Veronelle

Infertilitate Si Probleme Orl?

Postări Recomandate

Veronelle

Buna seara,am probleme de conceptie si in ultimul timp am auzit ca persoanele care au infectii Orl sunt predispuse sa nu ramina insarcinate pina nu trateaza aceste infectii.Diagnoza mea de citiva ani a fost Sinusita cronica maxilara,am fost operata la septul nazal jumate de an in urma si acum ma intereseaza daca asta este o bariera in conceptie?Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna seara,am probleme de conceptie si in ultimul timp am auzit ca persoanele care au infectii Orl sunt predispuse sa nu ramina insarcinate pina nu trateaza aceste infectii.Diagnoza mea de citiva ani a fost Sinusita cronica maxilara,am fost operata la septul nazal jumate de an in urma si acum ma intereseaza daca asta este o bariera in conceptie?Multumesc!

Teoretic nu ar trebui Sinusita sa fie o bariera. Amigdalita - da. Dati frotiu din amigdale la flora pru a depista daca contin flora patogena virulent.

Partajează acest post

Link spre post
Veronelle

Unde as putea da aceste analize?Eu odata in luna merg la policlinica la medicul Orl si "clatesc criptele" daca corect am spus, si nu mi-a spus niciodata de asemenea posibilitate,va multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Veronelle

Acum plec la Centrul Diagnostic sa dau analiza,revin cu alte intrebari,multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Veronelle

Buna ziua,am primit rezultatele la analiza.Deci sa depistat Stafilococ aureus si scrie ca este Stabil la Domixicilina,Trikaxon,Gentamicina,Ciprofloxin,Oflaxocina.Lincomicina si este intermediar la Eritromicina si rezistent la Amoxicilina(lae) nu inteleg ce a scris medicul la sfirsit. Sa inteleg ca totusi infectia este in organism si este o cauza ca nu pot prinde sarcina?Ce sa fac mai departe? Multumesc mult!

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Ce grad are Stafilococul?

Partajează acest post

Link spre post
Veronelle

Scrie Microorganisme depistate : St aureus 10 la puterea 4 / (nu pot descifra ce este scrie,2 litere parca uf)

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

In asa caz e necesar de facut o sanare a amigdalelor. Adresati-va la medicul ORL pru consultatie. Si dati probele reumatice. Daca probele vor fi negative atunci totul e ok, daca nu atunci amigdalele trebuie inlaturate, caci ele sunt sursa infectiei in organism si posibila cauza a infertilitatii.

Partajează acest post

Link spre post
Veronelle

Va multumesc mult pentru ajutor!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum