Cosinzeana

Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” ( Str. Plaiului,17)

Postări Recomandate

Cosinzeana

Stimati utilizatori, vreau sa aflu mai multa informatie despre Liceul Tudor Vladimirescu, fosta scoala Nr. 50.....este amplasata intre starada Minskaia si str. Diminetii (fosta Z.Cosmodemianscaia)

scoala se afla chear linga casa, deaceea este una din variantele pentru copilul meu de a frecventa acolo clasa 1.

V-as fi recunoscatoare daca veti plasa cit mai multa informatie, cit pozitiva atit si negativa.....

va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosinzeana

Informația generală:

Numărul de etaje ale blocului de studii: 3

Necesită reparaţie capitală

Anul construcţiei: 1954

Numar de elevi: 822

Statistica:

• Suprafaţa totală: 7879 m.p.
  • Cantina: 80 locuri
  • Tabla scolara: 31
  • Capacitatea dupa proiect:880 locuri
  • Suprafaţa utilă: 5120 m.p.
  • Numărul salilor de clasa:28
  • Banci: 235
  • Sala de sport: - m.p.
  • Teren sportiv: - m.p.
  • Numărul de locuri în sala de lectură: 30 locuri
  • Dulapuri: 58
  • Scaune: 668

Comunicații:

• Apeduct
  • Apă caldă
  • Canalizare
  • Termoficarea

Infrastructura:

• Ateliere băieţi: - locuri
  • Punct medical
  • Ateliere fete: - locuri
  • Bibliotecă

Etnii:

• Moldoveni: 787 (95%)
  • Ruşi: 23 (2%)
  • Ucraineni: 5 (<1%)
  • Găgăuzi: 1 (<1%)
  • Bulgari: 1 (<1%)
  • Alte etnii: 5 (<1%)

Partajează acest post

Link spre post
Diana79

Poate recomanda cineva o profesoara de clasele pimare din acest liceu?

Partajează acest post

Link spre post
irinamadalina

Poate recomanda cineva o profesoara de clasele pimare din acest liceu?

Acolo sunt mai multe invatatoare de clase primare: dna Oxana Carp, Svetlana Miron, Svetlana Manoli, Corina Ursu. fiecare la diferite clase, adica cineva e la cl. I, cineva e la cl.II s.a.m.d.

ceea ce priveste reparatia, acolo s-a facut o reparatie buna in cantina, se face acum in sala de sport, Fereste noi de termopan in tot liceul. Merita de vazut.

Partajează acest post

Link spre post
Кудряшка

Fetelor, va rog foarte frumos sa va expuneti parerea despre acest liceu, e aproape de casa si ne-ar fi foarte comod sa mergem acolo. 

Partajează acest post

Link spre post
marina90

Cine si ce poate spune de acest liceu?

Partajează acest post

Link spre post
vitalina

Buna, 
referitor la liceul respectiv pot spune multe lucruri. Am sa incep cu momente pozitive: 

1) liceul este foarte ingrijit cu reparatii, cu curte amenajata, cu multa verdeata, se vede ca acolo este gospodar. Ma refer la administratia. Va multumesc Dna Fusa. 

2) se fac diferite cercuri suplimentare, careva sunt gratis.

3)Este usor de inscris si dna Directoarea primeste pe toti cu drag. 

Am sa continui cu lucrurile negative, care se refera la scoala primara si este bazata pe propria experienta. Daca as avea de ales a doua oara scoala pentru copilul meu, niciodata nu as da acolo. 

Nu pot sa neg faptul ca primul an eram foarte multumita. Dar cu asta basta. 

1) Stiti ca la orice scoala exista corupere pasiva eu ma refer la Asociatii si tot felul pseudo Fondatii de parinti. Este si aici asa ceva. Dar nu asta ma deranjeaza. Ca se vede ca banii se cheltuie cu folos aici.

A) ESENTA. Morala profesoarelor de scoala primara  lasa de dorit. Sa stiti ca Meditatia dupa regulamentul Min. de Ed. este gratis pina la ora 15.00
Aici profesorii spun la parinti ca Grupa (meditatia) achitata de Minister este doar pina la 14.00 mai de parte daca parintii vor sa lase copiii la scoala dupa 14.00 poftim lasati, doar contra plata.

MORALA:  Astfel se incep minciunile PROFESORILOR pentru a obtine bani in plus. Fara de lege. Art. 324 Codul Penal. Corupere Pasiva de la 3 la 7 ani.

Cui ii place sa fie minciunit ?

B) Menciunile cu asta nu se termina. Am avut cazul cind achitind aceasta meditatia copilul meu era lasat prin coridoare fix la 15.00. 

Eu ma retineam cu 5 min. Am sunat pe la 15.00 pe profesoara s-o preintimpin. Profesoara imi raspunde ca ea nu este deja in scoala si ca copilul meu ma astepta acolo. Si a inchis tel. Unde acolo nu am inteles. Atuncea ploua. Eu fuga la scoala. Cind vin, copilul meu sub usa sedea imbracat cu ghiozdanul in brate (copil 7 ani). Cind am iesit din holl am intilnit alta profesoara, care mi-a spus ca profesoara noastra e linga anticamera. 

Care era problema sa ma sune si sa-mi spuna sa vin, sa iau copilul mai devreme? Daca avea de plecat? Oare nu sintem oameni?

C) Minciunile se continua: Tabara de vara. 

Sa stiti orele oficiale de T de Vara sunt de la 9.00 pina la 17.00 pentru ce Min. achita profesorilor un adaos la salariu.

Ca sa fie inscrisi cit mai multi copii de la inceput spuneau ca Tabara va fi pina la 17.00.

Noi am achitat tabara inca in timpul studiilor, ca ne convinea absolut.

La ultimul sunet s-a spus deja ca tabara lucreaza pina la 16.00. Sa fiti amabili sa luati copiii mai devreme pe la 15.00.

Noi nu am avut posibilitate sa venim la 15.00. Nici pe copilul nu lasam sa vina singur acasa, deoarece 3 drumuri nereglamentare avea de traversat. Veneam dupa copil la 15.30 - 15.40 cel tirziu. 

Mi s-a facut in mod public avertizari ci infricosare daca nu venim sa luam copilul "la timp", va fi abandonat in holl cu deridecatoare. 

Profesoara noastra fatarnica statea si tacea. 

MORALA: sa primim bani vrem, dar sa lucram orele prescrise, nu prea. 

3) Referitor la mincare. 

Profesorul nu duce cont daca copilul a mincat hrana achitata de parinti sau nu. Era evident, cu citi copii mai putini maninca cu atit m. mult hrana ramine neatinsa pentru profesori - prieteni.

Dar parintii pentru ce achita?

Eram martora la asa situatii si nu o data ca copilul meu dese ori venea, se uita si pleca, fara sa manince. Profesoara, in schim, afirma categoric, ca copilul meu a mincat. Peste un timp s-au inceput dureri de burta. 

Din nou interes material. E josnic pentru un profesor. 

Sanatatea copiilor nostrii nu costa nimic. 

4) Alta problema. Viceul  pentru fete, l-as numi Viceul UNISEX deschis. 

Nu o data am apelat la profesori sa nu permita baietilor sa intre la viceul fetelor. Am vorbit si cu baietii din clasele apropiate. De ce va duceti la viceul fetelor? Raspunsul era: "Asa ne spune profesoara ca sa nu umblam prin coridoare". Nu era un singur raspuns.  Adica profesoarei asa mai linistit. 

Si unde regula, sa fie respectate regulile? Cum noi putem creste o generatie care sa respecte legile daca profesorii le invata cum sa incalcam regulile? 

Mizerabil. 

Eu am urmarit toate acestea 3 ani. Si pentru mine era greu sa urmaresc dar copilului meu ii placea acolo:

Ca in loc de Educatie Fizica erau jocuri, ca in timpul lectiilor si dupa se priveau desene animate si seriale pentru adolescenti.

Ca deseori lipsea profesoara si lasa copiii cu verisoara, cu psihologul, cu o mamica, cu sefa de gospodarie, etc. 

Eu am incercat sa vorbesc cu profesoara noastra deschis, ea nu m-a inteles, din contra, in manera ei fatarnica, ca mod de autoaparare, a birfit mamicilor impotriva mea. 

Acest fapt inca o data confirma concluziile mele. Asa oameni descrideteaza una dintre cele mai respectate profesii in lume - profesia INVATATORULUI. Si chiar daca au grad peste grad in specialitate. 

OM sa fii. 

Pentru cineva acest post poate nu inseamna nimic. Pentru mine, da. 

Sistemul nostru de educatie si asa nu este perfect, dar cu asa profesori Tara noastra nu are un viitor mai bun. 

Partajează acest post

Link spre post
magda

Cine are copil in clasele primare? ce opinie aveti de profesori?

Partajează acest post

Link spre post
vitalina
В 27.03.2018 в 15:07, magda сказал:

Cine are copil in clasele primare? ce opinie aveti de profesori?

Noi am fost in clasele primare. Va spun pe scurt: sunt toate conditiile in scoala, dar "cartea nu se face" acolo. Pacat. 

Partajează acest post

Link spre post
magda
Цитата

Pacat. Anume aceasta si ma intereseaza mai mult, sa se faca carte

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum