Florista

Hormonii Si Polichistoza

Postări Recomandate

Florista

Buna ziua d-le Doctor,

am 31 ani si sunt diagnosticata cu polichistoza ovariana si periodic sunt mariti firmonii masculini. problema e czpsula ovarelor este mai groasa si nu are loc ovulatia. de curind dupa o stimulare cu clostilbegit am obtinut 4 foliculi dar fara nici o ovula - iam punctat perntru eco. Hormonii am dat luna trecuta analiza la a 5 zi si erau cam asa:

estradiol 6.08 norma,

testosteron 0.7 norma,

prolactin 9.6 norma,

lh 4.8 norma,

fsh 3.1 norma,

dheas 4.1 marit - am baut dexametozon 1/4 pe zi

antimuler 7.1 marit au zis ca e bine norma ar fi 1.0-2.5.

am facut 2 proceduri de eco. 2 laparascopii. nenumarata pastile contraceptive. ecografii folicumetrii, diufaston, siofor, si multe altele. 4 ani deja planificam dar nu putem scoate in capat nicidecum si nu putem obtine ovulatie si sarcina. Acum am inceput niste verificari treb sa fac ecografie la glanda tiroida si cu durerile de cap fac un tratament. Neam tratat numai la medic genicolog toata aceasta perioada. ce am putea face ca ovarele sa lucreze in cazul nostru. mersi de raspuns.

acuma voi urma un tratament neurologic care va contine Кокарнит ,Неуробекс ,Валфен плюс ,Мелоксикам ,Мускофлекс ,Мускофлекс N1 0,25% 30 g крем, Магнерот ,Cortexin 10 m - pot paralel sa iau marvelon el actioneaza benefic in cazul nostru din cite alte contraceptive am baut si siofor 500.

Editat de Florista

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Здравствуйте!

К сожалению, учитывая сложность вашей ситуации, он-лайн консультирование практически невозможно. Необходимо очное лечение у гинеколога, который занимается проблемами бесплодия.

Не знаю есть ли у Вас избыточный вес? если да, то необходимо его снижение. Важно иметь не только Узи-исследование щитовидной железы, но знать уровень гормона TSH - т.е. знать насколько железа справляется со своей работой. Для успешного зачатия важно чтобы TSH был на низко-нормальном уровне.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum