gogoasa

Nasterea Lui Mihai

Postări Recomandate

gogoasa

Dupa atitea istorii citite, am hotarit si eu sa incerc sa va transmit emotiile traite acum citiva ani in urma, mai ales acum cind astept sosirea celui de al 2-lea bobocel al nostru. Dupa 2 sarcini pierdute si dupa doi ani de repaos, am hotarit sa ne incercam norocul. In sfirsit dupa doua luni de incercari testul ne arata doua liniute. Nu stiam, era mai mare fericirea sau frica de a nu pierde iarasi sarcina. solutia a fost Duphastonul. cu ajutorul lui am ajuns la bun sfirsit. Data preconizata de nastere era 1 decembrie. Pe 30 noiembrie,dimineata am simtit ca vreau la wc. m-am dus, dar fara succes. Am sunat medicul cu care aveam intelegerea si i-am spus ca ma simt de parca as avea constipatie si ca de la scremut m-am umflat toata, la ce el a spus ca nu trebuia sa ma screm si ca mai bine imi fac o clizma si apoi plec la UZI. La uzi am ajuns pe la 2 ziua si am asteptat in rind vreo doua ore. In tot acest timp simteam cum se incordeaza burta si ma trage in jos, dar fara dureri. D-ul Cotorcea mi-a spus ca sunt deja la temen si ca trebuie deja sa nasc, sa plecam acasa si sa lucram intensiv pentru a declansa procesul de nastere. Spre casa, am simtit dureri usoare in partea de jos a spatelui. Am sunat iarasi medicul si i-am spus ca am dureri si el mi-a spus sa venim la spital,zis si facut. La spital m-au inregistrat, la control, medicul de garda mi-a spus ca am deschidere de 2 cm. si ca noaptea asta nasc. ma cuprins un fior si un tremur inexplicabil. Mi-au facut clizma si m-au urcat la etajul 5 in palata de nasteri. Cu zimbet pe fata si emotii pozitive mi-am asternut patul crezind ca voi putea dormi, pentru ca deja era 8 seara, dar acum imi dau seama cit de naiva eram. Afara a inceput sa ninga, era prima zapada in acel an si in sufletul meu inflorea totul de atita frumusete. La 21.00 sosi sotul echipat cu ciupici si haine curate, iar eu avind-ul linga mine, ma simteam linistita si protejata. El mi-a facut poze, am sunat apropiatii si ne-am culcat unul linga celalalt si respirind impreuna la fiecare contractie. Pe la vreo 10 seara a venit moasa superioara si m-a chemat iarasi la capra. A spus ca am deschidere de 5 cm. si consultindu-se cu medicul meu prin telefon au hotarit sa-mi sparga apele. Apele erau verzi, ceea ce nu era prea bine.Cind am intrat in sala de nasteri, unde ma astepta sotul, au inceput adevaratele dureri si eu am inceput sa pling si sa ma vaicar ca de ce a trebuit sa-mi sparga apele si sa simt atita durere si ca pina acum era totul asa de bine. In acest moment am inteles ca pina acum a fost un antrenament si ca de acum in colo vine adevaratul proces de nastere.La 24.00 cind eu cu greu suportam contractiile, iar sotul imi masa spatele, a intrat medicul meu si mi-a spus sa urc pe pat sa vada el care e situatia. Deschiderea era de 6 cm. a spus sa stau culcata, caci undeva peste 4 ore voi naste. Am crezut ca cade cerul peste mine.L-am rugat sa-mi dea ceva pentru dureri, la ce el a spus ca apele sint verzi si nu poate sa-mi administreze nimic. Am ramas cu sotul uitindu-ne la ceas cu gindul cum vom suporta noi aceste ore. Pe pat era imposibil sa stau, ma mai plimbam si iarasi pe pat. la un moment dat, am sarit ca sageata si am inceput sa strig ca vreau sa ma screm.Scumpul meu sot s-a speriat si a chemat repede moasa. Ea m-a asezat pe scaunul cu gaura si mi-a spus sa nu ma screm. Durerile erau deja insuportabile. Sotul statea asezat linga mine si cind contractia trecea, eu culcam capul pe umarul lui si ma odihneam. Asa a mai durat pina a venit medicul si a ascultat bataile inimii botului nostru si s-a lasat nervos spunindu-i moasei ca bataile sint slabe.Moasa s-a pus in pirostrii linga mine si imi spunea sa ma screm. Dupa mine, cred ca cel mai dureros este procesul de iesire a capului micutului. La fiecare contractie trebuia sa ma screm, dar cind simteam acea durere,arsura si impresia ca crapa totul acolo, nu ma scremeam pina la urma si asa ratam contactia. La un moment dat moasa s-a enervat, a pus talpile mele pe picioarele ei si a spus sa imping in ele. In sfirsit virful capului s-a lasat vazut si am trecut pe capra. Sotul a iesit in coridor, iar eu nu mai aveam nici o putere sa ma screm,dar cu doua scrematuri si cu apasatul pe burta s-a nascut Mihai.Mi l-au pus pe burta vinetiu, fara sa plinga, dar era al meu. Nu-mi venea sa cred ca s-a sfirsit chinul meu si ca de acum totul va fi bine.Mihaies s-a nascut pe 1 decembrie la orele 1.40 cu 3,450gr. si 52 cm. M-au cusut ( o procedura foarte neplacuta. simti cum trece acul prin tine) si m-au transferat pe pat. A venit si sotul fericit care m-a sarutat, iar eu i-am spus ca mai mult nu nasc. Mi-au pus odorasul la sin si ne-au transferat in salon. De atunci au trecut 4 ani si trei luni si eu iarasi sint insarcinata si iarasi vom avea un baietel.Mi-au ramas doar doua- trei saptamini, dar stau linistita, caci stiu ce ma asteapta si cu rabdare vom trece si peste asta.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natalya

O istorioara pozitiva!!! Va doresc succes la a doua nastere si un bebe sanatos tun !!! Bravo !!!

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Sinteti Bravo, nu va e frica.Va doresc o nastere usoara, si,la sigur, asa si va fi. Sanatate familiei Dvs si multa rabdare pt cele 2 comori ale voastre.

Partajează acest post

Link spre post
gogoasa

mesi mult pentru incurajari. :girl_crazy: Pentru ca totul sa fie bine trebuie sa gindim pozitiv

Partajează acest post

Link spre post
Marinicaa

Felicitari pentru Mihai.

Nastere usoara, cu al doilea va fi mult mai repede si mai usor.

Partajează acest post

Link spre post
gogoasa

Felicitari pentru Mihai.

Nastere usoara, cu al doilea va fi mult mai repede si mai usor.

multumesc mult. sper asa sa fie :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
lily7

Nastere usoara! Sa va fie flacaul sanatos si sa va fie ajutor cand il veti naste pe cel de-al doilea baietel!

Partajează acest post

Link spre post
lora

Natalia mi-a facut o placere sa va citesc istoria.Felicitari si va doresc o nastere usoara.

Partajează acest post

Link spre post
gogoasa

Nastere usoara! Sa va fie flacaul sanatos si sa va fie ajutor cand il veti naste pe cel de-al doilea baietel!

multumesc. Am observat ca si voi asteptati sa vina barza. Va doresc o nastere nu numai usoara, dar si sanatoasa, fara complicatii :bye:

Natalia mi-a facut o placere sa va citesc istoria.Felicitari si va doresc o nastere usoara.

placerea este si a mea. si voua numai bine in tot ce faceti.

Partajează acest post

Link spre post
dana

M-au cuplesit emotiile ... mai ales on faza cind ese capusorul...offf ,aveti grija de voi si nastere usoara :bye:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum