leto

"reducerea" Embrionilor Echivalentul Grations Al Avortului

Postări Recomandate

leto

Stiu ca, in aceasta parte a forumului, stau femei care isi doresc copii, dar nu pot concepe natural.

Citind despre problema data, m-am ciocnit cu o asa notiune "reducerea plodului" ...... Doamne, deja au nascocit un alt nume la cel mai natural avort.... Deja nu se numeste avort ci mai putin dureros - reducere. Dar oare aceasta e mai putin dureros pentru copil.

Cum se face reducerea, am gasit pe net asta :

Впервые РПМБ в I триместре беременности путем введения под контролем ультразвукового исследования раствора KCl в область сердца редуцируемого плода описали R. Berkowitz и соавт. [6], методика которых получила наибольшее распространение в мире. (sursa)

La termenul de 5 saptamini de sarcina inima plodului incepe deja sa bata. Oare acest copil s-a cerut pe lume singur ? Oare nu noi l-am chemat prin metode fortate ? Oare nu noi i-am rugat sa vina pe lume aceasta pentru ca ne dorim la nebunine un copi .... Si la urma ,'"frumos" ii reducem....?

De ce nu se implanteaza mai putin embrioni, astfel incit mama sa poata duce la bun sfirsit sarcina ?

E vorba de bani, de sanatatea mamei, de egoism ? Dar cit costa inima unui copil ?

Te rogi lui Dumnezeu sa-ti dea copii, dar cu o mina ii chemi, dar cu alta ii ...... "reduci", stranie combinatie de valori ... !

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jiraf
:ohmy: а почему Вы решили подобный возглас именно в этом разделе оставить?

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

Da, reductia e tot acel avort medical. Dar nu fii tu cea care judeca pe acele femei, ca nu stii niciodata cum te intoarece viata. Daca Ti-a dat Dumnezeu copii pe cale naturala bucurate de ei si sa le dea Dumnezeu sanatate lor si copiilor lor. Nu stii prin ce trece o femeie care tare isi doreste copiii si nu poate, cite lacrimi si suferinta. Da, eu am facut reductie, ca medicul mi-a spus sa fac o alegere ori nu fac reductie si n-am sa pot sa duc toti 3 copii pina la sfirsit, sau fac reductie si am sa pot sa pastrezi 2. In acele momente mintea nu-ti este lucida, dorinta de a avea copii e mai presus decit tot si nu te mai gindesti la nimic. Nu stii cu ce lacrimi m-am culcat pe masa de operatie. Si acum pling, de cite ori imi aduc aminte, nu pot sa mi-o iert. Ma consolez cu ideia ca afost un avort pe indicatii medicale. Cred ca prin asta trebuia sa trec. Ce ai tu sa ne judeci, sa ne lovesti in cel mai dureros loc.

,, E uşor a scrie versuri

Când nimic nu ai a spune,

Înşirând cuvinte goale

Ce din coadă au să sune,, M. Eminescu, Criticilor mei.

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

in primul rind nu ati ales locul potrivit pentru a posta acest mesaj!!!

eu tot nu sunt pentru avorturi,dar reductia si avortul sunt 2 lucruri diferite:la reductie mergi ,deoarece iti zice medicul asa,pentru a pastra alti copii,pentru ati pastra propria sanatate...reductia se face deobicei in cazurile de sarcina fiv si crede-ma femeile ce fac fiv nu se duc la reductie de buna voie!!!

si in al 3 rind dar cred ca af fi principalul:cine suntem noi sa judecam?

Partajează acest post

Link spre post
leto

De ce credeti ca e vorba de a "judeca pe cineva..." , doar nu am zis ca femeile fac rau sau bine, a fost o reflectare....... dureroasa......Reflectare asupra la faptul daca sintem gata sa jertfim cu viata unui copil pentru al naste pe al doilea. Sint fete care merg la Eco si nu stiu despre acest ultim pas. Stiu persoane care cind au aflat ca va fi nevoie de asa interventie au renuntat la procedura si se gindeau sa infieze.

NU FAC PROPAGANDA PRO SAU CONTRA. Dar nu tre sa sariti agresiv daca cineva pune problema in mod deschis. Aratati o propozitie unde eu judec femeile si le zic ca au facut rau sau bine. Doar am scris cum se face medical.... Sincer eu credeam ca reducere e altceva si cind am aflat am ramas putin socata. Eu eram pentru conceperea in vitro, nu intelegeam de ce biserica este contra, dar cind am aflat asa detalii, intradevar, am ramas la rascruce, intre doua focuri, de aia si am scris, ........

Nu judec pe nimeni, doar reflectez asupra faptelor. Dar cum ati spus si voi fiecare decide pentru sine.......

Partajează acest post

Link spre post
leto

Da, reductia e tot acel avort medical. Dar nu fii tu cea care judeca pe acele femei, ca nu stii niciodata cum te intoarece viata.

Stiu prin ce trece o femeie care face Eco. Si daca am deschis tema nu este pentru a judeca, dar cum am spus mai sus, pentru a gindi in glas. Nu am aruncat in nimeni cu pietre. DOAR AM VRUT SA SPUN CA SI ACESTI COPII AU DRPTUL LA VIATA. Este aceasta oare un lucru atit de strasnic ???? E atit de rau oare sa zici ca sint copiii care vor sa vina si ei pe lume ? E atit de hain sa spui in glas acest lucru incit ati inceput sa blestemati pe forum....... ca voi ajunge si eu asa ......?

Partajează acest post

Link spre post
leto

Ce ai tu sa ne judeci, sa ne lovesti in cel mai dureros loc.

Nu am lovit pe nimeni si nu am judecat pe nimeni.(Chiar dumnata incerci sa lovesti amenintind ca nu stie cum se intoarce viata.....) Pur si simplu chiar a fost un soc pentru mine sa aflu despre asa ceva. Acesta articol ar putea fi citit si de alte femei care nu au facu Eco, cine stie ce decizie vor lua in continuare. De ce sa nu hotarasti pentru sine toate lucrurile din timp, dar sa nu iei decizii influientate de doze nebune de hormoni si de soc, asa cum ati spus singuri mai sus : mintea nu era prea lucida.

IN acest articol am vrut sa spun ca si copilasii ceea vor sa vina pe lume, ca doar noi ii chemam. Este oare o crima pentru ca am ales partea acelor copii ? Social e asa facut ca daca taci, esti tacticos, dar daca spui "sarmanii copilasi" - atunci esti talpa iadului. EU doar nu am spus : "ce mame rele" - intra-devar asa ceva NU imi pot permite sa judec.... nu judec si nu voi judeca oamenii care iau asa decizii, asta nici nu se discuta, dar vine pastele blajinilor, nu uitati sa dati de pomana pentru sfletele cele duse fara de lumina.....

Partajează acest post

Link spre post
leto

,, E uşor a scrie versuri

Când nimic nu ai a spune,

Înşirând cuvinte goale

Ce din coadă au să sune,, M. Eminescu, Criticilor mei.

PS. Fetelor nu va critic, dar nici nu va apar. Voi sinteti oameni mari, care stiu foarte bine sa se apere si aveti la activ un arsenal intreg, medicina, dorinte, cuvinte iuti, strigate, lacrimi, chiar si literatura merge la bataie....

Eu, apar pe cei care NU au cuvinte, de a spune .....

Editat de leto

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

Nu am lovit pe nimeni si nu am judecat pe nimeni.(Chiar dumnata incerci sa lovesti amenintind ca nu stie cum se intoarce viata.....) Pur si simplu chiar a fost un soc pentru mine sa aflu despre asa ceva. Acesta articol ar putea fi citit si de alte femei care nu au facu Eco, cine stie ce decizie vor lua in continuare. De ce sa nu hotarasti pentru sine toate lucrurile din timp, dar sa nu iei decizii influientate de doze nebune de hormoni si de soc, asa cum ati spus singuri mai sus : mintea nu era prea lucida.

IN acest articol am vrut sa spun ca si copilasii ceea vor sa vina pe lume, ca doar noi ii chemam. Este oare o crima pentru ca am ales partea acelor copii ? Social e asa facut ca daca taci, esti tacticos, dar daca spui "sarmanii copilasi" - atunci esti talpa iadului. EU doar nu am spus : "ce mame rele" - intra-devar asa ceva NU imi pot permite sa judec.... nu judec si nu voi judeca oamenii care iau asa decizii, asta nici nu se discuta, dar vine pastele blajinilor, nu uitati sa dati de pomana pentru sfletele cele duse fara de lumina.....

In nici intr-un caz n-am vrut sa-ti doresc la ce te-ai gindit. Nu am blastamat pe nimeni. Asta eu eram aceea care eram impotriva la FIV si ma bateam cu pumnul in piept ca cum!!, da eu!! niciodata!! mai bine infiere!!, pina viata m-a pocnit cu aceasta. In general de multe ori am invatat ca viata ma da cu nasul acolo unde sunt prea categorica si critica, ca sa fac lectii de viata. De aia ti-am scris asa, nu de alta, ca prin ce am trecut eu nu doresc la cel mai mare dusman. Tu mai bine du lupta cu femeile care fac avorturi unul dupa altul, care isi dau copii la orfelinate, sau care ii ineaca in WC dupa ce ii nasc. Pe mine viata si asa m-a lovit prea tare( am avut 3 emrbioni implantati, am facut reductie 1 si pina la urma am nascut un copilas, sanatos ,Slava Domnului, asa a fost voia Lui. Imi este foarte dureros sa citesc ce scrii, chiar crezi ca eu singura nu-mi dau seama de asta. De cite ori imi inchipui cum puteau alerga 3 copilasi prin casa, dar nu pot intoarce timpul ca sa schimb, am facut singura cu miina mea. Tu spui ca nu judeci???? Citeste mai bine inca o data toate mesajele care le-ai scris aici. Cred ca iti face placere...

Partajează acest post

Link spre post
Florista

PS. Fetelor nu va critic, dar nici nu va apar. Voi sinteti oameni mari, care stiu foarte bine sa se apere si aveti la activ un arsenal intreg, medicina, dorinte, cuvinte iuti, strigate, lacrimi, chiar si literatura merge la bataie....

mai bine nu ati scrie nimic, si chiar mii interesant macar stiti cum se face eco ce inseamna asta si carei drumul greu si dureros al acestei proceduri. iar reductia se face in cazul riscului foarte mare pentru viata mamei si a copilului - si plinge inima si sufletul cind trebuie so faci,

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

De ce credeti ca e vorba de a "judeca pe cineva..." , doar nu am zis ca femeile fac rau sau bine, a fost o reflectare....... dureroasa......Reflectare asupra la faptul daca sintem gata sa jertfim cu viata unui copil pentru al naste pe al doilea. Sint fete care merg la Eco si nu stiu despre acest ultim pas. Stiu persoane care cind au aflat ca va fi nevoie de asa interventie au renuntat la procedura si se gindeau sa infieze.

NU FAC PROPAGANDA PRO SAU CONTRA. Dar nu tre sa sariti agresiv daca cineva pune problema in mod deschis. Aratati o propozitie unde eu judec femeile si le zic ca au facut rau sau bine. Doar am scris cum se face medical.... Sincer eu credeam ca reducere e altceva si cind am aflat am ramas putin socata. Eu eram pentru conceperea in vitro, nu intelegeam de ce biserica este contra, dar cind am aflat asa detalii, intradevar, am ramas la rascruce, intre doua focuri, de aia si am scris, ........

Nu judec pe nimeni, doar reflectez asupra faptelor. Dar cum ati spus si voi fiecare decide pentru sine.......

In general o parte foarte mica de femei care fac reductie, deoarece in majoritate cazurilor se implanteaza 1-2 embrioni( desi se introduc 3-4), rar cind 3, si cind femeia e apta sa-i duca pe toti 3 , reductie nu se face. De fapt numai 50-60% din femei care fac FIV ramin insarcinate. Totul este in miina lui Dumnezeu. Da medicul le face pe multe, dar pina la urma Unul Dumnezeu decide daca se implanteaza embrionii si citi copii se nasc. Toti copiii sunt de la Dumnezeu!!! Chiar si cei nascuti in rezultatul la FIV. Infertilitatea este o boala ca si toate altele si ea trebuie trata ca se celelalte. Doar cind omul are infarct miocardic, el poate sa moara, sau sa faca transplant de inima, sau poate muri in timpul transplantului. ( Eu nu vorbesc acum despre reductie, da-da reductia este avort, omor de copil, stiu ca asa mai tare iti place). Fiv nu inseamna reductie. Este o procedura nu asa de des intilnita.

Partajează acest post

Link spre post
Florista

Stiu persoane care cind au aflat ca va fi nevoie de asa interventie au renuntat la procedura si se gindeau sa infieze.

primul scop al acestei proceduri este de a ramina insarcinata. ce va urma va urma nimeni nu stie si nimeni nu poate sa se asigure, oamenii fac cite 7 proceduri pentru a primi o sarcina - nu este atit de simplu, mai cititi tema despre infiere tot pe acest forum nu cred ca dupa asta veti merge la acest pas la noi in tara. dar veti face eco fara sa va ginditi la reductie sau ce va fi mai departe

In nici intr-un caz n-am vrut sa-ti doresc la ce te-ai gindit. Nu am blastamat pe nimeni. Asta eu eram aceea care eram impotriva la FIV si ma bateam cu pumnul in piept ca cum!!, da eu!! niciodata!! mai bine infiere!!, pina viata m-a pocnit cu aceasta. In general de multe ori am invatat ca viata ma da cu nasul acolo unde sunt prea categorica si critica, ca sa fac lectii de viata. De aia ti-am scris asa, nu de alta, ca prin ce am trecut eu nu doresc la cel mai mare dusman. Tu mai bine du lupta cu femeile care fac avorturi unul dupa altul, care isi dau copii la orfelinate, sau care ii ineaca in WC dupa ce ii nasc. Pe mine viata si asa m-a lovit prea tare( am avut 3 emrbioni implantati, am facut reductie 1 si pina la urma am nascut un copilas, sanatos ,Slava Domnului, asa a fost voia Lui. Imi este foarte dureros sa citesc ce scrii, chiar crezi ca eu singura nu-mi dau seama de asta. De cite ori imi inchipui cum puteau alerga 3 copilasi prin casa, dar nu pot intoarce timpul ca sa schimb, am facut singura cu miina mea. Tu spui ca nu judeci???? Citeste mai bine inca o data toate mesajele care le-ai scris aici. Cred ca iti face placere...

+100000000 % ai dreptate

Editat de Florista

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

o cunoscuta de a mea,a avut gemeni pe cale naturala. Dupa 10 ani de asteptare. A nascut la 26 de saptamini, uterul nu a rezistat si vedea cum mureau copii, care nu erau gata inca de viata extrauterina. Copii absolut sanatosi, a aratat la morfopatologie.

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

Autorule,poate nu ai avut intentia de a rani si judeca,dar atunci AI GRESIT ADRESA!!!! ti-o zik inka o data.aici comunika fetele care ani in sir se lupta pentru fericirea de a fi MAMA!!! si daca merg la pasul asta,crede-ma nu o fac pentru placere sau ka asa vor ele...iar tu mai sucesti cutitul in rana...sunt sigura ca daca ai intreba orice mama ce ar alege intre a salva viata unui copil,sau doi,renuntind la altul si ai pierde pe toti,va alege viata,chiar daka va durea restul vietii.nu cred ka e cazul sa mai raspunzi...si asa ai stirnit rani ce dor ...

FETELOR!am o propunere!nu mai raspundem aici si tema se va duce in umbra....

Partajează acest post

Link spre post
Anestezia

Тоже интересовал вопрос по поводу подсаженных эмбрионов - оставляют сколько хотят, а остальных убивают?.. Существуют некоторые церковные мнения в Интернете относительно подобного как недопустимые... Сама не сталкивалась с ЭКО и как-то не вникала в суть данного до некоторого времени - соединение в себе в одно и то же время чуда материнства, желание прижать ребёнка к своей груди и умерщвление нерождённых детей в своей утробе?...

Partajează acest post

Link spre post
Jiraf

leto, ваш пост полон эмоций, которые наталкивают на мысль, что это далеко не просто трезвое обсуждение проблемы вслух.

Если бы Вы вошли в положение людей, которые читают этот раздел форума и постарались аккуратно подобрать слова, то дискуссия могла бы получится.

Тоже интересовал вопрос по поводу подсаженных эмбрионов - оставляют сколько хотят, а остальных убивают?.. Существуют некоторые церковные мнения в Интернете относительно подобного как недопустимые... Сама не сталкивалась с ЭКО и как-то не вникала в суть данного до некоторого времени - соединение в себе в одно и то же время чуда материнства, желание прижать ребёнка к своей груди и умерщвление нерождённых детей в своей утробе?...

когда по мед. показаниям делают редукцию плода, что это по Вашему?

Partajează acest post

Link spre post
leto

leto, ваш пост полон эмоций, которые наталкивают на мысль, что это далеко не просто трезвое обсуждение проблемы вслух.

Если бы Вы вошли в положение людей, которые читают этот раздел форума и постарались аккуратно подобрать слова, то дискуссия могла бы получится.

Este vorba de forum, unde informatia poate fi citita doar mot-a-mot, aici lipseste mesajul non verbal (intonatie, gest, privire, etc....), care releva mult despre parta emotiva a discutiei, din acest motiv, anumite cuvinte pot fi citite dual, cu o expresie diferita. Fetele au interpretat ca as incerca sa le insuflu un sentiment de culpabilitate. Care a fost scopul articolului am scris mai sus, nu vreau sa repet.

Nu e usor sa citesti asa ceva si nu mi-a fost usor nici sa scriu (imi tremura miinile si imi dau lacrimi ,,,,dar...)....... Nu vreau sa dau detalii, sa motivez de ce am deschis asa tema dureroasa, am motivele mele, dar, sint persoane care ar citi si cine stie, poate ar alege altceva. Poate, cineva, cu ajutorul Domnului, va avea doi copii in casa si nu unu, poate isi va implanta 2 sau 3 embrioni si nu 8 sau 5 , sau alte solutii.. nu le stiu pe toate.... Poate da...... dar poate nu , cine stie ......fiecare decide pentru sine.

Credeti ca am scris ca sa va lezez sentimentele, nu, - am scris pentru cei ce ar avea posibilitatea sa aleaga. Am scris ca mamicile sa nu uite sa dea de sufletelul celor dusi fara de lumina. Acusi apar ciresele , visinile, e bine de dat de sufletul lor poame din primul cules.

.....Am avut un vis straniu, copiii care nu sint deja pot fi ajutati,...... astfel incit, sa nu se osindeasca ei si nici sa nu osindeasca sufletele mamelor. Stiu ca nimeni nu vrea raul, dar vreau, alaturi de voi, sa invat sa fac bine si macar partial de reparat, ceea ce nu se mai poate schimba.

Ati vorbit mai sus de lupta...nu lupt cu nimeni, lupta e ceva agresiv, dar oare nu avem destula agresivitate in jur, pina si arta si literatura, muzica (80 % din muzica contemporana e despre sentimente triste) cultiva motive agresive si depresive..... Vreau sa spun ca sint suficiente forte care dau un ton subru vietii noastre si fara aportul meu, nu am de ce sa contribui, e suficient si asta.

Eu vreau sa pun accetul pe viata.

E minunt cind sint ocazii pe forum sa feliciti pe cineva, sa ii urezi succese, sa te bucuri pentru oameni care au obtinut ceea ce si-au dorit, sa manifesti prietenie, dar sint teme mai dureroase, dar care isi au si ele rolul lor. Articolul NU e scris cu ostilitate, pentru a ofensa, dar acelasi propozitii pot fi spuse cu ton diferit, pe care nu-l pot reda in mod scris, iar fiecare isi rezerva dreptul de al interpreta asa cum simte.

Dat fiind faptul ca publicul cere tacere voi respecta dorinta, acesta e ultimul mesaj.

Putem sa ne ascundem cu capul in pamint ca strutul, dar de la asta lucurile nu se schimba.

As numi totul scurt: тихая бойня ......

Deci, sa tacem.

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

As numi totul scurt: тихая бойня ...... ???????? Care lupta, fata draga, chiar nu ai inteles pina acum, ca tu esti singura care lupti aici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Florista

почитайте и потом подумайте а потом пишите, и не дай бог вам с этим лично сталкиваться, даже не представляете что

это такое и как это трудно, а потом читайте для чего делается редукция, а то умные слова и рассуждать вслух легко канешно

Este vorba de forum, unde informatia poate fi citita doar mot-a-mot, aici lipseste mesajul non verbal (intonatie, gest, privire, etc....), care releva mult despre parta emotiva a discutiei, din acest motiv, anumite cuvinte pot fi citite dual, cu o expresie diferita. Fetele au interpretat ca as incerca sa le insuflu un sentiment de culpabilitate. Care a fost scopul articolului am scris mai sus, nu vreau sa repet.

Nu e usor sa citesti asa ceva si nu mi-a fost usor nici sa scriu (imi tremura miinile si imi dau lacrimi ,,,,dar...)....... Nu vreau sa dau detalii, sa motivez de ce am deschis asa tema dureroasa, am motivele mele, dar, sint persoane care ar citi si cine stie, poate ar alege altceva. Poate, cineva, cu ajutorul Domnului, va avea doi copii in casa si nu unu, poate isi va implanta 2 sau 3 embrioni si nu 8 sau 5 , sau alte solutii.. nu le stiu pe toate.... Poate da...... dar poate nu , cine stie ......fiecare decide pentru sine.

Credeti ca am scris ca sa va lezez sentimentele, nu, - am scris pentru cei ce ar avea posibilitatea sa aleaga. Am scris ca mamicile sa nu uite sa dea de sufletelul celor dusi fara de lumina. Acusi apar ciresele , visinile, e bine de dat de sufletul lor poame din primul cules.

.....Am avut un vis straniu, copiii care nu sint deja pot fi ajutati,...... astfel incit, sa nu se osindeasca ei si nici sa nu osindeasca sufletele mamelor. Stiu ca nimeni nu vrea raul, dar vreau, alaturi de voi, sa invat sa fac bine si macar partial de reparat, ceea ce nu se mai poate schimba.

Ati vorbit mai sus de lupta...nu lupt cu nimeni, lupta e ceva agresiv, dar oare nu avem destula agresivitate in jur, pina si arta si literatura, muzica (80 % din muzica contemporana e despre sentimente triste) cultiva motive agresive si depresive..... Vreau sa spun ca sint suficiente forte care dau un ton subru vietii noastre si fara aportul meu, nu am de ce sa contribui, e suficient si asta.

E minunt cind sint ocazii pe forum sa feliciti pe cineva, sa ii urezi succese, sa te bucuri pentru oameni care au obtinut ceea ce si-au dorit, sa manifesti prietenie, dar sint teme mai dureroase, dar care isi au si ele rolul lor. Articolul NU e scris cu ostilitate, pentru a ofensa, dar acelasi propozitii pot fi spuse cu ton diferit, pe care nu-l pot reda in mod scris, iar fiecare isi rezerva dreptul de al interpreta asa cum simte.

Dat fiind faptul ca publicul cere tacere voi respecta dorinta, acesta e ultimul mesaj.

Putem sa ne ascundem cu capul in pamint ca strutul, dar de la asta lucurile nu se schimba.

Deci, sa tacem.

nu stiu pentru ce ai deschis in genere asa tema si pentru ce scrii aici. am impresia ca esti o femeie fara suflet si nesimtire, de iti permiti sa spui asa ceva nestiind cred eu macar cum se face eco. idee nu ai prin ce calvar trebuie sa treaca aceste familii - tia dat Dumnezeu un copilas - bucurate femeie. dar nuti bate joc de altii. drept tia scris Mirabela- de ce rizi acolo ajungi - asta e viata un bumerang.

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

Deci, sa tacem.

Abia acum am inteles ce fel de ,, tihaia boinea,, Interesant ce scop urmaresti tu cind pui asa mesaje, ca sunt sigura cu nu e acel care l-ai scris mai sus. Unica ce am inteles ca iti face placere asta. Pling de 3 zile, demult n-am facut-o. Cind nu pling stau cu ochii in lacrimi. Scopul tau de baza e atins. Ai spus ca stii ce inseamna sa treci prin eko, nu cred ca ai trecut, ca sa fi trecut tu prin asta ce trec femeile, nu aveai sa postez aceste mesaje. Aceste femei din start gindesc altfel. Crede ma ca eu am vorbit cu f. multe femei dupa eko. Nu vreau sa-ti mai lamuresc ceva, deoarece vorbim in limbi diferite. Cauta-ti de viata ta, de copii, de familia ta. Eu sunt sigura, ca va trece timp si tu ai sa-ti dai seama ca judecai gresit. Viata le pune toate la locurele ei. Crede ma.

Partajează acest post

Link spre post
Vova0

Существуют некоторые церковные мнения в Интернете относительно подобного как недопустимые...

Церковь ничего не имеет против если есть угроза жизни матери, либо плода. Далеко не каждая женщина способна вынести более 2. А бывает и 1го оставляют.

Partajează acest post

Link spre post
Jiraf

Мирабела, не берите в голову такое.

Судя по некоторым оборотам речи, человек не совсем адекватен. Весна - пора обострений, вот и весь смысл.

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

Мирабела, не берите в голову такое.

Судя по некоторым оборотам речи, человек не совсем адекватен. Весна - пора обострений, вот и весь смысл.

Spasibo bolisoe, za poderjku. prosto dlea menea destvitelino eto oceni bolinaia tema i ea oceni tejelo dusevno perejila reductiu.

Partajează acest post

Link spre post
larisa

Читаю и не перестаю удивляться . Тем не менее постараюсь выразится корректно . А Вы знаете какова альтернатива редукции ? Альтернатива следующая - носить всех имплантированных эмбрионов и очень сильно рисковать жизнью их всех и своей . Женщина - это не кошка , чья репродуктивная функция без проблем позволяет выносить и родить так много малышей . Уверена , что это страшный и нелегкий выбор , но это выбор во имя жизни остальных .

В этом разделе форума общаются женщины с очень сложной судьбой , поэтому в первую очередь стоило хорошенько вникнуть в суть ЭКО , а затем уже писать , с осторожностью и деликатностью относясь к каждому написанному слову .

Partajează acest post

Link spre post
mirabela1982

Читаю и не перестаю удивляться . Тем не менее постараюсь выразится корректно . А Вы знаете какова альтернатива редукции ? Альтернатива следующая - носить всех имплантированных эмбрионов и очень сильно рисковать жизнью их всех и своей . Женщина - это не кошка , чья репродуктивная функция без проблем позволяет выносить и родить так много малышей . Уверена , что это страшный и нелегкий выбор , но это выбор во имя жизни остальных .

В этом разделе форума общаются женщины с очень сложной судьбой , поэтому в первую очередь стоило хорошенько вникнуть в суть ЭКО , а затем уже писать , с осторожностью и деликатностью относясь к каждому написанному слову .

100%

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum