carolina08

Liceul Teoretic „Miguel De Cervantes Saavedra” (Str. Avram Iancu,36)

Postări Recomandate

carolina08

cine merge la acest liceu,,Servante,, ce pareri aveti ma intereseaza clasele primare

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alesia1982

cine merge la acest liceu,,Servante,, ce pareri aveti ma intereseaza clasele primare

Noi mergem, va povestesc esentialul: se lucreaza intensiv, dar ne ispravim. In general, nu am pretentii, se invata spaniola chiar din cl I, ceea ce e important pentru mine, nu sunt mai multi de 20 elevi in clasa. Se plateste lunar (ca in toate scolile), mincarea e destul de buna chiar as zice gustoasa si sanatoasa, copii muncesc pina la ora 3 , si sunt hraniti de 2 ori pe zi, de aceea sunt multumita. In rest tot depinde de profesorul la care nimeriti, dar de profesori sunt destui de profesionisti (vorbesc de clasele primare, de restul nu cunosc nimik). Si inca un plus, clasele primare sunt in incinta unei gradinite (pe care am frecventat-o de la 2 ani), copiii se afla intre copii, nu se imbulzesc cu cei mari. Salile curate si amenajate, unica au problema cu sala de sport (asa si nu se rezolva fiindca e una la scoala si gradinita si n-o pot imparti).

In rest, tot depinde de d-stra ce cerinte aveti. As vrea si eu sa aud parerea altor parinti............

Editat de alesia1982

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

pe ce adresa se afla localul pentru clasele primare?

Partajează acest post

Link spre post
vivian

Si pe mine m-ar interesa adresa claselor primare si liceului, in afara de limba spaniola se mai invata vre-o limba straina? Mersi

Partajează acest post

Link spre post
alesia1982

clasele primare se afla intr-o cladire cu gradinita 38 adresa str.Grădinilor, 23/1

mai orientativ podul str Ismail, consluatul roman str. sf Gheorghe, pe aceeasi str se afla restaurantul Renoir, indata este drum la dreapta vreo 50 si la stinga vreo 30m

in afara de l.spaniola, ce se studiaza din cl.I, din clasa a II-a incep si l.engleza

Editat de alesia1982

Partajează acest post

Link spre post
carolina08

nu mai sunt parinti ce duc copiii in acest liceu?mai spuneti pareri va rog

Partajează acest post

Link spre post
rodi12

fetita mea va merge anul acesta in clasa I la acest liceu, cine mai merge anul acesta, spuneti la ce profesorara mergeti, multumesc

Partajează acest post

Link spre post
carolina08

fetita mea va merge anul acesta in clasa I la acest liceu, cine mai merge anul acesta, spuneti la ce profesorara mergeti, multumesc

ati trecut testarea?

Partajează acest post

Link spre post
aleyna

Cınd e testarea?

Partajează acest post

Link spre post
carolina08

Cınd e testarea?

pe noi nea invatat vinerea trecuta,dar am refuzat acest liceu suntem inmatriculati in alta parte

Partajează acest post

Link spre post
rodi12

noi am trecut testarea

Partajează acest post

Link spre post
EVELINCA

Si noi azi am depus cerere. Ati fost si ati vazut localul?

Partajează acest post

Link spre post
ursamajor

Fetelor,

cine duce copiii la acest liceu, aflati va rog, daca se organizeaza cursuri pregatitoare pt copii care vor merge la scoala la anul/

Mersi anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
alesia1982

Fetelor,

cine duce copiii la acest liceu, aflati va rog, daca se organizeaza cursuri pregatitoare pt copii care vor merge la scoala la anul/

Mersi anticipat!

imi pare ca acolo niciodata nu s-au organizat asa pregatiri

Partajează acest post

Link spre post
ursamajor

Interesant, de ce nu se practica asa ceva? Totusi copilul asa se obisnuieste mai repede cu scoala...

Partajează acest post

Link spre post
Mamicafericita

Noi am trecut testarea anul acesta 2013. La anul trebuie sa mergem in clasa 1. Stiam ca intrarea costa 3000 lei plus 300 lei in fiecare luna. Am fost deacord. Dar cu parere de rau dupa ce am trecut testarea ni s-au pus alte conditii. Acuma stau si ma gindesc de la 1 septembrie oare ce condiitii noi v-or aparea? (ma refer la taxe).

Partajează acest post

Link spre post
alesia1982

pe noi ''intrarea'' ne-a costat 3500 (de fapt, noua ne-au lamurit ca din acesti bani se face reparatie si se cumpara mobila, adica tot-tot) apoi timp de 4 ani nu se mai string bani

pe luna se primea la vreo 400 cu tot cu mincare, dintre care 150 se ducea oficial in contabilitate

Partajează acest post

Link spre post
ursamajor

Noi am trecut testarea anul acesta 2013. La anul trebuie sa mergem in clasa 1. Stiam ca intrarea costa 3000 lei plus 300 lei in fiecare luna. Am fost deacord. Dar cu parere de rau dupa ce am trecut testarea ni s-au pus alte conditii. Acuma stau si ma gindesc de la 1 septembrie oare ce condiitii noi v-or aparea? (ma refer la taxe).

Сe condiții anume vi s-au pus și cînd?

Editat de ursamajor

Partajează acest post

Link spre post
Mamicafericita

Acuma mi s-a spus ca mobila deja nu o sa mai cumpere doar ceva reparatie si cite un televizor, calculator in clasa. Acuma tot in jur de 400 lei pe luna se primeste 200 mincarea si 200 fondatia. Spuneti-mi va rog inafara de acesti 400 lei pe luna mai platiti ceva? Ca sa nu apara surprize pentru noi. Eu sunt deacord cu acesti 400 lei dar nu sunt sigura ca pe urma nu o sa ni se ceara si pentru altceva, cadouri de sarbatori, apa, servitoare etc.

Am vrut sa va intreb sunteti multumiti de acest liceu, de modaitate de predare, de profesori? Mie mi s-a creat o parere buna dar doresc parerea reala a unei mamici a carui copil frecventeaza deja liceul. Mersi.

Partajează acest post

Link spre post
ursamajor

Acuma mi s-a spus ca mobila deja nu o sa mai cumpere doar ceva reparatie si cite un televizor, calculator in clasa. Acuma tot in jur de 400 lei pe luna se primeste 200 mincarea si 200 fondatia. Spuneti-mi va rog inafara de acesti 400 lei pe luna mai platiti ceva? Ca sa nu apara surprize pentru noi. Eu sunt deacord cu acesti 400 lei dar nu sunt sigura ca pe urma nu o sa ni se ceara si pentru altceva, cadouri de sarbatori, apa, servitoare etc.

Am vrut sa va intreb sunteti multumiti de acest liceu, de modaitate de predare, de profesori? Mie mi s-a creat o parere buna dar doresc parerea reala a unei mamici a carui copil frecventeaza deja liceul. Mersi.

este evident că în clasa I va trebui să procurați manuale sau caiete (nu știu, cum se numește corect) - în care copiii învață să scrie

dar în privința sărbătorilor - este lucrul benevol și personal. dacă nu veți dori să vă felicitați profesoara, nu veți da bani

Partajează acest post

Link spre post
Mamicafericita

pai cite o floare si o felicitare consider ca e destul, plus acei 200 de lei ca doar la salariul dumneaei merge nu? Consider ca 200 de lei deja e cadou din partea parintilor 200 lei * 30 copii asta cam ce salariu are dumneaei pe linga cel oficial? Eu inteleg ca nu toti cei 200 de lei merg la invatatoare dar fie chiar si 50 lei *30 copii asta reese cel putin 1500 lei bonus la salariu oficial. La mine fiecare leut este impozitat si eu nu primesc bonus (in plic si neimpozitat)

Partajează acest post

Link spre post
ursamajor

Inna, nu vreau să vă contrazic, dar nici nu vreau să fac off-top în tema dată, dar...

Nimeni din start nu vă poate spune, cum anume va hotărî colectivul de părinți a unei clase să felicite profesoara. Puteți să fiți Dvs mai activă și să convingeți pe toți ”că o floare si o felicitare e destul”, iar colectivul și majoritatea pot să fie de acord sau nu...

În general, nu e problema sau specificul liceului dat, dar a situației actuale din țară.

(pe forum sunt teme referitoare la fondații și felicitări, puteți citi acolo și compara))

Partajează acest post

Link spre post
Lorreta

Buna ziua tuturor participantilor acestui forum. Am citi foarte atent fiecare mesaj si o spun din start ca m-am infiorat destul de mult. Problema e ca, in acest liceu au invatat copiii mei.Nu au terminat institutia data deoarece pur si simplu m-am obligat pe mine insumi sa-i schimb la un alt liceu-baiatul dupa cl.7,fetita-dupa cl 4.Problema principala - scuturarea de bani din partea profesorilor. Cea ce se spune aici ca v-au cerut numai 3500 de lei pentru inmatriculare si 300 lunar - acestea-s numai floricele.Mai departe - mai mult si mai insistent. Oare mobilierul se schimba odata in 4 ani? Desigur ca nu.Copiii au nevoie de TV in clasa? Nu. Ordenadoare au toti acasa. Acestea-s putinele motive de a scoate bani din parinti. Nu mai vorbesc de notele scazute pe nedrept pentru a da copilul la lectii particulare, unde te jupoaie practic fiecare profesor.Nu vreau mai mult sa intru in detalii caci, aducindu-mi aminte , mi se face rau. Acum copii sunt la alt liceu, acolo deasemenea exista asa zisa,,fundatie'' , dar nu intr-atit ca la Servantes.Si n-ai cui te jelui, caci singura directoarea Ivlev pune taxele cit vrea si cum vrea.Parintii pur si simplu s-au obisnuit si tac. Ma aranja acest liceeu caci suntem pe sector si era aproape de casa.Acum ne vine un pic mai complicat cu transportul, dar nimic-copiii s-au obisnuit si-s destul de multamiti.Nu vreu sa sperii pe nimeni, pur si simplu am vrut sa spun prin ce am trecut noi.Dar aceasta inca nu e tot.

Partajează acest post

Link spre post
Mamicafericita

Eu vreau sa felicit profesoarea cind o sa consider eu ca trebuie, sau merita. De ex 8 martie sau ziua profesorului. Consider ca aceste 2 sarbatori sunt deajuns. Eu nu inteleg cind parintii string bani pentru ziua de nastere a profesoarei, anul nou, pastele, si o sarbatoare chipurile mai noua Toamna de aur. La gradinita comitetul parintesc stringeau bani la fiecare 2 saptaminichipurile e sarbatoare. La Anul nou se stringea cite 200 de lei pentru tot colectivul gradinitei (inclusiv paznic si bucatarese) iar la copii le cumparau cadou de 50 de lei. Asta ce e normal? Inteleg ca m-am abatut de la tema si ca gradinita nu are nici o atributie fata de rubrica data, dar sunt satula de acest sistem de invatamint, si de mentalitatea noastra a moldovenilor. Oricum multumesc de parere.

Editat de ihtus
redactat, alegeti cuvinte fara ofensa

Partajează acest post

Link spre post
mara77

Buna ziua tuturor participantilor acestui forum. Am citi foarte atent fiecare mesaj si o spun din start ca m-am infiorat destul de mult. Problema e ca, in acest liceu au invatat copiii mei.Nu au terminat institutia data deoarece pur si simplu m-am obligat pe mine insumi sa-i schimb la un alt liceu-baiatul dupa cl.7,fetita-dupa cl 4.Problema principala - scuturarea de bani din partea profesorilor. Cea ce se spune aici ca v-au cerut numai 3500 de lei pentru inmatriculare si 300 lunar - acestea-s numai floricele.Mai departe - mai mult si mai insistent. Oare mobilierul se schimba odata in 4 ani? Desigur ca nu.Copiii au nevoie de TV in clasa? Nu. Ordenadoare au toti acasa. Acestea-s putinele motive de a scoate bani din parinti. Nu mai vorbesc de notele scazute pe nedrept pentru a da copilul la lectii particulare, unde te jupoaie practic fiecare profesor.Nu vreau mai mult sa intru in detalii caci, aducindu-mi aminte , mi se face rau. Acum copii sunt la alt liceu, acolo deasemenea exista asa zisa,,fundatie'' , dar nu intr-atit ca la Servantes.Si n-ai cui te jelui, caci singura directoarea Ivlev pune taxele cit vrea si cum vrea.Parintii pur si simplu s-au obisnuit si tac. Ma aranja acest liceeu caci suntem pe sector si era aproape de casa.Acum ne vine un pic mai complicat cu transportul, dar nimic-copiii s-au obisnuit si-s destul de multamiti.Nu vreu sa sperii pe nimeni, pur si simplu am vrut sa spun prin ce am trecut noi.Dar aceasta inca nu e tot.

eu sunt de acord cu dv.si va sustin,

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum