Irinka

Меню Для Пасхального Стола

Postări Recomandate

Irinka

De obicei Pastele se asociaza cu pasca, cozonacul si ouale rosii. Insa ce bucati traditionale si poate ceva deosebit se pregateste la voi acasa?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raluca

Pastele il sarbatorim la tzara cu parintii..acolo mi se pare ca Dumnezeu e mai aproape de oameni... din meniu nu lipsesc niciodata piftiile (raciturile)...

Partajează acest post

Link spre post
izi

NT2007

Ai perfecta dreptate si la noi pe masa de Pasti niciodata nu lipseste mielui......vai,vai deja mi-a lasat gura apa.De-ar veni mai repede Sfintele Pasti.

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

pe linga toate bucatele traditionale, bunica mai prepara plache si baba,,,, :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Pasca, mielul, racituri, sarmalute, ouale rosii .....

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
pe linga toate bucatele traditionale, bunica mai prepara plache si baba,,,, :laugh1:

Baba stiu ce este dar plache? :laugh1:

Partajează acest post

Link spre post
lareeska
Baba stiu ce este dar plache? :laugh1:

Надеюсь Диана не обидится, если я за неё отвечу.

plache - готовят по принципу "бабы", но с рисом. Рис, молоко, яйца, сахар и в печку. :laugh1:

Pasca, mielul, racituri, sarmalute, ouale rosii .....

а мы голубцы па пасху не делаем. Нас бабушка учила, что голубцы готовят на родительский день.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Lareeska iti multumesc, voi sti si eu. Dar cred ca este mincare traditionala a celor de la nord? Si mai stiu ca la nord nu se coace pasca ci fac torte cit mai multe.

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

Dar cred ca este mincare traditionala a celor de la nord? Si mai stiu ca la nord nu se coace pasca ci fac torte cit mai multe.

----------------------------------------------------------

Da, e traditionala de la nord, dar si pasca se coace cu brinza, la noi e dulce , dar in unele sate nu. se mai fac si multe pascute mari si mici. bunica mea , spre ex., foloseste un sac de faina... e mare chin, dar ei ii place. anul acesta ma va invata si pe mine... :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

bunica mea , spre ex., foloseste un sac de faina...

Da cita pasca coaceti voi ? Ca bunica mea coace din 5 kg de faina si parca se primeste destul de mult.

Partajează acest post

Link spre post
ALISA
Lareeska iti multumesc, voi sti si eu. Dar cred ca este mincare traditionala a celor de la nord? Si mai stiu ca la nord nu se coace pasca ci fac torte cit mai multe.

Eu sunt de la nord, dar plachie la noi fac numai cei mai batrini, la mesele de pomenire"prazdnice", la paste la noi nu se face asa ceva. Iar pasca nu lipseste la nimeni, care si cit coace, asta-i alta intrebare, dar dintr-un sac de faina sa coci pasca ... c-am ii multisor. Poate bunica ta are multi copii si nepoti si de atita coace asa de multe. In ceia ce priveste torta, asta-i pur si simplu deserturi, dar nu inlocuieste pasca. Asa ca traditionala mincare la nord de paste e ca si la altii.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Va spun o chestie care eu nu o stiam (poate voi e stiti): in ziua de pasti nu se face mancare calda, nu trebuie de aprins focul. (asta era referitor la sarmalutze)

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Noi tot timpul in ziua de Pasti ne stringem cu familia in gradina si facem focul pentru a rumeni mielul. Asa am observat la mai multi.

Partajează acest post

Link spre post
lareeska

я точно буду печь пасху, запекать ягнёнка, варить холодец и конечно, красить яйца. Об остальном меню пока не думала - вот почитаю меню остальных девчонок и решу :curtsey:

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

я нашла интересный рецепт пасхи ( из творога), вроде нетрудный, хочу попробовать, буду что-то печь, красить яйца. А ягненка у нас каждый год делает нанашка.

Partajează acest post

Link spre post
Sandrina

Eu sunt de la sud si vom sarbatori Pastele la parintii mei.Mama pregateste mincare multa si gustoasa...nu va lipsi cozonacul,ouale rosii,colaceii,peste copt,racituri,salate

..legume si fructe.Iar de Pastele Blajinilor se pragateste miel cu orez la cuptor...e foarte gustos,mielul se prepara din timp cu usturoi,piper,boia dulce,sare,vin alb...mmm,abia astept )))Binenteles nu va lipsi voia buna,galagia si dezordinea... :girl_impossible:

Va doresc tuturor sarbatori frumoase si pace in suflet... :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
торопыжка

А мы готовим пасхальные огромные рогалики с начинкой из сливового повидла с орехалми. М-м-м, объеденье.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Девочки, поделитесь своим Меню для Пасхального Стола, конечно же с рецептиками )))

Partajează acest post

Link spre post
Strliia

Eu personal vreau sa reusesc sa fac racituri,pirjoale si sa pap frigarui!!!

Partajează acest post

Link spre post
Suntime

Ох, мы уже слава Богу отошли от ломящихся столов ( и не только на Пасху) . Едем обычно к друзьям на дачу. Овощи и мясо на гратаре, огурцы-помидоры-редиска-брынза-маслины и салат и черемши и вареных яиц. в прошлом году ещё вертуты купили. И все. Голодным никто не остался, обошлись без холодцов-котлет-биточков и 10 салатов

Partajează acest post

Link spre post
Iliolia

Ох, мы уже слава Богу отошли от ломящихся столов ( и не только на Пасху) . Едем обычно к друзьям на дачу. Овощи и мясо на гратаре, огурцы-помидоры-редиска-брынза-маслины и салат и черемши и вареных яиц. в прошлом году ещё вертуты купили. И все. Голодным никто не остался, обошлись без холодцов-котлет-биточков и 10 салатов

Так вкусно написала! Для отдыха на даче самое то!

Я в этом году пас в готовке. Придумаю что-нибудь на скорую руку))

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

и мы к этому пришли, и даже родителей уже отучили от количества еды, как последний раз ))) Прошлая Пасха прошла у бабушки всей большой семьей, мы готовили на гратаре разное (шашлык, ягненка, рыбу), дети пекли потом себе картошку, пекли овощи, плюс свежие овощи,икру из баклажан делали, соленые огурчики-помидорчик и капуста квашенная к мясу, оливки-маслины, сыр-брынза, плацинды, ну и все это с хорошим вином, очень вкусно и весело было

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

согласна с девочками, у нас будет скорее всего кролик запеченный, брынза, зелень и овощи, ну и куличи-пасха-яйца-сладости, больше просто не надо

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Мы тоже планируем кролика или ягненка, может нафаршируем, может запечем, ну и зелень, овощи и еще хочу пару зеленых салатов - типа руколла, салат и всякое разное зеленое.

Но хотелось еще что-нить, вот и думала стащить у вас идеи )))

Partajează acest post

Link spre post
Suntime

Ну можно сделать дипы всякие разные и хумус приготовить

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum