mamikutza

Cum Te Numesti Puiule?

Postări Recomandate

mamikutza

Unul dintre cele mai emotionante momente este cind micutii nostri incep sa gingureasca primele cuvinte.

Acum , la virsta de 1an7luni , fetitza noastra cind o intrebi : `Da cum te numesti tu, puiule?` , ea iti raspunde ` Fifica !!! ´ . Ea se numeste Sofia, da noi de multe ori ii spunem si Sofíca, iata ea a si memorizat varianta care cel mai mult ii place si acum spune cum se numeste. Dar uneori, nu stiu ce ei nu i se primeste, nu prea i se impleteste limba si in loc de ´Fifica` ea spune ´Sisica´ :blush:

Dar copii vostri cum isi ginguresc numele ???

P.S. :

Cind cineva o intrebi pe fetitza noastra :

-Da cum te cheama ?

Ea raspunde

- Vin´ koaaaaa !!!

Vino incoa´ ---- asa o cheama pe dinsa... :tongue: . Si daca e sa te gindesti, apoi e adevarat. :scratch_one-s_head: Asa ca noi cind vrem sa-i auzim numele, stim cum trebuie sa o intrebam. :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ary

Baietelul meu Gabriel, cand il intrebi cum il cheama zice Dabi :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Baietelul meu Gabriel, cand il intrebi cum il cheama zice Dabi :girl_crazy:

Sa va traiasca Gabriel, foarte frumos nume.

Da ´Dabi´ - asta presupun eu ca e de la Gabi...varianta scurta a numelui Gabriel, da???

Partajează acest post

Link spre post
Lerik

мое чудо раньше отвечала Эйка, потом Эника. сейчас уже правильно говорит- Элинка

на вопрос как маму зовут - Еа (когда не говорила ни Ль ни Р) а папа - Одик (Родик). отличная семья Одик, Еа и Эника :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Coria

Victoria, la momentul in care realiza numele isi spunea ...co®ia.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

мое чудо раньше отвечала Эйка, потом Эника. сейчас уже правильно говорит- Элинка

на вопрос как маму зовут - Еа (когда не говорила ни Ль ни Р) а папа - Одик (Родик). отличная семья Одик, Еа и Эника :girl_crazy:

Da , copii is foarte ingeniosi. Asa cum o sa zica sau o sa numeasca ei unele persoane (lucruri), nimanui n-o sa-i treaca prin cap sa spuna asa vre-o data. Da oricum, la ei se primeste frumos, mai sincer, si nici prin cap nu-ti trece sa te superi de la schimonoseala de cuvinte pe care o fac ei... da,noi maturii suntem parca mai altfel, nu asa de inocenti si uneori,chiar din gluma,putem spune unele lucruri asa, ca la inima te taie.

Mie fetita imi spune mama Ulea (de la Olea, Olga), tata Kek (Greg).

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

La noi fetita cea mare cind o intrebi spune deodata Tika Taru doi ani, Adica Nastica Rotaru de doi ani. Lui surioara ei ii zice So sau Sosi, Sofia o cheama. Mama ii Busi (asa ma numeste tatal meu pe mine din copilarie, ea a auzit si spune si ea). Tata la ea ii Aricelu adica Marcel. Bunelu ii Neonea, Bunika Tatasha.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Victoria, la momentul in care realiza numele isi spunea ...co®ia.

...aaahhhh, iata de unde a provenit si nikul vostru ´Coria´, ... foarte bine gindit. Linga noi este o cafetarie, si Sofia noastra cind o vede pe stapina cafetariei (pe nume Victoria) o striga de departe : Vicaaaaaaaa !!!

Si ea se topeste tocmai , si e fericita cind o aude pe fetitza noastra strigand-o asa... ii e draga ca Sofia i-a memorizat numele, si de fiecare data ii umple fetei o punga plina cu bunataturi.

Partajează acest post

Link spre post
AnaNiky

baietelu meu (1.7) o striga pe surioara lui (aproape 4) - Caca. Noi mai des ii spunem fiicei Nika sau Niky

iar ea se supara : mama eu nu sunt caca... iaca asa

si principalu ca marcu poate zice litera N

Editat de ana&niki

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

La noi fetita cea mare cind o intrebi spune deodata Tika Taru doi ani, Adica Nastica Rotaru de doi ani. Lui surioara ei ii zice So sau Sosi, Sofia o cheama. Mama ii Busi (asa ma numeste tatal meu pe mine din copilarie, ea a auzit si spune si ea). Tata la ea ii Aricelu adica Marcel. Bunelu ii Neonea, Bunika Tatasha.

Foarte original copilul Tika Taru, bravo !!!

... ´Aricelu´ :lol: ... numai sa-ti treaca asa ceva prin cap

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

baietelu meu (1.7) o striga pe surioara lui (aproape 4) - Caca. Noi mai des ii spunem fiicei Nika sau Niky

iar ea se supara : mama eu nu sunt caca... iaca asa

si principalu ca marcu poate zice litera N

Nu-i nimic strasnic, asa se intimpla des la copii . Nu stiu ce ar insemna pentru ei cuvintul ´caca´ dar ... la noi fata spunea ´caca´ la luminarile care ardeau in biserica. Eu nu stiu de unde a luat ea ca aceia e ´caca´ dar anume la cele care ardeau ea striga in gura mare ´cacaaaaaaaaa´ ...

Partajează acest post

Link spre post
AnaNiky

da, se primeste tare hazliu, noi citeodata mai glumin, si special ii spunem s-o strige pe nika, iar el in gura mare: cacaaaa

Partajează acest post

Link spre post
veroni4ca

La noi baietelul spune ca il cheama Kiki de la Catalin :-) verisorului Cristi ii spune Chisea.

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Baiatul meu cel mare, pina nu demult zicea ca il cheama:Kakn, acuma el e Akn (Artur). Dar daca ii zici sa repete Arturas, el repeta Atuas.

Tata la noi e Pael -Pavel. Mama la noi e Atasea (Natașa). Bunica la noi e Tanea !!! Iar bunelu e Vaea (Valera). Iar ua-ua (asa il numeste el pe fratior) e Uș, prescurtat de la Valeruș, deși ii zicea o vreme și Ualeuș !!!

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

... acuma el e Akn (Artur).

´Akn´ ... a mai ramas putin si vei fi mare star... ´Akon´, ...is sigura ca si calitatile vocale a lui Artur is la nivel, daca stie el ca fratiorul e UA-UA, atunci cu auzul muzical precis ca sta bine.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

La noi baietelul spune ca il cheama Kiki de la Catalin :-)

:girl_wacko: ... uhhhh, da aici chiar nu-mi trece nici o ideie prin cap,... la originalitate nu-l intrece nimeni pe fiul vostru, cum oare sa fi ajuns el, la varianta asta cu Kiki ?

Partajează acest post

Link spre post
Рыжуля

ой, как и мне хочется побыстрее этого момента

Partajează acest post

Link spre post
marinush

Fetita noastra are 2ani si spune ca o cheama Colila (adica Corina), fratiorului mai mare ii zice Sizea (Serioja), iar celiu mijlociu - Utea ( Vladut) :)))))

Partajează acest post

Link spre post
liligh

fetita mea se numeste Bianca, ceva timp in urma cind o intrebai ea zicea ca o chema Manca,

chiar si atunci cind putea pronunta corect Bianca, ea tot Manca zicea.

Partajează acest post

Link spre post
Dudutsu

piciu zice ca se numeste Dadi, de la Davi, varianta scurta de la David.

doar atunci cand vrea spune, iar azi am ramas masca: eram la bunici si facuse o nazbatie la care bunu il intreaba: cine va primi la poponeata, Davi sau tati? si el: nu Dadi, nu tati! mama po!

uite-asa, solidaritate masculina :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza
Fetita noastra are 2ani si spune ca o cheama Colila (adica Corina), fratiorului mai mare ii zice Sizea (Serioja), iar celiu mijlociu - Utea ( Vladut) :)))))

FELICITARI!!!

Voua precis nu v-ii trist... cu 3 bombonici nici vorba nu poate fi de plictiseala. Bravo, asa s-o tineti. :val14:

P.S. : noi tot ne dorim 3 copii... :det02::to_become_senile::det01:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

piciu zice ca se numeste Dadi, de la Davi, varianta scurta de la David.

Aiiii...ati rascolit amintirile. Verisorul meu se numeste David, si imi amintesc cind era mic, spunea ca se numeste Didi. Pot sa ma mindresc si chiar sa ma laud cu el. Cind era prin clasa a 4-a, s-a filmat in rolul principal in filmul ´Leto s Moroshkoi´ . Da anul trecut a fost campion la box (nu stiu la ce categorie), in Rusia.

P.S. : Davi , sa cresti mare , puternic si intelept. Da in privinta - mama ´po´- ... lasa totul pe seama lui tati ´ :val19: ´ (asta asa, in gluma)

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Fata mea zice ca o cheama Sosica, adica Sofica :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

chiar ieri asa ca printre altele il intreb pe Nicolaies :cum te chiama pe tine,baietel frumusel?.dar el dupa vreo doua secunde de ezitare:bembi,mama,bembi.m-a dat gata :girl_impossible:

I-a placut desenul animat Bambi... :yes: Dar asa noi suntem"Niucu".vot tak vot.

Partajează acest post

Link spre post
marinush

FELICITARI!!!

Voua precis nu v-ii trist... cu 3 bombonici nici vorba nu poate fi de plictiseala. Bravo, asa s-o tineti. :val14:

P.S. : noi tot ne dorim 3 copii... :det02::to_become_senile::det01:

Multumim. Chiar nu e timp de plictiseala cind sunt mai multi copuiii, si e mare fericire sa-i vezi crescind impreuna. Sa V-ajute Dumnezeu sa vi se indeplineasca dorinta. :val16: :val16: :val16:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum