valya

Obturare Canal

Postări Recomandate

valya

Buna ziua!de vreoa saptamina imi tratez o masea si nu-i chip s-o scot in capat..Mi s-a obturat canalele si mi s-a pus plomba temporara insa dupa acesta maseaua ma tot durut,am revenit de vreo doua ori la stomatolog,am facut renghen si am vazut ca fata de prima la radacina a aparut un punctisor..medicul presupune ca acesta e motivul durerii,mi-a pus medicament,am revenit tot cu durere mai putina dar persistenta.....ultima data cind a lucrat m-ia astupat canalele din nou dar tot ma doare...pe saptamina viitoare e planificat finisarea deja cu plomba propriu zisa insa durerea continua...e normal asa ceva?am mai studiat prin internet si as putea crede ca e o granulioma?care in cazul daca ar fi imi dau seama ca nu e bine...ce ar trebui sa fac..se trateaza asa ceva...merci mult...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia

Buna ziua!ca sa-mi dau seama si sa va raspund corect la intrebare,as avea nevoie de radiografia radacinii dinteleui pina la tratament si in timpul tratamentului.Altfel e doar o presupunere de ce ar putea fi,adica un fel de"ghici ghicitoarea mea"Da poate fi si by cist,si cistogranulom si...In orice caz e clar ca e vorba de o periodontita,neclar de ce etiologie si cu ce stadiu de dezvoltare a procesului-cronic sau acut,caci durerile pot fi in ambele cazuri.Una se poate de spus cert-pina la disparitia durerilor dintele nu poate fi obturat permanent,altfel veti mai avea dureri mult timp.Cel mai bine cunoaste situatia medicul D-ra,incercati sa discutati cu medicul despre ce diaznoza e vorba,care e planul de tratament,ce pronostic are in vederea cazului si care e probabilitatea continualitatii durerilor.Daca se discuta cazul unei periodontite cronice,sau acute-tratmentul este de durata si destul de costisitor-pina la jumate de an.Dupa un asa tratament probabilitatea vietii dintelui creste pina la 10 ani(in mediu)Deaaj de mult asa dinti nu se tratea intr-o singura vizita,daca vrem sa-i prelungim viata.Ca si orice proces cronic din organism,procesele cronice ale dintilor se trataeaza longtime,ca sa avem rezultate pozitive.Daca ati putea plasa radiografiile dintilor-as putea sa va dau un raspuns mai concret.Succese si rabdare!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.