente de acord, de aceea incerc sa gandesc cat mai pozitiv si sotul meu ma sustine mereu si incearca sa ma linisteasca cand vede ca e rau de tot...

Partajează acest post

Link spre post
Silver

Nu e bine ce faci. In primul rind trebuie sa te gindesti ca toate emotiile tale negative se vor rasfringe asupra copilului. Asa ca ia lucrurile mai usor, nu te axa pe frica asta neintemeiata si bucura-te de fiecare moment de sarcina. Ti-o spun din proprie experienta. Nu este nimic mai minunat decit de a fi insarcinata, iar ulterior - mama.

Cind iti apar ginduri mai sumbre, gindeste-te la bebelusul care se afla in tine, la momentele placute pe care le veti petrece impreuna. Sa vezi ca o sa uitit de toate si o sa ti se ridice imediat dispozitia.

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

Eu am pierdut 2 sarcini inainte de a-l avea pe Luca, asha ca imagineaza-ti ce frica aveam eu. E foarte importanta starea emotiva a mamei, asha ca du-te la USG ca sa te linishteshti. Eu ma duceam de fiecare data cand ma apucau...gandurile. Aici la noi la un privat costa scump, iar cele de stat gratis is prevazute doar 3. Asha ca m-am dus eu la USG, dar nu asha des cat mi-ar fi placut...ca m-ash fi dus muuuult mai des. :))))

In acea perioata la shtiri spuneau ca Tom Cruise i-a daruit sotizei un aparat USG ca sa-shi vada fetitza de cate ori vrea. Ce-o mai invidiam :)))))) Ma gandeam ca nu-s unica paranoica in lume.:))))

Shi nu asculta prostiile ca USG e periculos, sunt doar nishte ultrasunete.

Editat de Vanylya

Partajează acest post

Link spre post
christine

Nu e bine ce faci. In primul rind trebuie sa te gindesti ca toate emotiile tale negative se vor rasfringe asupra copilului. Asa ca ia lucrurile mai usor, nu te axa pe frica asta neintemeiata si bucura-te de fiecare moment de sarcina. Ti-o spun din proprie experienta. Nu este nimic mai minunat decit de a fi insarcinata, iar ulterior - mama.

Cind iti apar ginduri mai sumbre, gindeste-te la bebelusul care se afla in tine, la momentele placute pe care le veti petrece impreuna. Sa vezi ca o sa uitit de toate si o sa ti se ridice imediat dispozitia.

Mersi de sustinere, intr-adevar voi incerca sa ma gandesc la viitorul bebe cat mai des.

Eu am pierdut 2 sarcini inainte de a-l avea pe Luca, asha ca imagineaza-ti ce frica aveam eu. E foarte importanta starea emotiva a mamei, asha ca du-te la USG ca sa te linishteshti. Eu ma duceam de fiecare data cand ma apucau...gandurile. Aici la noi la un privat costa scump, iar cele de stat gratis is prevazute doar 3. Asha ca m-am dus eu la USG, dar nu asha des cat mi-ar fi placut...ca m-ash fi dus muuuult mai des. :))))

In acea perioata la shtiri spuneau ca Tom Cruise i-a daruit sotizei un aparat USG ca sa-shi vada fetitza de cate ori vrea. Ce-o mai invidiam :)))))) Ma gandeam ca nu-s unica paranoica in lume.:))))

Shi nu asculta prostiile ca USG e periculos, sunt doar nishte ultrasunete.

mdaaa... nu mi-ar incurca nici mie un aparat USG ))) asta e super fain sa iti poti vedea bebe-le in fiecare zi. in ce perioada a sarcinii ai pierdut primele doua sarcini?(sorry de intrebare daca ceva...)

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

in ce perioada a sarcinii ai pierdut primele doua sarcini?(sorry de intrebare daca ceva...)

una la 5 saptamani, iar a doua la 8 saptamani, mi s-a facut ciuretaj la a 2.

Inca 2 saptamani si potzi sta linishtita.Cea mai periculoasa perioada e pana la 12 saptamani, iar cea mai vulnerabila - 7-8 saptamani.

Partajează acest post

Link spre post
christine

una la 5 saptamani, iar a doua la 8 saptamani, mi s-a facut ciuretaj la a 2.

Inca 2 saptamani si potzi sta linishtita.Cea mai periculoasa perioada e pana la 12 saptamani, iar cea mai vulnerabila - 7-8 saptamani.

atunci mai astept inca 2 saptamani si sper sa ma calmez la maxim..

Partajează acest post

Link spre post
christine

Apropo, o intrebare poate mai deocheata...in privinta calcularii perioadei sarcinii. am fost la doua USG-uri si mi-au zis 2 perioada diferite(la prima mi-a calculat asa mai mult aproximativ ca erau putine saptamani) la a doua am fost pe 21 aprilie si mi-au zis 7-8 saptamani, a zis ca a calculat deja dupa marimea embrionului si ziua aproximativa a nasterii e 4 decembrie. Iar prima zi a ultimei menstruatii e 24 februarie. Daca sa socot dupa aceasta zi pe 21 aprilie ar trebui sa am 8-9 saptamani. deci care e perioada corecta?

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

de obicei cea mai corecta e dupa marimea embrionului, doarece ovulatia poate fi neregulara, mai ales daca ai ciclu neregulat.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Vai Cristina ce bine te inteleg :bye:

Dar eu incerc sa ma linistesc si sa ma detasez de orice stres :rolleyes:

Astept si eu cu nerabdare sfirsit de mai sa-mi vad odorasul ce face in burtica :kiss: Si marog Domnului sa fie totul bine.

Gindeste pozitiv si totul osa fie bine, ca bebeii nostri simt micutii si ei starile astea... :sorry:

P.S. mie la eco mi-a zis ivers, ca am sarcina mai mare cu 1 sapt juma decit dupa calculele mele...iar cidn am cautat pe net la ce termen corespund dimensiunile am gasit saptamanile mele si nu a sonografistului...

Editat de fluturash

Partajează acest post

Link spre post
christine

Vai Cristina ce bine te inteleg :bye:

Dar eu incerc sa ma linistesc si sa ma detasez de orice stres :rolleyes:

Astept si eu cu nerabdare sfirsit de mai sa-mi vad odorasul ce face in burtica :kiss: Si marog Domnului sa fie totul bine.

Gindeste pozitiv si totul osa fie bine, ca bebeii nostri simt micutii si ei starile astea... :sorry:

P.S. mie la eco mi-a zis ivers, ca am sarcina mai mare cu 1 sapt juma decit dupa calculele mele...iar cidn am cautat pe net la ce termen corespund dimensiunile am gasit saptamanile mele si nu a sonografistului...

oo vad ca burticile noastre nu difera mult una de alta dupa termen :) mda, si tu acum dupa care te conduci?

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Buna :bye:

Eu inca ma conduc dupa prima zi a ultimului ciclu, deja cind voi merge la urmatoarea eco, planific pe la 11 sapt, vom vedea ce-mi va zice, dar e o chestie u aparatele astea de eco, ele au incluse deja +2 sapt, asa ca...ar fi trebuit sa fie corect, nu stiu care a fost problema..

Medicul ala avea tupeu sa-mi zica ca eu ceva am incurcat si nu poa' sa fie termenul zis de mine :girl_wacko:

Dar dupa ce am cautat pe net ce dimensiune are Sacul Gestational, ca doar asta cica se vede prin transabdominala la 5-6 sapt.., la termenul meu a iesit exact

In plus mi-a spus o prostie si m-a sperit ca am iesit cu lacrmi de acolo( de la Medpark btw :girl_wacko: ), dupa am fost la alt medic la Policlinica CMC si m-a linistit si mi-a explicat ca e ok si nu e nimic neobisnuit

Partajează acest post

Link spre post
Smile

Fetelor, deschideti tema odorasilor de iarna!!! In curind veti fi mai multe si mai multe

Acolo o sa va fie mai comod sa discutati :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
СкорпиОлька

Не думайте об этом. Мысли материализуются :whistle3:

Partajează acest post

Link spre post
christine

Fetelor, deschideti tema odorasilor de iarna!!! In curind veti fi mai multe si mai multe

Acolo o sa va fie mai comod sa discutati :rolleyes:

deja ti-am urmat sfatul ;)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum