Vizitator Natalia

Analiza Apei Potabile In Moldova

Postări Recomandate

Vizitator Natalia

Ma adresez aici, sperand ca cineva sa stie raspunsul la intrebarea mea.

Am gasit un articol in ziarul local care m-a shokat. http://adevarul.ucoz..._30_10/1-1-0-38

Mai bine de 5 tone de pesticide – substanţă chimică toxică şi extrem de periculoasă – sunt îngropate în apropierea unei fîntîni arteziene din comuna Calfa.

Conform spuselor primarului localităţii, doamnei Ludmila Ciaglic, despre existenţa acestor substanţe s-a aflat foarte recent, or anterior agentul economic care le-a îngropat a tăinuit informaţia respectivă.

Ce-i de făcut?

Doamna primar susţine că în cazul în care agentul economic respectiv ar fi furnizat la timp informaţia, pesticidele ar fi fost evacuate în cadrul unui proiect similar implementat în cîteva sate din raion acum cîţiva ani. Acum, administraţia publică locală nu are, practic, ieşire din situaţie. Unu – pentru că evacuarea acestor substanţe e foarte costisitoare şi doi - pentru că nici o localitate din ţară nu este, logic, de acord să stocheze pe teritoriul ei astfel de substanţe.

Doamna Ciaglic susţine că, deşi autorităţile centrale pasează responsabilitatea din minister în minister, ar fi, teoretic, posibil, ca satul Calfa să fie inclus într-un proiect de evacuare a pesticidelor, proiect finanţat de Cehia.

Riscuri

Pe termen scurt, locuitorii comunei riscă să rămînă fără apă, care, evident, nu corespunde normelor sanitare. Riscul cel mare rezidă, însă, în efectele pe termen lung, care sunt de-a dreptul catastrofale pentru sănătatea şi chiar vieţile locuitorilor Calfei care consumă apa poluată, în cazul în care nu se vor întreprinde acţiuni coordonate şi operative.

Ce spun sătenii?

Locuitorii Calfei, se pare, nu conştientizează riscul pe care-l prezintă pesticidele. Conform doamnei primar, în cursul unei întîlniri cu sătenii, care a avut loc chiar zilele astea, unul dintre ei a propus ca sătenii să se strîngă într-o zi, să le dezgroape şi să le arunce în Bîc. „Aşa scăpăm de pesticide”, - a adăugat respectivul sătean.

Nu stiu cine in sat stie despre aceasta, dar eu personal n-am auzit nimic shi nici de la consatenii mei n-am auzit nimic. Probabil si stiu, dar , cum e scris in articol, lumea nu-si dau seama cat e de grav shi periculos acest fapt. Inutil sa spun cate decesuri de cancer sunt in sat. La noi in sat sunt 2 fantani artizane care aprivizioneaza cu apa intreg satul prin apeduct. In afara de aceasta, copiii la grdinitza sh scoala consuma aceasta apa. E groaznic si ma iau fiorii ca nimeni nu a facut nimic macar pt a inchide apeductul cu apa poluata.

Intrebarea mea e urmatoare. Ash vrea din banii mei sa merg undeva de confidenza sa fac analiza apei din aceste fantani, pt ca nici nu e scris in articol langa care fantana sunt pesticidele. La cine ma pot adresa??

Multumesc aticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Natalia

0 Просмотров

:angry:

Daca in titlul temei ash fi scris ca ma gandesc la prietenul sotzului shi ma culc cu el, sau ca am ganduri stranii noaptea, ash fi primit un milion de sfaturi. Dar asha...pe cine intereseaza sanatatea altuia...mai ales al copiilor. Data viitoare am sa intitulez tema ceva mai picant,

un titlu cu popularitate aici pe mama.md...

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

Nu v-ati gindit Natalia ca fetele mai au si servici, unde lucreaza zi de zi si cind vin acasa isi hranesc familia. Sau copii care cer atentie..

Referitor la subiectul abordat, chiar nu stiu unde se poate de facut astfel de investigatii, sper sa va poata totusi cineva ajuta.

Mai asteptati putin.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Natalia

Aliona, probabil disperarea shi frica pt sanatatea noastra, dar mai ales al fetitzei mele :( ma fac sa fiu nerabdatoare.

Sper ca cineva sa ma indrume unde sa ma adresez shi cu rezultatele obtinute sa insist la inchiderea peductului, daca intr-adevar exista pericol.

Daca insashi primarul confirma ca apa este poluata si toxica, de ce nu se iau masuri? Ok, evacuarea e costisitoare, dar macar ar putea inchide apa.

Sunt indignata la culme, dara fara o foaie ce-mi confirma indignarea, nu pot face nimic...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator tanea

intrebati si la cnsp.md, trebuie sa aiba laborator sau macar sa va sfatuie

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Natalia

Cosinzeana, Tania, multumesc. De maine incep a suna la totzi, poate ajung la vreo concluzie.

O sa va tzin la curent cum se va rezolva...daca se va rezolva...

Partajează acest post

Link spre post
baghira21

Am gasit un articol in ziarul local care m-a shokat. http://adevarul.ucoz..._30_10/1-1-0-38

Mai bine de 5 tone de pesticide – substanţă chimică toxică şi extrem de periculoasă – sunt îngropate în apropierea unei fîntîni arteziene din comuna Calfa.

Conform spuselor primarului localităţii, doamnei Ludmila Ciaglic, despre existenţa acestor substanţe s-a aflat foarte recent, or anterior agentul economic care le-a îngropat a tăinuit informaţia respectivă.

Ce-i de făcut?

Doamna primar susţine că în cazul în care agentul economic respectiv ar fi furnizat la timp informaţia, pesticidele ar fi fost evacuate în cadrul unui proiect similar implementat în cîteva sate din raion acum cîţiva ani. Acum, administraţia publică locală nu are, practic, ieşire din situaţie. Unu – pentru că evacuarea acestor substanţe e foarte costisitoare şi doi - pentru că nici o localitate din ţară nu este, logic, de acord să stocheze pe teritoriul ei astfel de substanţe.

Doamna Ciaglic susţine că, deşi autorităţile centrale pasează responsabilitatea din minister în minister, ar fi, teoretic, posibil, ca satul Calfa să fie inclus într-un proiect de evacuare a pesticidelor, proiect finanţat de Cehia.

Riscuri

Pe termen scurt, locuitorii comunei riscă să rămînă fără apă, care, evident, nu corespunde normelor sanitare. Riscul cel mare rezidă, însă, în efectele pe termen lung, care sunt de-a dreptul catastrofale pentru sănătatea şi chiar vieţile locuitorilor Calfei care consumă apa poluată, în cazul în care nu se vor întreprinde acţiuni coordonate şi operative.

Ce spun sătenii?

Locuitorii Calfei, se pare, nu conştientizează riscul pe care-l prezintă pesticidele. Conform doamnei primar, în cursul unei întîlniri cu sătenii, care a avut loc chiar zilele astea, unul dintre ei a propus ca sătenii să se strîngă într-o zi, să le dezgroape şi să le arunce în Bîc. „Aşa scăpăm de pesticide”, - a adăugat respectivul sătean.

Nu stiu cine in sat stie despre aceasta, dar eu personal n-am auzit nimic shi nici de la consatenii mei n-am auzit nimic. Probabil si stiu, dar , cum e scris in articol, lumea nu-si dau seama cat e de grav shi periculos acest fapt. Inutil sa spun cate decesuri de cancer sunt in sat. La noi in sat sunt 2 fantani artizane care aprivizioneaza cu apa intreg satul prin apeduct. In afara de aceasta, copiii la grdinitza sh scoala consuma aceasta apa. E groaznic si ma iau fiorii ca nimeni nu a facut nimic macar pt a inchide apeductul cu apa poluata.

Intrebarea mea e urmatoare. Ash vrea din banii mei sa merg undeva de confidenza sa fac analiza apei din aceste fantani, pt ca nici nu e scris in articol langa care fantana sunt pesticidele. La cine ma pot adresa??

Multumesc aticipat.

этот вопрос в ведении санэпидемстанции - они выезжают на место и берут анализ воды, но это не дешево

Partajează acest post

Link spre post
Dika

corect v-au spus mai sus, la Centrul national de sanatate publica trebuie sa va adresati. e trista situatia desigur si chiar as vrea sa stiu ce rezultate veti avea. succese!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator O recomandare

Natalia, nu prea sunt la curent ce e de facut in astfel de situatii, dar odata ce o sa aveti analiza si confirmarea ca apa intr-adevar e toxica, initiati o campanie care va va costa ceva timp si mergeti pe la toti satenii cu o petitie pentru a stringe semnaturi si pentru a le explica gravitatea situatiei. Odata strinse toate semnaturile, adresati-va organului competent si dati in judecata primaria sau/si agentul economic.

Numai ca stiind cum functioneaza chestiile acestea in Moldova si cit sunt de corupti judecatorii, mai bine v-as recomanda sa stringeti toate probele posibile si imposibile pentru a va adresa direct la CEDO, asta desigur daca aveti dorinta si timpul necesar.

P.S. Nu stiu de ce, dar aceasta situatie imi aminteste de filmul cu Julia Roberts "Erin Brokovich".

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Radu

Ce-i de făcut?

Riscuri

Ce spun sătenii?

Multumesc aticipat.

Doamna Natalia, daca dumneavoastra aveti dorinta sa solutionati problema data cit mai curind si fara interventia judecatii am putea sa va ajutam. Suntem o companie care se okupa cu sisteme de filtrare a apei pe teritoriul R.Moldova,si am putea gasi utilaj pentru comuna dumneavoastra.E nevoie sa colectati o proba de apa din fintina afectata si sa o prezentati la laboratorul chimic al  Academiei de Stiinte (adresa Chisinau Str Academiei 3 blocul chimic cab131). Acolo veti primi rezultatele analizelor si va vor indica care sunt normele si la care parametri ei nu corespund.Dupa ma puteti contacta pe nr 069413511 pentru a primi un raspuns de solutionare a problemei.

Succes!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum