ludmila80

Bronshita Sau Alergie?

Postări Recomandate

ludmila80

Va rog sa-mi dati un sfat.Copilul meu a racit pe neprins de veste.Cu o zi inainte nu erau simptome de raceala.Noaptea gitul a inceput sa o doara si respira din greu.Dimineata ne-am adresat la medic -diagnoza-obstructie si ne-a dat intrenare in spital.M-am adresat altui medic pediatru care a pus diagnoza-alergie,ne-a recomandat citrinax,fencarol(evident doze mici),dexometazol+apa 1:5ml,Salmodil,viburcol.Si am mai consultat un medic pediatru-diagnoza-bronsita.ne-a recomandat zinat,viferon.Copilul cind respira parca toarce,dar febra nu are si nu a avut.Ce e de facut?Pe cine sa cred?Copilul maninca,e capricios dar e si normal.Va rog sa ma ajutati.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamikutza

Noi cîteva săptămîni în urmă ne-am confruntat cu ceva asemănător. Înainte de culcare, tăticu a ieșit pe 30-40 min la primblare cu Sofika. După, s-au întors,copilul s-a mai jucat, s-a culcat , totul normal, iar dimineața s-a trezit cu hîrcîieli în gît. Cînd am rugat-o să tușească m-am convins că ceva acolo nu-i in regulă, parcă ceva se rupea din gîtișor și vocea îi era puțin răgușită. Ziua totul a fost ok, însă noaptea la 2, ne-am dus la urgență. Copilul avea dinscomfort, răsuflarea îi era , cum să-i zic corect, NU ERA UȘOARĂ, DA PARCĂ ERA GREOAIE ȘI APĂSATĂ și tușea rar, dar ca un alergic, cînd o apuca nu îmi părea că nu se mai oprește...

La urgență pentru copii, Medicul a ascultat-o, a controlat și a aspus că are LARINGITĂ. Năsucul la ea răsufla normal (asta am observat si eu, am urmărit-o cînd dormea, și ea nu răsufla pe guriță, da pe năsuc. Gurița nu-i era uscată deloc... Febră nu a făcut deloc ) și mi-a explicat că ceia ce îmi părea mie că răsuna așa greoi, este inflamația corzilor vocale din laringe...și iată cînd copilul trăgea aier pe nas, aierul acela atingea laringele, care fiind inflamate emitau sunetul acela. Nu știu dacă m-am exprimat corect, dar cam așa mi s-a explicat mie...eu așa am înțeles.

Acolo la spital , în seara aceia fetiței i-au făcut o procedură cu AEROSOL, și ne-au prescris conform vîrstei și greutății copilului, un sirop Atarax(cloridrato de hidroxizina). S-a recomandat de medic, ca copilul să doarmă cu capul puțin mai ridicat, și atunci nu va mai avea tusea alergică, căci pe ea o gîdila în gît + ședințe de aier rece, cînd tușește și nu se poate calma apoi să deschidem geamul și să lăsăm ca copilul să respire 2-3 minute cu aier rece.

Cam atît, ... laringita i-a trecut cam greu după părerea mea, cam în 2 săptămîni, în care mergeam practic la fiecare 3 zile la medic ca să o consulte, să-i asculte respirația... Și medicul (de fiecare dată diferit- căci se nimerea că ne duceam după ce o luam de la grădiniță, și medicul nostru era plecat, atunci ne transferau la urgența pentru copii, la medicul de servici), ne confirma de fiecare dată, să nu ne îngrijorăm, că fetița continuă cu laringită, dar îi va trece...îi trecea ei poate mai repede numai că ea la noi e cam GĂLĂGIOASĂ, dar cind ai laringită e stric interzis forțarea vocii.

Eu nu sunt medic, nu stiu ce să vă recomand vouă în cazul vostru dar...poate vă va fi de folos și experiența noastră.

Vă doresc să vă însănătoșiți și numai bine...

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Va rog sa-mi dati un sfat.Copilul meu a racit pe neprins de veste.Cu o zi inainte nu erau simptome de raceala.Noaptea gitul a inceput sa o doara si respira din greu.Dimineata ne-am adresat la medic -diagnoza-obstructie si ne-a dat intrenare in spital.M-am adresat altui medic pediatru care a pus diagnoza-alergie,ne-a recomandat citrinax,fencarol(evident doze mici),dexometazol+apa 1:5ml,Salmodil,viburcol.Si am mai consultat un medic pediatru-diagnoza-bronsita.ne-a recomandat zinat,viferon.Copilul cind respira parca toarce,dar febra nu are si nu a avut.Ce e de facut?Pe cine sa cred?Copilul maninca,e capricios dar e si normal.Va rog sa ma ajutati.

Imi este greu de la distanta sa scriu ceva. Numai ascultind plaminii putem face concluzia de bronsita sau radiologic. Iar pru alergie faceti probele alergice si analiza generala de sange. Atunci totul va fi clar.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum