Mika

Candidoza

Postări Recomandate

Mika

Buna ziua D-na Ludmila,

Sper sa ne puteti ajuta cu un sfat...

Am observat recent la unul dintre bebelushi doua eruptii in fundul gurii, de partea dreapta shi stynga pe cerul gurii aproape de amigdale....Sint de marimea unui bob de mazare, inauntru albe iar pe margini roshii aprinse. Cerul gurii este partial de culoare alba, dar fara depuneri....

Am fost la pediatru shi ea ne-a spus ca avem candidoza...a confirmat ca shi al doilea copil are, numai ca fara eruperi...

Temperatura bazala la ambii 37.1-37.3

Copiii au aproape 3 luni.

II hranim ziua artificial. Noaptea la sin.

Toate biberoanele si sticlutele le sterilizam in microunda.

Tratamentul prescris m-a pus pe gynduri:

1. Gel aphta plus - de uns cerul gurii de 3-4 ori pe zi

In prospectul acestui gel scrie ca nu se recomanda la copiii sub 1 an.

2. Metrogil denta - de uns cerul gurii de 2-3 ori pe zi

In prospectul acestui gel scrie ca nu se recomanda la copiii sub 6 ani.

3. Unguent Traumeel-S pe rana in gurita de 3-4 ori pe zi

In prospect este indicat ca unguentul se foloseshte numai pentru rani exterioare.

4. Guna Candida - 1/2 capsula de 2 ori pe zi - 10 zile

5. Micosist 25mg- 1 data pe zi

Ce parere aveti despre acest tratament? Este indicat la asha copii mici?

Ne-am consultat cu un stamatolog pe telefon. el ne-a indicat urmatorul tratament:

1. Ulei de oblepiha - de curatit cerul gurii, gingiile shi limbuta cu un tampon de vata.

2. Ceai de romanita - de curatit cerul gurii, gingiile shi limbuta cu un tampon de vata.

3. Albastru de metilen - de uns suzetele putin shi gurguile, inainte de alaptare.

4. Oxalina- de uns suzetele shi de dat sa suga

Acum urmam tratamentul prescris de stomatolog + Micosist 25mg- 1 data pe zi si Guna Candida - 1/2 capsula de 2 ori pe zi. Ce parere aveti? tre de adaugat sau de exclus ceva?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia

Buna ziua!Stomatologul este pentru maturi sau copii?Sunteti convinsa ca este candidoza?Temperatura bazala este mai ridicata ecit cea corporala si cu infectiile provocate de Candida albicans nu ar nimic,candidoza la copii,careia i se mai zice si margaritarel nu decurge cu marirea temperaturei corpului.in afara de asta nu face eruperi de cerul gurii,mai ales in locul indicat de D-ra.Deci,daca nu este corecta diagnoza,nici tratamentul indicat nu este pentru copii D-ra.E necesar sa Va vada un stomatolog pentru copii,fara a vedea copilul nu pot sa Va fac nici un fel de indicatii.Unicul preparat indicat corect de pediatru este Guna Candida,in caz ca se confirma diagnoza.Nici toate celea ce Va prescris stomatologul nu sunt indicate in caz de Candidoza,oxalina este preparat antivirotic si se indica inainte in caz de stomatita herpetica acuta la copii,dar fiind un preparat invechit,deja nu se mai indica.Nu am dorinta sa Va umplu capul cu preparate,fara o necesitate.In toate acestea nu am vazut nimic despre clinica,adica ce acuze sunt,de ce ati apelat la pediatru,ce deranja,ce simptomatica aveau copii?precizati ,Va rog,ca sa Va pot ajuta.Sanatate si succese!

Partajează acest post

Link spre post
Mika

Doamna Ludmila, multumesc pentru raspunsul prompt.

Fiind zi libera, ne-a consultat un stomatolog pentru maturi la telefon. Guritele copiilor nu le-a vazut.

Pediatrul insa a zis ca e candidoza, dar citind pe internet despre simptomatica acesteia, nu sint convinsa ca diagnoza este corecta.

Inafara de eruptiile pe cerul gurii la un copil, ambii au o parte din cerul gurii shi din gingii de culoare alba, dar fara depuneri. Adica daca stergi cu un tampon de vata ramine exact asa.

Limbutele sint roze.

Copilul care are eruptii este agitat. Cyte o data refuza sa manynce. sintem in perioada de colici si nu stiu exact daca e legata aceasta agitare de colici sau de ce are in gurita. Dar presupun ca are de a face cu eruptiile din gurita.

Al doilea copil este calm si bine dispus. Ambii dorm bine.

V-am fi foarte recunoscatori daca am putea sa stabilim o consultatie cu dumneavoastra ca sa vedeti ce au copii in gura si daca diagnoza este corecta.

Intre timp, cu ce ash putea sa prelucrez gurile copilashilor ca sa nu se acutizeze starea guritei?

Inca o data multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Taisafinscaia

Banuies ca nu sunt eruperi,ci in asa mod se formeaza mucoasa palatului.Gingia nici nu ar trebui sa fie de alta culoare pe palatul dur,eu Vas propune sa nu faceti nimic decit prelucrarea obisnuita,adica daca copii sunt la sin-nimic.Invers,toate incercarile de a face ceva fara o diagnosticare binedeterminata,pot provoca o candidoza pronuntata,pe care o va fi greu de inlaturat.Copiii sunt mici,candida este o ciuparca care locueste in organismul nostru fara sa ne provoace dificultati pina la momentul cind slabeste imunitate din orice cauza.copilul poate fi agitat din cauza colicelor,sau a meteofactorilor.Eu astazi am lucrat,voi lucra si luni,o sa incerc sa fac o fereastra in program pentru a Va vedea copilul.

Partajează acest post

Link spre post
Mika

Va multumesc inca o data pentru raspuns.

La ce ora, luni, ar fi cel mai potrivit ca sa venim la D-voastra?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.