olicikaS

Baietelu Meu Nu Face Propozitii......

Postări Recomandate

olicikaS

am un baietel de 3 ani.....el spune doar cuvintele cre ii sunt usoare sa le pronunte,mai grele se bilbiie,dar propozitii nu face,,,,de exemplu "mama da piine" el nu poate ii este greu sa spuna......ce sa fac??? ce ma sfatuiti????

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AlexandrinaTurcanu

am un baietel de 3 ani.....el spune doar cuvintele cre ii sunt usoare sa le pronunte,mai grele se bilbiie,dar propozitii nu face,,,,de exemplu "mama da piine" el nu poate ii este greu sa spuna......ce sa fac??? ce ma sfatuiti????

De regula, propozitiile ar t/i deja sa fie prezente, dar unii copiii incep sa vorbeasca si dupa 3 ani intrecindu-si semenii in scurt timp, insa din pacate nu toti copiii reusesc sa o faca...

Pentru a afla cu siguranta din ce motiv copilul se dezvolta un pic mai lent, va recomand sa va adresati la psihiatru si daca e posibil sa treceti aparatele respective ( fiecare copil la virsta de 3 ani t/e sa-l viziteze pentru a exclude anumite probleme in dezvoltarea psiho-verbala sau pentru a le depista cit mai devreme )...

Indiferent de rezultat, Dvs t/e permanent sa provocati vorbirea micutului...

Daca stiti cu siguranta ca baiatul nu are sindrom convulsiv, puteti stimula centrii vorbirii de pe scoarta cerebrala dezvoltind motricitatea fina a miinilor (jocul cu plastilina, masaj la degetele, etc)...

Partajează acest post

Link spre post
olicikaS

multumesc mult!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum