Vizitator nu conteaza

Nu Pot Intelege Ce-I Cu Mine, Cine Sunt, Ce Vreau ...

Postări Recomandate

Vizitator nu conteaza

Nu stiu cum sa incep ... dar am sa incerc.

Am impresia ca toata lumea ma crede stranie, sau proasta, sau rea, sau alintata, sau ... multe altele, nimic de bine. A, nu, este ceva de bine - ma considera norocoasa. Desi probabil prin norocoasa au in vedere faptul ca am mai mult decit merit. Deci nici asta nu e de bine.

Mi se pare ca sunt antipatica pentru toata lumea, si asfel nu ma pot simti bine nicaieri - serviciu, la prieteni, acasa primind prietenii, la distractii, printre rude, ba chiar si online undeva, in magazin s.a. Acasa mi-e bine! Acasa cind e si sotul alaturi! Insa in acelasi timp mi se pare ca nu ma iubeste ... desi imi dau seama ca probabil ma iubeste, doar ca nu asa cum as dori eu.

Daca pentru toti sunt stranie, rea, proasta ..s.a.- oare nu inseamna asta ca asa si sunt? Ca doar nu din senin li se pare asa. Intotdeauna imi pare ca doar eu am dreptate, iar restul asta nu inteleg. Oare nu inseamna asta ca ei toti au dreptate, iar eu sunt dusa cu pluta?

Am avut ginduri zeci si zeci inainte de a scrie ... dar nu-mi pot da seama ce e mai grav si ce ma deranjeaza cel mai tare. Mi se pare ca toata lumea e rea! Si eu desigur ... dar despre mine stiu sigur ca nu intotdeuna ceea ce spun si ce fac coincide cu intentiile initiale. Adica intentii am bune ... dar nu am capacitatea sa le transmit corect. Probabil de asta si primesc inapoi doar ceea ce dau. In orice caz imi pare lumea dificila si imposibila pentru mine ...

M-am gindit ca poate lumea ma vede asa cum ma cred eu ... cam asta ar fi explicatia. Dar pe de alta parte - deseori imi pare ca sunt buna, frumoasa (nu in sens exagerat, cred ca ortice femeie are dreptul sa se creada frumoasa), sexy ...de ce nu, cu toate kg in plus, educata, inteligenta in masura suficienta ... nu stiu oentru ce suficienta. Si totodata deseori cred contrariul ... dar cred deoarece imi pare ca asa cred altii.

Sotul intotdeauna are pareri mai bune despre mine decit am eu singura (bine ... asta din spusele lui, caci eu nu-l cred ...). Imi pare ca asta ma face sa mai ies din depresii, caci numai acasa este evadarea mea, evadarea din lumea reala.

Intrebarea mea pentru fetele care au inteles ceva din mesajul meu - Ce sa fac ca sa inteleg daca sunt reale temerile mele? Sunt cu adevarat stranie, rea si proasta? Poate sa accept asa si sunt, si sa nu pretind la mai mult?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tremon

Cred ca va înţeleg, fiindă astfel de crize de personalitate le are orice femeie frumoasă, iubită, deşteaptă, cu oricîte kg în plus nu ar avea!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nu conteaza

Dupa denumirea temei se vede ca am mai multe intrebari de fapt ... dar daca le descriu pe toate - am sa va plictisesc prea tare.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nu conteaza

Аня, dar se poate de iesit din astfel de crize de personalitate? Si ... e cu adevart o criza, sau asta si este adevarul? ... nu pot sa inteleg. Stiu ca prin starea asta a mea nefericesc familia, pentru anumite perioade incerc sa tin totul in mine, sa ma comport de parca totul e ok, dar nu rezist mult timp ... Poate ma amagesc singura pe mine?

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Exact în astfel de crize de personalitate mă aflu şi eu periodic - toate colegele mele mai cîntăresc încă 50 de kile - eu NU, toţi colegii mei au cariere mai mult sau mai puţin bune - eu nu prea ş.a.m.d., dar astea trec odata ce te aşezi în faţa oglinzii şi înţelegi că cineva fara tine mîine nu-şi va dori să se trezească. E prea pompos, dar e adevarat. Cred că nu aveţi copii, sau poate greşesc. Cea mai profundă astfel de criză am avut-o în 2008 - exact înaintea sarcinii)) Nu vă cunosc, dar intuesc că sunteti inteligentă, şi e timpul să vă schimbaţi ceva în minte - să nu vă mai comparaţi cu cei din jur - să faceţi ceva neordinar, care să vă întărească încrederea în sine.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nu conteaza

Merci pentru sfaturi! am copil! Uneori explodez de emotii de dragoste ce le am, alteori procedez cam fara iresponsabilitate fata de copil ... (sau nu e mincare la timp, sau nu e cea mai buna, sau nu ii acord atentia necesara, sau ma inervez si il stresez ... ca o nebuna mai in scurt). Asta iarasi imi da motive sa ma cred ticnita. Dar cind am rabdare si sunt buna - am cel mai minunat copil din lume! Serviciul e ok dpdv al salariului. Iar despre faptul ca fara mine cineva nu-si va dori sa se trezeasca ... poate e doar o deprindere? Dar asta e prea de tot, cred ca la asa subiect nu tre sa ma gindesc, implicit am copil si trebuie sa ma trezesc eu pentru el :)

Comparatia cu cei din jur - foarte bine ati nimerit! ... cum sa fac sa nu ma compar ... inca nu stiu. Ceva neordinar trebuie sa fie facut pe o durata mai indepungata cred, pentru a intari incredrea. De unde timp pentru asta? Uneori am atitea de facut ... incit pot sta cu gindurile incurcata in cele ce trebuie sa fac, dar efectiv sa nu fac nimic, astfel pierzind timp pretios. Da... probabil trebuie pur si simplu sa ma iau in miini si sa le fac pe toate in ordinea prioritatilor ... si cit voi reusi - atit va fi.

Dvs. ce ati facut neordinar ca sa va ajute? Eu parca simt ca nu asta e viata mea ... aproape tot ce fac e pur si simplu viata pierduta imi pare ... Cresc un copil - dar asta o fac majoritatea! Altceva nimic util nu fac.

Partajează acest post

Link spre post
gaika

Nu va pare ca traiti cu trecutul? Totul se invirteste in jurul parerii strainilor despre dvs. in urma faptelor facute innainte, dar eu va sfatui sa incepeti o viata noua chiar de luni, sa faceti doar fapte dupa care nu o sa va fie rusine, sa va straduiti din rasputeri ca intentiile dvs sa coincida cu rezultatul final (nu e atit de greu sa spuneti cuvinte placute celor din jur). Incercati sa creati o noua parere despre dvs, daca faptul dat este atit de important. Pentru mine personal opinia celor din jur (in afara de familia mea si prieteni apropiati) este pe ultimul loc, e cu mult mai important daca ma simt eu bine.

Cresteti propriul copil,si asta va face diferita de toti. Ce poate fi mai impotrant pentru o femeie? Dupa parerea mea nimic.

Bucurati-va de sot, care va iubeste asa cum sunteti, in timurile noastre este un lucru rar intilnit. Gasiti-va o ocupatie care o sa va aduca placere, deschideti internetul si gasiti o multime de hobby, incercati si nu va ghinditi la faptul ca nu se va primi. Incercati sa va iubiti, caci numai in cazul dat o sa fiti iubita de cei din jur. Nu fiti egoista si mai des ghinditi va la ceilalti.

Pre multe sfaturi am dat, sper ca va fi util macar unul.

Si inca una: mai multa rabdare cu copil, el nu este de vina ca mama lui trece prin criza.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

1. invatativa sa va iubiti pe sine insiva......sa va iubiti cu adevarat....prin prisma propriei reflectii si nu prin prisma ochilor prietenilor, colegilor si rudelor....

as putea presupune ca nu sunteti chear asa de rea cum va descrieti )))).....si poate nici oamenii din jur nu va vad asa de rea.....mai mult ma inclin la gindul ca aveti o perceptie distorsionata a propriei imagini

aduc aici un text (cu mici redactari)...care sper sa va ajute a intelege unele lucruri.:

"De ce se tem cel mai tare oamenii? De adevar. Ei se tem de adevar deoarece au invatat sa creada in atat de multe minciuni. Desigur, ei se tem si de minciunile in care traiesc. Cunoasterea ii face sa se simta in siguranta, indiferent daca este reala sau fictiva. Din pacate, ei ajung sa sufere, intrucat cred in ceea ce stiu, si aproape tot ce stiu este neadevarat. ...

E ca o reflexie distorsionata a propriei noastre fiinte. Noi ne temem de propria noastra reflexie. Imagineaza-ti ca te privesti in oglinda.Reflexia din aceasta pare copia identica a realitatii, dar o prezinta inversat: mana dreapta apare ca mana stanga in oglinda. Reflexia distorsioneaza intotdeauna adevarul.

uneori....rolul oglinzilor il au oamenii care ne inconjoara: rudele, prietenii, vecinii

"Oglinzile" din jurul nostru ne atrag atentia. Noi percepem in ele propria noastra imagine, dar distorsionata de starile reale de spirit si de sistemul convingerilor folosit pentru a-si justifica aceste perceptii. Oamenii din jur ne spun cine cred ei ca suntem, dar nu exista in afara o oglinda suficient de clara care sa reflecte cine suntem cu adevarat.

Toate oglinzile distorsioneaza realitatea.......

Oamenii proiecteaza asupra noastra ceea ce cred ei despre noi, si aproape tot ceea ce cred ei este o minciuna. Noi ii putem crede sau nu, altii sunt inocenti si cred tot ce li se spune. Credinta lor este astfel investita in minciuni, carora le dau viata si putere.In scurt timp, aceste minciuni ajung sa le guverneze viata."

faptul ca realizati acest discofort launtric...deja este un pas inainte....un pas spre o percepere corecta a propriei personalitati....

mai bine ar fi sa apelati la ajutorul unui psiholog....care v-ar ajuta sa intelegeti de unde-si au radacinile, toate aceste ginduri....sau sa cititi literatura corespunzatoare (pe net se gaseste orice)))) ceva de genul cum sa-mi iubesc propria imagine sau altceva la tema....

important este sa incepeti a va iubi....corpul, mintea, sa va simtiti intreaga si la locul lui in rolul de mama, sotie, fiica, etc.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Incercati sa cititi cartea "Сила внутри нас" de Luisa L. Hay. La sigur va va ajuta. Succes in renasterea sufleteasca.

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

автор, может, стоит научиться верить хотя бы мужу для начала, раз себе не доверяете? когда он Вам говорит, что Вы самая-самая... а что теряете? пробуйте!

вот была тема http://mama.md/index.php?showtopic=87996&st=0 источник http://semirina.livejournal.com/255997.html?style=mine#cutid1

"...Но псиихика имеет одну милую особенность - старательно блокируя какую-то сильную эмоцию, мы тем самым блокируем и остальные. От подавленной радости ничуть не меньше проблем, чем от подавленной злости."

не знаю, Вашего отношения к вере, но, может, Вам Библию почитать или Притчи Соломона... и прекратить кормить тараканов, и заодно "открыть двери" и выметать их метлой - жалко Вам с ними расставаться, да? :rolleyes: да ладно Вам, толку с них? :blum:

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Тараканы - высокосодержащий белковый продукт))))

Partajează acest post

Link spre post
Радуга

и еще одну тему не могу найти, но вот сам тест http://www.auratest....aura_colors.php пусть Вас не смущает название, в результате Вы получите характеристику своей личности и точно что-то важное для себя осознаете. хоть будете лучше представлять, куда двигаться.

мне видится, что убеждения, которые в Вас заложены (мир плохой, я плохая, люди плохие, бла-бла) на самом деле и по сути Вашими НЕ являются. поэтому сейчас такой тупик. совет простой: смело расставайтесь с тем, от чего Вам плохо. жизнь слишком коротка, чтобы продолжать жить чужой головой и так и не сформировать СОБСТВЕННЫЕ взгляды. и завязывайте сравнивать - этот сравнительный комплекс жутко отравляет радость жизни и сбивает с верного курса

Тараканы - высокосодержащий белковый продукт))))

Ань, уж лучше траву жевать :girl_crazy: чесслово. а в рыбе - фосфор! :blum:

Editat de Радуга

Partajează acest post

Link spre post
trec

Что явно у меня не сложилось: что значит евадаря дин лумя реалэ е акасэ? Дома- это и есть реальный мир, мы выходим на прогулку из дома, но возвращаемся домой. У Вас бардак в системе ценностей. С этого и начинайте. Мировоззрение Вашего мужа- важно, здоровье близких- важно, Ваше здоровье- несомненно очень важно. А вот что сказала тетя Аника, у которой не меньше тараканов, не очень важно.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum