Diana

Unde Sa Invatam?alegerea scolii/ Выбор школы.

Postări Recomandate

Diana

Ma framinta intrebarea la ce liceu sa dau copilul? Ma gindesc la Mircea Eliade. Nu este scump si din cite am auzit si stiu este un liceu puternic(se face carte).

Voi ce faceti? Unde duceti copii in clasa 1?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taisafinscaia
Ma framinta intrebarea la ce liceu sa dau copilul? Ma gindesc la Mircea Eliade. Nu este scump si din cite am auzit si stiu este un liceu puternic(se face carte).

Voi ce faceti? Unde duceti copii in clasa 1?

Eu sunt de parerea ca scoala primara trebuie sa fie aproape de casa, deacea imi voi da copilul la sc.83 la d-na MARIA ROSCA , e un pedagog de la Dumnezeu vi-a invatat fiica. :spiteful: :x002: :x01:

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Eu sunt de parerea ca scoala primara trebuie sa fie aproape de casa, deacea imi voi da copilul la sc.83 la d-na MARIA ROSCA , e un pedagog de la Dumnezeu vi-a invatat fiica. :spiteful: :x002: :x01:

Din pacate cea mai apropiata scoala de la buiucani este Nr5. Dar nu este o scoala din cele mai bune. Si din pacate nici profesorii nu-i stiu.

Este cineva din buiucani?

Se va incalzi afara si va trebui sa caut si eu. As dori sa dau peste o profesoara buna de la Dumnezeu.

Partajează acest post

Link spre post
Cream

Eu tot inca ma gindesc unde sa dau baiatul si vreau neaparat ca macar scoala primara sa fie nu departe de casa ca sa nu trebuiasca sa-l trezesc cu noaptea -n cap ca sa mearga la lectii.Foarte mult doream la "Eliade"sau "Asachi" dar sunt prea departe si plus am inteles ca la aceste licee sunt clase si cu 30-34 de elevi :spiteful:

Acum am o dilema :sa-l las la "Pas cu pas" sau sa mearga la "Literarium",si mai este varianta liceul"Traian"(dar din cite stiu numai denumirea e de liceu).Dupa clasa 4 sunt aproape sigura ca-l vom da la "Spiru Haret"(in centru,dar imi place ce aud despre aceasta institutie de invatamint).

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Merla
Eu tot inca ma gindesc unde sa dau baiatul si vreau neaparat ca macar scoala primara sa fie nu departe de casa ca sa nu trebuiasca sa-l trezesc cu noaptea -n cap ca sa mearga la lectii.Foarte mult doream la "Eliade"sau "Asachi" dar sunt prea departe si plus am inteles ca la aceste licee sunt clase si cu 30-34 de elevi :girl_dance:

Acum am o dilema :sa-l las la "Pas cu pas" sau sa mearga la "Literarium",si mai este varianta liceul"Traian"(dar din cite stiu numai denumirea e de liceu).Dupa clasa 4 sunt aproape sigura ca-l vom da la "Spiru Haret"(in centru,dar imi place ce aud despre aceasta institutie de invatamint).

Exact aceasi dilema o aveam si eu un an in urma "Pas cu pas" sau "Literarium" (baiatul meu e din 2000). L-am dat la "Pas cu pas" si nu regret deloc. Se face carte destul de serios, am cunoscuti la care copii merg la scoala la "Prometeu", la "Literarium", programul e aproximativ acelasi ca si la "Pas cu pas".

Nu vad sensul sa platesc un pumn de bani pentru scoli particulare, daca copilul va dori sa invete, va invata si la o scoala simpla. Conteaza in primul rind profesoara la care va fi.

Partajează acest post

Link spre post
Cream
Exact aceasi dilema o aveam si eu un an in urma "Pas cu pas" sau "Literarium" (baiatul meu e din 2000). L-am dat la "Pas cu pas" si nu regret deloc. Se face carte destul de serios, am cunoscuti la care copii merg la scoala la "Prometeu", la "Literarium", programul e aproximativ acelasi ca si la "Pas cu pas".

Nu vad sensul sa platesc un pumn de bani pentru scoli particulare, daca copilul va dori sa invete, va invata si la o scoala simpla. Conteaza in primul rind profesoara la care va fi.

Spune-mi te rog dar la care"Pas cu pas" mergeti?Am in vedere strada.

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Îmi spuneţi şi mie vă rog " Pas cu pas" pe lîngă grădiniţe are şi şcoali. Şi în ce raioane ale Chişinăului sunt?

Partajează acest post

Link spre post
Cream
Îmi spuneţi şi mie vă rog " Pas cu pas" pe lîngă grădiniţe are şi şcoali. Şi în ce raioane ale Chişinăului sunt?

Da.Sunt scoli primare care activeaza conform programului "Pas cu Pas".Eu stiu 2 :pe str.Decebal si pe str.Traian(ambele la Botanica).Despre acest program poti citi AICI

La aceste institutii sunt si cite 2 grupe pregatitoare(de la 5 ani).

Partajează acest post

Link spre post
licusor
Da.Sunt scoli primare care activeaza conform programului "Pas cu Pas".Eu stiu 2 :pe str.Decebal si pe str.Traian(ambele la Botanica).Despre acest program poti citi AICI

La aceste institutii sunt si cite 2 grupe pregatitoare(de la 5 ani).

Da mersi, îmi pare rău că e departe de noi, noi locuim tocmai la Ciocana Veche. Să înţeleg ca în alte sectoare a oraşului nu sunt. Noi va trebui peste un an jumate să alegem ceva la Ciocana sau sectorul Centrul, unde mi-i serviciul.

Partajează acest post

Link spre post
Капелька

Noi tot umblam acuma la Pas cu Pas cea de pe str. Decebal gr. nr. 216, suntem foarte multumiti cu gradinita fetita din prima zi cum am dus-o la gradinita ia placut (am dat-o la 2 ani si 2 luni), si pina acum daca se imbolnaveste sau avem alte pricini care ne impiedica sa ne ducem la gradinita, sufera mult vrea la gradinita, cind era mai mica ma punea sa o duc si simbata.

Acum avem 6 ani suntem in grupa pregatitoare si ne gindim si noi la ce scoala sa o ducem, departe de casa nu vreau caci dimineata si seara e prea multa lume in rutiere si am vazut cum se comporta oamenii cu scolarii in transport, ii scoala de pe scaune si ii imping dintr-o parte in alta, tot ma gindeam la Literarum, dar nu-mi prea place pozitionarea lui, nu avem transport si nu mi-ar placea sa ma plimb pe acolo, si nici copilului nu i-as permite. Am ramas la Nicolae Iorga - am auzit lucruri bune de acest liceu. :flykiss:

Partajează acest post

Link spre post
Malyshka

Мы тоже в школу готовимся, только никак не определимся в какую... Близко к дому нет ничего, наверное поближе к моей работе, потому что кроме меня некому будет забирать сына из школы... Мы в русскую школу готовимся, т.к. язык общения у нас в семье русский...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Merla

str. Decebal, Scoala-gradinita nr. 152

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Mergem la un liceu, in care sunt clase care activeaza dupa programa Pas cu Pas. Acum fac cartela medicala si marti ne inscriem. Sper sa reusim :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
Melisa

Tinind cont ca am lucrat cindva in mai multe institutii preuniversitare din centrul Chisinaului: Spiru Haret si Mirce Iliade vreau sa spun ca intradevar se face carte acolo DAR daca copilul are capacitati. De exemplu eu am fost diriginta la o clasa de 43 de elevi in lic. SPIRU HARET. Nici profesorul nu reausea sa observe copiii slabi nici acei slabuti nu reuseau sa ajunga pe cei mai puternici/ Si mai este ceva/ Daca dati copilul la Mircea Iliade in clasele primare si hotariti sal dati mai departe in clasele gimnaziale tot acolo trebuie de luat in consideratie ca acest liceu initial nu a fost prevazut sa fie o institutie de invatamint si nu are nici macar o sala sportiva. Copiii iarna fac conspecte in loc de educatie fizica. In rest totul e super! Daca punem pe balanta Spiru Haret si Mircea Iliade - Mircea Iliade e mult mai bun!

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Tinind cont ca am lucrat cindva in mai multe institutii preuniversitare din centrul Chisinaului: Spiru Haret si Mirce Iliade vreau sa spun ca intradevar se face carte acolo DAR daca copilul are capacitati. De exemplu eu am fost diriginta la o clasa de 43 de elevi in lic. SPIRU HARET. Nici profesorul nu reausea sa observe copiii slabi nici acei slabuti nu reuseau sa ajunga pe cei mai puternici/ Si mai este ceva/ Daca dati copilul la Mircea Iliade in clasele primare si hotariti sal dati mai departe in clasele gimnaziale tot acolo trebuie de luat in consideratie ca acest liceu initial nu a fost prevazut sa fie o institutie de invatamint si nu are nici macar o sala sportiva. Copiii iarna fac conspecte in loc de educatie fizica. In rest totul e super! Daca punem pe balanta Spiru Haret si Mircea Iliade - Mircea Iliade e mult mai bun!

La Mircea Eliade nu mai sunt locuri :pleasantry:

Sunt numai daca gasesti omul potrivit si achiti o suma foarte mare. :girl_devil:

Partajează acest post

Link spre post
Melisa
Mergem la un liceu, in care sunt clase care activeaza dupa programa Pas cu Pas. Acum fac cartela medicala si marti ne inscriem. Sper sa reusim :girl_devil:

Da e o alegere buna DACA Dvs. vreti sa indreptati copiii spre o educatie "americanizata" - adica daca dupa studii doriti ca ei sa mearga undeva in America sa invete sau in genere sai cultivati "americanismul". Insa educatia din licee cu programa de invatamint propusa de catre Ministerul educatiei Tinneretului si a Sportului din Moldova este indreptata spre metodica si programele din Europa.

Partajează acest post

Link spre post
Malyshka

А мы решили записаться в русско-болгарский лицей, который на Рышкановке находится... Уже ходила, всё узнала, вначале мая приглашают прийти с документами.

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Da e o alegere buna DACA Dvs. vreti sa indreptati copiii spre o educatie "americanizata" - adica daca dupa studii doriti ca ei sa mearga undeva in America sa invete sau in genere sai cultivati "americanismul". Insa educatia din licee cu programa de invatamint propusa de catre Ministerul educatiei Tinneretului si a Sportului din Moldova este indreptata spre metodica si programele din Europa.

Am discutat cu sefa de studii a liceului, ea este de fapt si profesoara in clasele primare. Mi-a zis ca copii se adapteaza perfect la orice mediu. Ei indeplinesc tot acelas program curicular, numai in alt mod

Partajează acest post

Link spre post
Melisa
Am discutat cu sefa de studii a liceului, ea este de fapt si profesoara in clasele primare. Mi-a zis ca copii se adapteaza perfect la orice mediu. Ei indeplinesc tot acelas program curicular, numai in alt mod

Pas cu pas e o programa destul de buna si interesanta in felul sau. Eu cred ca baietilor o sa placa mult sa invete dupa acest program. Succese Dvs. si baietilor la invatatura :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Ne-am inscris la Liceul Vasile Vasilache.

Partajează acest post

Link spre post
Melisa
Ne-am inscris la Liceul Vasile Vasilache.

Unde se afla si care sunt conditiile? adica cit se plateste asociatia si etc..?

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Este in centru pe str. S.Lazo. Putin mai sus de Presedentie. Ne-am inscris in clasa Pas cu Pas.

Ca si in orice alta institutie de invatamint este fondul scolii, asociatia parintilor. Cele mai mari cheltuieli vor fi pentru reparatia clasei(o singura data in 4 ani).

Restul nu cred sa fie mai scump de 100 lei. Nu este liceu privat

Partajează acest post

Link spre post
Cream

Si eu m-am determinat cu alegerea. Vom ramine la "Pas cu pas ". In primul rind ca este drept in fata caswei mele .

Am discutat cu multe persoane si am detrminat + si - .Mi-au iesit mai multe plusuri : :rolleyes: :

1.aproape de casa

2.pina la 21-23 copii in clasa

3.mai inainte aceasta institutie era gradinita si fiecare cabinet are vestiar cu dulapioare.Deci copilul nu va trebui sa poarte toate hainele cu el prin alte cabinete(spre ex . la Ed.fizica)

4.Fiecare cabinet are WC sau. Deci nu se va folosi WC comun(in unele scoli conditiile sunt teribile)

5.In scoala aceasta profesorul are si un asistent .

6.Sunt clase doar pina in 4.Deci nu sunt clase mari si sanse mai putine sa fie agresat. (desi Doamne Fereste nu e nici-o garantie)

7.In cadrul institutiei sunt diverse cercuri :sah,floristica,dans ) si nu va trebui sa ne deplasam departe.

8.Financiar nu ne va costa prea mult :)

9.Scoala este ingradita si nu este aproape de drum (unele licee sunt amplasate foarte "periculos" pentru copiiimici si neatenti)

....Cam asta .Sper ca am facut o alegere corecta .

Diana , am o prietena care-si duce copilul la liceul ales de tine. Este pur si simplu incintata.

Succese tuturor viitorilor invatacei..... :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
Diana
Diana , am o prietena care-si duce copilul la liceul ales de tine. Este pur si simplu incintata.

Succese tuturor viitorilor invatacei..... :girl_dance:

I-mi pare bine. Inca un plus pentru alegerea mea :rolleyes:

Sa aiba succese viitorii elevi

Partajează acest post

Link spre post
splendida

noi ne-am inscris la liceul Berezovschii s.Ciocana profil muzical-coral, vom vedea rezultatele.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum