Lady

Saracie=Prostie?

Postări Recomandate

Lady

Moldovenii tin mortis sa arate bine in fata lumii indiferent de loc sau ocazie. Pana si in cimitire se dau adevarate competitii – care are cel mai mare, cel mai scump sau mai luxos mormant. Asa ca raposatilor li se pun la cap pietre cat mai mari, li se construiesc garduri si chiar acoperisuri. Afacerile in domeniu prospera, iar firmele care presteaza astfel de servicii sunt tot mai multe.

http://go.protv.md/eBm

Aceasta firma specializata in confectionarea monumentelor funerare s-a deschis acum cateva saptamani, dar deja comenzile curg garla.

Si la cimitir se lucreaza de zor mai ales ca pana la Blajini nu e mult, iar mormintele trebuie sa fie si ele... la patru ace.

Aici, anul acesta, se “poarta” ce e mai scump, ne explica reprezentantii firmelor specializate - granitul negru natural sau marmura alba.

Gardurile sunt tot mai la moda la cimitir si tot mai necesare.

Si pozele conteaza.

Iar daca la toate se mai adauga statui, coloane acoperis, pavaj si ceva gust, pretul sare la mii de euro.

Acest complex funerar, de exemplu, a costat circa 20 de mii de euro, iar acest cavou – 55 de mii.

Si sa nu credeti ca toate cererile de acest gen vin de la clienti cu buzunare care se sparg de-atatia bani. Nu. Majoritatea sunt oameni cu venituri modeste.

De ce atata lux la cimitir? Motivele sunt diferite, spun oamenii.

Iar de Blajini mai nou si mai logic ar fi sa spunem despre raposati: sa le fie... piatra usoara!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noela

o chestie si mai si - multi din timp isi cumpara loc la cimitir si platesc in fiecare an chiria - in loc sa cheltuie acesti bani pe sanatate, mancare sanatoasa, odihna..... oare atunci iti mai pasa unde esti.... chiar ca straniu ca sa nu zic altceva

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

este si o zicala pur moldoveneasca: "... mai de hai ca la nanas"

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня
o chestie si mai si - multi din timp isi cumpara loc la cimitir si platesc in fiecare an chiria - in loc sa cheltuie acesti bani pe sanatate, mancare sanatoasa, odihna..... oare atunci iti mai pasa unde esti.... chiar ca straniu ca sa nu zic altceva

E explicabil: poate au pe cineva drag si isi broneaza locul linga el, se gindesc la rude sa le fie "comod" sa vina intr un loc nu sa fuga prin tot cimitirul (mai ales stiind aria acestui); unii sunt atit de coplesiti de durere cind pe cineva il pierd ca vor sa fie alaturi de el.

Cei pe care ii cunosc personal care au locuri bronate sunt motivati cu cea ce am scris mai sus.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

asa as mai intelege - dar nu e cazul celor pe care ii cunosc - ei si-au bronat pentru toti inainte... straniu, sincer

Partajează acest post

Link spre post
Springrain

Moldovenii umbla prin casa in haine vechi si rupte, iar cand ies undeva - isi put tot ce au mai scump.

Mananca din vesela uneori stricata, dar cand vin oapseti - put tot ce au mai scump (la fel si cum mancarea - in fiecare zi cartofi si fasole, dar cand vin oaspetii...)

Lista se poate de completat la infinit. Important e ce zice lumea, ce se simte si cum este in familie itnr-adevar e pe planul doi.

Daca e vorba de fudulie, m-au impresionat intotdeauna arabii, cat de frumoase sutn femeile lor in casa, dar cand ies - isi acopera tot

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Important e ce zice lumea, ce se simte si cum este in familie itnr-adevar e pe planul doi.

Cred ca nu numai la moldoveni este asa tendinta, e o calitate a persoanelor complexate din toata lumea. Probabil in Moldova sunt mai multi la numar sau mult mai complexati si se observa mai tare.

Am mai observat o chestie: In retelele sociale persoanele complexate incarca foarte multe fotografii. Cei care sunt tristi si nemultamiti, neaparat sunt veseli si incearca sa imite fericirea cand pozeaza, cei care sunt saraci - pun poze cu hainele pe care le au mai scumpe sau asi fac poze pe langa masini straine. Cei care sunt nefericiti in viata familiara - incarca poze unde se saruta cu sotul/iubitul/amantul...

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Am mai observat o chestie: In retelele sociale persoanele complexate incarca foarte multe fotografii. Cei care sunt tristi si nemultamiti, neaparat sunt veseli si incearca sa imite fericirea cand pozeaza, cei care sunt saraci - pun poze cu hainele pe care le au mai scumpe sau asi fac poze pe langa masini straine. Cei care sunt nefericiti in viata familiara - incarca poze unde se saruta cu sotul/iubitul/amantul...

Daaa...cu asta sunt de-acord 100% :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
elenka

Cred ca nu numai la moldoveni este asa tendinta, e o calitate a persoanelor complexate din toata lumea. Probabil in Moldova sunt mai multi la numar sau mult mai complexati si se observa mai tare.

ce fericita sunt :girl_crazy: , niciodata nu mi-a placut sa pun poze iubindu-ma cu sotul

Chestia cu oameni complexati, cred ca e o caracteristica datorata perioadei de tranzitie de la valorile sovietice la un alt tip de valori, de unde apar si gafe si actiuni prostesti.

Partajează acest post

Link spre post
Lady

E explicabil: poate au pe cineva drag si isi broneaza locul linga el,

In Moldova densitatea populatiei este de 127 omeni/km2. Cu asa date demult trebuiau sa se ia masuri in privinta cimitirilor. Cred ca ar trebui primaria sa puna unele limite si sa inceapa a practica ritul inmormantarii prin ardere, (crematia) sau cavourile cu etaje. Tin minte ca Gorbaciov la vremea lui ridicase aceasta problema dar asa si nu a reusit sa faca nimic ca s-a schimbat politica.

Din cate am auzit, Doina e cel mai mare cimitir din Europa. Daca o sa se continuie cu asa pasi o sa fie mai mare Doina decat Chisinaul. Nu-mi explic eu faptul ca lumea traeste o viata in garsoniere de 27m2 si asi fac morminte de 2-3 ori mai mari.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Poate e o chestie subiectiva, dar am observat si eu asta, evident ca la persoanele pe care le cunosc...

Iar cu cimitirul e o tema aparte si destul de dureroasa pentru mine... Mormantul la care ne ducem in fiecare an, acici la Chisinau, ne straduim sa-l mentinem in ordine si e destul de micut (ca pentru copil), dar iata la vecinii din jur, nu le-a ajuns loc si au iesit cu gardul spre noi, au stricat teracota pe care am ous-o, au facut o mizerie... La ce bun trebuie gardul la mormant, asa si nu inteleg?

Si stateam eu langa mormant si plangeam de ciuda, chiar nici la cimitir sa nu-ti ajunga loc si sa fii atat de hapsan? Dar ce sa clarifici cu porcii?

Si cu pomenile... si cu toate randuielile astea, mai pe scurt... Mi-i scarba de asa sarbatori - facute pentru fudulie, a manca si a turna in gusa (pardon)...

Eu prefer sa ma duc in alte zile, sa vad cat mai putina lume si tsigani. Pentru mine dusul la mormantul raposatului e ceva... nici nu stiu cum sa ma exprim, dar imi place sa stau in liniste si sa-mi amintesc de careva momente, sa ma gandesc la acea persoana...

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Si cu pomenile... si cu toate randuielile astea, mai pe scurt... Mi-i scarba de asa sarbatori - facute pentru fudulie, a manca si a turna in gusa (pardon)...

Important ca raspunsul la intrebare e foarte original: Fac toti asa de asta fac si eu. :swoon:

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Italienii raman foarte uimiti cand aud ca la noi se fac mese dupa inmormantare.

Editat de Lady

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Important ca raspunsul la intrebare e foarte original: Fac toti asa de asta fac si eu. :swoon:

Nu, eu nu fac asa... face mama mea:))) ea cumpara pomene si tot ea le imparte, iar cu mancatul la mormant eu sunt taaare impotriva, nu inteleg la ce bun e asta, ba inteleg (inca un motiv de a turna in gusa), dar cu ce ii ajuta pe raposati astfel de mese si cinsteala, ramane o enigma pentru mine.

Mi se pare ca la noi, orce sarbatare religioasa si-a pierdut valorilei sale initiale... Pentru multi "sarbatoare = chefuiala", cu parere de rau, dar asta e adevarul:(

Ca si toti, inca din copilarie auzeam de la bunici, rude, vecini "Azi e sarbatoare maaaaare! Nu se poate de, spalat, gatit, lucrat...", dar iata de chefuit nimeni nu interzice - paradox nu alta!

Partajează acest post

Link spre post
cipriota

Mdea... asa e MODA la Md! :zastrel:

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

mai e ceva........am mai intilnit si astfel de cadre:"Ma duc sa-mi cumpar de imbracat pentru Pastele Blajinilor".......Ptiu,b....!sa ajungi sa faci parada de moda printre morminte,e culmea deja.Deja al citulea an urmaresc ce se face prin cimitire de Blajini,pe tocuri de 15cm (ru tot port tocuri,dar,Doamne,nu la cimitir,unde se pomeneste amintirea celor dragi,care nu mai sunt printre noi) merg de parca-s o turma de vaci pe gheata,intra tocurile in pamint......mai noi,am observat fel de fel de coafuri,facute la salon,ca se deosebesc de cele facute acasa,sau fete care stau vreo ora c-un rind de haine,apoi dispar si le vezi iar cu alt "naread".......adevarata bataie de joc.....spuneti-mi va rog,numai la moldoveni e-asa?........sa-ti tragi una la timpla nu alta,de prostia moldovenilor

Partajează acest post

Link spre post
Noela
:lol:

Partajează acest post

Link spre post
coffy

уффф, мне вообще тяжело понять и принять эти обычаи((((

даже, если выросла, наверное, здесь...все равно по-человечески не могу понять обычая быть готовым заранее к похоронам с горой купленного для раздачи....поминок в ресторанах ( а хуже этого еще и шушуканья и обсуждениями , что можно было и покруче место снять)....скорбящий человек должен продумывать меню и подарки (вот не могу по-другому это назвать), чтобы не дай Господь, кто-то не обиделся....это просто выше моего разума...

Про кладбища....мне в Кишиневе ходить не к кому, слава Богу, но точно не ходила бы туда именно в эти выходные, т.к. сплошной фарс и все, что описывается выше...

И вообще, я была бы крайне рада, если бы у нас открыли бы один раз уже крематорий...

Касаемо постов и неработанья в "праздники"....это вообще отдельная песня...Для чего отказ от рабты в Вс или так называемые праздники- для того, чтобы у человека было время для "общения с Богом"? не могу сказать за всех ессно, но не работать, а сидеть за столом и заниматься чревоугодием...это не общение...

сколько из-за этого у меня недоразумений со свекровью было....ну почему работать-это плохо? не совершать плохих поступков, не злиться, не ссориться, а работать?....не пойму...

А традицию с валящимися от еды столами меня не раздражают- я ее искореняю в своей семье и пытаюсь и детям донести, что идем мы в гости, или зовем к нам гостей мы не для того, чтобы поесть...

А насладиться общением прекрасно можно и за чаем с чем-то вкусненьким)

Устроившись в банк на работу не могла понять традиции выставить за День рождения столом в свою месячную зарплату :swoon: (мою и моих начинающих коллег, т.к. она несопоставима с вышестоящими) На мои вопросы девочки аргументировали- ну мы же не можем выставить стол, хуже других, не важно , что другие- это главбухи и т.д.

Я на свой первый ДР пришла с тортом и бутылкой шампанского))))

и знаете, со временем, так стали делать и остальные))

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня

:) as vrea sa gasesc o alta natiune care atit de des sa se numeasca prosti. Suntem asa cum insumi ne consideram, ne simtim. Si daca pe cineva il face fericit sa se chiteasca la cimitir, ma rog e treba lui, nu ma priveste, nu din contul meu se cheltuie. Si daca o oarecare natiune nu ne intelege, e treba lor, ca noi la fel nu pe toti ii intelegem /da chiar avem nevie sa o facem? /.

Partajează acest post

Link spre post
Nikusi4ka83

Eu prefer sa ma duc in alte zile, sa vad cat mai putina lume si tsigani. Pentru mine dusul la mormantul raposatului e ceva... nici nu stiu cum sa ma exprim, dag in alter imi place sa stau in liniste si sa-mi amintesc de careva momente, sa ma gandesc la acea persoana...

Si eu merg in alte zile(cand ma duce inima) numai nu de Blajini

of........ cu pomenile, popa si pevcie nici nu ma leg - ma obosesc toate aceste

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

e si normal ca a evoluat asa complex de inferioritate in urma unui regim sovietic unde toti erau egali si apoi o perioada de saracie sau de lipsuri

asa ca oamenii altfel nu se pot autoafirma

nu oamenii sunt vinoveti, si e vorba nu doar de moldoveni ci de toate statele sarace,asa nea facut societatea din pacate :scratch_one-s_head: asta e...iar o data ce cultura populatiei va creste vor disparea si prostiile astea :kiss:

Partajează acest post

Link spre post
Nikusi4ka83

sotul meu de pe amu ma tot bate la cap - de moare inaintea mea sa-l duc la crimare fie la Kiev fie in alta parte, la noi oare se practica?

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Of la tema fuduliei moldoveanului se poate vorbi ore in sir, nopti intregi. Si intr-adevar nu e ceva specific anume Moldovei, ci e specific tuturor tarilor slab dezvoltate si sarace.

Pe mine m-a frapat faptul cind am fost in Italia in calatorie si m-am oprit intr-o localitate micuta din munti. Era un raion ceva mai luxos, mai departe de oras, in plina natura si unde practic nu erau apartamente, erau mai mult case private. Pai am ramas surprinsa nu numai de faptul ca casele nu erau ca ale noastre, impopotate cu de toate, cu garduri de 3 metri, dar si de faptul ca linga casa nu erau parcate Lexusuri, Audi, BMW, etc. ci o simpla masinuta chiar vechisoara as spune, care sa te duca pina in oras la cumparaturi sau la servici, chiar am comparat masina cu o pereche de papucei vechi dar siguri de purtat in fiecare zi. J Pentru familiile mai mari erau si mini-vanuri, insa nu chiar din alea care costa zeci de mii de euro. Si la sigur toti acesti oameni au bani si traiesc bine. Pur si simplu nu au nevoie sa se afirme in fata nimanui.

Mi-am amintit si de Hodorkovskii, la citi bani avea acest om, mereu umbla in cele mai simple haine si nu in costume de la designeri celebri, precum obisnuiesc s-o faca новые русские si oligarhii.

La tema, am ramas socata de cele scrise de dadutza, e oribil ceea ce povestesti, cimitirul s-a transformat in…bordel, sa ma scuzati, dar alte cuvinte nu gasesc. Eu inca cu citiva ani in urma am dat pur intimplator peste niste poze in odnoklassniki cum un grup de tineri faceau ceva de genul unui strip-tease pe crucile mormintelor. E cu adevarat degradant acest comportament. Nici nu imi inchipui cit alcool a trebuit sa consume « desteptul/desteapta » care a avut aceasta idee « geniala ». Dezgustator! Si da Lady, eu sunt de acord ca din pacate saracia este egala cu prostia, mai sunt desigur si exceptii (ar fi pacat sa generalizez), insa stii cum se spune : esti sarac pentru ca esti prost.

Partajează acest post

Link spre post
Iris11

Мне тоже не нравится этот идиотизм! Прям противно!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum