Maya_V

Otita Medie Seroasa

Postări Recomandate

Maya_V

Buna ziua,

As vrea sa am parerea Dvs in ceea ce priveste tratamentul otitei seroase la un copil de 15 luni.

Problemele au inceput la virsta de 6 luni, cu secretii nazale permanente, deseori purulente si infectii respiratorii + otite frecvente.

Am consultat un ORL care a remarcat otita seroasa bilaterala (in Belgia), am facut o priza de singe care a aratat alergie la proteinele laptelui de vaca (remarc ca copilul are si dermatira atopica), deci medicul a presupus ca rinoreea cronica este consecinta alergiei. Am exclus proteinele laptelui de vaca, ni s-au prescris tratament (spay nasal cu glucocorticoizi), dar fara efect. Dupa am remarcat ca dupa ce copilul maninca, secretiile nazale devin de culoarea produselor consmate. Deci medicul a presupus ca cauza este refluxul gastro-esofaian. Ne-a prescris tratament (antireflux + antihistaminice) , asteptam rezultate... dar sperante mari nu am.

Ceea ce ma ingrijoreaza este ca copilul nu aude bine (din cauza otite cronice seroase) si la 15 luni nu spune inca nici un cuvint. Cit se mai poate de astepat rezultatul tratamentelor? Care e rolul drenurilor in asa situatie si oare este cauzul de cautat adenoizi la acesta virsta (caci medicul ne-a zis ca la copii mici adenoizii se intilnesc foarte rar). Este oare cazul sa merg sa consult un alt ORL, sau sa mai estept. Alergia/refluxul pot fi cauza unei riorei cronice? DVS cum ati proceda in asa situatie.

Merci anticipat pentru raspuns.

P.S.: sunt si eu medic, dar din pacate nu ma prea pricep in problemele ORL...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

Buna ziua! E o problema grava si nu asteapta. rebuie rezolvata. si refluxul si alergia dau complicatii la urechiusa sub forma de otita seroasa. E necesar de efectuat timpanometria de vazut de ce grad este impermiabilitatea tubei auditive. Daca se constata ca e o dereglare grava e necesar de ventilat tuba prin aplicarea stomelor. Daca sunt adenoizi de ai inlatura. Otita seroASA provoaca hipoacuzie dar nu pana la atata ca copilul sa nu auda definitiv. Deci ar trebui cat de cat sa vorbeasca. Rugati medicul sa efectueze otoemisia acustica - pru a aprecia daca nervul auditiv functioneaza. E necesar de investigat copilul cat mai repede.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum