mamikutza

Curiozitatea, Nu Se Impaca Cu Florile(Plantele) De Camera!

Postări Recomandate

mamikutza

Noi in apartament nu avem flori (plante) de camera . Nu ca nu-mi plac, dar nu am spatiu. Linga casa noastra este un parc si flori sunt anul imprejur, caci, aici unde sintem noi , iarna este foarte blinda si plina de culori. Insa nanutza noastra (sora mea), are sala plina cu fel de fel de flori si plante. Si iata cind ne ducem la ea in ospetie (fiecare sfirsit de saptamina la sigur), fetitza noastra e foarte curioasa sa stie ce-s cu florile si plantele lui nana... Da unele din ele is firave, nu trebuiesc sau nu e voi sa le atingi, si asa ca de pe zi ce trece florile lui nana se raresc. Iar noi de fiecare data raminem datori cu FLORI. De-acum cind o vad pe fata ca se apropie de flori incep sa fredomin versurile : ´ooohhhh...Cumparati , cumparati, Flori frumoase , flori de dor...´.

Voi cum va protejati plantele de camera de curiozitatea copiilor???

Solutii, sfaturi , experienta proprie, totul e binevenit.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
АляЛька

у нас цветы есть. на подоконнике. я дочке показывала с рождения. сейчас вместе поливаем.

так лучшая защита - это показать, что за цветами надо ухаживать. а не рвать и тому подобное

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

La noi aratatu n-ajuta,el tre sa incerce singur,sa pipaie,sa rupa macar o frunzulita,nu se multumeste doar cu privitu.............si la noi se cam raresc florile de camera

Partajează acest post

Link spre post
Рыжуля

Положить их выше !!!

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

doar de pe pod,le-am pus pe o masa inalta si acolo le-a ajuns "Spidermen"

acuma le rupe si le aduce noua sa le mirosim

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Положить их выше !!!

Da cum sa pui sus un vazon maroi cu o planta care mai mult seamana a copac ... e imposibil.

...так лучшая защита - это показать, что за цветами надо ухаживать. а не рвать и тому подобное

Da i-am aratat noi de mica, fetitzei ca florile trebuiesc ingrijite si ocrotite, chiar din primele zile sora mea o lua si o invata cum sa le ude si asa ceva. Dar , cum nu ai da, pina nu pune mina , ea nu se lasa.

Poate cineva e super ingenios si va inventa solutia corecta pentru a proteja florile de curiozitatea copiilor.

doar de pe pod,le-am pus pe o masa inalta si acolo le-a ajuns "Spidermen"

acuma le rupe si le aduce noua sa le mirosim

Foarte cunoscuta situatie...

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Acum , pentru o perioada florile au vacanta :beach: . Pot sa creasca si sa traiasca in voie ca ,Sofia are o alta mareee, mareee preocupatie...BRADUL :xm_301: : scoate jucariile de pe brad, apoi iar le pune, apoi iar le scoate si le sorteaza jos pe covor :rosu la rosu, galben la galben, etc . Da cind se apuca de ghirlande, asta ii cel mai interesant :xm_303: . Umbla ,toata asa impopotzata prin casa si straluceste ca o stelutza :xm_11: .

´ Curiozitatea´ noastra cam de la o vreme intrece masurile. Mai ieri in dormitor la noi, erau puse asa in rind, cararusa in descrestere, toate cratitele, tigaile si formele de copt :shok: .

Uneori nu-mi vine a crede, nu reusesc aici ca ea e de-acum in alta parte, scoate, cotrobaieste... oare cum asa ceva e posibil,si ma intreb de fiecare data oare ce o sa mai urmeze???

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

eu ieri am gasit o cratita in masina de spalat.Copiii nostri poate vor sa ne dea o mina de ajutor,numai ca noi nu-i intelegem si nu stim sa pretuim ajutorul lor :girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

eu ieri am gasit o cratita in masina de spalat.Copiii nostri poate vor sa ne dea o mina de ajutor,numai ca noi nu-i intelegem si nu stim sa pretuim ajutorul lor :girl_haha:

Offff... noi inca la masina de spalat nu am ajuns. Da cred ca o sa-i vina si rindul ei intr-o zi. Iata bine ca ati pomenit de ea...eu tre sa ma pregatesc deja,cum sa o pazesc pe Sofia de masina de spalat, si invers. :scare:

Da referitor la ajutor ??? Cine-i stie???... ca datorita la ajutorul ista azi , eu am reusit deja sa spal toata bucataria, ca era toataaaaa mozolita cu dulceata de capsune. Ea a scos din frigider tot ce se putea, da dulceata a tentat-o cel mai mult. Eu insiram pe sirma, da Sofia facea degustatie... :kiss:

Si numai am terminat cu bucataria ca a venit sotul la amiaza sa manince, si cit noi mincam, da baby a reusit sa scoata din dulap un pachetel cu patrunjel maruntit si la fluturat tot pe covorul din sala . Asa ca noi azi, cit ai clipi din ochi am facut curatenie generala, in bucatarie si in sala. Sa-mi fi trecut mie prin cap ieri ca eu azi ma voi ocupa de asa ceva, aveam cu totul si cutotul alte planuri... :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
dadutzaSyl

Da,da,ar trebui sa lauti masuri extreme din start cu masina de spalat,noi datorita staruintelor piciului,am cumparat deja alta noua,ca cea veche si-a luat ramas bun de la noi

Da fetita voastra gospodina la mama,cit e ziulica de mare are de lucru

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

noi datorita staruintelor piciului,am cumparat deja alta noua,ca cea veche si-a luat ramas bun de la noi

...sper sa nu mai avem mari daune in urma curiozitatii copilului, dar oricum -

Noi pina ne-am dezmeticit ca Sofia noastra deja singura stie sa se suie si pe CASA, am ramas practic fara suvenire. Toate s-au dus la urna, sotul meu cind auzea ´poooocccccchhh´ , spunea: ´O-o-o-o :smoke: ! S-a mai stricat un rau din casa...gataaa, rasuflam adiiinnncc, ca in jur e numai pozittiivvvv,...daaaaaaaaaaaa Sofiaaaaaaaaaaaaa !!! :tease: ´

Apoi ne-am luat ramas bun de la ceva tehnica, tot asa cum ati spus, datorita piciului. Cel mai scum detaliu caruia Sofia i-a facut aminul a fost o memorie portatila PC (90E). Tatics´o a avut sok :shout: , si de scirba mare si-a cumparat alta de 3 ori mai scumpa, si atunci sok, am avut eu :fool: .

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum