nadiko

Cumetrie Fara Botez!

Postări Recomandate

nadiko

Noi sintem atei, insa ne-ar place sa sarbatorim nasterea copilului! Ne plac nuntile, cumetriile. Am vrea sa facem un chef cu oamenii apropiati noua.

Insa cum sa o facem? Cineva a asistat/auzit de asa ceva?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
кисюля

Идея кумэтрии в том, чтоб отдать калачи и поблагодарить крестных ребенка, т.е. тех людей которые крестили малыша. Если нет крестин, нет и крестных, соответсвенно нет повода. Я лично не очень представляю как это можно организовать. Если только, так просто тусовка с друзьями, без подарков, без сбора денег.

Partajează acest post

Link spre post
zuzu-md

Noi tot nu pot să spun că suntem foarte credincioşi dar o să botezăm la biserică pentru că aşa este obiceiul, poate şi voi faceţi aşa, o întrebare da nanaşi aveţi ?

Partajează acest post

Link spre post
Ericika

Eu zic ca e o idee foarte buna sa adunati persoanele apropiate pentru o petrecere dedicata aparitiei in familiei voastre a unui micutz care v-a schimbat lumea!!! Si nu cred ca e numaidecit un botez pentru asta si nu e nevoie sa fie cumatrie, ci doar BABY PARTY pentru Ilinka! :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

cumatrie fara cumatri nu poate fi, asa e traditia, asa e obieceiul de a trece mai intii pe la biserica

Ramine sa faceti o petreere obisnuita sau deja sa asteptati un anisor si faceti cu ocazie, doar ca copilul nu va avea nani si nici voi cumatri.

Si alta intrebare alaturi de cea a lui KRISTY, dar voi ati botezat vre-un copil vreodata?

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

cumatrie fara cumatri nu poate fi, asa e traditia, asa e obieceiul de a trece mai intii pe la biserica

Ramine sa faceti o petreere obisnuita sau deja sa asteptati un anisor si faceti cu ocazie, doar ca copilul nu va avea nani si nici voi cumatri.

Si alta intrebare alaturi de cea a lui KRISTY, dar voi ati botezat vre-un copil vreodata?

Da, am botezat. Mergeam si la biserica, dar asa ca o procedura o respectam... insa nu cu mare tragere de inima.O faceam ca sa fim nani copiilor, si chiar le sintem apropiati, ii vizitam des, ne jucam, cadouri etc. Sintem nani, dar nu in esenta cuvintului - sa-i indrumam spiritual. Pe cind f.multi in ziua de azi boteaza si nici nu vad copilul ala pin la nunta lui....

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

Noi tot nu pot să spun că suntem foarte credincioşi dar o să botezăm la biserică pentru că aşa este obiceiul, poate şi voi faceţi aşa, o întrebare da nanaşi aveţi ?

Nanasi avem, insa nu ne-am cununat. Au fost nasi la petrecerea nuntii. Desi ei sint religiosi, ne respecta alegerea sa nu ne cununam... Drept ca noi nu strigam in gura mare ca sintem atei.... Chiar si nunta am facut-o in postul sf.Pavel... Multi din invitati nici nu stiau ca e post, macar ca se considera credinciosi.

Initial ne gindeam sa botezam fata "de forma", ca asa e obiceiul, si sa nu iritam parintii si nasii. Insa ne revolta procedura... ca scufunda copilul si e mare stres pentru ea, si de ce nu-risc... si nu in ultimul rind nu vrem sa fim fatarnici! Eu no sa pot citi nustiu ce molitva si sa pup mina preotului etc... Of si stiind ca bisericile sint de fapt o sursa de venit....nu vrem sa-i sustinem...

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

Eu zic ca e o idee foarte buna sa adunati persoanele apropiate pentru o petrecere dedicata aparitiei in familiei voastre a unui micutz care v-a schimbat lumea!!! Si nu cred ca e numaidecit un botez pentru asta si nu e nevoie sa fie cumatrie, ci doar BABY PARTY pentru Ilinka! :dance4:

Da, Victoria, asta este o varianta la care ne gindim, sa nu numim cumatrie. Ar insemna sa avem niste discutii mai aprinse cu parintii si nasii si explicatii la tot pasul, insa o sa ne lase in pace cu timpul. Ne gindim sa le zicem, ca ea singura sa decida cind va fi constienta, sa fie sau nu botezata.

Deja ne gindim cum sa denumim petrecerea, ca ar fi frumos vara, astfel nu asteptam sa fie ocazie de zi de nastere a ei... Baby Party ar fi interesant.... Dar ne mai gindim poate la o denumire pu generatia mai in virsta.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Da, am botezat. Mergeam si la biserica, dar asa ca o procedura o respectam... insa nu cu mare tragere de inima.O faceam ca sa fim nani copiilor, si chiar le sintem apropiati, ii vizitam des, ne jucam, cadouri etc. Sintem nani, dar nu in esenta cuvintului - sa-i indrumam spiritual. Pe cind f.multi in ziua de azi boteaza si nici nu vad copilul ala pin la nunta lui....

daca sunteti atei, nu ar trebui sa botezati alti copii, adica biserica nu e locul unde calca ateii( asta sa nu va suparati, ca eu nu am la nimeni nici o pretentie asupra credintei pe care o aleg)

Poate ramine sa asteptati sa creasca fetita si va alege singurica daca doreste sau nu sa fie botezata.

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

Идея кумэтрии в том, чтоб отдать калачи и поблагодарить крестных ребенка, т.е. тех людей которые крестили малыша. Если нет крестин, нет и крестных, соответсвенно нет повода. Я лично не очень представляю как это можно организовать. Если только, так просто тусовка с друзьями, без подарков, без сбора денег.

Да придется назвать подругому, хоть народу соберется как на кумэтрию. Думаю подарки детке будут уместны, на сбор денег и не расчитываем. Хоть мама моя все твердит - кумэтрия прибыльное дело :girl_crazy: День рождения зимой, а хотим потусоваться летом...придется подругому назвать, хотя думаю путаница возникнет все-таки, некоторые воспримут как кумэтрию...

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

daca sunteti atei, nu ar trebui sa botezati alti copii, adica biserica nu e locul unde calca ateii( asta sa nu va suparati, ca eu nu am la nimeni nici o pretentie asupra credintei pe care o aleg)

Poate ramine sa asteptati sa creasca fetita si va alege singurica daca doreste sau nu sa fie botezata.

Nu ma supar deloc. Stii, ai dreptate! Inainte, cind am botezat, nu prea ne intrebam daca sintem atei sau nu. Eram si noi ca majoritatea, mergeam numai pe la botezuri, cumatrii si la sondaje zigeam ca sintem ortodocsi, doar ca simteam un discomfort in biserica. Am constientizat cind ne-am casatorit. Am inteles ca nu vrem cununati, ca nu dam importanta, si chiar n-ar trebui sa fim fatarnici! Astfel, daca ne invita cineva ca nasi sau cumetri, vom explica clar pozitia noastra.

Si e o explicatie justa sa zicem ca va alege fata pu ea, cind va creste. Mama mea insa a zis ca NU-I drept asa, dar n-a avut ce sa argumenteze decit ca asa-i obiceiul...

Nadia dar nu e numaidecat ca preotul sa scufunde copilul in cristelnita, e deajuns sa-l rogi ca doar sa-i toarne putina apa pe cap si gata!

Dar deja voi singuri decide-ti!!!

Chiar am studiat intrebarea, si stii ce-i interesant, dupa canoanele lor este obligatoriu scufundarea, altfel nu se considera botez. Doar ca in ziua de azi poti "sa te intelegi" cu preotul si face cum vrei... Dar asta depinde de biserica, am auzit ca unele chiar sint de neclintit :)

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Daca deja stiti care e pozitia DVS fata de credinta e foarte bine, multe concluzii vin cu timpul

Noi am botezat copii , suntem cununati, si aven multi finisori botezati

Insa chiar multe mame pe forum nu au otezat copii, asteapta sa aleaga copilul singur daca el doreste sa primeasca aceasta credinta

Trebuie sa faceti asa cum va dicteaza sufletul si inima

Mult succes!

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

Daca deja stiti care e pozitia DVS fata de credinta e foarte bine, multe concluzii vin cu timpul

Noi am botezat copii , suntem cununati, si aven multi finisori botezati

Insa chiar multe mame pe forum nu au otezat copii, asteapta sa aleaga copilul singur daca el doreste sa primeasca aceasta credinta

Trebuie sa faceti asa cum va dicteaza sufletul si inima

Mult succes!

Merci! Credeam ca putini aleg asta....m-am mirat ca mai sint multe mame cu o astfel de pozitie :)

Pai ce sa facem cu cei botezati deja? Se anuleaza cumva chestia asta? Ca avem 6 finute dragalase, si care ne numesc nani, doar ca inca nu inteleg sensul presupun. pentru ele micute, nanii vin cu cadouri si le distreaza :to_become_senile:

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

de ce sa anulati, voi asta ati dorit la moment, ati spus ca conclzia a venit cu timpul

Bucurati-va de finute pe care le aveti!

Partajează acest post

Link spre post
кисюля
Хоть мама моя все твердит - кумэтрия прибыльное дело

Это далеко не так, мы остались в убытке. С нынешними ценами в городе на все, редко кто выходит на 0.

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

O intrebare - ce anume asteptati dvs de la aceasta petrecere? La americani este o traditie, inainte de a se naste copilul se face o petrecere numita Baby bath, la care vin femeile ca sa aduca hainute, jucarii, produse de ingrijire pt copil, produse cosmetice sau alte cadouri pentru mama (pentru dupa nastere). Vin doar femeile deoarece ideea petrecerii este de ada sfaturi viitoarei mamici, de a o incuraja, de a-i ridica moralul s.a. Se ornamenteaza casa, se gatesc bunatati, s.a.

Discutam odata cu sotul si ii ziceam ca tare ar fi binevenita o asemenea petrecere, dar de fapt dupa nastere. Caci rudele si prietenii tot vor sa vina sa vada bebelusul, oricum toti aduc cite ceva.

Ddar diferenta e ca si asa e greu cu BB mic, mai ales daca e si plingacios sau ceva probleme de sanatate, sau mamica inca nu si-a revenit. Si trebuie sa tepregatesti de venirea fiecaruia. Perfect ar fi ca peste vreo 2 lunisoare - faci aceasta petrecere si poftim! Veniti toti doritorii si vedeti odorasul nostru!

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Da, dar aceeasi petrecere, numai fara strinsul banilor e si mai in minus...

Это далеко не так, мы остались в убытке. С нынешними ценами в городе на все, редко кто выходит на 0.

Partajează acest post

Link spre post
Grushenika

Делайте просто вечеринку . Можно приурочить ее к полугодию или годику ребенка . Или не привязывайте к датам , заведите новую традицию . Насчет прибыльного дела . Это не совсем так . Если есть возможность собрать близких людей , не особо ограничивая свои финансовые возможности , то почему бы и нет . А рассчет на прибыль очень сомнительный - кафе , рестораны нынче недешевы , приглашенным людям могут и не прийти в голову сравнения Вашего праздника с кумэтрией , то есть ценных подарков или денег с собой не возьмут и это их право - многие на детский день рождения или вечеринку в честь нового человека не пойдут так , как ходят на свадьбу или кумэтрию . Ну не предупреждать же их о своих рассчетах в самом деле .

Editat de Grushenika

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Pai ... de asta si intreb - care e scopul sarbatorii?

Partajează acest post

Link spre post
nadiko

O intrebare - ce anume asteptati dvs de la aceasta petrecere? La americani este o traditie, inainte de a se naste copilul se face o petrecere numita Baby bath, la care vin femeile ca sa aduca hainute, jucarii, produse de ingrijire pt copil, produse cosmetice sau alte cadouri pentru mama (pentru dupa nastere). Vin doar femeile deoarece ideea petrecerii este de ada sfaturi viitoarei mamici, de a o incuraja, de a-i ridica moralul s.a. Se ornamenteaza casa, se gatesc bunatati, s.a.

Discutam odata cu sotul si ii ziceam ca tare ar fi binevenita o asemenea petrecere, dar de fapt dupa nastere. Caci rudele si prietenii tot vor sa vina sa vada bebelusul, oricum toti aduc cite ceva.

Ddar diferenta e ca si asa e greu cu BB mic, mai ales daca e si plingacios sau ceva probleme de sanatate, sau mamica inca nu si-a revenit. Si trebuie sa tepregatesti de venirea fiecaruia. Perfect ar fi ca peste vreo 2 lunisoare - faci aceasta petrecere si poftim! Veniti toti doritorii si vedeti odorasul nostru!

O, Flamingo, ce voiam sa fac asa petrecere cind eram insarcinata. Am "pipait" eu prietenele si ele nu prea au inteles.... Si n-am mai facut...

Intradevar ar fi bine macar dupa, ca oricum multi vin in ospetie sa vada copilul, si la fiecare treb de acordat atentie, timp, etc. De fapt este asa ceva la noi, se numeste Rodina.... Insa parca nu ma trage inima.... mi se asociaza cu multe babe nus de ce :girl_crazy:

Noi nu ne asteptam sa cistigam, chiar vedem ca un capitol de cheltuieli. Si cum a zis si Grushenika, cu cheltuielile din ziua de azi-local, mese cu 20 de bucate, muzica live etc. - iese nu doar ca scump dar si bataie de cap... Si chiar mi-am mai dat seama de ceva, cu o sarbatoare nedenumita cumetrie, invitatii la sigur no sa renunte sa vina pe motive financiare - fenomen trist in MD.

E idee buna, la juma de an! Tocmai iulie! Grushenika mi-a deschis ochii! :val15:

Partajează acest post

Link spre post
marinarosca

Nadiko salut,

eu stiu care e situatia cu botezurile si cununiile in RM. Si nu inteleg un lucru, de ce in Romania, care la fel este o tara ortodoxa, lumea este mai deschisa la minte si suflet. La noi intri intr-o biserica, imediat se va gasi o "baba" care sa te invete ce si cum sa faci, care sa ti se bage in suflet cu diferite propuneri si sugestii, care sa-ti dea in obraz ca ai venit cu capul dezgolit la biserica, etc. In Romania nu-i deloc asa. Cel putin in regiunea unde am stat eu mai des e cu totul altfel. In catedrala ortodoxa, femei in virsta pot sa stea cu capul descoperit, sunt scaune pe care lumea se aseaza si asculta cu placere rugaciunile, etc (nu ca la noi, stai in picioare si te gindesti Doamne cind oare se termina slujba ca nu mai pot). Nimeni nu va indrazni sa te deranjeze mai ales in timpul cind spui in gind o rugaciune sau meditezi. Si nici la fiecare pas sa i se pupe miina popii, tot n-am vazut.

Eu sunt casatorita de un an, am mai mult de 25 de ani, si pina vara trecuta n-am botezat nici un copil. Vara trecuta am fost nasa de botez la un nepotel in Viena. Am botezat copilul la biserica ortodoxa romana din Viena.

Va spun sincer, mai mari emotii n-am avut in viata mea. Dar am ramas si placut surprinsa de felul in care a avut loc ceremonia.

Asa dar, in primul rind, conditia pusa de biserica a fost ca nasii de botez, sa fie crestini ortodocsi botezati, apoi mama copilasului a participat nemijlocit la botez, eu cu sotul, dar mai mult el, a citit crezul, copilasul a fost muiat in cristelnita, dar pe capusor doar i-a dat preotul apa cu miina, adica nu l-a inmuiat cu totul. Toate femeile erau dezbrobodite. Nimeni n-a cerut nimic de la parinti, sticle cu vin, sau torte sau colaci. La sfirsit parintii au achitat taxa de 100 euro, pentru care au primit bon fiscal, iar peste citeva luni i-au chemat si le-au inminat certificatul de botez. Totul s-a petrecut intr-o atmosfera calma, linistita fara observatii si pareri in plus.

Eu urmeaza sa nasc un copil, si vreau foarte mult sa asist omeneste la botezul copilului meu, adica sa nu stau undeva in fundul bisericii si sa astept sa mi se faca nu stiu ce molitva. si conditia pe care o voi pune-o este sa nu-mi moaie cu totul copilul in apa. asa, doar pina la piept.

ca parinti si oameni, cred ca avem dreptul sa spunem lucrurile astea, mai ales cind cineva ne face un serviciu pentru care platim.

Partajează acest post

Link spre post
aleona

Nadiko salut,

eu stiu care e situatia cu botezurile si cununiile in RM. Si nu inteleg un lucru, de ce in Romania, care la fel este o tara ortodoxa, lumea este mai deschisa la minte si suflet. La noi intri intr-o biserica, imediat se va gasi o "baba" care sa te invete ce si cum sa faci, care sa ti se bage in suflet cu diferite propuneri si sugestii, care sa-ti dea in obraz ca ai venit cu capul dezgolit la biserica, etc. In Romania nu-i deloc asa. Cel putin in regiunea unde am stat eu mai des e cu totul altfel. In catedrala ortodoxa, femei in virsta pot sa stea cu capul descoperit, sunt scaune pe care lumea se aseaza si asculta cu placere rugaciunile, etc (nu ca la noi, stai in picioare si te gindesti Doamne cind oare se termina slujba ca nu mai pot). Nimeni nu va indrazni sa te deranjeze mai ales in timpul cind spui in gind o rugaciune sau meditezi. Si nici la fiecare pas sa i se pupe miina popii, tot n-am vazut.

Eu sunt casatorita de un an, am mai mult de 25 de ani, si pina vara trecuta n-am botezat nici un copil. Vara trecuta am fost nasa de botez la un nepotel in Viena. Am botezat copilul la biserica ortodoxa romana din Viena.

Va spun sincer, mai mari emotii n-am avut in viata mea. Dar am ramas si placut surprinsa de felul in care a avut loc ceremonia.

Asa dar, in primul rind, conditia pusa de biserica a fost ca nasii de botez, sa fie crestini ortodocsi botezati, apoi mama copilasului a participat nemijlocit la botez, eu cu sotul, dar mai mult el, a citit crezul, copilasul a fost muiat in cristelnita, dar pe capusor doar i-a dat preotul apa cu miina, adica nu l-a inmuiat cu totul. Toate femeile erau dezbrobodite. Nimeni n-a cerut nimic de la parinti, sticle cu vin, sau torte sau colaci. La sfirsit parintii au achitat taxa de 100 euro, pentru care au primit bon fiscal, iar peste citeva luni i-au chemat si le-au inminat certificatul de botez. Totul s-a petrecut intr-o atmosfera calma, linistita fara observatii si pareri in plus.

Eu urmeaza sa nasc un copil, si vreau foarte mult sa asist omeneste la botezul copilului meu, adica sa nu stau undeva in fundul bisericii si sa astept sa mi se faca nu stiu ce molitva. si conditia pe care o voi pune-o este sa nu-mi moaie cu totul copilul in apa. asa, doar pina la piept.

ca parinti si oameni, cred ca avem dreptul sa spunem lucrurile astea, mai ales cind cineva ne face un serviciu pentru care platim.

noi ne-am botezat in luna septembrie fetita. Am asistat si eu la botez. De la inceput preotul m-ia citit molitva, a fost initiativa lui. Fetita statea nimai pina la genunchi in apa(apa era incalzita). Si cu mina l-a udat putin deasupra. Si credeti-ma nimeni nu s-a bagat cu sfaturi si poveţe. Am adus o sticla cu vin si doi colaci mici. Stiu ca asa-i traditia, dar daca nu aduceam la sigur ca ne boteza si nu facea nimeni probleme din aceasta. Cred ca totul depinde de biserica si de preot.

Partajează acest post

Link spre post
dreamscape

Traditia americanilor se numeste "baby shower" si intradevar e o alternativa frumoasa de a sarbatori bebelusul si mamica. In cazul vostru Nadiko poate fi o sarbatoare a intregii familii care nu va obliga la botezul propriu-zis. Plus, asta pentru ca mama sa fie multumita, se pastreaza notiunea de a aduce cadouri:)))

Partajează acest post

Link spre post
marinarosca

noi ne-am botezat in luna septembrie fetita. Am asistat si eu la botez. De la inceput preotul m-ia citit molitva, a fost initiativa lui. Fetita statea nimai pina la genunchi in apa(apa era incalzita). Si cu mina l-a udat putin deasupra. Si credeti-ma nimeni nu s-a bagat cu sfaturi si poveţe. Am adus o sticla cu vin si doi colaci mici. Stiu ca asa-i traditia, dar daca nu aduceam la sigur ca ne boteza si nu facea nimeni probleme din aceasta. Cred ca totul depinde de biserica si de preot.

Aleona salut, spune-mi te rog la ce biserica ati botezat copilul?

Partajează acest post

Link spre post
marinarosca

si ma bucur sa aflu ca si la noi unele biserici incep sa-si schimbe atitudinea fata de enoriasi si obiceiuri.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum