carolincik2010

Criza Varstei De 2 Ani

Postări Recomandate

carolincik2010

Buna ziua doamna Tatiana.Sunt intr-o situatie foarte dificila si nici de cum nu stiu cum sa ies din ea.Fetita mea are 1 an si 10 luni si imi face asa niste crize si isterii,din orice.De exemplu daca suntem afara si nu ii dau jucaria care o vrea desi nu-i a ei imi face isterie de intru in casa,in casa iarasi daca nu fac ce vrea ea imi face asa niste crize.La un moment dat am inceput sa tip la ea cu toate ca teoretic stiu ca nu trebuie sa o fac,dar in general incerc din rasputeri sa nu tip,sa nu o bag in seama cand face aceste crize dar deja eu am inceput sa iau calmante.toata ziua numai in tipete nici eu nu mai rezist.uneori ma gandesc ca eu sunt o mama rea,ca nu stiu corect poate sa-i explic copilului ec sa faca sau ec sa nu faca.de cate ori nu am incercat nu ma asculta,e foarte energica si doar cand face vreo prostie copilareasca si ii zic ca nu e bine si o intreb daca a inteles ,imi raspunde DA.precizez ca la neurolog e totul ok.daca puteti ajutatima makar cu un sfat cum sa trec de aceasta perioada si cum sa o educ ca sa ma mai asculte din cand in cand.multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TatianaCozman

Buna ziua, doamna Natalia.

Pentru a clarifica situatia, am nevoie de mai multa informatie. Raspundeti, va rog, la niste intrebari:

De cind feta a inceput sa se comporte astfel?

Ea se comporta astfel cu toti membri ai familiei, sau doar cu dvs?

Cum incurajati comportamentul “bun”?

Сe cuvinte si fraze utilizati pentru a-i explica ceva? Dati niste exemple.

Partajează acest post

Link spre post
carolincik2010

Buna ziua, doamna Natalia.

Pentru a clarifica situatia, am nevoie de mai multa informatie. Raspundeti, va rog, la niste intrebari:

De cind feta a inceput sa se comporte astfel?

Ea se comporta astfel cu toti membri ai familiei, sau doar cu dvs?

Cum incurajati comportamentul “bun”?

Сe cuvinte si fraze utilizati pentru a-i explica ceva? Dati niste exemple.

Multumesc frumos pentru raspuns.

A inceput totul cam de cand s-a terminat iarna si am inceput sa ne jucam cu mai multi copii pe afara.in general ii place sa se joace cu copii dar jucariile le da doar cunoscutilor dar de luat vrea sa le ia de la toti.la inceput m-am speriat de crizele ei si incercam sa-i fac orice numai k sa o linistesc si abia dupa ce am consultat neurologul am inceput sa o las in pace cu crizele ei si sa-i orbesc calm .la inceput se linistea greu,akum a inteles ca nu se pune cu regulele mamei si repede se linisteste,dar oricum tine minte ce a vrut si continua sa-mi arate supararea prin orice.

se comporta asa cu toti mai ales cu tatal care continua sa o linisteasca si sai dea orice vrea atunci cand eu lipsesc.vreau sa precizez ca e legata de mine foarte tare emotional,desi nu am lasato niciodata pe termen lung cu cineva.

comportamentul bun din primele clipe le-am incurajat cu bravo si aplauze.akum si singura cand face ceva de sine statator imi arata ca e bravo.si poate uneori nu e bine o sustin.mai nou saptaman trecuta dupa ce am fost la everest unde sa jucat cu copii iam promis ca daca e cuminte mai mergem akolo si asa am si facut.sambata pentru ca a fost cuminte am mai mers o data.

cand face ceva ce nu e bine ii zic'NU E BINE SA PLANGI SI SA FACI ASA PENTRU CA MAMICA SE SUPARA SI VA PLANGE SI EA.EU NU TE POT INTELEGE CAND PLANGI SI NU TE POT AJUTA,IAR DACA FACI CAPRICII NU REZOLVAM NIMIK.INTELEGI?''si ea evident zice da.la fel cand a dat in pisica cu piciorul...incerc sa-i explic pana si cele mai mici detalii,intr-ucat discut cu ea foarte mult.uneori in schimb parca nici nu ma aude ca vorbesc cu ea.

poate nu e bine ce fac si cum o educ si imi dau seama ca trebuia de la inceput sa o educ in alt fel ,o iubesc prea mult ,dar o data facuta greseala trebuie sa o repar cat nu e tarziu.cea mai mare problema e cred mai mult in mine.uneori poate de oboseala tip la ea in loc sa-i explic iar asta cred ca cel mai tare a afectato si mi-a vazut slabiciunea.

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCozman

Buna ziua, doamna Natalia,

Va multumesc pentru raspunsul detailat.

Descrierea situatiei ne arata ca criza primului an continua. Copilul continua sa cunoasca lumea inconjuratoare - se stabilesc notiunile de "se permite" si "nu se permite", ea observa si analizeaza reactia maturilor asupra comportamentului sau. Este destul de normal, ca copilul va arata activ neacordul sau cu maturii, atunci cind i se interzice ceva. Astfel isi manifesta necesitatea sa de a fi ascultata si luata in seama.

Toti membri ai familiei trebuie sa se inteleaga despre metode de educare a copilului (de exemplu: si mama, si tata astept cu rabdare sfirsitul istericii copilului). Altfel,copilul repede o sa inteleaga cum si su cine poate manipula.

Cind doriti ceva sa-i explicati, ochii dvs trebuie sa se afle la acelasi nivel; frazele trebuie sa fie scurte si clare (staruiti-va sa nu folositi cuvintul "nu", transformati in afirmatii pozitive, de exemplu: in locul «NU E BINE SA PLANGI SI SA FACI ASA», folositi afirmatia "INCEARCA SA CERI CEVA ALTFEL", si oferiti-i exemplu de comportament, cum trebuie sa ceara corect), folositi jucariile care vor vorbi cu glasul dvs, cit mai des modelati situatii.

Tineti minte, ca fiecare parinte greseste in educarea copilului, acesta este cert! Poate sa isi certe copilul cu voce tare, sa se enerveze; la urma urmei, are dreptul, este de asemenea om cu emotii si trairi sufletesti. Sa va invinuti nu are rost, mai bine e sa incepeti sa schimbati situatia!

Mult succes!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum