lumipupsic

Liceul Teoretic “Ion Creanga” (Str. Studentilor,10/3)

Postări Recomandate

lumipupsic

Salut! Caut informatie privitor la admiterea in clasa I la liceul "Ion Creanga". Ma intereseaza in special daca exista o testare, care sint criteriile de selectare a copiilor, daca sint multi pretendenti etc.

Totodata ma intereseaza mult parerea parintilor, copiii carora isi fac studiile la acest liceu, in special in clasele primare - nivelul de pregatire, disciplina, atitudinea cadrelor didactice, incasarea platilor (oficiale si mai putin oficiale), adica totul ce priveste viata de acolo. Va multumesc anticipat pentru ajutor! :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
svetuta79

Salut! Caut informatie privitor la admiterea in clasa I la liceul "Ion Creanga". Ma intereseaza in special daca exista o testare, care sint criteriile de selectare a copiilor, daca sint multi pretendenti etc.

Totodata ma intereseaza mult parerea parintilor, copiii carora isi fac studiile la acest liceu, in special in clasele primare - nivelul de pregatire, disciplina, atitudinea cadrelor didactice, incasarea platilor (oficiale si mai putin oficiale), adica totul ce priveste viata de acolo. Va multumesc anticipat pentru ajutor! :rolleyes:

noi suntem la Creanga , clasa 2, pretentii mari nu avem...sunt unele momente care nu ne plac, dar nu cred ca in alte licee e mai bine

100 lei fondul scolii, se achita oficial

asta e

in rest parintii decid ce si cum si cit sa mai stringa

noi mai adunam cite 30 lei pt clasa: birotica, xerox, etc..diferite cheltuieli, banii st la comitetul parintesc, profesoara doar cere ce are nevoie..

in rest, ma rog, iarasi la initiativa parintilor se fac cadouri de Anul Nou, 8 martie...dar doar daca se doreste... nu e obligat nimeni

nivelul de pregatire la noi in clasa mi se pare unul bun... nu stiu in altele...

un minus foarte mare in acest liceu este calitatea alimentatiei copiilor...mincarea foarte proasta... cel putin pt noi...

in rest e ok ...

testarea a fost foarte serioasa, comisie cu director, adjuncti, se testeaza copiii si la auz muzical, deci trebuie sa pregateasca un cintec, probleme de logica, operatii matematice, informatii generale pe care copilul trebuie sa le cunoasca din gradinita

pe noi ne-au intrebat de ex. cine a fost Stefan cel Mare :)

Partajează acest post

Link spre post
lily7

daca doriti sa va inscrieti copilul la acest liceu, n-o faceti din primele 2-3 zile, ci spre sfarsit, pt ca atunci cand se pregatesc listele pt testare, copiii care au fost inscrisi din prima zi trec examenul primii si sunt stresati. cei care vin spre sfarsit, deja stiu ce intrebari sunt, cum are loc examinarea, afla multe din raspunsuri la problemele care sunt mai dificile (uneori chiar si pt parinti e greu sa inteleaga ce raspuns ar fi trebuit sa dea copilul). Testarea are loc pe parcursul a 2-3 saptamani. Atentie foarte mare la momentul testarii muzica, batai din palme dupa modelul indicat de examinator(uneori foarte lungi), bucati muzicale insotite de cuvinte care trebuie repetate dupa acelasi profesor, 1-2 cantece stiute bine fara acompaniere. Plus, foarte multe intrebari legate de Eminescu, Vieru, Vangheli, limba, dansuri nationale. Se recita o poezie, in baza careia se adreseaza intrebari. Concretizati sensul cuvintelor din poezie. Cine e autorul acesteia. Sunt apreciate poeziile in spirit national, despre tara, limba etc. Sunt niste observatii in urma discutiilor cu parintii care au trecut prin testarea de la Creanga. Sper sa va fie utila aceasta informatie. Plus, posibil de la an la an sa fie anumite schimbari. Si pregatiti-va cumva moral, in clasa pot fi de la 5-7 profesori care testeaza copilul.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Multumesc, urmeaza sa ne pregatim bine... Dar cum se face inscrierea si cind?

Partajează acest post

Link spre post
lily7

Multumesc, urmeaza sa ne pregatim bine... Dar cum se face inscrierea si cind?

Se afiseaza anuntul pe usa de la intrare indicandu-se lista actelor necesare pt dosar. Daca nu gresesc, in aprilie (telefonati la secretara liceului).

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

și noi la fel suntem în clasa a 2....

sunt mulțumită în principiu de liceu....

sunt obiecții - imposibil să fii mulțumit de toate sută la sută...

au fost cîteva momente cînd sincer trecea cîte un gînd de a schimba liceul - problema fiind nu doar în profesori ...ci de altă natură....

dar sunt și multe plusuri...și la moment suntem la Creangă....

vom vedea pe parcurs....

privitor la testări Lilia foarte corect a descris cerințele....exact acestea teme au fost și la noi...

lunar pentru liceu din bugetul familial se duce 100 de lei asociația liceului, 100 lei clasa, 100 de lei facultative la școală - arta vorbirii, arta teatrală, șah...

plus fregventăm l. engleză suplimentar....deoarece sunt cerințe mari și aveam dificultăți cu ea....

:off01: svetlana voi în ce clasă sunteți??poate suntem din aceeași și nici nu știam...noi suntem în A.... :bye:

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Mersi, fetelor. M-a prins un fel de frica... Cu toate ca mai avem un an, dar la moment sintem departe de a face fata cerintelor de care imi pomeniti, in special mi-e frica de testarea auzului muzical, caci cred ca ne-a calcat vreun ursulet pe urechiuse :scratch_one-s_head: . La Creanga toate clasele sint cu profil muzical?

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

nu la Creanga doar o clasa din 3 va fi cu profil muyical, asa ca stati fara grija, daca n+are auy va merge in clasa fara muzica, important sa reuseasca la celelalte probe

Editat de Irinka

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

nu, nu dupa avatar , paremi-se era o poza aici pe forum si te-am recunoscut, nu-mi amintesc exact :bye:

dar de ce la voi se plateste tocmai 100 lei in fondul clasei, ce faceti cu atitia bani ???

mie 30 mi se pare mult, 30*33 = 990 lei pe luna pt cheltuielile clasei

ce-i drept am decis de la 01.09 sa stringem cite 50...

iar fondul scolii va fi deja 150 / luna

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

noi am schimbat mobilierul...reparația în clasă...

ca să nu fie summa frumoasă într/o lună...

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

aaa...clar...asa e bine..

noi din pacate nu ne-am gindit la asta...si in vara am dat cca 1500 lei pt reparatie incl.bancile si scaunele

Partajează acest post

Link spre post
dove

merge cineva la acest liceu in clasa muzicala? tot sunt multi copii? Cei ce merg de mai multi ani, ce fel de muzica se face acolo?

Partajează acest post

Link spre post
DianushkaGandraman

merge cineva la acest liceu in clasa muzicala? tot sunt multi copii? Cei ce merg de mai multi ani, ce fel de muzica se face acolo?

Eu sint absolventa al liceului, am fost in clasa cu profil muzical(21-19 copii in clasa am fost), si desi nu sint super talentata e vorba de cultura generala si de dezvoltarea personala, cei din clase muzicale au fost mereu mai apreciati chiar si de profesori. Copii au mai multe obiecte decit restul dar asta disciplineaza mai mult, se face solfegiu, literatura muzicala, instrumentul (pian vioara acordeon chitara etc.) si desigur vestitul Cor al dnei Madalina Ganea "Vocile Primaverii" puteti cauta in youtube inregistrari sa vedeti nivelul corului, copii participa impreuna cu corul practic la toate sarbatorile in liceu. Acum cind ma uit in urma nu-mi pare deloc rau ca am fost in clasa muzicala, chiar ma bucur, necatind la faptul ca a fost greu, nu toti profesorii sunt ideali, dar e un liceu puternic, care mi-a dat o baza foarte buna, in prezent invat in 1 an la fac in Franta.

Partajează acest post

Link spre post
Azis

Am invatat la Creanga. Profesorii sint buni, dar daca vad ca ai note mai mici la alte obiecte iti micsoreaza si la obiectul respectiv. Aceasta practica o tin minte si ma enerveaza...

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

in clasa noastra muzicala sunt 34 )) foarte multi dupa mine, dar dna profesoara Stela Baltag, este foarte buna si ii tine in friu pe toti..

Sunt foarte fericita ca am nimerit in clasa muzicala, avantaje ff multe din punct de vedere al dezvoltarii copilului.

Partajează acest post

Link spre post
Olga25

Svetuta79, in ce clasa sunteti? Stiti cumva cine o sa ia clasa cu profil muzical anul asta?

Sau poate sunt mamici cu copii in clasa a IV-a, care ar putea sa ma ajute?....

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Lorika

in clasa noastra muzicala sunt 34 )) foarte multi dupa mine, dar dna profesoara Stela Baltag, este foarte buna si ii tine in friu pe toti..

Sunt foarte fericita ca am nimerit in clasa muzicala, avantaje ff multe din punct de vedere al dezvoltarii copilului.

oo. mult respect pentru doamna Stela! a fost invatatoarea fiicei mele.

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

Svetuta79, in ce clasa sunteti? Stiti cumva cine o sa ia clasa cu profil muzical anul asta?

Sau poate sunt mamici cu copii in clasa a IV-a, care ar putea sa ma ajute?....

Multumesc!

noi suntem a 3-a, din pacate nu stiu sa va spun cine va lua clasa muzicala, dar din cite stiu, profesoarele sunt bune

n-am mers intentionat la dna Stela sau in clasa muzicala, la inceput chiar nu prea vroiam sa nimereasca in cl.muzicala, ma bazam mai mult pe alte disciplini, mult mai importante.

Insa, testarea a aratat ca fiica mea are auz muzical bun, asa ca am nimeric unde trebuia....si sunt mega fericita !!!

Copiii cinta in cor, sunt foarte ingeniosi si destepti, au reusite foarte bune la toate disciplinele chiar daca fac muzica, celelalte obiecte st si ele pe locul I, au concerte, deplasari in alte licee, concursuri, duc o viata de elev foarte activa. Si desigur un merit mare in asta il are dna profesoara si dna Madalina, conducator coral.

Sa ascultati corul copiilor Vocile Primaverii, ai spune ca cinta ingerii...ma trec fiorii de fiecare data cind ii ascult.

Nu regret nici o clipa ca am ajuns la Creanga si am ajuns in clasa cu profil muzical.

Editat de svetuta79

Partajează acest post

Link spre post
camy

Fetelor cine stie , anul acesta la I. Creanga ce profesoare vor lua clasele primare?

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

Fetelor cine stie , anul acesta la I. Creanga ce profesoare vor lua clasele primare?

trebuie sa vedeti cine are clasele a 4-a...acele profesoare vor lua bobocei :)

Partajează acest post

Link spre post
dove

mie mi-i foarte interesant cum se descurc profesoarele cu asa nr de copii, caci din cite stiu sunt clase si cu 37-38 copii, locuim linga acest liceu dar nu ma pot hotari sa-mi dau copilul in asa nr mare de elevi in clase, cei care merg ce ne puteti spune?

Partajează acest post

Link spre post
svetuta79

am scris si mai sus...la noi st 34, profesoara e foarte exigenta si-i organizeaza ff bine deja al 3-lea an

ce va fi dupa clasa 4, nu stiu, mai vedem ...

Partajează acest post

Link spre post
dove

din cite stiu multi dupa cl 4 pleaca

Partajează acest post

Link spre post
Lorika

din cite stiu multi dupa cl 4 pleaca

la noi a fost invers- vin multi intr-a 5

chiar se formeaza inca o clasa.

in clasa la fiica -mea- cl 8 sunt 21 de copii

mie mi-i foarte interesant cum se descurc profesoarele cu asa nr de copii, caci din cite stiu sunt clase si cu 37-38 copii, locuim linga acest liceu dar nu ma pot hotari sa-mi dau copilul in asa nr mare de elevi in clase, cei care merg ce ne puteti spune?

cam asta este situatia in toate liceele bune- Ileade, Asachi, etc.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum