Dilaila

Liceul Teoretic " Mihail Kogalniceanu" (Str. Miron Costin,3)

Postări Recomandate

Dilaila

Cine frecventeaza acest liceu si ce ar putea spune despre el? Ce pareri aveti, cum sunt profesorii, si m-ar interesa mai mult profesorii claselor a IV (adica cei care la anul vor lua clasa I), ati putea recomanda pe cineva?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dilaila

Asa si nici un raspuns :sorry: .....chiar nimeni nu merge la acest liceu?

Partajează acest post

Link spre post
medbrat

лицей неплохой , обучение ведется на румынском языке. углубленное изучение немецкого с1кпасса. немецкий преподают пока слабо и оценка знаний неадекватная( 2 класс ). преподаватели национально толерантны , что приятно в наше время. пока довольны...

Partajează acest post

Link spre post
VIO1979

Salut! Cineva se poate da cu parerea despre acest liceu, comparativ cu Ion Creanga?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

VIO 1979, iata cum ma imaginati Dvs. ca copilul meu invatind la acest liceu si sa va povestesc despre Creanga? Sau invatind la Creanga vreo mamica sa va povesteasca despre Kogalniceanu?

In primul rind sunt 2 licee toal diferite. Creanga e englez, muzical; Kogalniceanu e cu germana intensiva din clasa 1.

Partajează acest post

Link spre post
VIO1979

Ce profil au liceele stiu si singura. Am vrut sa aflu de la parintii a caror copii le frecventeaza despre nr. de elevi din clase, despre profesorii claselor primare etc. Despre Creanga mi-am facut o impresie cat de cat, iar despre Kogalniceanu foarte putin... Oricum, multumesc pt. raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Ce anume va intereseaza? Baiatul meu invata in acest liceu. Numarul de copii in clase ca peste tot-30 de copii.

Poate cineva cine are copii in clasa 4 poate sa va fie de ajutor si sa va sfatuiasca in privinta profei, insa am observat ca totusi in acest liceu se pune accent pe clasa A cea mai puternica, B-un pic mai slaba, C-slaba. De ce nu stiu, asa parere mi-am facut eu.

Partajează acest post

Link spre post
Tory1

Мой сын пошел в первый класс в прошлом году, что могу сказать, лицей не плохой, на счет классов ( А, B, C) не знаю, мы ходим в А, меня все устраивает и преподаватель и уровень. Препод всегда дает дополнительные задания (fisa), требовательна к детям ( а с ними по другому никак), занимается с ними на продленке. В общем я лицеем довольна и ребенок то же , посмотри что будет дальше, а пока все ок!!!

Partajează acest post

Link spre post
Mamasha

Tory1,

сколько детей в вашем классе?

Есть ли в лицее дополнительные кружки, например танцы, ИЗО? Как оборудованы классы?

Partajează acest post

Link spre post
Tory1

Tory1,

сколько детей в вашем классе?

Есть ли в лицее дополнительные кружки, например танцы, ИЗО? Как оборудованы классы?

В классе 32 детей, класс оборудован как обычный класс, есть шкафчики где дети оставляют верхнюю одежду, сменку и спорт одежду ( шкафчики сделаны за счет родителей) проектор., в классе очень тепло, кормят два раза в день (50 лей в неделю).

Учитель вполне успевает с детьми. Кружки есть, но мы ходим на футбол нам по времени удобно. Знаю что есть музыка, шахматы, танцы- то же есть если не ошибаюсь.

Partajează acest post

Link spre post
Mamasha

Спасибо за ответ!

Ваш ребенок дома на каком языке говорит?

Сколько стоит год обучения хоть примерно? Официально и неофициально.

Довольны ли Вы качеством питания? Вкусно ли ребенку?

Partajează acest post

Link spre post
Tory1

И дома и в школе на молдавском, русскоязычная в семье только я)) Питанием довольна, да и вообще я довольна лицеем, а самое главное ребенку нравится, а это много значит!!

Partajează acest post

Link spre post
Anti

Buna ziua, noi mergem anul acesta la scoala, Si as vrea sa aflu cum e la Kogalniceanu. Mersi anticipat :poka1: De exemplu

-care este relatia elev-profesor adika de la egal la egal sau autoritara

-profesorii sunt dispusi sa discute cu parintele despre reusita,.. etc si sa fie sinceri

-daca sunt egali cu toti copiii sau ii aleg dupa criteriile lor cu care sa lucreze mai mult

-in clasele primare engleza are un nivel bun? si dupa ce carti lucreaza

-daca au activitati extrascolare in cadrul liceului, si cit costa

-Si sigur as vrea sa aflu celtuielile: -mincarea

- asociatia sau ce mai e acolo

- reparatii sau mai stiu eu ce se fac in clase daca se fac

- activitati

- cursuri adaugatoare care sunt neobligatorii(in realitate obligatorii :rolleyes: )

- etc, etc

Mersi muuuult anticipat de informatie :kiss1:

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Vă răspund cum e la clasele primare

-relația depinde de copil, daca copilul este linistit, reuseste sa faca tot ce i se cere, nu intra in conflicte cu altii, pai cu el profa e la egal, insa daca copilul are probleme cu disciplina sau cu temele, e clar ca profesorul i-si va arata autoritatea, insa ea poate fi si blinda si sa zgirie ca pisica))))

-da profesorii discuta cu parintii, dupa lectii, chiar si la telefon am sunat profesoara noastra si totul mi-a explicat daca aveam ceva nelamuriri.

-profesoara noastra tot timpul face lucru in grup, in echipe. Copii puternici tot timpul lucreaza cu cei mai slabuti. Nu sunt lasati intro parte niciodata.

-in clasele primare engleza nu se face, doar germana in fiecare zi. E liceu german. Cartile le procuram de la libraria Oxford.

-activitati au gratuite sau la un pret minim, cam 50 de lei lunar insa nu toate. Este origami, arta plastica, fluierul, fotbal, dansuri.

- alte cheltuieli sunt cam 300 de lei lunar, aici intra cam totul, si meditatiile si fondurile clase, scolii. Aparte se achita 10 lei zilnic pentru prînz. Micul dejun e gratuir, asigurat de stat, iar prînzul e obligatoriu daca copilul ramine la meditatii, copilul trebuie sa manince.

Cam astea sunt in clasa noastra. Nu stiu cum la alti profesori sa fie, insa vad ca clasele sunt pline, copii disciplinati. Probleme in liceu parca nu se aud.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post
strakka

В этом году прошли собеседование (testare), первое впечатление - фикция... Тестирование пяти дошколят длилось 5 минут, правда на моих глазах другая пятерка задержалась на 15 минут. С чем связано ?!

Через день , два увидим результат.

Editat de strakka

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

В этом году прошли собеседование (testare), первое впечатление - фикция... Тестирование пяти дошколят длилось 5 минут, правда на моих глазах другая пятерка задержалась на 15 минут. С чем связано ?!

Через день , два увидим результат.

Altii au stat cite un copil mai mult de 10-15 minute, pe alti 2 copii i-au testat vreo 10 minute. Intr-adevar, e diferit de la caz la caz.

Nu ati concretizat in ce zi vor fi afisate rezultatele?

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Altii au stat cite un copil mai mult de 10-15 minute, pe alti 2 copii i-au testat vreo 10 minute. Intr-adevar, e diferit de la caz la caz.

Nu ati concretizat in ce zi vor fi afisate rezultatele?

vineri vor fi rezultatele.

С чем связано ?!

Iar durata testarii copilului depinde de "pre-intelegere" :pardon: din pacate.

Editat de tanya_g

Partajează acest post

Link spre post
dove

din ce clasa se invata limba engleza? E adevarat ca din clasa 5-a?

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

din ce clasa se invata limba engleza? E adevarat ca din clasa 5-a?

Da e adevarat.

Partajează acest post

Link spre post
dove

Da e adevarat.

dar se fac ore adaugatoare in liceu mai devere de cl 5-a, caci, daca nu gresesc, am auzit de la unii parinti ca fac engleza din cl. 2a...

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

La liceu nu se fac lectii de engleza din clasa 2, insa sunt grupuri de copii care merg la Linguata la engleza. De la noi din clasa sunt 5 copii care frecventam adaugator. Insa nu este obligator, fiecare decide ce vrea pentru copil in viitor.

Partajează acest post

Link spre post
dove

cine stie daca sunt afisate rezultatele testarii?

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Astazi nu erau, nu-mi imaginez de ce se tergiverseaza atit!!!

Partajează acest post

Link spre post
dove

au promis pina la sf. lunii mai ca vor fi:(

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

chiar nu va pricepeti? Apropo la majoritatea liceelor s-a prelungit perioada testarilor cu citeva zile :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum