Puhlik

Par Sur-Argintiu Si Rar In Virful Capului?

Postări Recomandate

Puhlik

Buna ziua si va multumesc anticipat pentru raspuns la intrebarea mea.

Am doar 33 de ani si deja virful capului e sur stralucitor si se rareste. Primele fire suri au aparut la 18-20 ani, acum s-au inmultit - deja cu penseta nu le mai scot - pentru ca voi fi chela in asa caz.

Dupa sarcina am avut si am hipertiroidita autoimuna. Am facut tratament cu eutirocs apoi iodomarin. Inainte de ciclu sunt foarte nervoasa. Si toata viata de cind ma tin minte noaptea dorm cu luminita aprinsa.

Cu ce se poate de salvat situatia mea cu firele suri si rare in virful capului?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Здравствуйте Татьяна.

Напишите сколько Вы весите и какой у Вас рост.

Эндокринная патология, в частности патология щитовидной железы может приводить к ухудшению состояния волос.

"hipertiroidita autoimuna"- такого диагноза не существует. Возможно у Вас " Hipotiroidie pe fondal de tiroidita autoimuna"?

Приведите результаты гормональных исследований. Как давно не принимаете эутирокс, йодомарин? Есть ли данные УЗИ-исследования щитовидной железы?

В любом случае нужны "свежие" гормональные исследования(TSH, T3, T4, anti-TPO) и УЗИ щитовидной железы.

К изменениям со стороны волос может привести анемия (снижения гемоглобина крови).

Так же желательно показаться грамотному дерматологу (трихологу).

Partajează acest post

Link spre post
Puhlik

Большое спасибо за ответ и за рекомендации.

Мой рост - 1,70 м и вес = 76 кг. Присутствуют частые головокружения. Эутирокс и йодомарин не принимаю почти год.

Обращусь к соответствующим специалистам. Еще раз огромное спасибо!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum