lucianna21

Nasterea Celui De-Al 2-Lea Ingeras

Postări Recomandate

lucianna21

Salut fetelor si mamicilor kare se tem sa nask a 2-a oara.Si eu faceam parte din aceeasi grupa, insa o sa va inkurajez,nu-i kiar atit de greu pe kum ne pare.

Minunea la noi s-a intimplat pe 12aprilie.Seara,11aprilie pe la 23.00 kind sa ne kulkam ma incepuse niste dureri usoare asa ka de ciklu,ku interval de 5min.Ii ziceam sotului ka posibil azi sa fie,sotu imi zice ka se kulka si pe la 4 dimineata sa-l trezesk si ne ducem la maternitate.Am incerkat si eu sa adorm,dar n-a fost sa fie,dureri erau din 2min,insa suportabile.Aici am hotarit totusi sa plekam spre maternitate.La 1:50 kind ajungesem aveam deskidere de 6cm,mediku mi-a zis ka o sa nask spre dimineata.Eu ffff tare ma temeam de acele dureri de la prima nastere,caci mi-e frika si sa-mi amintesk de ele,ku 16ore de kin.....Durerile insa n-au fost atit de insuportabile ka prima oara,de aceea si timpul trekuse foarte repede ka aproape de 4 dimineata ziceam medicilor ka nask,insa nu ma kredeau,spuneau ka e prea devreme.Pina la urma medikul a verifikat si akolo SURPRIZA....se vedea deja kapceanu.La 4:10 imi tineam bebitza in brate....Am naskut foarte usor si fara nici o ruptura............

Asa ka nu va fie teama de nastere,a 2-a oara e mult mai rapid si nici nu-i atit de dureros....Sanatate tuturor si bafta!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vikuleandra

Multumesc pentru incurajare! sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!!!!!! :son3::val16::raduga::val17: :val17: :val17:

Partajează acest post

Link spre post
lily7

Felicitari cu ocazia nasterii celui de-al doilea copilas si multumesc mult pt incurajari.

In 2-3 saptamani vom trece si noi prein aceeasi experienta si-mi doresc sa fie una cu cat mai putine dureri.

Partajează acest post

Link spre post
Olina

Felicitari mari familiei voastre si multa sanatate mamicii si copilasului! Cresteti mari si cuminti!

Sper sa nasc si eu asa acum a 2 oara. Dar am o intrebare, care e intervalul intre nasteri la tine si daca ai avut rupturi la 1 nastere? Eu am avut epiziotomie la 1 si acum mai mult mi-e frica de aceste rupturi decit de nastere.

Partajează acest post

Link spre post
lucianna21

Felicitari mari familiei voastre si multa sanatate mamicii si copilasului! Cresteti mari si cuminti!

Sper sa nasc si eu asa acum a 2 oara. Dar am o intrebare, care e intervalul intre nasteri la tine si daca ai avut rupturi la 1 nastere? Eu am avut epiziotomie la 1 si acum mai mult mi-e frica de aceste rupturi decit de nastere.

diferenta e de un an jumate,rupturi nu am avut nici la prima,nici la a doua,ku toate ka mediku m-a speriat ka o sa fie mare al 2-lea9kiar si burta era mult mai mare) si ma temeam ka o sa fie si rupturi,dar mersi Domnului,a avut aceeasi greutate de 3.350.....sper sa fie si la voi asa bine si repede.Kiar a fost o placere sa nask a 2-a oara :xm_11:

Partajează acest post

Link spre post
tasham

felicitari! la mine a doua oara o fost mai dureros - mai repede in timp, dar mai dureros :scratch_one-s_head:

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Felicitari !!!

Da a doua nastere de obicei e mai usoara. Insa e individual.

Eu am avut epiziotomie la 1 si acum mai mult mi-e frica de aceste rupturi decit de nastere.

Sa nu va fie frica de cicatricea de la epizioromie. Eu de ex. nici nu am simtit cum mi s-a rupt vechea cicatrice...si se prinde apoi tot asa in 2 saptamini.

Partajează acest post

Link spre post
tata86

fiecare e individual! am auzit de cazuri inverse !oricum bafta celor ce au pe curind sa nasca! sanatate lor shi bebelushilor

Partajează acest post

Link spre post
fortomanca

la mine nasterea a fost mai scurta, durerile aceleasi spre parerea mea normale, insa dupa nastere am avut o zi intreaga contractii

Partajează acest post

Link spre post
tata86

si la mine dupa a doua nastere care a fost f ushoara . am avut kontraktii dupa ....aproape 2 zile. dar nu au fost puternice. dar oricum nu era placut si comfortabil

Partajează acest post

Link spre post
lucianna21

eu dupa prima nastere am avut kontraktii in prima zi,la a 2-a in aceeasi zi m-am skulat din pat,ma primblam prin maternitate,parka nici n-am naskut,nici o durere nimik....

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

Felicitari!!!! Si mie mi se pare a doua nastere ca trebuie sa fie mai usoara, deja stii la ce sa te astepti :D

Multa sanatate!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum