mulytyk30

Am Nevoie De Ajutor!

Postări Recomandate

mulytyk30

Buna ziua.

Sunt casatorita de aproape doi ani,dar impreuna suntem de 7 ani.Am probleme cu sotul meu,sunt distusa total,nu mai am nici nervi nici puteri sa lupt cu el,nici nustiu de la ce sa incep,ca sut multe!!!

Sunt insarcinata in luna a 6-a,dar sotul,am impresia,ca isi bate joc de mine.Acasa vine cind el vrea,pleaca tot cind vrea,poate in genere sa nu vina noaptea acasa,"cu bautul",nu pot sa zic ca are probleme cu bautura,dar o face rar dar bine,sau pur si simplu,treaz,sa nu vina.Este un egoist total,se gindeste numai lui sa-i fie bine.Vre-o luna in urma am stal in spital cu pericol de a pierde sarcina,din cauza stesului trait,pling tot timpul din cauza lui,cum se comporta el cu mine,ce nu i-as zice,face totul invers,ne certam mereu,stiind ca nu trebuie sa retraiesc,dar oricum,am impresia ca o face intentionat!!!

Recent ma avut o cearta cu el din cauza plecarilor lui ,a plecat la mama lui si a innoptat acolo fara ca sa-mi zica macar un cuvint(ea nu departe locueste),iar a doua zi a plecat la tara,la fel,nu am primit nici un sunet,nici un mesaj nimic,a stat acolo 5 zile si macar nu m-a sunat o data sa intrbe:sunt vie,cum ma simt,e totul ok!!! Venind de la tara nici nu s-a aratat o saptamina,a stat la mama sa,suna doar cind avea de ceva nevoie,dar de scuze,regrete nici vorba,dupa care eu deacum nu mai puteam si l-am sunat sa vorbim.Ne-am intilnit,el asa mindru de parca nu el a facut nevoia,dar eu,nu vedea nici o vina si absolut nimic rau in ce a facut. Situatii de acest gen nu e pima sau a 2-a,nici macar a 3-a sau a 4-a oara cind se repeta,i-am dat zeci de sanse sa se corecteze,dar ninic,eu nu mai pot trai asa!!!Dar totusi si de data asta i-am dat ultima sansa,am zis ca e destul de serios,ca nu mai am puteri sa lupt,sa pling,totusi vreau sa nasc un copilas sanatos si daca se mai repeta noi ne despartim.El jura pe viitorul copil ca nu se va repeta si ca nu o sa ma mai faca sa pling,sa retaiesc!Dar au fost vorbe in vint,a trecut o saptamina si sotiunea mea iubita pe 7martie imi gateste iar asa cadou,nu a innoptat acasa,eu am plins pina dimineata,ca tot timpul.Apare de 8martie pe la ora 18,cu un zimbet pina la urechi,de parca e tot ok,si eu de ciuda ca asa cadou am primit frumos,si de aparitia lui,i-am stins toate hainele si i le-am dat.El a plecat ca de obicei la mam-sa si i-a zis ca eu cu scandal l-am dat afara!!! A facut in asa fel ca el este"jertva"in aceasta situatie,nici nu vorbeste,nici nu vrea sa ma vada,si zice ca el nu e vinovat absolut cu nimic,si ca eu port toata vina!!! Dar cum ramine cu mine!? El doar a fost prevenit ce va fi daca se va repeta!!! Si eu am hotarit ca asa viata nu mai poate continua si am hotarit sa divortam(de ce el nu e impotriva),o parte din mine nu vrea ca totusi vom avea un copilas si inca il iubesc si tin la el,dar pe cealalta parte nu mai pot pling mereu,dar vreau sa am un copil sanatos,stiu ca nu tebuie sa retraiesc dar nu pot,m-am saturat,el isi traieste viata cu vrea,dar eu linga el ma chinui mereu,daca nu e una e alta,stau tot timpul ca pe ace cu el:oare ce ne va mai face de data asta?! Nu inteleg de ce el asa se poarta nu-i pasa nici de mine nici de copilul sau,macar din stima lui,daca fata de mine nu o are,sa nu-si bata joc,sa se nasca sanatos.Daca ma puteti ajuta cu ceva va voi fi recunoscatoare,stiu ca ese tot incurcat,dar va voi raspunde la toate intrebarile care va intrreseaza!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TatianaCozman

Irina, pentru a ne clarifica in situatia creata, am nevoie de o informatie mai detaliata si succinta despre dvs. si familia dvs.:

1. virsta dvs (pentru dvs si sotul dvs),

2. unde si cu cine locuiti (inchiriati un apartament sau locuiti in al dvs, daca locuiti impreuna cu sotul, cu parintii sau cu alte rude),

3. starea dvs financiara (cine lucreaza, al cui salariu este mai mare),

4. motivele din cauza carora ati decis sa va casatoriti dupa un timp indelungat de 5 ani (motivele, cine a fost initiatorul),

5. exista in familia dvs anumite reguli (de exemplu, de impacare dupa o cearta, etc.),

6. dumnealui pleaca la mama sa doar dupa ce au avut loc certurile.

Am vrut sa va adresez o intrebare, au avut loc oare astfel de situatii inaintea casatoriei, dar dvs mi-ati raspuns la aceasta intrebare in unul din mesaje. Daca dumnealui a fost astfel inainte de casatorie, atunci acum dvs aveti mai multe cai de iesire din situatie: sa acceptati comportamentul lui, sa-l educati, sa discutati si sa introduceti anumite reguli, sa va adresati la un psiholog de familie.

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Irina, pentru a ne clarifica in situatia creata, am nevoie de o informatie mai detaliata si succinta despre dvs. si familia dvs.:

1. virsta dvs (pentru dvs si sotul dvs),

2. unde si cu cine locuiti (inchiriati un apartament sau locuiti in al dvs, daca locuiti impreuna cu sotul, cu parintii sau cu alte rude),

3. starea dvs financiara (cine lucreaza, al cui salariu este mai mare),

4. motivele din cauza carora ati decis sa va casatoriti dupa un timp indelungat de 5 ani (motivele, cine a fost initiatorul),

5. exista in familia dvs anumite reguli (de exemplu, de impacare dupa o cearta, etc.),

6. dumnealui pleaca la mama sa doar dupa ce au avut loc certurile.

Am vrut sa va adresez o intrebare, au avut loc oare astfel de situatii inaintea casatoriei, dar dvs mi-ati raspuns la aceasta intrebare in unul din mesaje. Daca dumnealui a fost astfel inainte de casatorie, atunci acum dvs aveti mai multe cai de iesire din situatie: sa acceptati comportamentul lui, sa-l educati, sa discutati si sa introduceti anumite reguli, sa va adresati la un psiholog de familie.

Buna seara!

Da,situatii de acest gen au mai fost la noi,mereu cerea inca o sansa,spunea ca se va schimba,si eu stateam cu nadejdea ca intradevar poate se va schimba ceva spre bine,dar din pacate nimic schimbari.Sa accept comportamentul lui si sa-l educ pur si simplu nu mai pot,nu mai am puteri,mi sa lasa miinile in jos de indiferenta lui.Eu discut cu el,el parca intelege,am ajuns sa-i pun si conditii dar in zadar cel mult le respecta o saptamina si se incepe iarasi!!!

1. eu am 22,el 25

2.noi avem locuinta noastra dar nu stam acolo,eu nu ma simt bine acolo(cu locuinta este o alta poveste),deocamdata stam la parintii mei si el nu e contra,cu ei se intelege bine,si ei il stimeaza(pina la casnicie tot la mine am stat)

3.cu punctul acesta tot avem neintelegeri,dar mai asteapta.El o luna in urma a venit de peste hotar,a fost la lucru,La moment nu lucram,eu deloc,dar el de curind trebuie sa mearga la lucru,cred!!!

4.noi demult vreiam sa ne casatorim,dar nu ne hotaram,toti ne intrebau cind,cind,si ne-am decis.

5.el nu respecta nici o regula,nici o cerinta,este tare mindru primul pas nu il face,asteapta mereu eu sa incep discutia,are asa o tactica ca "Лучшая защита — это нападение"

6.nu neaparat,pleaca la ia cind e totul bine si plus la asta ramine acolo fara sa ma anunte stiind ca nu-mi place asta si mai mult ca l-am rugat sa nu mai procedeze astfel

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCozman

Raspunsurile dvs mi-au clarificat un pic situatia.

Eu cred dvs si sotul dvs nu ati stabilit unde totusi se afla hotarele familiei dvs. Ce inseamna familia dvs? Prin ce se deosebeste de familia parintilor dvs? Caror reguli ne supunem noi oare? Cine este “capul familiei”? Facem noi curatenie simbata? Niciodata nu innoptam in ospetie? Cind ne certam nu injuram si nu ridicam miina? Sau cum oare?

Familia trebuie construita, trebuie sa intocmiti reguli, trebuie sa va intelegeti. Ca si in cazul "amenzilor". Sau sa va reintelegeti, daca regulile sunt uneori incalcate. Cit despre locuirea impreuna cu parintii, si aici exista un versus al monedei. In primul rind, parintii dvs va percep ca pe niste copii, si, judecind dupa toate, aceasta pozitie va este comfortabila. Ambilor. Dvs puteti cauta adapostul la parinti din cauza sotului, si sotul de asemenea. Adica comportamentul sotului dvs este adecvat situatiei: nu i se cere comportament de un om matur (de exemplu, sa intretina familia), si de aceea dumnealui si nu manifesta astfel de comportament. Comportamentul dvs, de asemenea, nu poate fi numit matur, deoarece va irositi puterile in zadar (griji si lacrimi), in loc sa incepeti sa schimbati situatia radical.

Itina, dvs puteti oferi responsabilitatea de familie si dvs sotului, si nicidecum, parintilor. Probabil, comportamentul dumnealui se va schimba.

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Va multumesc mult,voi incerca sa fac ce ne-ati sfatuit. Pina ce el nu vorbeste cu mine,nu suna,din partea lui nici un pas spre impacare,de recunoastera greselii,mama lui imi zice ca este suparat rau pe mine,dar nu sunt eu initiatorul certii,si asteapta ca eu sa-mi cer de la el scuze,probabil pentru faptul ca nu a innoptat acasa si mi-a irosit nervii!!! Sper sa-si lase mindria la oparte si sa faca totusi primul pas,dar daca nu,cred ca voi mai astepta un pic sa-mi treaca "rana" si voi face eu pasul. Si mai vreau sa il conving sa mergem la un psiholog,cum m-ati sfatiut dmv,ca eu nu cred ca voi putea schimba ceva radical la el!!!

Apropo de psiholog,imi puteti recomanda pe cineva cu nervii si rabdarea de fier,care va fi deacord sa lucreze cu noi?!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum