Magdalara

Asociatia De Parinti La Gradinita*

Postări Recomandate

Magdalara

Ati fi de acord ca asa zisele "asociatii de parinti" sa fie inregistrate la Minister?

Sa platim banii pe un cont bancar? Asociatia sa aiba satut si tot pachetul necesar unei asociatii?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
albinutza

Ati fi de acord ca asa zisele "asociatii de parinti" sa fie inregistrate la Minister?

Sa platim banii pe un cont bancar? Asociatia sa aiba satut si tot pachetul necesar unei asociatii?

La noi cand era asociatia, din cate eu imi aduc aminte era inregistrata la Minister si avea si statut, banii achitam in casa (la gradinita) ne dadea si cec, si aveau si deviz de cheltuieli. Doar bonul pentru alimentatie al achitam la banca.

Partajează acest post

Link spre post
elenhel

Извините, что на русском, вы имеете ввиду родительский коммитет или родительскую ассоциацию. Родительсткая ассоциация, если садик уже ассоциация, то ежемесячная плата официальная и все проходит через бугалтерию. А если вы имеете родительский коммитет это совсем другое, и это уже договоренности между родителями по сути, а не садик.

Partajează acest post

Link spre post
ianusik

Уважаемые мамы и папы, бабушки и дедушки. Давайте поговорим о важной, по -моему мнению, теме "О работе родительского комитета". Если есть кто-нибудь из участников форума члены родкомитета, давайте поделимся о задачах, проблемах и просто делах. Спасибо всем.

Partajează acest post

Link spre post
SANA

я член род.комитета. моя помощь школе заключается в сборе денег и обзвоне родителей.

Partajează acest post

Link spre post
karincikk

Eu fac parte din comitetul parintesc. Tot sun parintii in privinta banilor. Curatenia in clasa, reparatia vara mai mult comitetul parintec participa.

Partajează acest post

Link spre post
ianusik

Может вы организуете какие-либо мероприятия по праздникам....какие вопросы чаще всего возникают? какие проблемы были с воспитателями или родителями. Ведь род.комитет нужен не только для сбора денег, но и для решения проблем детей. Мы вот например с девочками сделали праздничную стенгазету для мам, бабушек и воспитателей с поздравлением на 8 марта...им очень понравилось....сейчас подумываем что такого приятного для детей организовать на день защиты детей....может поделитесь идеями.

Partajează acest post

Link spre post
catiuncic

Deschid tema pentru a discuta referitor la:

1. Sint sau nu necesare Asociatiile de partinti?

2. Care este plata lunara in fondul Asociatiei de parinti?

3. In ce directii sunt cheltuiti banii colectati de Asociatiile de parinti.

Partajează acest post

Link spre post
АляЛька

а как же не нужны? а кто будет забоится о группе, в которую ходит ребенок. либо собирать деньги, организовывать какие то мероприятия? конечно же нужны

Partajează acest post

Link spre post
catiuncic

а как же не нужны? а кто будет забоится о группе, в которую ходит ребенок. либо собирать деньги, организовывать какие то мероприятия? конечно же нужны

Din cite eu stiu, banii colectati de catre Asociatia de parinti ajung in fondul gradinitei, iar pentru reparatia grupei, necesitatile grupei, organizarea sarbatorilor se string bani separat... Nu am dreptate?

Editat de catiuncic

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

catiuncic, peste tot e diferit...aceste intrebari trebuie sa le dati in institutia concreta unde duceti copilul, dar nu pe forum...

si-apoi atita s-a discutat deja...mai rasfoiti forumul....foarte interesant

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

... Ce si cum este situatia in gradinita ce o frecventeaza copilul meu - sint la curent. ...

Hmmm, va inteleg atunci tonul temei...

Am vrut sa zic ca aceasta info o gasiti cu usurinta pe forum. De exemplu aici (foaarte interesant), aici...etc, etc...

Dar dvs nu aveti nevoie de info, ci doar sa va descarcati indignarea....va inteleg perfect....cind te ciocnesti cu unele chestii in gradinite....uffffff...

Editat de ViVe

Partajează acest post

Link spre post
D@isy

Si eu sunt in comitetul parintesc la gradinita. Inafara de strans banii mai participa la reparatii, curatenii, activitati (am facut pentru grapa un fel de caiet ecologic cu anotimpurile, ...)

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Si eu sunt in comitetul parintesc (o mare bataie de cap). Participam la reparatii, curatenie, stringerea banilor si de tot ce mai este nevoie

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Fetelor, este undeva vreo lege, regulament, etc care impun asociatiile de parinti sa deschida si sa gestioneze conturile prin banci?

Partajează acest post

Link spre post
Mari6ik

Am si eu o intrebare...........Este obligatoriu de achitat asa zisele "donatii" care sint stabilite in gradinita s-au pot dona atit cit doresc sau chiar de loc.Se achita taxa de stat si plus la toate se fac un sir de achizitii unde se dau pentru necesitatile gardinitelor din bugetul de stat.De ce peste hotere nici nu se aude de asa ceva......

Partajează acest post

Link spre post
Anastasia

Am si eu o intrebare...........Este obligatoriu de achitat asa zisele "donatii" care sint stabilite in gradinita s-au pot dona atit cit doresc sau chiar de loc.Se achita taxa de stat si plus la toate se fac un sir de achizitii unde se dau pentru necesitatile gardinitelor din bugetul de stat.De ce peste hotere nici nu se aude de asa ceva......

La grădiniţa noastră se semnează şi un contract adăugător unde se indică că înscriindu-ne în această grădiniţă sîntem obligaţi să facem donaţii. 

Partajează acest post

Link spre post
Matrix

Наверное в каждом садике собирают donatii. Подскажите как правильно оформить эту помощь чтобы у воспитателей не возникли проблем с корупцией? Как это все оформить легально? Есть ли какие-то нормативные акты?

Мы первый год в садике. Очень нам нравится наши воспитательницы и нянечка. Решили всей группой что будем помогать так как на их зарплату нереально прожить. Но при этом хотим их обезопасить от родителей которые пугают "корупцией". 

Спасибо за любой ответ :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Letuceva777

Девочки объясните пожалуйста мне непросвещенной что такое ассоциация ? То нам в садике так заявили :потянете ли  вы её.   

Partajează acest post

Link spre post
Tary
8 минут назад, Letuceva777 сказал:

Девочки объясните пожалуйста мне непросвещенной что такое ассоциация ? То нам в садике так заявили :потянете ли  вы её.   

Вы про какую страну спрашиваете?

Partajează acest post

Link spre post
Letuceva777
57 минут назад, Tary сказал:

Вы про какую страну спрашиваете?

Про Кишинев

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Ассоциация, которая собирает деньги в помощь садику,

Partajează acest post

Link spre post
Letuceva777
1 минуту назад, Tary сказал:

Ассоциация, которая собирает деньги в помощь садику,

А это ежемесячно ? И вообще в районе какой суммы? Просто ничего толком не пояснили. Мы в Молдову только приехали и не совсем понимаю все это. Неужели это так много в гос.саде что можно не потянуть

Partajează acest post

Link spre post
Tary
Только что, Letuceva777 сказал:

А это ежемесячно ? И вообще в районе какой суммы? Просто ничего толком не пояснили. Мы в Молдову только приехали и не совсем понимаю все это. Неужели это так много в гос.саде что можно не потянуть

Зависит от садика, у кого 50 лей в месяц, у других 200

просто в начале родители соглашаются на все, а потом им не по карману, это все неофициально, роэтому некоторые со временем отказываются платить

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum