Flamingo

Citi Oaspeti Aveti La Zi De Nastere?

Postări Recomandate

Flamingo

Cu fiecare an se mareste numarul doritorilor de a veni la zile de nastere. Pe de o parte e fericire ca sunt multi prieteni, iar pe de alta pare.. - casa nu mai e suficient de incapatoare pentru toti!

La voi in familie cu cite persoane se sarbatoresc zilele de nastere? Intotdeauna invitati un anumit numar, sau invitatiile se priemesc spontan?

numai nasi, fini, frati/surori si parinti - deja e masa mare mi se pare, mai ales daca mai sunt si copii - casa plina cu siguranta. Avem si in afara rudelor prieteni foarte dragi, care vor sa vina si ne intilnim cu placere. Uneori nu se primeste ok daca "amesteci" cei mai in virsta cu cei tineri, alteori nici nu incap daca vin toti. Si prietenii se inmultesc spre marea noastar bucurie!

E o problema cind planificam zilele de nastere.

Ar fi cea mai buna solutie de rezervat niste mese la vreun local, si poftim - toti doritorii acolo. Dar in felul acesta se primeste ca nu poti in 3 ore sa discuti cu toti 20 de oaspeti, insa ei nu vin sa-ti dea cadoul si sa manince, ci vin sa petreaca timp cu tine! Si costa o avere la local pe toti sa-i inviti ... si poate unii se simt incomod ca au un cadou simbolic dar i-ai ospatat la un restaurant.

Ar fi o solutie sa vina pe rind, dar nu-mi place ca ziua de nastere sa o sarbatoresc mai multe zile - azi cu rudele, miine cu prietenii, poimiine cu altii ...

Parerea mea e ca ziua de nastere e anume in ziua cind te-ai nascut! Sa sarbatoresti mai devreme sau mai tirziu - nu vad sens. Cind e ziua copilului - da, atunci se poate de oricite ori! Copilul vrea oaspeti, cadouri, sa sufle de nenumarate ori in luminari, s.a. Dar pentru un matur asta cum se explica? Obligatiune de a invita si pe cutare, si pe celalalt? Sau dorinta de a primi mai multe cadouri?

Poate fi desigur ... cind de ziua cu pricina a intervenit ceva si deloc nu ai putut sa sarbatoresti, dar sunt doritori de a te felicita, si atunci pot sa vina deja si in alta zi, e ceva neplanificat.

Mai este cineva cu astfel de idei stranii?:)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dusea1983

la mine 10 persoane + 3 copii sunt neaparat (parintii si fratii, prietenii si nasii vin daca-i chemam), ne plac cercurile mai restrinse, iar zile de nastere cu multi invitati facem cind e data rotunda

daca mai multi oaspeti deja ne staruim sa fie la aer liber

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Chiar as vrea sa va spun cum fac eu si cum gindesc si cum simt :).

Cercul nostru de prieteni nu e mare, chiar mic de tot in comparatie cu companiile altora :)), sunt nanasii nostri dar care au o familie mare pt ca au multi copii, si pe de alta parte sunt rudele (mama, sora, cumnata, cumnatu), plus un prieten de familie. Acestia sunt cei mai apropiati oameni noua, cei mai cei mai dragi, la care tinem, cu care avem placere sa ne vedem, sa discutam. Toti ceilalti sunt pur si simplu cunoscuti cu care ne vedem foarte foarte rar.

Acum daca sa-i adun ies la un numar de 9 maturi, asta fara copii.

Prima problema/intrebare : unde sa incap eu cu 8 maturi + citiva copii intr-un apartament de o camera ? :)

A doua problema/intrebare : cum sa fac sa petrec seara cu toti impreuna asa ca sa am eu placere din asta si sa nu am capul ca o caldare dupa asa o intilnire ? :)

Am ajuns la o etapa, si chiar la virsta cind ma intilnesc cu acesti oameni din placere, deloc pentru cadouri. Sa vedeti cite cadouri eu mi-am facut singura anul acesta de ziua mea :)))). M-am dus frumos la Mall si mi-am luat ce am vrut eu :).

Plus la toate ultima data cind mi-am sarbatorit ziua mea mai grandios a fost la 25 de ani, cu 11 oameni, Doamne cit gatit, d'apoi cit strins mai apoi, ca dupa asta am pus punct cu gatitul acasa, e prea obositor. Ma mai deranjeaza faptul ca trebuie sa dorm apoi o noapte in camera in care s-a chefuit mai multe ore la rind ... ei mai pe scurt, faza asta e cunoscuta.

La urma urmei, ne putem permite sa iesim in oras, pentru a avea un timp frumos cu cei mai dragi si apropiati oameni, si nu numaidecit in cele mai sofisticate localuri ;).

S'apoi problema cu compania mare din diferiti oameni. Nu pot sa acord atentie tuturor daca-i adun pe toti. Cu unii discuti una, cu altii alta ... Dupa mine nu are rost, nici sens.

Asa ca eu ii impart in 2 companii, si ma intinlnesc de 2 ori. Incerc macar cu una din ele sa ma intilnesc chiar de ziua mea. Deja cu a doua cum se primeste :).

S-apoi faza ca anume de ziua nasterii de sarbatorit ... Hmm ... eu deja incetisor cresc si de la asta. Ideal pentru mine e ca sotul sa ma felicite de dimineata, preferabil cu un buchet maaaaare de flori, sa gasesc pe masa un mic dejun, si sa ma inunde toti cu sms-uri sau apeluri de felicitare, de dorit de dimineata (de altfel nu m-as supara de ingeniosi care sa ma sune la 7 dimineata si sa-mi cinte Happy Birthday to you:))), si astfel sunt cea mai fericita ;).

Anul acesta am iesit pentru ziua mea de 2 ori in oras ;). Si a fost ok. Iar chiar de ziua mea am tras o fuga la mama mea la lucru sa-i daruiesc un buchet de flori si sa-i multumesc pentru ca m-a adus pe lume si m-a crescut. A fost emotionant, mai ales pentru ca am implinit o virsta frumoasa.

Ei cam asa vad eu lucrurile :).

Pentru mine este o zi in care imi creez dispozitie buna de dimineata si ma bucur ca m-a nascut mama, si ca in gluma la servici, dar si acasa, nimeni nu are voie sa-mi reproseze ceva, si mi se permite totul ))))). E ziua mea !

Da, de acord in ceea ce priveste iesitul la aer liber.

E comod, chiar daca nu sunt multi oameni. Daca's multi cu atit mai mult. Daca e cald afara garantat ca la frigarui ;).

Frigarui sau alta parte nu prea conteaza, pricipalul sa nu fie in casa )).

Partajează acest post

Link spre post
olya

În jur de 12-15 persoane.

La noi nu se practică vizitele fără de preîntâmpinare sau fără de invitație, așa că eu știu din start câți oaspeți și cine anume va fi astăzi la mine.

Partajează acest post

Link spre post
Pufulets

Buna tuturor. La ziua soțului,, ii împart în 3 părți sa zic asa.

Prima echipa sărbătorește chiar de ziua soțului si astea sunt colegii de la lucru.

A doua echipa sunt părintii si frații, cu ei sărbătorim in alta zi, datorita cercului de prieteni si lipsei de spațiu.

A treia sunt prietenii si nașii (ei sunt de vârsta noastră si din acelas cerc de prieteni) si cu ei in alta zi, nu imi place cind vine cineva la zi de nastere si nu se simte bine.

Asa ca vreau ei sau nu vreau asa se întâmpla permanent.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

eu niciodata nu invit pe nimeni.....cine vine cu acela sarbatorim

si chear daca nu au venit parintii anul acesta, vor veni la anul - oricum ne suna si ne felicita toti....niciodata nu ne suparam ca cineva "nu ne-a luat in seama" sau mai stiu eu...

de cele mai multe ori se primeste in felul urmator....deobicei oaspetii (parintii fratii si prietenii) vin macar o data pe an la una din zilele de nastere a unui din membru familiei....adica daca unii prieteni intr-un an vin la mine la zi atunci la anu la sot sau la ambii copii si la noi nu....

asa este cel mai bine, dupa parerea mea...tu nu te simti strimtorat si nevoit sa faci gateala mare si prietenii nu se simt obligati sa vina (chear daca in ziua ceea au alte planuri)

de exemplu la ai mei 25 de ani.....a venit doar o vecina, .....parintii, fratii, prietenii, cu totii aveau alte treburi - cine era la amre, cine era in deplasare, altii aveau chestii importante...nici parintii nu au putut sa vina din motive intemeiate....

unica zi de nastere la acre am avut mai mult de 20 de oaspeti - au fost ai mei 30 de ani.

Partajează acest post

Link spre post
Florentina

si la mine e bataie de cap cand ma gandesc cu sa organizez o aniversare care sa fie pe placul tuturor. Noi avem f multe rude si prieteni apropiati pe care nu-i putem ignora-in jur de 30 de persoane. daca sa-i impartim in 2 doua grupe nu rezolvam nimic ,caci am putea face doua grupe 6 persoane si 14 persoane. caci cei 14 is toti de-o varsta si -s cumatri ,nasi si prieteni intre ei, asa ca nu-i putem separa...sotul in curand face o aniversare si inca ma gandesc la organizarea ei.

Partajează acest post

Link spre post
cristinus

Noi mereu sarbatorim in sinul familiei,nu suntem nemurosi si fara invitatie nu vin.Consider ca mai bine sa luam un cadou pe care mil dorim decit sa facem masa mare si primesti uneori ceva ce chiar nu ai nevoie.

Partajează acest post

Link spre post
duselu

Eu nu invit pe nimeni la zile de nastere, dar nici nu avem multi care sa vie neinvitati, ca de obicei cu parintii sarbatorim, mai ales ziua mea, la ziua fetitei vin si nanii, dar nu sunt multi, asa ca cel mult 10-12 persoane se aduna, dar deja la ziua sotului - e vara si la natura se pot aduna mai multi, dar nu mai multi de 15 persoana, exceptie fac cifrele rotunde.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

DAca sarbatorim acasa - intre 8 si 16 persoane, asa ca sa incapem liber la masa, daca e in local, numarul creste considerabil.

Partajează acest post

Link spre post
lucaroxana25

noi deobicei invitam 12 persoane

Partajează acest post

Link spre post
Tess

3 perechi maturi si 3-4 copii, daca am avea mai mult spatiu as invita mai multa lume

Partajează acest post

Link spre post
maryland

In ultimul timp nu mai serbam zilele de nastere...avem de invitat aprox.30 de oameni....acasa este imposibil, din cauza lipsei de spatiu...in restaurante este extrem de scump...si asa ti se taie dorinta de a serba ceva.

Anul acesta sotul va avea jubileu, respectiv ne dorim petrecere...insa cum sa impacam toata lumea? separat este exclus deoarece aproape toti se cunosc intre ei.

Partajează acest post

Link spre post
Anna555

De la 10 pina la 20 depinde deja de situatie!!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum