albinutza

Redobindirea Cetateniei Romane 3

Postări Recomandate

albinutza

Fetelor Bine ati Venit in noua casuta, asezati-va cat mai comod :kiss::poka1:

azi din cate ati vazut deja au aparut cateva ordine

Sa ne fie intr-un ceas bun!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinicaa

Fetelor azi au aparut 5 ordine.

Felicitari celor care s-au regasit prin ele.

Daca sinteti printre fericiti spuneti-mi cam in ce perioada ati depus dosarul.

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

O zi buna tuturor!

Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.

1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .

2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.

Merci pentru orice raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

O zi buna tuturor!

Aproape ca ma pregateam sa depun dosarul, dar au intervenit niste probleme, care dupa opinia multora, inclusiv al notarului, pot sa stopeze depunerea dosarului.

1. In buletin patronimicul meu este Arcadi, in duplicat Arcadii, iar in copia legalizata si tradusa al certificatului de nastere tatal meu este mentionat ca Arcadie( copia certificatului a fost legalizata si tradusa peste hotare, ca tatal meu nu este originar din Moldova si acum nu locuieste aici). Mi s-a spus ca multe persoane in astefel de situatii sunt refuzate .

2. In certificatul de casatorie al parintilor mei ( expediat si tradus peste hotare ca copie legalizata), numele de fata a mamei este scris (tradus gresit) Laura, dar ea a fost Laur pina la casatorie. In certificatul de divort al parintilor totul este corect.Unii spun ca in acest caz este suficient certificatul de divort.

cum e in certificatul de nastere tatal dvs asa si trebuie sa fie in celelalte acte, altfel no sa va primeasca, daca el in cel de nastere e Arcadie, faceti-le pe toate asa

Partajează acest post

Link spre post
Roca

in ceea ce priveste Arcadii arcadi si arcadie 100 % ca n-o sa va primeasca dosarul...nu cred ca merita sa riscati... schimbati actele in asha mod ca sa fie peste totul unic....

in ceea ce priveshte certificatul de casatorie a parintilor, daca il aveti pe cel de divort, nu este necesar cel de casatorie...dar...pentru ca sa aveti o sigurantsa...puteti face comanda de extras din certificatul de casatorie a parintilor de la oficiul starii civile...daca casatoria a fost incheiata pe teritoriul PR....

bafta

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Din pacate, aici ma framinta si o alta intrebare. Cazierul este deja in drum spre Chisinau, in procura patronimicul meu a fost mentionat ca Arcadi, iar numai ieri am primit copia legalizata a certificatului de nastere al tatului meu, in care numele lui a fost tradus ca Arcadie in varianta romana.

Daca imi schimb buletinul ( o alta varianta a patronimicului, ca sa fie identic cu cel din certificatul de nastere al tatalui meu), vor fi atunci pretentii la cazier ?

Multumes anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
acta

Din cite eu tin minte in cazierul judiciar romanesc nu este scris patronimicul.

Partajează acest post

Link spre post
pucilika

Am iesit si eu insfirsit :dance4: , dar sotul si copii nu sunt :scare: . Dosarul l-am depus la 03 ianuarie 2011 la Bucuresti.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Am iesit si eu insfirsit :dance4: , dar sotul si copii nu sunt :scare: . Dosarul l-am depus la 03 ianuarie 2011 la Bucuresti.

Felicitări!!!

Copiii erau incluși în dosarul soțului? Sau aveau dosare separate?

Editat de olya

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

felicitari! se primeste mai mult de un an((( din pacate...sau asta pentru ca ati depus in perioada sarbatorilor....

Partajează acest post

Link spre post
pucilika

Copiii au fost inclusi in dosarul sotului. Cind am depus actele mi-au spus 8-10 luni, dar a durat mai mult.

Partajează acest post

Link spre post
alesia1982

felicitari !!!!!! acuma parca se vede o ordine oarecare, dar totusi in mediu dureaza un an...

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

O zi buna tuturor!

La duplicatul certificatului de nastere va referiti?

Daca veti schimba buletinul veti fi Arcadie, insa in cert de nastere veti ramine ca Arcadii. De aia aici tre' de adus toate 3 nume la un numitor comun.

Cel mai usor va fi asa: tatal dvs. sa mai traduca inca o data cert de nastere cu Arcadii, pentru ca corespunde cert de nastere a dvs.

Va ramine sa schimbati doar buletinul cu Arcadii.

Prima data aud ca pe linga cert de divort se depune si cel de casatorie. Care e logica?

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Prima data aud ca pe linga cert de divort se depune si cel de casatorie. Care e logica?

Nu poti prezenta certificatul de casatorie daca esti divortat (eu in orice caz asa stiu) si nici la OSC nu-ti elibereaza certificatul de casatorie, poate copie, ca ei in carte cu pixul fac o liniuta "/" si sciu DIVORT si fac trimitere, asta eu la sigur Va spun

nici logica nu-i, cum poti prezenta un certificat de casatorie cand esti divortat :scratch_one-s_head:

Celor ce si-au vazut numele in ordinele de eri, FELICITARI!!!

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Mamusika,merci pentru raspuns. Aici s-a adeverit ca acei de la oficiul starii civile au mai comis o greseala, mi-au eliberat duplicatul certificatului de nastere a mamei cu o alta varianta , in loc de Alla, au scris Ala. Si principal ca am lasat copia buletinului ei , in care ea este Alla. In raspuns, in loc sa modifice si sa corecteze greseala lor, au spus ca daca doresc un duplicat cu varianta corecta, sa le platesc din nou.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Mamusika,merci pentru raspuns. Aici s-a adeverit ca acei de la oficiul starii civile au mai comis o greseala, mi-au eliberat duplicatul certificatului de nastere a mamei cu o alta varianta , in loc de Alla, au scris Ala. Si principal ca am lasat copia buletinului ei , in care ea este Alla. In raspuns, in loc sa modifice si sa corecteze greseala lor, au spus ca daca doresc un duplicat cu varianta corecta, sa le platesc din nou.

Ei nu se uita cum e in buletin ei scriu asa cum la ei e in carte

dar dvs cum ati solicitat, le-ati accentuat ca va trebuie sa fie Alla

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Am scris corect, cred ca voi rezolva si aceasta problema.

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Am scris corect, cred ca voi rezolva si aceasta problema.

la sigur

fetelor daca sincer nu trebuie sa va suparati pe cei de la OSC, in primul rand nu persoana care va primeste actele le si scrie, dar persoana care scrie e obligata sa scrie cum e in carte, (am facut practica de stat la OSC anume in arhiva), Va spun si de ce, la mine familia mea de domnisoara se termina in "n", dar in perioada sovietica toate terminatiile erau in "nu", familia mea a hotarat, adica tatal meu ca asa si sa ramaie, dar iata fratele lui nu a vrut sa fie cu "nu" si a ramas cu "n", respectiv si copii lui as asa

in carte in nastere si bunelul meu tot e cu "n" asa e corect, fiecare deja face cum doreste.

Situatii de acestea sant multe, in carte ei pot sa faca modificari, doar daca doreste persoana in cauza, de ex. mama dvs scrie cerere si ai corecteaza, altfel scriu cum e scris la ei.

Editat de albinutza

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

la sigur

fetelor daca sincer nu trebuie sa va suparati pe cei de la OSC, in primul rand nu persoana care va primeste actele le si scrie, dar persoana care scrie e obligata sa scrie cum e in carte, (am facut practica de stat la OSC anume in arhiva), Va spun si de ce, la mine familia mea de domnisoara se termina in "n", dar in perioada sovietica toate terminatiile erau in "nu", familia mea a hotarat, adica tatal meu ca asa si sa ramaie, dar iata fratele lui nu a vrut sa fie cu "nu" si a ramas cu "n", respectiv si copii lui as asa

in carte in nastere si bunelul meu tot e cu "n" asa e corect, fiecare deja face cum doreste.

Situatii de acestea sant multe, in carte ei pot sa faca modificari, doar daca doreste persoana in cauza, de ex. mama dvs scrie cerere si ai corecteaza, altfel scriu cum e scris la ei.

Practica invechita au inseamna ca. Ce fel de carte au ei acolo? Care creeaza doar discrepante? Are omul buletin scrieti ca in buletin, corectati in cartea aia misterioasa anexind copia buletinului. Si gata.

Acum datorita practicii astea negindite sufera multa lume. Ca ei fac cum cred ei de cuvinta, aia de la sectia pasapoarte cum cred ei si iese ca omu are 7 acte total diferite.

Sorry de emotii. )) Deja organele astea de stat care lucreaza cu practica anilor inainte de razboi ma enerveaza la culme

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

Practica invechita au inseamna ca. Ce fel de carte au ei acolo? Care creeaza doar discrepante? Are omul buletin scrieti ca in buletin, corectati in cartea aia misterioasa anexind copia buletinului. Si gata.

Acum datorita practicii astea negindite sufera multa lume. Ca ei fac cum cred ei de cuvinta, aia de la sectia pasapoarte cum cred ei si iese ca omu are 7 acte total diferite.

Sorry de emotii. )) Deja organele astea de stat care lucreaza cu practica anilor inainte de razboi ma enerveaza la culme

Eu Va inteleg foarte bine,

dar ce e corect sau mai bine zis ce primul a aparut, buletinul sau certificatul de nastere, al doilea din cate eu stiu, si credeti-ma ca cartile celea nu au fost scrise asa din senin, tot cineva a solicitat sa fie scrise

cand mama dvs v-a facut certificatul de nastere solicita numele -------, si prenumele --------, informatia automat se duce la OSC si pe anul, pe luna, pe data si pe localitatea respectiva se intocmeste o carte, da eu admit ca uneori se mai fac si greseli, orice om pina la urma greseste..., dar daca dvs cand deja santeti majora si va faceti buletinul de identitate si cereti de ex sa fie scris Alla, deoarece asa va place, dar in nastere santeti Ala, sau invers (dau un ex ca sa va fie clar), si motivati si scriti cerere atunci ei va fac asa cum solicitati (sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate), insa in carte la OSC, ramaneti Ala cu un singur "l", ca informatia desi trebuie sa se duca nu se duce si nimeni nu face corectari asta e o cheltuiala de timp si de bani,

copii dvs daca sant mari deja si se duc si scriu cerere la OSC ca sa li se elibereze un act de nastere al dvs lor li ce elibereaza cu Ala deoarece asa e la ei si ei nu au de unde sa stie (mai ales persoana care scrie certificatele) ca candva cineva a solicitat si si-a facut buletin cu Alla

in asa caz odata cu perfectarea documentelor ar trebui sa va duceti si la OSC si sa cereti sa va faca corectari si in certificatul de nastere, si in certificatul de casatorie si in nasterea copiilor si in divort daca este nevoie

toata procedura asta pare simplu, dar credeti-ma este foarte anevoiasa

cazuri de aceste sant multe, pot o zi intreaga sa va aduc ex,

dar cum am mai scris si anterior cel mai sigur ex. sotul meu e Fiodor, asa era in perioada sovietica scris, eu stiu ca corect e Tudor, dar cineva cand i-a facut lui pasaportul strain la scris Fiodor deoarece sotul a prezentat certificatul cela verde de nastere, si respectiv toate actele asa si au fost facute, cand am inceput a face toate actele pentru cetatenie, cei de la OSC au eliberat lui certificatul de nastere cu Tudor, motivind ca asa e corect si mama lui era scrisa cu Anna, deoarece noua nu ne convenea si corectarea ne costa ceva timp si bani si plus la asta mai lipseau careva acte, sotul s-a dus in raion de unde i-au eliberat certificatul de nastere cu Fiodor si mama lui a fost scrisa Ana deoarece sotul a prezentat certificatul ei de nastere in care asa ea era scrisa. Informatia respectiv la Chisinau Va asigur ca nu a venit, desi sotului i-au spus ca corectarile vor fi facute. Acum Va dati seama ca daca se vor duce copii mei peste cativa ani sa ceara extrasele aici la Chisinau, vor fi din nou cu greseli, asa e sistema :scratch_one-s_head:

of am scris mult, dar sper ca macar cineva ma inteles :rolleyes:

Editat de albinutza

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Eu Va inteleg foarte bine,

dar ce e corect sau mai bine zis ce primul a aparut, buletinul sau certificatul de nastere, al doilea din cate eu stiu, si credeti-ma ca cartile celea nu au fost scrise asa din senin, tot cineva a solicitat sa fie scrise

cand mama dvs v-a facut certificatul de nastere solicita numele -------, si prenumele --------, informatia automat se duce la OSC si pe anul, pe luna, pe data si pe localitatea respectiva se intocmeste o carte, da eu admit ca uneori se mai fac si greseli, orice om pina la urma greseste..., dar daca dvs cand deja santeti majora si va faceti buletinul de identitate si cereti de ex sa fie scris Alla, deoarece asa va place, dar in nastere santeti Ala, sau invers (dau un ex ca sa va fie clar), si motivati si scriti cerere atunci ei va fac asa cum solicitati (sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate), insa in carte la OSC, ramaneti Ala cu un singur "l", ca informatia desi trebuie sa se duca nu se duce si nimeni nu face corectari asta e o cheltuiala de timp si de bani,

copii dvs daca sant mari deja si se duc si scriu cerere la OSC ca sa li se elibereze un act de nastere al dvs lor li ce elibereaza cu Ala deoarece asa e la ei si ei nu au de unde sa stie (mai ales persoana care scrie certificatele) ca candva cineva a solicitat si si-a facut buletin cu Alla

in asa caz odata cu perfectarea documentelor ar trebui sa va duceti si la OSC si sa cereti sa va faca corectari si in certificatul de nastere, si in certificatul de casatorie si in nasterea copiilor si in divort daca este nevoie

toata procedura asta pare simplu, dar credeti-ma este foarte anevoiasa

cazuri de aceste sant multe, pot o zi intreaga sa va aduc ex,

dar cum am mai scris si anterior cel mai sigur ex. sotul meu e Fiodor, asa era in perioada sovietica scris, eu stiu ca corect e Tudor, dar cineva cand i-a facut lui pasaportul strain la scris Fiodor deoarece sotul a prezentat certificatul cela verde de nastere, si respectiv toate actele asa si au fost facute, cand am inceput a face toate actele pentru cetatenie, cei de la OSC au eliberat lui certificatul de nastere cu Tudor, motivind ca asa e corect si mama lui era scrisa cu Anna, deoarece noua nu ne convenea si corectarea ne costa ceva timp si bani si plus la asta mai lipseau careva acte, sotul s-a dus in raion de unde i-au eliberat certificatul de nastere cu Fiodor si mama lui a fost scrisa Ana deoarece sotul a prezentat certificatul ei de nastere in care asa ea era scrisa. Informatia respectiv la Chisinau Va asigur ca nu a venit, desi sotului i-au spus ca corectarile vor fi facute. Acum Va dati seama ca daca se vor duce copii mei peste cativa ani sa ceara extrasele aici la Chisinau, vor fi din nou cu greseli, asa e sistema :scratch_one-s_head:

of am scris mult, dar sper ca macar cineva ma inteles :rolleyes:

Pai de asta si zic: sistema e intr-atit de birocratica ca oamenii nici nu incearca sa faca ceva. Aia sa faca un proces eficient de corectii, sa informeze oamenii cum se fac aceste corectii.

Insa noi prin atitea incercari am trecut ca ne convine si asa. ((

Partajează acest post

Link spre post
Cobra85

Salut, am depus deja actele la Chisinau, dupa aia ce sa fac, cum pot afla numarul dosarului si peste cit timp de la depunere, cre este procedura de mai departe, multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Viollina

mai departe asteptati 4-5 luni si apoi trimite-ti scrisoare recomandata la Bucuresti pentru a afla nr dosarului (se putea de aflat si prin e-mail dar nu raspund la prezent asa ca ramine varianta cu scrisoarea recomandata) si iar asteptati pina iesi-ti in ordin.Daca am omis ceva fetele ma v-or corecta.Succese

Editat de Viollina

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.