Flamingo

La 30 Ca La 20! De Ce Nu?

Postări Recomandate

Flamingo

Inspirata de apropourile sotului, de unele evenimente la care trebuie sa arat bine si de vointa si rezultatele Infinity - incep si eu lupta!

Nu vreau mult ... vreau sa arat ca la 20 de ani :)

Am de slabit pina la 10 kg. Incerc sa ma conving ca nu e mult, iar daca voi reusi - chiar voi zice ca nu a fost greu.

Maninc de obicei dupa pofte, uneori/adesea nesanatos ... sper sa primesc critici si ocara, poate ma voi corecta.

Astazi e prima zi. De dimineata am baut o cafea fara zahar si am mincat 3 felii subtiri de piine alba (in continuare pe tot parcursul dietei voi incerca sa maninc doar neagra sau din tarite, cereale, s.a de genul).

La amiaza am mincat struguri, cam jumatate de kg.

Urmeaza 2 ceaiuri verzi.

La cina cred ca voi minca o portie de fasole prajita.

De la cina pina la somn o sa-mi permit 1-2 mere, poate un ceai, iar maxim - o cana de chefir.

Este bine dupa parerea voastra?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kometa

Flamingo,eu ash exklude strugurii...si tokmai jumatate de kg...imi pare exagerat de mult pentru cei ce vor sa slabeaska,sorry..

piinea neagra din kite shtiu eu...nu e departe de cea alba dupa kalorii,si fasolile...depinde foarte mult de ceia kum sunt preparate :rolleyes: imi cer skuze pentru asta,nu e kritika,doar parerea mea=)

Bun venit si succes! :poka1:

Editat de tratatita

Partajează acest post

Link spre post
Цукерка

По мне так лучше вообще хлеб и мучное исключить.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

eu cred ca pastele fainoase trebuie excluse, iar in ceea ce priveste strugurii sunt de acord cu fetele - ele au prea multa glucoza, am citit cindva ca dietologii nu recomanda bananele si strugurii ca fructe pentru dieta. in rest succes :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Bun venit si succes! :poka1:

Multumesc!

Parca nu mi s-a parut mult 2 struguri ... mai ales ca aproape jumatate din bobite erau moi si le-am aruncat ... Dar de dulce nu ma pot lipsi si prefer glucidele sa le iau din fructe. Dar nu mi-au ticnit acei struguri ... asa ca oricum ma lipsesc de ei in continuare!

Fasolea e preparata asa ca sa fie buna :D, deci ingrasa ... voi minca putin!

Piinea nu o pot exclude definitiv ... dar macar sa maninc din cea sanatoasa. Asta voi incerca.

Azi o sa maninc ce este, doar ca in jumatate cit de obicei si fara dulciuri la desert. Pentru prima zi ar putea fi bine, nu? ... ca sa nu ma simt "chinuita" chiar de la inceput.

Dar nu mai vreau sa amin nici o zi, oficial de azi am inceput si miine precis cintarul imi va arata mai putin!

... in rest succes :bye:

Multumesc!

Am inteles, strugurii exclud!

... si din fainoase doar 2-3 felii de piine de cereale pe zi, se poate? Poate cu incetul sa exclud de tot .. dar n-am sa pot brusc fara piine.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

cit de bine te inteleg :swoon: eu daca n-as fi asa mare fanat al pinicii tot as completa rindurile celor ce doresc sa slabeasca :girl_crazy: iaca, bunaoara, acum in saptamina patimilor - de luni pina-n prezent n-am crapat decit citiva covrigei si un termos de ceai verde pe zi si cind ma pun pe kintar - nimic - 0 :girl_impossible: imi vine sa-mi zmulg parul - nu se misca kg-urile mele nici in colo nici incoace :sorry:

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

n-am crapat decit citiva covrigei si un termos de ceai verde pe zi

Poate daca nu-i dai mincare - organismul nu arde grasimile? Daca maninci salate in loc de covrigei - nu ar putea fi mai bine?

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Poate daca nu-i dai mincare - organismul nu arde grasimile? Daca maninci salate in loc de covrigei - nu ar putea fi mai bine?

of, idee nu am - cred ca am ajuns la efectul "nu stiu cum acolo", cineva pe forum scria - ca vine un timp cind organizmul nu mai vrea sa slabeasca - matinca la mine acum e faza asta :swoon: taman cind mai am de slabit vreo 4 kile - si-s fata mare :shout:

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Da, citisem intr-o tema, reteta, se pregateste un fel de coctail cu multa lamiie ... am incercat sa gasesc dar nu mi-a reusit. Poate incerci?

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Da, citisem intr-o tema, reteta, se pregateste un fel de coctail cu multa lamiie ... am incercat sa gasesc dar nu mi-a reusit. Poate incerci?

amus o sa caut , poate gasesc ceva si am "sdvig" in partea cea buna :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Prima zi a trecut foarte bine! Dupa orele 7 seara am baut doar un ceai verde si putina apa. Nici merele nu le-am mai mincat. Am facut si niste exercitii cit am privit televizorul. Rezultatul - azi dimineata ma simt super, parca am si slabit :)

Si cintarul a depasit asteptarile mele, dar cred ca nu e relevant ce-mi arata, caci zice el -900 gr. Probabil deshidratare ... am sa beau azi mai multa apa.

Azi dimineata - cereale cu lapte + ceai verde.

La amiaza voi minca un ou fiert si o salata de legume (inca nu stiu de care), fara maioneza.

La chindii 2 kiwi.

Seara pina la 7! o portie nu mare de ratatouille, mmm, o astept cu drag deja!

Apoi doar ceai verde cu o lingurita de miere maxim, in caz ca voi avea pofta de ceva bun.

Ce ziceti, azi va fi mai bine decit ieri?

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Sunt fericita!!! Este prima data cind de sarbatori slabesc in loc sa adaog in in greutate! -700 gr!

Si chiar imi faceam putin griji, caci de gustat (foarte putin, de pofta) am gustat din mai multe bucate, si apa am baut cam putina, dar sunt foarte multumita!

Iata raportul meu penru zilele de Paste:

Zeama si multe-multe legume cu brinza! Intre mese fructe. Fara fainoase, fara dulciuri! Dupa 6 seara doar legume (totusi imi era foame) si ceaiuri!

Ieri dupa 6 seara doar un chefir si exercitii la desert :)

Uraaaa! Continui cu fruntea sus!

Azi dimineata cereale cu lapte si o cafea, si deja multa apa am baut, simt ca chiar ma ajuta!

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Nu urmez o dieta anume, ci doar incerc sa maninc mai putin, ceva sanatos si pina la 6 seara. Asa ca poate nu e un exemplu pentru cineva care doreste sa slabeasca, dar eu cind ma gindesc ca va trebui sa vin si sa scriu in tema greutatea si sa spun ce am mincat - deodata imi este mai usor sa rezist tentatiilor!

Partajează acest post

Link spre post
tasham

acum, de sarbartori cred ca-ti este greu dublu :scratch_one-s_head: eu tot ma stradui pasca si cozonacul sa fie doar pina la 12.00, iar dupa masa ceva usurel - nu visez sa slabesc, dar macar sa ma mentin in greutate :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Infinity

Flamingo, felicitari cu deschiderea temei! Sa te ajute sa montorizezi procesul de intinerire!

Struguri, rodie si banane nu este recomandat. Contin glucoza multa.

Dar painea ai putea sa o inlocuiesti cu 'hlebtzy' din cereale.

Succese! sa-ti atingi scopul cit mai repede, si neispitita de nimeni ;).

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Dar painea ai putea sa o inlocuiesti cu 'hlebtzy' din cereale.

Succese! sa-ti atingi scopul cit mai repede, si neispitita de nimeni ;).

hlebtzi - asta-i "haiduc" sau alt-ceva este ?

Partajează acest post

Link spre post
Infinity

hlebtzi - asta-i "haiduc" sau alt-ceva este ?

ihi, haiduc, made in Moldova, da sunt diferite, si ucrainesti, si poloneze cu alta denumire.

Partajează acest post

Link spre post
AStela

salut , te-am gasit , te felicit cu inceputul curei de slabire , succes si rabdare , da aici sint deacord cu fetele , strugurii sint categoric interzisi(cred-ca te-ai saturat de cuvintul struguri :girl_crazy: ) , asta-i bine ca maninci ce doresti , dar slabesti si inca cite 700gr , te invidiezi putin(pozitiv) , bea cit mai mult lichid , pina la 2l pe zi, dar nu mai putin de 1.5l , ajuta foarte bine (numai nu seara)

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Multumesc pentru sustinere, fetelor!!!

Da, de struduri si banane am inteles de la inceput, exclusi fara ezitare, datorita sfaturilor primite aici de la inceput! De Paste am avut multe banane, chiar eu le-am taiat si pus pe masa, dar nici nu le-am gustat.

De painita - hlebti stiu, maninc citeodata. Dar deloc nu ma tin satula cu ele, cred ca n-o sa fie grav daca voi minca piine de tarite cite 1-2 felii pe zi, nu?

Stela, nu maninc chiar ce doresc ... cozonac si rulada nu am atins (cite o chisturica de pofta si gata, cred ca nici nu se socoate), ciocolate si torta la fel doar ca la degustat, cind iai cit se tine infipt pe o scobitoare :)

Dar totusi "orbita" de slabirea usoara de la inceput - mi-am permis ieri sa maninc cam consistent si rezultatele au si aparut deodata... +100 gr. Recunosc si inteleg foarte bine greseala, stiu deja precis ca miine cintarul o sa-mi arate sub 63, ma fac luntre si punte sa fie asa.

Deci cu toata rusinea, recunosc meniul de ieri:

Dejun - cereale cu lapte si cafea

Prinz - placinta cu brinza, salata de sfecla rosie (anume placinta e una din incalcari grave, macar daca era cu varza - alta treaba)

Cina - o pirjoala, jumatate de batuta, o bucatica de lavas si salata de rosii. Vroiam carne asa tare ... si poate ca ar fi fost ok daca mincam pina la 7 cel tirziu, dar am ajuns tirziu acasa, eram f flaminda si am mincat la ora 8 :(.

Apa ieri deasemenea am baut putina, si iata poftim rezultatele.

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Deja pot da raportul/planul pe azi:

Dejun - cereale cu lapte, cafea

Prinz - placinta cu varza, cafea

Astazi am sa mai maninc doar sfecla rosie fiarta si chefir, nimic mai mult! Iar daca s-a primi sa mergem in ospetie - doar legume voi minca si ceai voi bea. Trebuie sa fac deseara si sport, sa dau jos placinta cit inca nu s-a facur comoda pe mine.

E frig in birou, vroiam ceva cald sa maninc, si nu prea am avut alegere, iarasi am ramas la placinta ... macar deja cu varza, care e produs (-)caloric. Cred ca de miine am sa-mi iau oua si legume pentru a minca la amiaza.

Partajează acest post

Link spre post
AStela

in loc de placinta mai bine o bucatica de carne si cu sfecla rosie tot nu te aventura ca nu e bine , inlocuiesti-o cu rosii sau castraveti , fa-ti o salata din rosii+castraveti+ardei dulci si in loc de ulei pune chefir Lactonia 0% , e foarte gustos si e satos si putine kcalorii

eu de piine m-am dezis foarte usor , ce-i drept am inceput sa ma dresez cu mult inainte de a incepe dieta , acum nici nu ma gindesc la ea si nici nu mi-i pofta , piinea neagra tot e calorica , daca nu ma gresesc aprox.200kcal/100gr , mai bine maninca un ou in loc de o felie de piine

Partajează acest post

Link spre post
Infinity

in loc de placinta mai bine o bucatica de carne si cu sfecla rosie tot nu te aventura ca nu e bine , inlocuiesti-o cu rosii sau castraveti , fa-ti o salata din rosii+castraveti+ardei dulci si in loc de ulei pune chefir Lactonia 0% , e foarte gustos si e satos si putine kcalorii

eu de piine m-am dezis foarte usor , ce-i drept am inceput sa ma dresez cu mult inainte de a incepe dieta , acum nici nu ma gindesc la ea si nici nu mi-i pofta , piinea neagra tot e calorica , daca nu ma gresesc aprox.200kcal/100gr , mai bine maninca un ou in loc de o felie de piine

Stela, in totalitate de acord cu sfaturile tale. Da iaka la mine salata cu lactonia nu prea merge :secret: , uleiul totusi ii da salatei un gust bun, insa, regimul e regim :rtfm: , si ce nu faci ca sa arati bine, asa ca Lactonia The BEST!

Partajează acest post

Link spre post
katok

Tare mult mi-a placut denumirea temei, asa k va doresc multa bafta!!! Si eu sunt in prag de 30, si la fel mi-ar trebuie sa dau jos kiteva kg, asa ca sper sa fie un impuls pu mine.

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

Stela, in totalitate de acord cu sfaturile tale. Da iaka la mine salata cu lactonia nu prea merge :secret: , uleiul totusi ii da salatei un gust bun, insa, regimul e regim :rtfm: , si ce nu faci ca sa arati bine, asa ca Lactonia The BEST!

fetelor,incerkati sos de soia!!kontine putine calorii,insa da bukatelor un gust foarte delicios :rolleyes:

apropo, la mine salata ku laktonia tot nu prea merge)

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Ooo, ce binevenite sunt sfaturile, Stela! Nu urmez o dieta anume, asa ca precis ceva nu fac bine, o sa tin cont de sfaturile tale neaparat! De piine ma pot lipsi, deja iata nu simt sa o vreau :) Ieri seara m-am tinut cu chefir si o salata din rosii si doar am gustat dintr-o batuta, nesemnificativ.

Deci cu ajutorul vostru, pina acum - struguri exclusi, placite le exclud, piine o exclud!

Si inca o regula mi-am fixat - cite un ou pe zi si neaparat salata de legume! Seara daca mi-e foame tare - chefir!

Salata cu iaurt nu prea cred ca ar fi pe gustul meu, cu sos de soia tre sa incerc, in general imi place. De ulei ma gindeam ca are multe vitamine, mai ales noi avem de la tara din cel brut, nerafinat, ce aroma de rasarita mai are, mmmm. Inseamna ca am sa rinduiesc - o data ulei, o data sos de soia.

Tare mult mi-a placut denumirea temei, asa k va doresc multa bafta!!! Si eu sunt in prag de 30, si la fel mi-ar trebuie sa dau jos kiteva kg, asa ca sper sa fie un impuls pu mine.

Multumesc! Da, da, acum in rubrica aceasta a forumului e impinzit de impulsuri, asa ca inainte spre silueta dorita!

Aaa, dar am uitat sa ma laud! -400! Doar ca ieri aveam +100, deci in total -300, oricum sunt multumita! Azi voi fi si mai exemplara, cu legume in loc de placinta!

Sotul nu crede ca m-am apucat serios de slabit, deja si el diminetile e curios daca am rezultate.

A, fetelor, m-am mai gindit la un stimul. Este in semnatura un cimp Operejenie plana. Si m-am gindit ca sa apropii de fiecare data data scopului (Tseli) astfel ca sa nu am depasire de plan. In felul acesta o sa tind sa depasesc cit de putin planul.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum