Irinica

La Ce Scoli Si Gradinite Umbla Copiii Nostri

Postări Recomandate

Irinica

Buna ziua dragi mamici! Anul acesta fetita mea va merge la scoala si nu stiu unde s-o dau. Propun sa deschidem asa o tema unde fiecare mama va scrie unde umbla copilul ei si avantajele si dezavantajele gradinitei sau scolii. Noi frecventam acum gradinita 188, este o gradinita simpla. Educatorii din grupa sunt buni, dar nu stiu a lucra cu copiii autisti. Si cu directoarea am avut mari probleme. Am fost la "Orfeu" si mi-a placut, dar o mamica mi-a spus ca acolo se face putina carte, adica chiar daca copilul e cu necesitati speciale, ar putea sa invete mai multe decat i se da acolo. Acolo orele sunt numai pana la ora 12, adica dureaza putin. Am mai vorbit si cu un pedagog de acolo, nu-i spun numele, si tot a zis ca se invata putin acolo. Poate ei n-au dreptate, si vreau si alte pareri ale mamicilor. Probabil va trebui sa mearga cu un insotitor, poate stie cineva vreo persoana cu studii pedagogice sau vreun educator care ar vrea sa mearga cu fetita mea ca insotitor. Mai am vreo luna cand pot sa ma decid, si eu inca stau la dubii. Am fost si la liceul pentru slabvazatori, dar acolo trebuie sa ai probleme cu ochii ca sa nimeresti. Poate este vreun copil care frecventeaza o scoala obisnuita, scrieti va rog aici avantajele si dezavantajele,poate este vreo scoala la Ciocana?

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
krystal

Buna, sunt o mamica care are un copil cu nevoi speciale, am cautat si eu mult si am ajuns la liceul PROSUCCES, chiar daca copilul meu nu era pregatit pentru scoala neau primit, ei integreaza in societate copii cu dezabilitati, adica in fiecare clasa au cite 3-4 elevi cu diferite diagnoze, i-mi place mult aceasta scoala copilul merge cu placere, copii se ajuta intre ei, sta la grupa pina la ora 3, gratis, mincarea este buna, se achita cite 143 de lei lunar dar copii cu invaliditate sunt scutiti de acesta taxa, taxa anuala in liceu e de 3mii de lei dar si aici suntem scutiti 50% de procente ca are invaliditate, comportamentul invatatoarei imi place mult are rabdare cu ei, acum copilul meu la sfirsit de clasa 1-a si socoate si citeste, mai pe scurt au un program pas cu pas. Sper ca informatia data va fi necesara.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Buna, sunt o mamica care are un copil cu nevoi speciale, am cautat si eu mult si am ajuns la liceul PROSUCCES, chiar daca copilul meu nu era pregatit pentru scoala neau primit, ei integreaza in societate copii cu dezabilitati, adica in fiecare clasa au cite 3-4 elevi cu diferite diagnoze, i-mi place mult aceasta scoala copilul merge cu placere, copii se ajuta intre ei, sta la grupa pina la ora 3, gratis, mincarea este buna, se achita cite 143 de lei lunar dar copii cu invaliditate sunt scutiti de acesta taxa, taxa anuala in liceu e de 3mii de lei dar si aici suntem scutiti 50% de procente ca are invaliditate, comportamentul invatatoarei imi place mult are rabdare cu ei, acum copilul meu la sfirsit de clasa 1-a si socoate si citeste, mai pe scurt au un program pas cu pas. Sper ca informatia data va fi necesara.

Unde se afla acest liceu? Si pana pe ce data se poate de dus documentele la scoala, am inteles ca pana in august, sau gresesc?

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
asha

Am fost la "Orfeu" si mi-a placut, dar o mamica mi-a spus ca acolo se face putina carte, adica chiar daca copilul e cu necesitati speciale, ar putea sa invete mai multe decat i se da acolo. Acolo orele sunt numai pana la ora 12, adica dureaza putin. Am mai vorbit si cu un pedagog de acolo, nu-i spun numele, si tot a zis ca se invata putin acolo. Poate ei n-au dreptate, si vreau si alte pareri ale mamicilor.

1. Puţină carte? Depinde ce doriţi, ca copilul să înveţe materialul scolii de masă sau chiar liceu aici depinde de nivelul de dezvoltare a copilului, la "Orfeu" matematică superioară nu se face dar învaţă programa şcolii auxiliare.

2. Planul de studii psihopedagogul îl elaborează individual în dependenţă de cel mai înalt nivel din clasă (deci dacă se vede că copilul poate mai mult cu dînsul se face mai mult) .

3. Acolo orele sunt numai pana la ora 12. Orele de limbă, matematică etc. la 12 e prînzul apoi somnul pînă la 15, după somn se fac terapiile ocupaţionale pînă la ora 17, copii din suburbie pot fregventa de luni pînă vineri (şi noaptea).

4."Orfeu" este alternativa învăţămîntului tadiţional, aici se baziază pe prinipiili lui Rudolf Steiner (şcoala Waldorf) se face euritmie, fluier, muzicoterapie etc. activităţi de logopedie (apropo logopedul ce consultează mama.md activiază la"Orfeu" ).

5. În clase sunt în jur de 9 copii, se ocupă cu un psihopedagog, şcoala după număr de copii e mică deci mai puţine situaţii stresante pentru un copil autist.

6. De persoană de sprijin e nevoie prima luna pînă copilul acceptă mediul nou (de obicei cineva din familie).

Editat de asha

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Unde se afla acest liceu? Si pana pe ce data se poate de dus documentele la scoala, am inteles ca pana in august, sau gresesc?

Acest liceu se afla la Botanica mai aproape de soseaua Muncesti str.Ashabad 129 documentele le poti da undeva pin in iulie noi leam dat in iunie. Tel. 55-60-67.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Multumesc. Copilul Dvs are probleme mintale sau nu? Poate mai sunt si alte mamici care vor sa scrie aici despre experienta lor cu scoala.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Cum sa va spun copilul meu are paralizie cerebrala, si ramine in urma putin, dar sint si copii mai grav la scoala si chiar cu sindromul Down, cred ca ar fi mai bine sa mergi intr-o vizita si ai sa te lamuresti si singurica, cu copii speciali se comporta foarte bine ma mir si pina acum de unde au atita radare.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
mur

Irinica v-au informat informat gresit in ceea ce priveste cum se face carte la Orfeu, fiecare copil invata dupa posibilitati lui...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum