Vizitator Olga

Am Nevoie De Un Sfat...

Postări Recomandate

Vizitator Olga

Buna seara! M-am hotarit sa scriu aici fiindca as dori sa ascult mai multe pareri care, sper ma vor ajuta sa iau o decizie -si anume cea corecta.

Sint casatorita de 3 ani,avem o fetita ...si simt ca nu imi mai iubesc sotul! Ma gindesc tot mai des la divort. Tot ce simt pentru el este-ura,dispret,ma deranjeaza aproape tot la el,nu suport sa ma sarute,tot timpul intorc capul..

In familia noastra nu exista,stima,respect,intelegere..si acum nici dragoste..ne rabdam unul pe altul doar pentru copil.Fiindca asai..eu spun ca il rabd pe el,dar el- ca asta el ma rabda pe mine.. :girl_crazy: Pentru el asta e ceva normal,tot timul eu is cea vinovata,toti din partea mea is rai,am ajuns sa nu mai am nici o prietena.El in schimb are 100 de prieteni,si inca cum ii stimeaza-prietenii is mai importanti decit sotia lui.

Pe scurt..Are si plusuri si minusuri,ca fiecare om..e un tata bun,isi iubeste la nebunie fetita,pe mine zice ca tot ma iubeste..dar faptele lui vorbesc altceva..ma injoseste,..si ce e mai grav...ridica mina la mine..nu mia tras cu palma..sau mai rau cu pumnul..dar are obiceiul sa ma apuce si sa ma impinga ..sau sa se indirjeasca,fara a ma lovi.La ultima cearta ma impins si mam lovit tare cu capul de usa...dupa asta spunindu-mi ca eu singura mam lovit!

Eu nu mai pot si nu mai vreau sa traiesc cu el,prea multe lacrimi am varsat din cauza lui, am ajuns sa am momente ca nu mai vreau sa traiesc..dar am o fetita..si repede ma iau in miini.

As vrea sa-mi spuneti cum mai bine sa procedez ..la moment ne aflam in Canada..mai intii a venit sotul,apoi si eu cu fetita.Mi-a fost greu sa ma adaptez,mai ales ca nu cunosteam limba..dar am ajus sa-mi placa aici..numai ca nu pot sa ma bucur pe deplin de viata..Defapt ce viata e asta..cind o zi e buna,3 rele..Privesc in viitor si nu vad nimic bun,simt ca trebuie sa iau o hotarire acum cit nui tirziu.

Am venit la sot anume pentru copil,ca sa aiba tatal linga ea si un viitor mai bun..dar ce vede copilul aici? mereu certuri,cuvinte vulgare,mama indispusa si ce e mai grav, ca a vazut si bataile noastre,a fost ca un soc pentru ea,saracuta sa speriat tare si a inceput sa plinga..zicind intruna mamika..mamika.E foarte dureros. :girl_cry: .Am vrut sa-mi iau copilul si sa plec acasa..dar cum?? sotul bilete mia zis din start ca nu-mi cumpara,eu nu lucrez inca asa ca bani nu am..imi zicea ca el nare de gind sai cumpere bilet fetitei..dar mie dac asa tare vreau imi cumpara.

Intrun final i-am spus ca oricum o sa plec si ca nu va putea sa ma tina cu forta linga el.Iam spus ca ai mei ne va cumpara bilete din Moldova,atunci deam a intors-o invers cica oricum de la mine na-i sa vezi semnatura..asa ca am sa te vad cum ai sa scoti copilul din tara..

Iata anume in momentele astea tot ce mai simteam pentru el sa dus..simteam doar ura si durere...a fost o perioada grea,am ajuns sa nu mai maninc,plingeam intruna...desigur ca nu vorbeam deloc unul cu altul..

Asai la noi..ne certam,si dupa asta nu vorbim cu zilele..NICIODATA el nu a facut primul pas,nu si-a cerut scuze,mereu eu is cea vinovata!

Pe scurt..am mai inchis ochii si cu multa pierdere de nervi, am facut asa ca sal conving sa ne lase la vara sa plecam acasa la bunei pe 2 luni..tare greu dar a acceptat..acum urmeaza sa cumparam biletele..

Si nustiu ce sa fac sa ma intorc inapoi..sau nu??? Multi imi spun ca fac o greseala,ca in Moldova nui nici un viitor pentru copil..Nustiu care varianta sa aleg -sa raminem acasa si sa uitam de Canada..sau sa mai rezist 5 ani pina obtinem cetatenie? Daca puteti sa-mi dati un sfat,va rog mult..tare vreau sa aud si alte pareri. Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rumegus

Eu nu as putea rabda 5 ani de injosiri, chear si pentru cetatenie. Cu cit va trece mai mult timp, el v-a deveni mai agresiv. In acesti 5 ani ai putea sa-ti aduci la normal viata personala. Sunt foarte multi barbati de treaba. Copiii sufera mai mult creascind intr-o familie plina de neintelegeri si scandaluri, decit crescind doar cu un singur parinte. O spun din propria experienta. Daca isi iubeste copilul oricum o sa-i expedieze ceva bani. Dupa cum am auzit in Canada la fel nu este stabilitate. Cit ai de lucru, ai cu ce trai, daca perzi lucru abea de o intinzi. Sa-ti cumperi casa ta este practic nereal. Iti doresc sa ai multa sanatate si rabdare ca sa-ti poti face copilul fericit, sa creasca in liniste si pace.

Partajează acest post

Link spre post
mulan

А что вам мешает уйти от него и остаться в Канаде? Дочку в садик и выйти на работу там всегда можно. Здесь совсем не лучше чем в Канаде, там вы всегда сможете обеспечить ребенка, а тут нет. И с каждым годом ситуация ухудшается. Не лишайте ребенка, да и себя тоже, более достойной жизни.

Partajează acest post

Link spre post
Springrain

Indiferent unde veti hotari sa ramaneti - in Canada sau in Moldova sau in alta tara - nu permiteti sa va umileasca si sa va loveasca, nici pe Dv nici pe fetita. Pentru copil este o trauma, si un exemplu nu dintre cele mai bune. Asta va fi imaginea ei despre familie pe viitor.

Editat de Springrain

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Ce virsta are copila? Rabdati pina o dati la gradinita si iesiti la lucru, si apoi fiecare cu viata lui separat iar cu timpul ve-ti divorta, va ve-ti aranja viata cu un alt barbat care stie sa pretuiasca o femeie. Dar nu va intoarceti inapoi... aici e saracie si o sa va fie foarte greu sa va intretineti pe dvstra si pe copila. Multi doresc sa ajunga in tara in care sunteti, dar nu pot...

Da cu el purtati-va mindra, aranjati-va frumos permanent, zimbitii si tineti-l la distanta... si lasa ca sa vada ca atrageti si alte priviri, si ca nu el e unicul pe fata pamintului, si ca va pierde si inca ce pierde... si s-ar putea sa-si schimbe parerea despre dvstra, sa va priveasca cu alti ochi (in casnicia mea acest truc a lucrat)

Partajează acest post

Link spre post
Aries

А что вам мешает уйти от него и остаться в Канаде? Дочку в садик и выйти на работу там всегда можно. Здесь совсем не лучше чем в Канаде, там вы всегда сможете обеспечить ребенка, а тут нет. И с каждым годом ситуация ухудшается. Не лишайте ребенка, да и себя тоже, более достойной жизни.

+ 1

Уходите. Не нужно жить в унижении и ненависти.. Найдите работу, дочку в садик! Вы справитесь. В Канаде справитесь, в Молдове нет.. И если вернетесь будете жалеть спустя время..

Partajează acest post

Link spre post
rebelle22

Ce virsta are copila? Rabdati pina o dati la gradinita si iesiti la lucru, si apoi fiecare cu viata lui separat iar cu timpul ve-ti divorta, va ve-ti aranja viata cu un alt barbat care stie sa pretuiasca o femeie. Dar nu va intoarceti inapoi... aici e saracie si o sa va fie foarte greu sa va intretineti pe dvstra si pe copila. Multi doresc sa ajunga in tara in care sunteti, dar nu pot...

Da cu el purtati-va mindra, aranjati-va frumos permanent, zimbitii si tineti-l la distanta... si lasa ca sa vada ca atrageti si alte priviri, si ca nu el e unicul pe fata pamintului, si ca va pierde si inca ce pierde... si s-ar putea sa-si schimbe parerea despre dvstra, sa va priveasca cu alti ochi (in casnicia mea acest truc a lucrat)

eu sint absolut deacord cu Lilia, fiti mai mindra capul sus, nu incepeti sau cit de cit ocoliti certurile, stiu ca e greu si pas cu pas ,dati fata la gradinita, gasiti un servici, si va mutati in alt loc si nicidecum nu va intoarceti in Moldova, toti vor sa plece de aici... dvs doriti viitor copilei ,atunci stati acolo, si nu-i mai amintiti sotului ca veti pleca sau veti lua fata, v-am zis ocoliti si incet incet fara sa-i ziceti ce faceti veti divorta... Veti pierde multa energie daca va certati intr-una.....totul va fi bine!!!!Sa va ajute Domnul sa va fie bine!

Partajează acest post

Link spre post
toyka

In Moldova o sa va fie greu sa cresteti fata, aici salariile is mici si cred ca peste o perioada o sa va para rau ca ati plecat din Canada si plus in Canada aveti un viitor mai bun si pentru dumneavoastra si pentru fetita. Dati fata la gradinita, cum sa mai spus aici, plecati de la sot (daca nu mai vedeti viata linga el), angajati-va si tot se va aranja la locul lor cite putin. Nu priviti din perspectiva ca daca lasati sotul atunci numai sa reveniti in Moldova, puteti sa ramineti in Canada si sa traiti mai bine decit in Md.

Partajează acest post

Link spre post
AStela

tot depinde de caracterul pe care-l are autoarea , daca e puternica si luptatoare o sa se primeasca sa ramina in Canada si singura sa aiba grija de fetita ei , fara sot , dar dupa cum vad eu , autoarea este mai slaba de fire , mai gingasa, in cazul acesta singura fara ajutorul cuiva , eu cred ca a familiei , a mamei , a tatei , nu se va primi nimic , asa ca DRAGA autoare , singura trebuie sa e-i deciza , sa-ti calculezi puterile. Eu cred ca cu sotul nu se v-a primi nimic , cu timpul situatia o sa devina si mai grava, la noi a fost aceiasi situatie , timp de 5ani am trait ca pe vulcan , cu certuri si batai , restul anilor traim si acum dar ca doi straini , doar pentru copii , daca sinteti gata sa jertfit viata personala pentru copil , atunci raspunsul il stiti , daca nu atunci succes , eu am jertfit desi sint foarte puternica si am putut sa ma ispravesc si singura

Partajează acest post

Link spre post
AStela

cineva a spus ca in Moldova e greu sa-ti cresti copilul , NU SINT DEACORD, copilul are nevoie de dragoste , iubire , intelegere in familie , dar nu de certuri si batai , desigur si partea materiala e importanta , dar ce in Moldova se lucreaza gratis , cine vrea are succes si aici , dorinta sa fie , in schimb esti ACASA , unde si peretii iti ajuta

Partajează acest post

Link spre post
Diras

cat mai sunteti in Canada, Olga, de ce nu va adresati serviciilor sociale, gen - impotriva abuzului/violentei in familie? asta ar putea sa-l sperie un pic si sa manifeste un pic de respect pentru tine. In Canada chestia cu violenta e fff serioasa ... nu e o panacee dar poate servi drept solutie de moment(pana veniti in tara in vacanta)

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Draga Olga, el se poarte asa magareste fiindca stie bine ca nu ai nicio sursa de existenta Nu degeaba se zice "Nu schimba cerul cei ce pleaca peste ocean", daca te duci cu minte de moldovean nebun - asa ramai. Doar ca sotul tau, cred, nu este la curent cu drepturile copilului si femeii in Canada. Tu stai acasa si poate nu esti cu toate lucrurile la curent... Eu zic sa fii mai neutra si daca iti place acolo, fa tot posibilul si da copilul la gradi, iar tu gaseste ceva de lucru.

Si daca ceva, o adresare la organizatii ce se ocupa de asa chestii (drepturile femeii si copilului), o inscriere audio, sau o vanataie si cred ca vor lua masuri cu sotul tau. Cred ca ar trebui sa te informezi mult mai mult despre dreptul femeii in Canada si sa-i pui sub nas 1,2,3... totul pe puncte, ce-l asteapta in caz de agresare.

El vede ca esti un pic nesigura si calca pe punctul "faible"... Nu-ti strica viata, numai din cauza ca el crede ca e cel mai cel mai. fa tot posibilul sa ramaii acolo unde iti place si sa ai un viitor mai bun pentru tine si copil.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Fetelor, cred ca aici nu-i vorba de mandrie... cred ca sotul vrea sa-si arate maretia prin asa modalitate si vede ca ei ii este un pic dificil cu adaptarea si de asata apasa pe punctul slab ca s-o poata domina complet, iar el sa huzureasca. sa pleci acum... nu stiu daca are rost. Tre sa incerci sa te ridici macar un pic pe picioare si apoi ti-ai facut bagajele s l-ai trimis la dracu'n praznic. Ma ierti ca vorbesc asa, dar asta e magarie mare sa faci astfel de lucruri, sa sti ca omului si asa ii este greu si inca sa-i mai dai cu piciorul.

Capul sus! Olga, apuca-te serios de studierea limbii si cauta-ti de lucru. daca nu-i secret, ce profesie ai, sau ce ai putea face acolo?

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Sigur ca trebuie sa fie vreun hotline pentru femeile si fetele abuzate. Ati putea foarte simplu sa-i demonstrati ca sunteti cineva acolo. Si apoi, ca mama care creste copilul singura, veti primi mai repede si loc la gradinita si alte sfaturi utile. Daca se reclameaza asa gen de abuz, "bietul" sot o sa aiba multe de infruntat....

Partajează acest post

Link spre post
LASKA

Ольга,только не возвращайтесь в Молдавию! Здесь женщина с ребенком защищена и "охраняется" государством! Как бы ни было тяжело сейчас - вы это "перешагнете" и переживете ,а потом будете радоваться что не уехали назад. Здесь есть будущее у вас и у вашего ребенка! Вам нужно "выходить" из подполья,общаться с девочками,не замыкаться в себе,ведь "наших" так много в Канаде -они повсюду :rolleyes: . Все будет хорошо-вот увидите! Женщина с ребенком НИКОГДА не пропадет-тем более в Канаде!Удачи вам!Берегите и любите себя и ребенка! Можете написать мне в личку,если хотите,конечно...

P.S. eu vorbesc si in romana, daca ceva...cu accent, dar totusi vorbesc.Totul o sa fie bine!

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Olga si noi suntem in Canada si stiu ca e posibil aici de reusit in viata si fara sot. Cu ce va ocupati acum, sunteti la studii sau pur si simplu stati acasa, fata e la gradinita ? Ati incercat sa cautati un serviciu ? cu 500 $ e posibil de inchiriat un apartament micut pentru dvstra si pentru fata. Intrati in tema Imigrarea in Canada si mai discutati cu fetele de acolo, noi ne intilnim cate o data si mai discutam off line, tot e mai usor asa departe de rude. Apropo in ce provincie locuiti ?

apropo Olga de ce suportati bataile sotului, nu stiti de 911 ? in 5 minute vine politia si-l da afara din apartament pe sot. + sunt multe programe de ajutor pentru femei.

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

anuntati autoritatile canadiene de profil despre faptul ca sotul va maltrateaza. Acolo asa lucruri se iau foarte in serios si veti dispune de toata asistenta necesara. Nu e exclus ca la nevoie sa va ofere si sprijin financiar din partea anumitor organizatii specializate pe drepturile femeilor ca sa va intoarceti acasa, daca asta e dorinta Dvs.

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

"Eu nu mai pot si nu mai vreau sa traiesc cu el"-aceasta probabil e propozitia-cheie din intregul mesaj.

viata este pentru a trai,ci nu pentru a exista.deci,cum au mentionat deja unele fete,luati kopilul,si unde n'ar fi,aici sau akolo,incepeti o alta viata...viata lipsita de durere.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

Mersi mult pentru incurajari fetelor! Parca asta si am vrut sa aud de la voi,sa nu ma intorc acasa..fiindca stiu bine ca mai tirziu o sa-mi para rau.In Moldova cu salariul meu de 3000 lei abia reuseam eu sa ma intretin..dar sa mai cresti un copil,sai poti oferi de toate,cred ca e nereal.

Fetita are peste doi ani.Acum cautam gradinita,eu voi incepe cursurile ...deci ceva se va schimba inspre bine.

Peste doua luni sora mea cu cumnatu vin si ei in Canada..deja nu voi fi singura. Sotul meu nu e atit de rau,numai ca uneori parca vorbim pe limbi diferite,nu coincid parerile si deaici se incep scandalurile,injosirile..de gelos nu e gelos,nu imi scoate ochii ca stau acasa,dar nici bani pe mina mea nu-mi da deloc,doar daca cer..si dac mergem la cumparaturi impreuna imi cumpara ce vreau.Ideie nu aveti cit de tare vreau sa ies la lucru sa am banul meu..sa nui explic la tot pasul cit am cheltuit si pe ce.

Eu asa si planuiesc ca pe viitor daca nu va fi nici o schimbare si dac va mai indrazni sa ma loveasca macar o data imi fac bagajul si plec..dar cei de mirare e ca stiu ca voi suferi( asa-s eu),imi spun ca nu il mai iubesc,ca ma deranjeaza cind ma atinge..dar numai cind vine vorba despre despartire..apare asa o nesiguranta si o frica si imi dau seama ca nu sunt sigura ca voi putea fara el.

Si mai ales fetita sa atasat tare de el,uneori am impresia ca mai tare trage la tats-o decit la mine.Plus ca alaturi de el niciodata nu vom duce lipsa de nimic,e descurcaret,are planuri mari p/u viitor..si stiu ca va reusi fiindca mereu ii reuseste ce isi propune.Eu iata sint mai slaba,mai neincrezuta in mine,nehotarita si complexata.Dar nu atit de proasta sa rabd sa ma calce mereu in picioare.

Da recunosc ca din cauza lui am ajuns sa nu mai am nici o mindrie,sa cred ca asa imi trebu dac nu am cascat ochii si nu am fost mai desteapta la inceput.Caci noi ne-am casatorit ,fiindca eu am ramas insarcinata( am zalitit cum se spune).

Am stiut ca fac o greseala,fiindca de atunci am vazut cine e el.Parca am impresia uneori ca is doua persoane diferite,ba e atent,arata ca are grija de mine ca ma iubeste,imi face masaj fara ca sa cer eu asta,spala vesela..iar alteori e de nesuferit.

Ma obijduieste cu vorbe care ma fac pur si simplu sa ma inchid in mine si sa pling( clar ca nu in fata lui),sau ma ignora total,nu ma vede si nu ma aude-asta tot ma inerveaza la culme,cind doresc si astept sa discutam,ca sa rezolvam problema-el tace..si eu reiese ca vorbesc cu peretii.

Sau dac si ajungem sa incepem cit de cit o discutie..nu rezolvam nimic..el imi zice uitate mai intii la tine,si nu arata atita cu degetul. El stie ca nu il mai iubesc,fiindca iam spus-o..dar nu crede,cum nu crede ca voi indrazni sa-l parasesc...As putea sa fac cit de cit sa fie armonie in familia noastra,fiindca daca nu il provoc el nu va ridica mina..si dac ii arat prin fapte macar putin ca il iubesc,adica nu is chiar cu totul rece cu el..atunci e bine.

Dar problema e ca nu ma mai atrage ca barbat,cind sintem invitati undeva el tot mai des se duce singur,fiindca eu nu vreau sa merg,la nunti refuz sa dansez cu el..fiindca am uitat sa va spun ca e mai josut ca mine..si pentru mine asta uneori e o problema.

Fizic nu imi place cum arata,chiar din prima zi tin minte ca mi-am zis..ca e Urit..si ca nu voi iesi cu el..dar na fost asa,am iesit.Si incet incet nustiu cu ce dar m-a facut sa fiu dependenta de el,apoi deprinderea..

Va multumesc ca ati avut rabdare sa ma ascultati..eu deja am auzit ce asteptam sa aud..anume ca sa plec acum sau sa ramin.Am hotarit ca voi ramine in Canada,dar cit voi rezista linga el nustiu..timpul va arata.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

Olga si noi suntem in Canada si stiu ca e posibil aici de reusit in viata si fara sot. Cu ce va ocupati acum, sunteti la studii sau pur si simplu stati acasa, fata e la gradinita ? Ati incercat sa cautati un serviciu ? cu 500 $ e posibil de inchiriat un apartament micut pentru dvstra si pentru fata. Intrati in tema Imigrarea in Canada si mai discutati cu fetele de acolo, noi ne intilnim cate o data si mai discutam off line, tot e mai usor asa departe de rude. Apropo in ce provincie locuiti ?

apropo Olga de ce suportati bataile sotului, nu stiti de 911 ? in 5 minute vine politia si-l da afara din apartament pe sot. + sunt multe programe de ajutor pentru femei.

Salut. De cind am venit stau acasa cu fetita-nu am vrut so dam iarna la gradinita,fiindca aici gradinitele cam lasa de dorit.Acum insa se incalzeste afara si vom incepe gradinita.Eu cursurile.Ultima noastra "incaierare"..unde el sa ales cu mai multe zgirieturi,eu cu bluza rupta si cu moralul la pamint..ma facut sa caut numarul de telefon de la politie,credca daca stiam cit de cit franceza sunam..dar asa nu am sunat fiindca stiam ca nu voi putea sa le explic ce sa intimplat,sau macar sa le dau adresa.Dar pe sot de doua ori lam amenintat ca chem politia,ba ca am scris plingere chiar..dar mia aratat ca nu se teme deloc..lam adus la cunostinta ca politia de aici nu e ca in Moldova si sa nu fie asa de increzut si linistit.Vreau sa invat cit mai repede franceza,sa ma pot descurca cit de cit singura si atunci stiu ce am de facut in asa caz dac se va mai repeta.

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

Olga in ce oras sunteti in Canada? Nu am avut asa situatii, dar sunt sigura ca aici femeia si copilul vor fi protejati, veti avea si casa si subventionare. Daca nu vorbiti engleza, adresati-va in comunitatea rusa, prin ei veti gasi si traducator. Ziarele rusesti contin si info despre organizatiile care va pot ajuta. La fel, nu excludeti sa va adresati la avocat pentru a va pregati pentru un eventual proces de divort. Iata ca am gasit pt. Toronto:

Помощь женщинам в случае насилия
  • Assaulted Women’s Helpline
    в случаях, не терпящих отлагательства
    тел. (416) 863-0511
  • Catholic Cross-Cultural Services
    тел. (905) 273-4140, доб. 227
    «Горячая линия» - тел. (416) 392-0505
    Общие справки – тел. (416) 397-4636
  • Polycultural Immigrant and Community Services
    индивидуальная консультация и группы поддержки
    тел. (416) 533-9471
  • Rexdale Women’s Centre
    помощь в нахождении временного жилья для жертв насилия и их детей
    8 Taber Rd., 2-й этаж
    тел. (416) 745-0062

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Salut. De cind am venit stau acasa cu fetita-nu am vrut so dam iarna la gradinita,fiindca aici gradinitele cam lasa de dorit.Acum insa se incalzeste afara si vom incepe gradinita.Eu cursurile.Ultima noastra "incaierare"..unde el sa ales cu mai multe zgirieturi,eu cu bluza rupta si cu moralul la pamint..ma facut sa caut numarul de telefon de la politie,credca daca stiam cit de cit franceza sunam..dar asa nu am sunat fiindca stiam ca nu voi putea sa le explic ce sa intimplat,sau macar sa le dau adresa.Dar pe sot de doua ori lam amenintat ca chem politia,ba ca am scris plingere chiar..dar mia aratat ca nu se teme deloc..lam adus la cunostinta ca politia de aici nu e ca in Moldova si sa nu fie asa de increzut si linistit.Vreau sa invat cit mai repede franceza,sa ma pot descurca cit de cit singura si atunci stiu ce am de facut in asa caz dac se va mai repeta.

Olga gradiniti bune sunt cate vrei, trebuie putin de cautat. Cat priveste limba, vorbesti engleza cel putin ? + la asta iti spun un caz, o cunostinta s-a certat cu sotul si l-a amenintat ca suna la 911 ceea ce a si facut, ea nu a vorbit nici un cuvant doar a format numarul, peste exact 5 minute politia era la usa lor, 2 politisti care vorbeau foarte bine si engleza si franceza. Au intrebat-o in primul rand pe femeie daca nu are probleme cu sotul, au cercetat sa nu mai fie cineva in casa, atunci ei s-au descurcat dar sotul s-a speriat nu saga. Acum el stie ca daca mai indrazneste sa-i faca rau sotiei, ea va suna la politie. Sigur in asa conditii e greu de trait cand stai cu frica in san, dar ma rog asta e alegerea lor.

Daca vin rudele tale, o sa-ti fie cu mult mai usor, cel putin o sa ai cu cine te intilni.

Nadea deoarece autoarea zice ca nu stie franceza, cel mai probabil stau in Quebec, poate ca in Montreal sau imprejurimi. Undeva gasisem un telefon de ajutor pentru femeile agresate dar pina la urma 911 face legatura cu toate organizatiile de acest gen.

Olga eu cred ca sotul tau ti-a creat o sumedenie de complexe si ti-a adus la minimum autoevaluarea. Tu ai dificultati cu limba si de aici si problemele. Cum am mai spus, poate stii macar engleza, atunci e posibil de gasit ceva de lucru. Ce cursuri vrei sa incepi, COFI sau altceva ? si eu o sa repet dar cred ca ti-ar fi benefic sa participi la forumul Imigrarea in Canada, poate vii si la intilnirile noastre, organizam intilniri si cu copiii, fata mea are si ea 2 ani si jumate asa ca le-ar fi probabil interesant cu fetita ta sa se joace.

Editat de АляЛька

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga
Olga in ce oras sunteti in Canada? Nu am avut asa situatii, dar sunt sigura ca aici femeia si copilul vor fi protejati, veti avea si casa si subventionare. Daca nu vorbiti engleza, adresati-va in comunitatea rusa, prin ei veti gasi si traducator. Ziarele rusesti contin si info despre organizatiile care va pot ajuta. La fel, nu excludeti sa va adresati la avocat pentru a va pregati pentru un eventual proces de divort. Iata ca am gasit pt. Toronto:
Помощь женщинам в случае насилия
  • Assaulted Women’s Helpline в случаях, не терпящих отлагательства тел. (416) 863-0511
  • Catholic Cross-Cultural Services тел. (905) 273-4140, доб. 227 «Горячая линия» - тел. (416) 392-0505 Общие справки – тел. (416) 397-4636
  • Polycultural Immigrant and Community Services индивидуальная консультация и группы поддержки тел. (416) 533-9471
  • Rexdale Women’s Centre помощь в нахождении временного жилья для жертв насилия и их детей 8 Taber Rd., 2-й этаж тел. (416) 745-0062

Mersi mult.Locuim in Anjou,nr.de telefoane am,inca din aeroport am o carticica si acolo sint indicate astfel de numere..numai ca am spus mai sus cauza ca nu am sunat e ca cunosc rau franceza,o inteleg putin dar de vorbit nu prea..engleza-deloc..dar poate si curaj nu am avut deajuns..

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

tot depinde de caracterul pe care-l are autoarea , daca e puternica si luptatoare o sa se primeasca sa ramina in Canada si singura sa aiba grija de fetita ei , fara sot , dar dupa cum vad eu , autoarea este mai slaba de fire , mai gingasa, in cazul acesta singura fara ajutorul cuiva , eu cred ca a familiei , a mamei , a tatei , nu se va primi nimic , asa ca DRAGA autoare , singura trebuie sa e-i deciza , sa-ti calculezi puterile. Eu cred ca cu sotul nu se v-a primi nimic , cu timpul situatia o sa devina si mai grava, la noi a fost aceiasi situatie , timp de 5ani am trait ca pe vulcan , cu certuri si batai , restul anilor traim si acum dar ca doi straini , doar pentru copii , daca sinteti gata sa jertfit viata personala pentru copil , atunci raspunsul il stiti , daca nu atunci succes , eu am jertfit desi sint foarte puternica si am putut sa ma ispravesc si singura

Voi mai sta linga el doar pentru copil,fiindca e foarte atasata de el,da si mii jale sa-i despart.Dar in momentul cind va mai ridica mina inca o data,desigur ca voi pleca..si ma voi impaca cu soarta..eu deja mi-am pus asta ca o regula..daca mai ridica mina-plec,fie ceo fi.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

La moment nu pot pleca fiindca nu cunosc limba bine,si deci singura n-am cum sa ma descurc sa ma intretin pe mine si pe fetita.Sper ca se vor aranja toate incet..dar in Moldova nu ma intorc inca.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum