Vizitator prodo

Inaltime Mica La Copii

Postări Recomandate

Vizitator prodo

Buna ziua! As dori sa aflu parerea dv., am o fetita de 1 an si 9 luni, are 78 cm si 11 kg, s-a nascut la termen de 51 cm si 3,230 kg, la un an avea 70 cm si 9,5 kg, ma ingrijorez referitor la cresterea mica in inaltime deoarece copii de virsta ei sunt mai inalti. Vreau sa precizez ca si eu cu tatal fetitei nu suntem inalti, tata are 1,74m, mama 1,60m.Copilul nu e bolnavicios, este energica, toate celelalte aspecte corespund virstei inafara de inaltime.

Cum credeti, e nevoie de dat ceva analize la hormoni sau poate de administrat vitamine, as dori sa-i stimulez cumva cresterea in inaltime.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IRISIRIS777

la noi cam aceeasi situatie,fata are 82 cm si kam 11 kile..in rest totul e ok..maninka bine,se joaca,e activa...stau si eu pe aici sa ascult careva pareri..

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrynolog
Buna ziua! As dori sa aflu parerea dv., am o fetita de 1 an si 9 luni, are 78 cm si 11 kg, s-a nascut la termen de 51 cm si 3,230 kg, la un an avea 70 cm si 9,5 kg, ma ingrijorez referitor la cresterea mica in inaltime deoarece copii de virsta ei sunt mai inalti. Vreau sa precizez ca si eu cu tatal fetitei nu suntem inalti, tata are 1,74m, mama 1,60m.Copilul nu e bolnavicios, este energica, toate celelalte aspecte corespund virstei inafara de inaltime. Cum credeti, e nevoie de dat ceva analize la hormoni sau poate de administrat vitamine, as dori sa-i stimulez cumva cresterea in inaltime. Multumesc anticipat!

Buna seara! Desi se incadreaza in limitele de jos, dezvoltarea fizica a copilului corespunde varstei. Acest tablou poate fi determinat si de factorii genetici, avand in vedere inaltimea parintilor. Cresterea in lungime cu 8 cm din ultimele 9 luni, exclude, de fapt, existenta unei probleme endocrine a procesului de crestere.

Indicatii absolute pentru investigatii hormonale nu sunt, decizia insa, inclusiv si pentru administrarea vitaminelor, o ia medicul care examineaza copilul.

O urmarire in dinamica, cu inregistrarea datelor de dezvoltare la fiecare 6 luni, este necesara, pentru depistarea la timp a incetinirii cresterii.

la noi cam aceeasi situatie,fata are 82 cm si kam 11 kile..in rest totul e ok..maninka bine,se joaca,e activa...stau si eu pe aici sa ascult careva pareri..

Daca aveti o intrebare, Va rog sa creati o tema noua pentru ea (conform regulamentului de pe forum)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum