danyela

Colecția „Delicii În Bucătărie"

Postări Recomandate

danyela

A aparut o noua colectie de carti de la Adevarul...„Delicii în bucătărie" :kuk:

Cine a cuparat si ce impresie aveti despre carti?

Sotul azi mi-a luat al 2-a volum...Pastele...acush am sa vad ce e bun acolo!

P.S. Eu nu am prins primul numar si sint inca in cautare(daca cineva dispune de 2 exemplare,va astept in privat)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Telepuzik

mi-am cumparat ambele exemplare..

de primul am ramas dezamagita, caci ashteptam sa vad ceva retete ushoare, dar se pare ca ei intentsionat nu le-au pus pe cele mai ushoare, ci pe cele mai intortocheate... din toata cartea de retete, pot spune ca m-am oprit la o singura reteta, pe care sa o pregatesk fara a aduce prea multe daune la bugetul familiei.

Pastele sunt asha, kit de kit accesibile.

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Eu le-am rasfoit pe ambele "Aperitive" si "Paste". Prima nu mi s-a parut interesanta, pentru ca nu ma intereseaza asa ceva, si de acord in privinta tuturor ingredientelor astea sofisticate. A doua da, mi-a placut pt ca eu sunt o mare amatoare de macaroane :))). Cred ca o voi cumpara pe aia cu "Paste".

La sfirsitul cartii e ilustrata intreaga colectie. Pe mine m-ar interesa cartile despre deserturi. Mai vedem.

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

P.S. Eu nu am prins primul numar si sint inca in cautare(daca cineva dispune de 2 exemplare,va astept in privat)

daca nu ati rpins prima carte puteti sa va adresati la redacta adevarul in cladirea kentford,etajul 6...acolo sunt carti

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Si eu am inceput a procura, cred ca mai mult fetele mele au rasfoit-o decit eu))

Prima si mie nu tare mi-a placut, nimic deosebit, dar pastele au multe recete bune si usoare.

Partajează acest post

Link spre post
Джелит

Девочки, а на русском языке эти книги есть?

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

nu cred ca sunt in limba rusa....

Fetelor cum vi sa parut asta cu paste,eu daca sincer ma asteptam mai mult....de ce zik asa?din toate recettele care leas putea pregati...in sensul sa gasesc ingredientele sunt vreo 3 recete...dar celelalte par gustoase...dar nu stiu daca as putea gasi ingredientele....

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

Cristina recetele la paste sunt destul de usoare. Eu de la inceput cand ma uitam la ingrediente mi s-a parut ca nu e accesibil insa o data poti sa cumperi. Spre exemplu branza aia a lor "pecorino" - este branza de oi, ricota - branza de vaci. Deja va fi mai dificil sa gasesti e "tartufi" - ele la noi nu se gasesc dar sunt si foarte scumpe!!!

Cristina recetele la paste sunt destul de usoare. Eu de la inceput cand ma uitam la ingrediente mi s-a parut ca nu e accesibil insa o data poti sa cumperi. Spre exemplu branza aia a lor "pecorino" - este branza de oi, ricota - branza de vaci. Deja va fi mai dificil sa gasesti e "tartufi" - ele la noi nu se gasesc dar sunt si foarte scumpe!!!

da,dar oricum eu nu am ramas tare incintata....vom vedea celelalte....

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Eu si familia mea sintem amatori de paste,stiu sa le gatesc in zeci de combinatii....si aceasta carte mi-a placut mult.Sint multe recete pe care am sa le incerc.

In genere,nu m-am asteptat ca o sa fie atitea recete...e super,delicios!!!

Si pentru mine chiar nu e neaparat sa urmez strict receta,importanta e idea,daca nu se gaseste la noi vreun ingredient,inlocuim cu ceva asemanator,ceva ce ne place!

Eu am sa iau toata colectia,sper sa nu scap nici o carte.Inca ma supara gindul ca nu am prima carte,da o recuperez eu :dance3:

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

vam scris unde o puteti gasi,eu asa am facut cu o carte cu tarile....

Partajează acest post

Link spre post
danyela

vam scris unde o puteti gasi,eu asa am facut cu o carte cu tarile....

Da,multumesc...trebuie sotul sa mearga acolo.Mai avem o lipsa in colectia cu povesti.

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Daniela incearca la posta moldovei (in centru, pircalab intersectie cu stefan cel mare)

eu am inteles ca dupa o saptamina de la aparitia in chioscuri, cartile care au mai ramas in stoc, nevindute, merg la posta si mai tirziu deja la sediul lor in Kentford

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Am gasit azi prima carte Aperitive (intimplator,ca treceam pe alaturi) chiar in chioscul Ismail intersectie cu Stefan...

Eu sint fascinata de cartea asta... retete sint interesante,si accesibile.

Da pozele,pozele sint mneam-mneam...

Abia astept urmatoarea carte...imi pare ca-i cea cu Gratar....in sfirsit am sa scot gratarul meu din cutie,ca s-a cam prafuit.

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

Am gasit azi prima carte Aperitive (intimplator,ca treceam pe alaturi) chiar in chioscul Ismail intersectie cu Stefan...

Eu sint fascinata de cartea asta... retete sint interesante,si accesibile.

Da pozele,pozele sint mneam-mneam...

Abia astept urmatoarea carte...imi pare ca-i cea cu Gratar....in sfirsit am sa scot gratarul meu din cutie,ca s-a cam prafuit.

e buna cartea cu aperitive?caci eu no am si am vazut ca fetele au scris ca nui cine stie ce...si mam gindit so no mai iau...mai ales ca eu de pilda am ramas dezamagita de paste

Partajează acest post

Link spre post
irinapopovici

stie cineva graficul de la oficiul din kentford? dar mai bine ar fi un numar de telefon...

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

De la 13-00 pina 16-00...inafara de simbata si duminica...tel din pacate nu stiu

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Eu mi-am luat si cartea cu Preparate la Gratar.Mie imi place.Dar nu ma bag sa sfatui pe nimeni,pt ca toti avem preferinte diferite.

Si mie imi place daca am,apoi toata colectia,da nu pe bucati...

P.S.Iata nu ma simt bine cind vad colectia cu povesti adevarul in care lipseste o carte(parca nu imi ajunge ceva)...sau si mai rau,colectia lor cu enciclopedii pe care au inceput-o de la sfirtit(tre sa ai tupeu,sa procedezi asa!!!mai ales ca-i destinata copiilor)...si n-au mai terminat-o.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

stie cineva graficul de la oficiul din kentford? dar mai bine ar fi un numar de telefon...

Dar unde anume in Kentford sunt ei, la ce etaj e oficiul?

Eu mi-am luat si cartea cu Preparate la Gratar.Mie imi place.Dar nu ma bag sa sfatui pe nimeni,pt ca toti avem preferinte diferite.

Danyela, ai putea pune si niste poze din cartile procurate deja, cea cu Pastele si cu Preparate la gratar. Sunt si eu interesata de ei, dar inca nu m-am decis pina la urma sa iau sau nu, caci cartile rom citeodata imi par foarte si foarte complicate la limbaj. De parca sunt scrise nu pentru a fi utilizate zi de zi, ci pentru a fi apoi studiate de linvinsti la varietatea si complexitatea limbajului utilizat. :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

Lena ,etajul 6..

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Multumesc )))

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Fetelor, cunosterti site-ul unde poate fi vazuta colectia data?

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Fetelor, cunosterti site-ul unde poate fi vazuta colectia data?

Iata, am gasit aici, se pare ca se poate si de comandat de pe site, dar e mai scump, decit cele vindute la noi. Fetelor, ce spuneti de poze din cartile procurate?

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Fetelor, cine a procurat volumul "Dulciuri", puteti sa oferiti pareri.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Poate si niste poze )))

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Fetelor, ce spuneti de poze din cartile procurate?

Pozele sunt mici, sa zicem 4x4 cm, is mici mai pe scurt :).

Inca ceva : acolo nu sunt poze chiar pentru fiecare pas despre care se vorbeste in reteta. Am consultat alte surse cu retete culinare pai acolo la fiecare pas este poza. Mie asa imi place, e foarte sugestiv, pe cind in aceste carti nu e asa. Dar ma rog, merge.

Fetelor, cine a procurat volumul "Dulciuri", puteti sa oferiti pareri.

Am luat eu acest volum. E ok. In linii mari e asa ca in descrierea generala de pe site-ul care l-ati indicat. La inceput chestii mai cremoase, apoi chestii gen chec, sunt si vreo 2 retete de torta, apoi biscuiti, placinte. Sunt multe tarte frumoase :). Torta care e pe coperta tot e interesanta. Tiramisu este acolo.

In general nimic extra deosebit. Eu mi-am ales citeva retete pe care vreau sa le prepar ;).

Poate si niste poze )))

Poze de unde din carte ? Sau deja la ceea ce s-a gatit :) ?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum