Winter

Чем Бы Ещё Заняться?! Эксперименты Ленивой Пчёлки Майа

Postări Recomandate

Winter

Когда-то, лет ...цать назад и я много чего "вытворяла" - шила (больше перешивала), вышивала (бисером, пайетками), рукодельничала. Потом вышивала крестиком. Потом наступил период когда вдохновение и желание что-то делать ушло. Прошло 5 лет и я снова что-то наваяла... Сподвинула тема про Мэрцишор Handmade. Нашлось дома множество лоскутков, бусин и прочего, которые захотелось приспособить. Велосипед изобретать не стала, никакие сложные техники не осваивала. Не моё. Хотела просто найти интересное занятие для девочек-племянниц, а получилось что занимаюсь сама.

1-й "блин" всё-таки вышел комом. А вот это второй, сделанный при помощи моей старшей племянницы. Делали на подарок. Состав: капрон, подкладочная ткань, трикотаж с люрексом, бусинки, листики от исск.цветов.

0648958c75c5t.jpg

На новой владелице - моей двоюродной племяннице и крестнице:

8cd19912fa30t.jpg

3-й "блин". Состав: капрон, фатин, бусинки. Прикладывала зелёные листики, но это оказалось случаем, когда меньше - лучше. Правда моей маме жемчужинки не понравились, сказала что прозрачные бусинки нежнее. Для неё (для её вкуса т.е.) сделала несколько цветочков с серединками из горного хрусталя, правда ещё не скомпоновала...

6ff9aacbec7et.jpg

На своей обладательнице - моей племяннице:

db8f950debbft.jpg

Сейчас в процессе ещё два обруча. Очень своеобразные ткани (одна - мягкий натуральный шёлк, другая плотное кружево), потому не подходят использованные выше техники. Обдумываю, скоро вырожу, надеюсь...

Editat de Winter

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Winter

Всем спасибо!!! Просто я была ТАКАААЯ довольная что не могла удержаться и не похвастать... Следующий "шедевр". Кружево было эластичное и ещё и цвета "ivory", потому другие формы или не были возможны или выглядели грязными...

Кружевная блузка превращается... блузка превращается... в "плацинды". Состав: эластичное кружево, пуговица/брошь, исск.жемчуг.

44c17bc6797et.jpg

36e292154456t.jpg

P.S. Бабушка требует свою пуговицу обратно. Еле уговорила дать поносить...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Merci, dar a-si spune ca e regres - ca metoda sunt mult mai simple si mai putin minutioase decit florile din cerculete arse la flacara.

oho :ohmy: , iata asta da frumusete, repede progresezi :val14:

Sincer - iata chiar 5 minute in urma am gasit o idee cu dinsele. Taman am o matase artificiala buna p/u asa ceva (adica o fusta NOUA, de marime MARE care nimanui nu-i trebuie). Curind voi incepe, doar sa termin sa fac "placintelele" din dantela (am taiat toata bluza, asa ca trebuie sa le fac pe toate, inainte sa ma apuc de stricat urmatoarea haina).

Nu vrei sa incerci si batulete sa faci? Tare imi plac cerurile cu bantulete ;)

Ну интернет-шоппинг - потому, что из дому не выбраться... Я и обычный шоппинг люблю. Правда не у нас в МД... Броши... Я просто их не ношу, потому пока не делаю. Обручи зато люблю...

Правильно :) Нечего только интернет шопингом баловаться! ... ... когда-нибудь обязательно сделаю себе брошь мак ))

Flori mai am. Si stofe p/u ele. Cercurile s-au terminat... Cum imi fac timp liber (de copil) - ma duc in piata sa vad unde sunt si cit costa asa cercuri bazice. Si, din pacate, nu merg cele plastice, semi-rotunde, cu dintisori, doar plate...

cercul 3 cu flori rosii mie imi place cel mai mult :girl_in_love:
Editat de Winter

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Спасибо за оценки. А вот и не ждали нового так скоро? Сама не ожидала... У старшей племянницы день рождения и я решила ей соорудить обруч. В её любимых цветах - синих или фиолетовых. Как раз вспомнила что у меня есть чёрные обручи с пайетками. Нашла ткань бирюзовую и подумала скомбинировать с чёрным. Начала с чёрного. Неделю до этого (пока делала красные и кружевные цветочки) обдумывала что сделать из этой ткани и кроме "плацинд", показалось, ничего не подходит из-за мягкости и не-опламеняемости (горит) ткани. Сделала. Показалось что ткань слишком самодостаточная чтобы её с чем-то комбинировать. Поэтому получился обруч для взрослого (пока для себя). Фотографировала себя сама, так что как получилось...

65cb19e5f08at.jpg

e7d60982fb45t.jpg

А это вариант красных цветочков с серединками горным хрусталём. Приклеила на обруч с красными пайетками.

a077860e8f26t.jpg

A... Ещё нашла в "закромах родины" кусок резинки с пайетками и соорудила резиночку для младшего возраста. Сзади использовала кусок ткани от брелка к духам Flower, Kenzo (там такой красный цветок, который, естественно, не тронула). Была неделю назад посмотреть фетр - дешёвого нет цветного, а дорогой, кроме того что дорог, тоже не все цвета есть. Из фетра делать ничего не собираюсь (пока), думала использовать как основы для композиций. Пока перебиваюсь подручными средствами...

1b947d6112bdt.jpg f32b436c2407t.jpg

Завтра вечером постараюсь соорудить бирюзовый обруч (могу что-то делать только вечером)... Пока, правда, не придумала какие цветочки (точнее какую технику) использовать.

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Am terminat cercul p/u nepoata mai mare. Deci, va prezint numarul 6. Si e primul cerc care e mai urat in poza, decit in realitate... Culoarea reala a tesaturii e turcoaz. Nu am riscat sa combin cu flori de alte culori... Dar, daca nu-i va placea destinatarei, voi mai face variante. Vad deja maine reactia...

4d54f105ca51t.jpg

e9b00dcebcb2t.jpg

Dupa fetru am fost la Gemenii - au la metru, doar negru, albastru inchis si gris murdar, ca pislele... La "birotica" din spatele Pan-com-ului tot am fost. Nu aveau nici roz, nici rosu, verde, etc. Si nu mi se pare super ieftin A4 la 6,5 lei... Am gasit multe culori la americani. De ex JoAnn, sapt trecuta era la -25%, dar chiar si asa e f.bun pretul. A ramas doar de gasit cum de facut rost...

da tu unde ai cautat? pe bumaga.md ai incercat?-astai magazin de brotica este linga pancom

P.S. Si inca m-au mirat preturile la margelele din sticla/cristal - sunt super scumpe!!!

P.S.2 Urmatoarea data ma voi duce sa ma uit la broshe/nasturi cu pietricele...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Merci. Cred ca o sa umblam in tema una la alta si o sa ne laudam... La tema: Nu prea indraznesc eu sa combin... Utilizez ceea ce am acasa, deaceea sunt materialele asa diverse, dar nu prea se combina intre ele, asa ca fac ceva SOLO si-l "ajut" cu o culoare suplimentara, daca am cu ce... "Fac salata din ceea ce am in frigider", ca o gospodina adevarata...

Merci p/u sfat cu fetru. Voi vedea.

la tema: ai imaginatie bogata imbinind diferite materiale , asta imi place, eu nu intotdeauna am curajul sa o fac, asa doar uneori, la tine se vede creativitate in fiecare lucrare, apreciez :dance::val16:

Merci. Si mie imi place. Credeam ca altora nu le-a placut. Reiesea ca am gusturi bizare... De fapt, chiar am gusturi stranii uneori...

ce lucrari frumoase...mai ales cercul cel negru...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Eu la fel, dar nu numai... Daca nu-mi place - nu scriu, sa nu mint sau sa nu jignesc spunind adevarul. Cind imi place tot nu scriu, caci uneori e de prisos orice comentariu. De ex, tema ta am citit-o cam 2-3 luni in urma, cind erai deja profi. Nu cred ca mai ai nevoie de laude sau sustineri, ai deja stilul tau si iti reuseste perfect. Doar ca nu e stilul meu, adica nu o sa te copiez... Sau, de ex, florile canzashi - sunt lucrari complicate, care la unele fete se primesc excelent, dar nu le simt eu "ale mele", nu stiu cum sa ma explic... Cit despre inceput de drum... E inceputul cu floricele, dar cu hand-made "prietenesc" de (doamne fereste, ce-s de batrina) cca 20 ani... Inca din scoala confectionam cite ceva, doar ca pe atunci nu prea era din ce si nici idei de inspiratie nu erau (viva internetul!), caci nu sunt eu prea inventiva... Iar gustul... Am vazut eu aici o fata care stie sa combine intradevar culorile excelent, dar e profesionala in confectionarea bijuteriilor. Pe cind eu ma conduc de regula stramoseasca de "maximum 3 culori = gust bun".

sa stii ca mie daca imi place ceva comentez, daca nu prea, trec doar cu privirea :scratch_one-s_head: ...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Mi-am facut ieri varianta simplificata ai numarului 5 (din ce a mai ramas din tesatura):

8813e7f5c786t.jpg

Iar o floricica turcoise ramasa am pus-o pe clama si nu-s multumita de rezultat (pe cerc ele arata bogat, iar de una singura e cam pacatoasa)... Vad, daca nu o vrea nimeni - o voi scoate si folosi in vreun cerc...

a775d0822a1dt.jpg 72e65921a15at.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Deci. Mi-a ramas cercul-baza de la primul cerc (pe care nici nu l-am aratat) si am hotarit sa-i pun floricele roz (facusem mai multe). Inimioara invirtita a ramas de la varianta veche (am incercat s-o scot dar e prinsa prea bine). De ce va arat acest cerc? Pentru ca, cind am fost sa cumpar fetru, am cumparat 20 cm de fleece ieftin sa vad daca se poate utilizat ca baza. Nu-i asa de rau. Asa ca - poftim - cine vrea sa faca asa ceva - ideea e aprobata.

5d9f3230337at.jpg 547e49178443t.jpg 8110d5a9e353t.jpg

P.S. Fundul inimioarei e cam murdar - e prima "invirtita" facuta, asa ca ,sper, ca se poate ierta.

Pai te astept cu Damian in ospetie - la "cursuri"...

...de cind zic sa incerc si eu sa fac ceva si nicidecum...(cu toate ca stiu ca nu chiar mi se primeste(( ..)

Partajează acest post

Link spre post
AniLorak

eu pe verso pun flis sau stofa pt paltoane, daca nu am de culoarea potrivita atunci merge orice material mai grosut decit shifonul, nu e neaparat sa pui fetru, asi zice ca se primeste costisitor, avind in vedere ca trebuie sa ai toate culorile

ce fel de clei folosesti?

Partajează acest post

Link spre post
Winter

M-am gindit si eu la fleece, cind am vazut ca cu fetru e problema la noi. Numai ca mi-a placut cel calitativ, la 120 lei/metru, doar ca mi-au refuzat sa-mi taie cite 20 cm. Dar si pretul e cam mare p/u ceva utilizat ca dos. Clei termo - cindva, demult, am cumparat la Wallmart "mini glue gun", fara clei. Si mi-a luat o gramada de timp sa-i gasesc betisoare de clei, caci cele standarde nu merg. Curind le termin si va trebui sa-mi iau alt pistol... Fetru eu am vrut inca din 1 motiv. Vreau sa incerc sa fac un cerc, vazut in internet, dar acolo trebuiesc 7 nuante de fetru p/u flori stilizate si vreo 3 p/u frunze... Cum am mai scris - ideile le iau din internet, nu le inventez singura...

eu pe verso pun flis sau stofa pt paltoane, daca nu am de culoarea potrivita atunci merge orice material mai grosut decit shifonul, nu e neaparat sa pui fetru, asi zice ca se primeste costisitor, avind in vedere ca trebuie sa ai toate culorile. ce fel de clei folosesti?

Partajează acest post

Link spre post
Winter

После 2-х дней так называемых "творческих мучений" представляю "КАРМЕН". Мой вариант маков (серединки - бусинки пришила, как и в бирюзовых цветочках). Сфотографировать удачно без модели не получилось, так как кружево довольно мягкое. А модель сегодня особенная...

ee96ed45b0a9t.jpg 926d528fe9a5t.jpg

0a0fbe36a165t.jpg

Editat de Winter

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Merci.

Nici mie nu-mi place cind se vad ate sau clei.. Cu atele e usor - nu trebuie sa te grabesti. Iar clei - pun mai putin si apoi adaog, daca e nevoie. Iar daca se intimpla ca iese - il tai, dupa ce se intareste... Inca ceva ce nu-mi place - cind la marginea tesaturilor topite se vede negru (sau mai inchis decit e tesatura). In asa caz tai aceasta margine si o prelucrez din nou...

Acuma ma gindesc la ceva de Paste, panou sau coronita... Asta despre altceva decit cercuri. Vreau sa incerc sa fac ceva impreuna cu nepoatele mele, in week-end-ul urmator, cind vin in vizita.

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Когда-то смотрела одну французскую передачу про интерьер и там упомянули цвета-компаньoны. Два цвета идеально подходящие друг-другу. Они использовали красный и сказали что его компаньон - серый цвет. Не думаю что многие об этом, я точно не знала. Вот сейчас ищу компаньон к бежу... Нашла такую инструкцию, может ещё кому поможет в комбинировании цветов....

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Un cerc nou in culori neobisnuite p/u mine... Mi-a spus o prietena ca are nevoie de cerc in culori "ne stridente", iar mama (cu ea tot timpul ma sfatui) mereu spune ca 2 flori ar fi mai frumos decit 3... Am cautat prin ce am si am gasit o bucatica mica de dantela bej si una de dantela argintie. La ele am facut floricelele verzui cu maro. Si pina la urma nu am utilizat dantelele - nu am stiut sa le combin - nu mi-a venit nici o idee reusita. Ramin dantelele pentru alte cercuri...

bc6850be9512t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Меня снова распирает - я горжусь своей изнанкой!

7aec5afabf1et.jpg ba603d796b61t.jpg

037a025b52bft.jpg f74758f731c0t.jpg

Вот, кстати, смотрю на фото и всё более заметно чем в жизни - заметила изьянчик... Но всё равно довольна результатом...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Спасибо Катя и всем остальным тоже.

Классика жанра - бантик-одиночка цвета IVORY. Пришлось строчить на машинке... В жизни выглядит намного лучше, маленький и компактный.

adc0eada9fabt.jpg 8bff960389dft.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Не понравилось мне немного как легли волны пайеток, потому сделала ещё один бантик, с вертикальными волнами...

574443079dfdt.jpg

Модель... раньше не поддавалась никакому фотографированию, сейчас - зависит от настроения, так же и с обручами.

...Ну про модель вообще молчу- класс!!!(интересно долго ли уговаривали примерить)

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Mi-am facut :scratch_one-s_head: ... un cerc :girl_crazy: ... Mi-am petrecut toata seara rasucind si desfacind trandafiri. Pina la urma am hotarit ca-s antrenata suficient si le-am facut. Am utilizat taffeta de matase naturala, culoarea albastru aprins-inchis. Dosul nu a iesit bine, caci am lipit trandafirii la cerc si uitat sa pun frunza din plasa. Asa ca am scos un trandafir, am lipit la el frunza si l-am lipit iarasi pe cerc. Dar chiar si asa - sunt multumita de rezultat. Chiar si cu insusi cercul de baza ma mindresc - eu l-am invelit cu catifea. E f.comod, se tine bine pe par.

b36f859f8422t.jpg 0e45aa3d9096t.jpg

De fapt, am vrut sa ma invat sa rasucesc alt fel de trandafiri, dar nu am gasit la ei MK. Va trebui sa incerc singura pina ce reusesc sa gasesc siretlicul...

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Am facut asa "organizator" de cercuri. Am utilizat un maner lung de la geanta de calatorie. Deobicei aceste manere nici nu le utilizez, le scot, dar imi pare rau sa le arunc, asa si se tavalesc. Sus se poate de lasat mai mult loc pentru clame. Oricum nu mi-au incaput toate, asa ca voi mai face un agatator din astea. Sus (e acoperit de floare) am lasat semi-inelul din metal, ca sa-l agat in cui mai usor. Sper ca cuiva ii va folosi ideea. Se poate nu de cusut, ci de lipit.

0fc33091144at.jpg

Merci. Si eu prefer albastrul.

Foarte frumoase lucrari Winter! Cercul pentru tine e interesant si e culoarea mea preferata (pentru haine)

Partajează acest post

Link spre post
Лялечка

Когда-то смотрела одну французскую передачу про интерьер и там упомянули цвета-компаньoны. Два цвета идеально подходящие друг-другу. Они использовали красный и сказали что его компаньон - серый цвет. Не думаю что многие об этом, я точно не знала. Вот сейчас ищу компаньон к бежу... Нашла такую инструкцию, может ещё кому поможет в комбинировании цветов....

http://colorschemedesigner.com/ и вот тут хорошая программулинка есть =)

Partajează acest post

Link spre post
Winter

На самом деле я всё последнее время вынашивала (обдумывала) идею ещё одного держателя для обручей. Идея из интернета, но там предлагают обмотать тканью рулон кухонных бумажных полотенец... А у меня остался кусок трубы после ремонта... Обклеила 3-мя слоями толстого синтетического трикотажа (типа свитера) б/у, сверху обтянула новой трикотажной тканью - панбархатом. Очень много ушло клея - 3 тюбика... Дно и крышку хотела сделать из обтянутых дисков, но они оказались намного меньше полученного среза тубуса, потому уже посмотрю, подберу. Для основания нужно что-то побольше, для устойчивости, скорее всего посмотрю что-то круглое-плоское в каком-нибудь строительном магазине, хотя может подойти и квадратная плитка (идея пришла только что, пока писала)... Пока доделаю, будет так служить. Если дно есть - то можно внутри хранить всякие резиночки, заколочки...

a95e290a3b7dt.jpg ce6ba59bf5c9t.jpg

И сшила ещё один подвесной держатель - с несколькими большИми петлями, т.к. в 1-м, в узкие петли широкие обручи не влезли. Ремень который использовала был с пластмассовыми квадратными звеньями, потому пришлось сделать самой полукольцо из старой серьги-кольца.

Планирую сшить ещё один, племянницам, с бОльшими промежутками между петлями, чтобы больше заколок помещалось.

f32e4ed44da7t.jpg dfba6c9cdd87t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Сделала держатель племянницам. Интервалы между петлями сделала большие, чтобы цеплять заколки, зажимы, невидимки и т.п. Вверху держится на металлическом полу-кольце.

4d481cfccc64t.jpg

Такая похвала от мэтра оч.умелых ручек - приятно. Спасибо.

Оксана, рукоплещу!! название темы - это ж взрыв эмоций)))) какая ты молодец!! умерла от маков - они прекрасны!!

Merci, Carolina. Cite idei mai roiesc... Dar cite nu vor vedea ziua nici o data...

esti o comoara de idei, Oxana :clapping: , multumesc :val16:

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Накрутила давно "розочки", только сейчас нашла чем украсить, так что слепила себе обруч. Моя мама сказала что он скучный, а мне нравится... Серая ткань, серые камешки, чёрный железный ободок.

bb0ff1b36fa7t.jpg c9ec31a38ef7t.jpg

А ещё нашла у себя в запасниках кусочек белого атласа и соорудила белый обруч. Только, какой-то он слишком "свадебный" что-ли... И в помещении не фотографируется как надо...

57ca6d3e178at.jpg c20ba4976ba9t.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Am mai invirtit un "trandafir" din tricotaj cu lurex. Poza pe mine arata culoarea reala, dar, cum ma pozez singura, a iesit cum a iesit... Pe a doua poza se vede forma, dar culoarea nu corespunde si nu se vede firul lucios din tesatura si chiar si tesatura pare mai groasa decit in realitate, si pietrele par mai intunecate... In realitate se asorteaza f.bine...

6f223e2c3d13t.jpg 50216f4de93ft.jpg

Dosul inca nu e perfect, dar am inteles cum sa-l fac, mai departe e deja practica:

457ee496eb81t.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum