KsiuKS

Травки которые нам помогают,

Postări Recomandate

KsiuKS

На российских сайтах девчонки деляться рецептами или названиями травок которые им помогли забеременить....а вы слышали такое?

я вот слышала про Боровую матку и Красная щетка.

У меня сестра работает в аптеке и я решила спросить у нее есть ли такие травки у нас в аптеках,она сказала мало того что нет так она про такие не слышала....

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
KsiuKS

Шалфей способствует овуляции, соответственно помогает наступлению беременности. Пить надо с момента начала менструации и до овуляции, три месяца. Говорят результат хороший.

Partajează acest post

Link spre post
Natulea

Слышала... и даже хотела попробовать но.. увы у нас кроме шалфея ничего не нашла <_<

Partajează acest post

Link spre post
ira

Про эти травки ничего не слышала, а про шалфей, это интересно, а главное не опасно. Можно будет попробовать. Я конечно видела кучу разных там заклинаний для скорейшего наступления беременности, но не верю в это. А вы?

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS

Смотрите какой рецептик нашла. И мужику можно попить для профилактики.

Корень солодки 3 столовых ложки, корень родиолы 2 столовых ложки, корень левзеи 2 столовых ложки, корень дудника 1 столовая ложка, лист шалфея 3 столовых ложки, трава очитка 1 столовая ложка. Смешать, 2 столовых ложки сбора залить 1 литром воды, кипятить на малом огне под крышкой 20-30 минут, настоять 4-6 часов, процедить. Принимать по 1/2 стакана 4-5 раз в день за 30 мин до еды. Показан при импотенции, снижении эрекции, бесплодии (мужском и женском), олигоспермии.

Спорыш (горец птичий). Многие женщины вылечились от бесплодия простым и доступным способом у пили спорыш без меры, как чай. Настой травы спорыша у 1 стакан сухой травы на один литр кипятка.

На мой взгляд, многова-то.

Лучше: 3 чайн. ложки травы спорыша на 2 стак кипятка, настоять 4 часа, пить по пол-стак перед едой 3-4 раза в день.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodi

На российских сайтах девчонки деляться рецептами или названиями травок которые им помогли забеременить....а вы слышали такое?

я вот слышала про Боровую матку и Красная щетка.

У меня сестра работает в аптеке и я решила спросить у нее есть ли такие травки у нас в аптеках,она сказала мало того что нет так она про такие не слышала....

Nesmo4ka, в Молдове растет боровая матка в заповеднике Плаюл фагулуй. Латинское название этого растения Orthilia secunda. Вот ссылка на этот заповедник: http://www.iatp.md/arii/TEXT/ru/plai_fag.htm. Но, видимо, наши фитоврачеватели ее еще не собирают, потому что я ее тоже не могла найти в аптеках Кишинева. Изображение можно также найти в нете по латинскому названию. Я лично подумываю на выходных сорваться и может быть мне улыбнется удача и я найду это чудо природы.

Partajează acest post

Link spre post
Tanyusha

Боровая матка, Красная щетка и другие травы в аптеке не продаются:( но их можно найти в магазинах в отделах где продаются фитотовары, кажется называется это Лавка Жизни. В частности на Рышкановке есть такой отдел в Ташкенте прямо у входа. А еще видела Боровую Матку на Центральном Рынке у бабушек торгующих травами, но я бы побоялась брать у них.

Но будьте очень осторожны с приемом, девочки на форуме Материнство говорили что многим они сбили цикл. Лучше всего найти как можно больше информации о них и сдать все необходимые гормоны, тогда легче будет сказать какие именно травки вам нужны. Если нужна информация о травках говорите, выложу здесь, я когда-то очень этим делом интересовалась.

Еще про шалфей - это фитогормон эстроген, он наращивает эндометрий и способствует овуляции, его принимают в первой фазе с окончания месячных и до овуляции. Есть противопоказания - эндометриоз, повышенный уровень эстрогенов, и др.

Чуть не забыла - ОЧЕНЬ ВАЖНО - Не принимать травы с гормонами в таблетках!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodi

Tanyusha, спасибо за инфо. Сегодня же поеду искать эти травки в Ташкенте. А про красную щетку Вы что-нибудь слышали?

Partajează acest post

Link spre post
Tanyusha

Rodi, а можно на ты? :)

Вот информация по Красной щетке

Красная щетка (родиола четырехленная).

Показания: При миомах, эрозии, эндометриоза, мастопатии, эндокринных заболеваниях (зоб, заболевания лимфоузлов, надпочечников). Регулирует работу щитовидной железы. Является хорошим адаптогеном и иммуномодулятором. Применяют для лечения онкозаболеваний. Снижает андрогены. помогают прикрепиться яйцу к матке и поддерживают выработку желтого тела. предотвращает воспалительные процессы

Приготовление настоя:

Заваривают кипятком или настаивают на водке.

Красная щётка: 50г корней залить 0,5 л водки , настоять в темноте 20-30 дней. Пить по 30-40 кап 3 раза в день за полчаса до еды.

Или: 1 ст. л. поместить в эмалированную посуду, залить стаканом горячей воды, 30 мин на водяной бане. 10 мин охладить, процедить. Добавить воды до 1 стакана, пить за 30 мин до еды по трети стакана, лучше - с мёдом! Красная щётка: 50г корней залить 0,5 л водки , настоять в темноте 20-30 дней. Пить по 30-40 кап 3 раза в день за полчаса до еды.

Или: 1 ст. л. поместить в эмалированную посуду, залить стаканом горячей воды, 30 мин на водяной бане. 10 мин охладить, процедить. Добавить воды до 1 стакана, пить за 30 мин до еды по трети стакана, лучше - с мёдом!

Опасности и противопоказания

Опасность: может снизить эстрадиол, если есть к этому тенденция. Считаю, что ничего страшного в этом нет (только цикл удлиниться на неделю), через пару циклов всё восстановится. Если есть гипофункция яичников, то можно отрегулировать спорышем (птичим горцем) позже – после окончания лечения. Или лучше шалфеем (если нет противопоказний).

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodi

Tanyusha, спасибо тебе еще раз за инфо. Вчера я таки была в Ташкенте. К сожалению ни боровой матки, ни красной щетки нет сейчас в продаже. Я взяла телефон - буду звонить. Кстати, ты писала, что раньше увлекалась травками. Сейчас уже не увлекаешься? Я вот пытаюсь бесплодие выличить травками. Спорыш пила и пью (даже сейчас заваренный подле меня). Пока (уже 2 года) не могу залететь. Врач говорит, что не видит причин. Овуляция есть, матка растет, желтое тело во второй половине цикла тоже всегда хорошее, трубы (как мининум одна - правая) проходимы. Гормоны тоже в норме. У мужа анализы просто супер, а все без толку. Решила, что пора обратиться к более традиционным методам. Шалфей я тоже пила и знаю, что его нельзя пить во вторую половину цикла. Он вызывает выкидыш на ранней стадии беременности.

А кстати, ты не в курсе, одновременно боровую матку и красную щетку пить можно?

Partajează acest post

Link spre post
Tanyusha

Rodi, я читала про такую схему:

до овуляции - шалфей

после овуляции - красная щетка

весь цикл - боровая матка

Может тебе к другому врачу пойти ? тут девочки очень хороших врачей посоветовали с Магнифика на Чеканах, Пастрама, который после обеда, работает также в Киеве, делает ЭКО и ИИ. Я у него на приеме тоже была, с легкой руки девочек с форума. Он мне понравился, но никакого лечения мне не назначил, пока послал делать ГСГ.

и еще - вы тест на совместимость с мужем делали?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodi
Rodi, я читала про такую схему:

до овуляции - шалфей

после овуляции - красная щетка

весь цикл - боровая матка

Привет, Tanyusha. Спасибо за рецепт. Я, кстати, нашла красную щетку и зеленый чай с боровой маткой в Лавке жизни на Ботанике (Дачия 31). А вот анализы на совместимость мы не сдавали. Врач не назначил. Но я поговорю с мужем и может мне удастся его уговорить сдать этот анализ без назначения врача. Знаешь как наши мужики неоходно идут сдавать какие-либо анализы! :) Что касается смены врача, то я подумаю. Но мне будет неудобно туда ехать, так как я работаю в центре. А отпрашиваться с работы постоянно будет сложно. :( Сдадим анализ на совместимость, а там и посмотрим.

Partajează acest post

Link spre post
Алька
А кстати, ты не в курсе, одновременно боровую матку и красную щетку пить можно?

Травники в большинстве случаев рекомендуют пить именно и боровую матку, и карсную щетку. Эти две травки дополняют друг друга. Об этом много пишут.

Partajează acest post

Link spre post
inx

eu am baut tinctura de Brinca Ursului

http://www.sfaturimedicale.

ro/resurse-natu...phondylium.ht

ml://http://www.sfaturimedicale.

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ml

Partajează acest post

Link spre post
Жанетт

боровую матку нужно пить с осторожностью тем, у кого плохой эндометрий- она очень снижает эстрадиол. И вообще перед приемом любых трав нужно знать свой гормональный фон. Лучше всего ее начинать после овуляции. Травники советуют ее не заваривать, а делать спиртовую настойку- она более эффективна.

Способствует овуляции еще спорыш, некоторые травники советуют его пить вообще как чай. но его не рекомендуют, если есть кисты.

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
eu am baut tinctura de Brinca Ursului

http://www.sfaturimedicale.

ro/resurse-natu...phondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ro/resu...hondylium.ht

ml

Buna!

Spui ca ai baut tinctura de Branca Ursului , cat timp ai baut .

Se spune ca se bea 3 luni , eu tot am baut 3 luni dar nu a dat rezultate.

Poate la altele da rezultate insa la mine nu a dat .

Tie tia ajutat?

Mai sunt si capsule de Branca Ursului .

Tare mult doresc si eu un bebe insa de 2 ani de zile nimic.

Principalul ca Doktorul meu spune ca totul este in regula si la mine si la sot.

Partajează acest post

Link spre post
Жанетт

травы при поликистозе яичников http://kievmama.webtalk.ru/viewtopic.php?id=283

Диета во время приема трав и общие рекомендации для приема.

Приём трав не должен быть вместе с гормонами

- Обычно курс составляет 1-3 мес, потом перерыв 1 цикл.

- Контроль уровня гормонов и периодическое узи органов малого таза при приёме трав обязателен.

- Во время М приём трав не желателен.

В период лечения лекарственными растениями рекомендуется придерживаться диеты. В это время желательно употреблять легко усваиваемую пищу, отказаться от алкоголя и пряностей. Необходимо также исключить из рациона разные копчености, резко ограничить употребление мяса, животных жиров. Желательно также не курить. Диета с учетом протекания болезни - одно из условий выздоровления.

Рекомендуется на стакан сока, настоя или отвара трав добавлять одну столовую ложку меда ,который обогащает его витаминами, придает ему своеобразный вкус и улучшает усвоение его организмом.

Не рекомендуют:

- Пить травы с витаминами в таблетках.

- Смешивать настойки спиртовые и в этот день чай. То же с маслеными настойками.

Почти полностью исключают мясо, особенно красное, цельное молоко, шоколад, кофе.

(взято с http://kievmama.webtalk.ru/viewtopic.php?id=282 )

Partajează acest post

Link spre post
Жанетт

Лечение травками при бесплодии,обусловлен

ном разными факторами http://kievmama.webtalk.ru/edit.php?id=570

Очень длинная статья, подробно разные виды бесплодия описываются и рецепты народной медицины, нашей и китайской, копирую только кусочек сюда.

Народная медицина рекомендует при бесплодии применять следующие рецепты:

— Взять по 1 столовой ложке цветов липы, таволги вязолистной, клевера красного, залить 1 л кипятка, настоять, укутав, 2 часа, процедить. Принимать по 1 стакану 2 раза в день за 30 минут до еды.

— Взять по 1 столовой ложке семян подорожника, плодов шиповника, цветов яблони, залить 2 стаканами кипятка, настоять, укутав, 1 час, процедить. Принимать по 1/2 стакана 3 раза в день до еды. Одновременно полезно принимать по 1/2 чайной ложки порошка из семян подорожника.

— Взять по 1 столовой ложке цветков липы и измельченной липовой древесины, по 1 чайной ложке листьев мелиссы, кипрея, березы, залить 0,5 л кипятка, варить на слабом огне в закрытой посуде 5 минут; охладить, процедить. Принимать по 1/2 стакана 3-4 раза в день до еды.

— Взять по 1 столовой ложке измельченной трави горца птичьего (спорыша), манжетки обыкновенной, кипрея, зверобоя, листьев петрушки огородной, мяты перечной, земляники лесной, залить 1 л кипятка, настоять, укутав, 1 час, процедить. Пить по потребности к|к чай, подсластив медом по вкусу и лимоном.

— 10 столовых ложек травы зверобоя залить 5 л воды, довести до кипения, сразу снять с огня. Использовать для сидячих ванн, которые принимать перед сном в течение 2 недель.

— Взять по 1 чайной ложке травы герани Роберта, тысячелистника, залить 0,5 л кипятка, настоять на кипящей водяной бане в закрытой посуде 15 минут, охладить при комнатной температуре 45 минут, процедить. Выпить за день в три приема.

— 3 верхушки ветвей можжевельника обыкновенного, растущего на сухой известковой почве, залить 0,5 л кипятка, варить в закрытой посуде на слабом огне 5 минут, охладить, процедить. Пить по 50 г утром натощак и вечером перед сном в течение 20 дней каждого месяца.

— 100 г листьев и корней подорожника большого и 5 штук гвоздик (пряность) варить в 1 л воды в закрытой посуде на кипящей водяной бане 20 минут, затем добавить по 1 столовой ложке цветков зверобоя, яблони, боярышника и 250 г меда и варить еще 10 минут, процедить. Принимать по 1 столовой ложке 3 раза в день до еды.

— При сочетании бесплодия с ожирением взять по 1 столовой ложке травы вероники лекарственной, листьев березы, мелиссы, залить 0,6 л кипятка, настоять, укутав, 30 минут, процедить. Пить теплым 3 стакана в день до еды.

— Взять по 1 столовой ложке листьев петрушки, подорожника большого, березы, залить 0,5 л кипятка, варить в закрытой посуде 5 минут, охладить, процедить. Пить в течение дня вместо воды.

— Взять по 50 г травы манжетки, тысячелистника, руты, донника лекарственного, шишек хмеля, цветков лаванды, календулы, зверобоя, корневищ аира, плодов шиповника. 3 столовые ложки смеси залить 3 стаканами кипятка, настоять, укутав, 3 часа, процедить. Пить по 1 стакану 3 раза в день до еды.

— Взять по 50 г травы душицы, чабреца, зверобоя, спорыша, манжетки, листьев крапивы двудомной, мелиссы, подорожника большого, цветков ромашки аптечной, календулы, по 20 г травы донника лекарственного и руты. 1 столовую ложку смеси залить 1 стаканом кипятка, настоять, укутав, 30 минут, процедить. Выпить вечером. Можно такую же порцию давать и супругу. Кроме того, оба супруга должны один раз в день принимать по 10-15 капель 30-процентной спиртовой настойки прополиса

Partajează acest post

Link spre post
becky

Tratament impotriva sterilitatii femminine, este putin cam complex dar in schimb a dat rezultate!

Tratamentul dureaza cca.3-6 luni. La mine a fost necesara doar o luna dar l-am respectat intocmai.

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:

- storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina

- rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

PLANTE:

- coada-soricelului (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi etc.);

- cretisoara (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.);

- dragaica sau sanziene(afectiuni uterine);

- galbenele (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale);

- urzica vie (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice);

- urzica moarta galbena sau alba (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale);

- naprasnic (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);

Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).

TINCTURI:

- muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,met

roragie,menoragie,me

t

rita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);

- coada-soricelului (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.);

Se administreaza 30 de picaturi din fiecare de 3 ori pe zi.

MEDICAMENTE DIN PLANTE:

- kamayani : 1tableta de 3 ori pe zi

cat`s claw sau detox (uncaria tomentosa) -vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilo

r,nodulilor);

- supozitoare (nu vaginale)cu carpicon. Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi (2-dim. si seara) +1 tableta de 2 ori pe zi de vit.E apoi pauza pana la urmatoarea menstruatie si se reia.(pentru chisturi ovariene si hemoroizi)

supozitoare cu metronidazol (nu vaginale)1 supozitor pe zi timp de 7 zile si, nu se mai repeta in lunile urmatoare.(pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,u

terului);

- seminte de marar + seminte telina.

Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi , sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca. Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.( pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual (dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice );

- crema de galbenele pentru masarea vaginala;

- granule de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata, seara repetandu-se procedeul;

Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau *ссылка* (infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila (fara masaj);

Schema de tratament (va alegeti orele in functie de timp si program)

DIMINEATA:

- o cana de infuzie coada-soricelului+cretisoa

ra in parti egale(o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita) + kamayani+cat`s claw +vit.E (cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

- o lingurita plina de amestec pulbere de telina + marar sublingual(cum am mentionat mai sus); -dupa 1/2ora 100ml suc (amestecat) de telina+morcov;

- pulbere de napraznic,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;

- dupa 1/2ora tincturile de muguri de zmeur si coada-soricelului;

- supozitor carpicon (din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

PRANZ:

infuzie de dragaica+galbenele in parti egale-o cana + kamayani

pulberea de seminte

-dupa 1/2ora pulberea de napraznic

-dupa 1/2 ora tincturile

SEARA :

- infuzie de urzica moarta galbena +urzica vie in parti egale + kamayani +cat´s claw +vit.E (cand trebuie);

- supozitor metronidazol

- pulberea seminte

- dupa 1/2h suc de telina + morcov 100ml;

- pulberea napraznic

- masaj vaginal cu crema galbenele + grauntele de argila

- supozitor carpicon (cand trebuie din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual)

- tincturile

- irigatii vaginale la indicatiile de mai sus

Pe langa acest tratament am mai baut 2 cani de *ссылка* de naprasnic.

*ссылка*ul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:

o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa. Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol. (La prepararea *ссылка*ului se foloseste apa plata)

Se mananca pe langa mancarea obisnuita produse din soia,telina rasa cu ulei ,sare de mare si lamaie+patrunjel+mor

cov ras,o lingura de miere zilnic, ocazional un pahar de vin rosu de tara, carne alba si rosie, anason condiment pt.mancare,nuci neprelucrate-aceste alimente contin substante active asemanatoare estrogenilor (fitoestrogeni).

Acesta este tratamentul urmat de mine, punct cu punct.

Efortul a meritat vazandu-se rezultatul destul de repede...

ATENTIE DACA URMATI UN TRATAMETN NATURSIT NU E CAZUL DE COMBINAT CU ACESTA, SI FACE PAUZE DE 1-3 LUNI DUPA CARE SE INCEPE.

Tratament naturist pt. barbati cu rezultate spectaculoase daca este tinut intocmai.

-vit.A(1,5-2mg sau 5000 UI)-echilibrul hormonilor sexuali

-vit.C(cat de mult)-influenteaza formarea hormonilor glandelor suprarenale,protejea

za

-Zn (15 mg/zi)-pt.trat.sterilitatii

-Tablete de telina max.cat scrie in prospect

-Spirulina tot max.

-Naprasnic(*ссылка*,prepa

rat special)-2 luni,3 cani pe zi

-polen(2 linguri/zi,dimineata)

-ulei de catina-are efect foarte puternic se adm.int.timp de 3 luni

-Branca ursului-de 3 ori pe zi(se face un amestec din frunze,flori si seminte-cele mai importante,se macina toate cu rasnita de cafea) cate o lingurita plina (nu cu varf)bauta cu o cana de apa-creste motilitatea si nr. -sau tinctura(mai usor de adm.)

-busuioc -macerat la rece 8 ore(4-8 lingurite intr-o cana cu apa)se strecoara si se bea dimineata.-doar 14 zile

Trat. se tine trei luni,exceptie facand produsele la care am scris in dreptul lor altceva.

IMPORTANT!!!Nu se beau: alcoolice si racoritoare,nu se fumeaza(cine poate ar fi excelent) si nu se mananca carne de porc-TIMP DE TREI LUNI"

PS:se mai poate adauga coenzima Q10-30 mg(1 tb./zi timp de 1 luna,apoi pauza 1 luna si se reia inca o luna).

Tratamentul fibromului uterin si al cervicitei

Metoda cere ceva timp, dar s-a dovedit a fi extrem de eficienta: cu irigatorul, cu para de cauciuc sau cu o seringa de capacitate mai mare (fara ac) se introduce infuzia de rostopasca pentru uz extern (minimum 15 ml) in vagin. Dupa administrarea cu seringa, bazinul va ramane ridicat fata de orizontala, timp de minimum 15 minute, astfel incat preparatul sa nu se scurga din vagin. Este bine ca in aceasta perioada sa fie facute contractii si relaxari succesive ale muschilor vaginali pentru ca circulatia sangvina sa se intensifice, iar principiile active sa fie preluate mai usor. Cea mai eficienta modalitate de administrare s-a dovedit a fi aceea in care, dupa introducerea preparatului in vagin, s-a executat si pozitia "lumanare" timp de 10-15 minute, facand simultan contractii si relaxari ale musculaturii vaginului (care intensifica circulatia locala si permite patrunderea in straturile profunde a principiilor active). Se fac 1-2 administrari pe zi. In cazul cervicitei, durata minima a tratamentului este de 2 saptamani, in timp ce la fibromul uterin durata minima este de 49 de zile. Acest tratament mai este indicat in tratarea trichomonas-ului, candidei, cancerului uterin.

Acest tratament este valabil si in infectiile cu candida, chlamydia, trichomonas, precum si in infectiile bacteriene. Chiar daca dispar simptomele bolii, este necesar un examen clinic si de laborator inainte de a va hotari sa incheiati tratamentul.

NAPRASNICUL

(Geranium robertianum)

(Ciocul cucoarei, iarba sangelui, inchegatoare, priboi, sovarf)

Proprietati terapeutice (exceptionale)

Dupa doi ani de observatii asupra acestei plante, au iesit in evidenta cateva proprietati ale sale,

exceptionale in tratamentul urmatoarelor afectiuni: cancer, stari precanceroase, tumori benigne, sterilitate

masculina si feminina, afectiuni inflamatorii ale intestinului. El s-a dovedit si un adjuvant pretios in

tratarea diabetului, herpesului (mai ales genital), a diverselor disfunctii hormonale, a epistaxisului, a

bolilor pulmonare asociate cu o puternica devitalizare. Un secret al puterii tamaduitoare a naprasnicului

este actiunea sa vitalizanta foarte puternica, fiind extrem de eficient mai ales la pacientii slabiti de boala,

cu resurse vitale scazute, cu un sistem imunitar deprimat. O alta trasatura importanta este actiunea sa

reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului. In plus, este un adevarat

balsam pentru tubul digestiv, taninurile pe care le contine in tulpinile sale cicatrizand leziunile, reducand

inflamatiile, inactivand focarele de infectie. Un alt element important este ca naprasnicul are o toxicitate

foarte redusa, el putand fi folosit practic fara risc.

-o calitate foarte importanta a naprasnicului este efectul sau revigorant. Din vremea dacilor, el este

folosit contra sterilitatii feminine si masculine, contra impotentei, pentru reintinerire..

-un caz de sterilitate masculine s-a vindecat spectaculos cu ajutorul acestei plante. Pacientul, in varsta de

30 de ani, a tinut mai intai un regim de dezintoxicare (alimentatie fara carne, fara aditivi sintetici, fara

zahar, fara alcool si tutun) de 45 de zile, dupa care a trecut la o cura cu *ссылка* de naprasnic de trei

saptamani. Analiza facuta ulterior a pus in evidenta faptul ca numarul de spermatozoizi crescuse de la 70

de milioane la 100 de milioane pe centimetru cub, iar motilitatea acestora se imbunatatise extraordinar,

medicii constatand uluiti ca pacientul (tratat fara efect vreme de 4 ani cu medicamente clasice) era

complet vindecat dupa doar doua luni de tratament cu alimentatie vegetariana si naprasnic.

Preparare si administrare

Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica, dupa care se

cerne prin sita pentru faina alba; din pulberea fina rezultata se iau 1-2 lingurite de trei ori pe zi; planta se

tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.

Cu aceste remedii s-au obtinut rezultate extraordinare in cancer (mai ales uterin si ovarian, de

prostata, al vezicii urinare, mamar, pulmonar, intestinal), adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian

(ovare polichistice), leucemie, sechele ale iradierii, lichen plan oral. Unii terapeuti folosesc in cancer

naprasnicul si ca un remediu complementar spanzului - naprasnicul opreste diareea (unul din efectele

neplacute ale spanzului), revigoreaza organismul si anihileaza partial toxicitatea spanzului.

*ссылка*ul de naprasnic: o mana de frunze si flori uscate nemacinate se pun cu o cana (250 ml) de apa

la inmuiat de seara pana dimineata; dimineata se filtreaza licoarea rezultata (care nu este altceva decat un

macerat), iar planta ramasa se fierbe unu-doua minute. Se lasa sa se raceasca vreme de jumatate de ora la

temperatura camerei acest decoct, apoi se filtreaza; la sfarsit, se combina maceratul cu decoctul racit; se

beau 3-4 cani din acest *ссылка* pe zi, pe stomacul gol. *ссылка*ul se bea inghititura cu inghititura (unii terapeuti

recomanda sa se bea cu lingura). Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei),

a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare (pneumonie, tuberculoza, mai ales asociate cu o stare de slabiciune generala), reumatismului.

Extern, se fac spalaturi cu acest *ссылка* in tratarea leucoreei si a herpesului genital. Pentru tratarea

epistaxisului (curgea sangelui din nas), intr-o cana de *ссылка* concentrat de naprasnic se pune o lingurita de

sare si se amesteca bine. Din aceasta solutie se pune putin cate putin in nas, cu ajutorul unei pipete sau al

unui tampon de vata.

Partajează acest post

Link spre post
Viki

Fetelor, spuneti va rog unde pot gasi coada soricelului. De o saptamina caut in farmacii si nu e in nici una.

A disparut cu totul :wink: .

Poate voi stiti unde as mai putea cauta?!

Partajează acest post

Link spre post
becky
Fetelor, spuneti va rog unde pot gasi coada soricelului. De o saptamina caut in farmacii si nu e in nici una.

A disparut cu totul :wink: .

Poate voi stiti unde as mai putea cauta?!

Viki incearca la piata centrala in pauza sa tragi o fuga chiar la intrare unde se vind fructe este o masa unde se vind fel de fel de plante si acolo le gasesti mult mai ieftine ca in farmacii si sigur le gasesti un pachetel costa in jur de 5-6 lei.

Tratament impotriva sterilitatii femminine, este putin cam complex dar in schimb a dat rezultate!

Tratamentul dureaza cca.3-6 luni. Atentie pentru a incepe un tratament naturist trebuie sa se stie concret unde trebuie de lucrat si cum de combinat plantele pu a mentine balanta hormonale in limitele normale.

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:

- storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina

- rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

PLANTE:

- coada-soricelului (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi etc.);

- cretisoara (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.);

- dragaica sau sanziene(afectiuni uterine);

- galbenele (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale);

- urzica vie (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice);

- urzica moarta galbena sau alba (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale);

- naprasnic (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);

Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).

TINCTURI:

- muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,met

roragie,menoragie,me

t

rita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);

- coada-soricelului (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.);

Se administreaza 30 de picaturi din fiecare de 3 ori pe zi.

MEDICAMENTE DIN PLANTE:

- kamayani : 1tableta de 3 ori pe zi

cat`s claw sau detox (uncaria tomentosa) -vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilo

r,nodulilor);

- supozitoare (nu vaginale)cu carpicon. Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi (2-dim. si seara) +1 tableta de 2 ori pe zi de vit.E apoi pauza pana la urmatoarea menstruatie si se reia.(pentru chisturi ovariene si hemoroizi)

supozitoare cu metronidazol (nu vaginale)1 supozitor pe zi timp de 7 zile si, nu se mai repeta in lunile urmatoare.(pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,u

terului);

- seminte de marar + seminte telina.

Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi , sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca. Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.( pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual (dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice );

- crema de galbenele pentru masarea vaginala;

- granule de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata, seara repetandu-se procedeul;

Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau *ссылка* (infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila (fara masaj);

Schema de tratament (va alegeti orele in functie de timp si program)

DIMINEATA:

- o cana de infuzie coada-soricelului+cretisoa

ra in parti egale(o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita) + kamayani+cat`s claw +vit.E (cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

- o lingurita plina de amestec pulbere de telina + marar sublingual(cum am mentionat mai sus); -dupa 1/2ora 100ml suc (amestecat) de telina+morcov;

- pulbere de napraznic,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;

- dupa 1/2ora tincturile de muguri de zmeur si coada-soricelului;

- supozitor carpicon (din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

PRANZ:

infuzie de dragaica+galbenele in parti egale-o cana + kamayani

pulberea de seminte

-dupa 1/2ora pulberea de napraznic

-dupa 1/2 ora tincturile

SEARA :

- infuzie de urzica moarta galbena +urzica vie in parti egale + kamayani +cat´s claw +vit.E (cand trebuie);

- supozitor metronidazol

- pulberea seminte

- dupa 1/2h suc de telina + morcov 100ml;

- pulberea napraznic

- masaj vaginal cu crema galbenele + grauntele de argila

- supozitor carpicon (cand trebuie din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual)

- tincturile

- irigatii vaginale la indicatiile de mai sus

Pe langa acest tratament am mai baut 2 cani de *ссылка* de naprasnic.

*ссылка*ul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:

o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa. Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol. (La prepararea *ссылка*ului se foloseste apa plata)

Se mananca pe langa mancarea obisnuita produse din soia,telina rasa cu ulei ,sare de mare si lamaie+patrunjel+mor

cov ras,o lingura de miere zilnic, ocazional un pahar de vin rosu de tara, carne alba si rosie, anason condiment pt.mancare,nuci neprelucrate-aceste alimente contin substante active asemanatoare estrogenilor (fitoestrogeni).

Acesta este tratamentul urmat de mine, punct cu punct.

Efortul a meritat vazandu-se rezultatul destul de repede...

ATENTIE DACA URMATI UN TRATAMETN NATURSIT NU E CAZUL DE COMBINAT CU ACESTA, SI FACE PAUZE DE 1-3 LUNI DUPA CARE SE INCEPE.

Tratament naturist pt. barbati cu rezultate spectaculoase daca este tinut intocmai.

-vit.A(1,5-2mg sau 5000 UI)-echilibrul hormonilor sexuali

-vit.C(cat de mult)-influenteaza formarea hormonilor glandelor suprarenale,protejea

za

-Zn (15 mg/zi)-pt.trat.sterilitatii

-Tablete de telina max.cat scrie in prospect

-Spirulina tot max.

-Naprasnic(*ссылка*,prepa

rat special)-2 luni,3 cani pe zi

-polen(2 linguri/zi,dimineata)

-ulei de catina-are efect foarte puternic se adm.int.timp de 3 luni

-Branca ursului-de 3 ori pe zi(se face un amestec din frunze,flori si seminte-cele mai importante,se macina toate cu rasnita de cafea) cate o lingurita plina (nu cu varf)bauta cu o cana de apa-creste motilitatea si nr. -sau tinctura(mai usor de adm.)

-busuioc -macerat la rece 8 ore(4-8 lingurite intr-o cana cu apa)se strecoara si se bea dimineata.-doar 14 zile

Trat. se tine trei luni,exceptie facand produsele la care am scris in dreptul lor altceva.

IMPORTANT!!!Nu se beau: alcoolice si racoritoare,nu se fumeaza(cine poate ar fi excelent) si nu se mananca carne de porc-TIMP DE TREI LUNI"

PS:se mai poate adauga coenzima Q10-30 mg(1 tb./zi timp de 1 luna,apoi pauza 1 luna si se reia inca o luna).

Tratamentul fibromului uterin si al cervicitei

Metoda cere ceva timp, dar s-a dovedit a fi extrem de eficienta: cu irigatorul, cu para de cauciuc sau cu o seringa de capacitate mai mare (fara ac) se introduce infuzia de rostopasca pentru uz extern (minimum 15 ml) in vagin. Dupa administrarea cu seringa, bazinul va ramane ridicat fata de orizontala, timp de minimum 15 minute, astfel incat preparatul sa nu se scurga din vagin. Este bine ca in aceasta perioada sa fie facute contractii si relaxari succesive ale muschilor vaginali pentru ca circulatia sangvina sa se intensifice, iar principiile active sa fie preluate mai usor. Cea mai eficienta modalitate de administrare s-a dovedit a fi aceea in care, dupa introducerea preparatului in vagin, s-a executat si pozitia "lumanare" timp de 10-15 minute, facand simultan contractii si relaxari ale musculaturii vaginului (care intensifica circulatia locala si permite patrunderea in straturile profunde a principiilor active). Se fac 1-2 administrari pe zi. In cazul cervicitei, durata minima a tratamentului este de 2 saptamani, in timp ce la fibromul uterin durata minima este de 49 de zile. Acest tratament mai este indicat in tratarea trichomonas-ului, candidei, cancerului uterin.

Acest tratament este valabil si in infectiile cu candida, chlamydia, trichomonas, precum si in infectiile bacteriene. Chiar daca dispar simptomele bolii, este necesar un examen clinic si de laborator inainte de a va hotari sa incheiati tratamentul.

NAPRASNICUL

(Geranium robertianum)

(Ciocul cucoarei, iarba sangelui, inchegatoare, priboi, sovarf)

Proprietati terapeutice (exceptionale)

Dupa doi ani de observatii asupra acestei plante, au iesit in evidenta cateva proprietati ale sale,

exceptionale in tratamentul urmatoarelor afectiuni: cancer, stari precanceroase, tumori benigne, sterilitate

masculina si feminina, afectiuni inflamatorii ale intestinului. El s-a dovedit si un adjuvant pretios in

tratarea diabetului, herpesului (mai ales genital), a diverselor disfunctii hormonale, a epistaxisului, a

bolilor pulmonare asociate cu o puternica devitalizare. Un secret al puterii tamaduitoare a naprasnicului

este actiunea sa vitalizanta foarte puternica, fiind extrem de eficient mai ales la pacientii slabiti de boala,

cu resurse vitale scazute, cu un sistem imunitar deprimat. O alta trasatura importanta este actiunea sa

reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului. In plus, este un adevarat

balsam pentru tubul digestiv, taninurile pe care le contine in tulpinile sale cicatrizand leziunile, reducand

inflamatiile, inactivand focarele de infectie. Un alt element important este ca naprasnicul are o toxicitate

foarte redusa, el putand fi folosit practic fara risc.

-o calitate foarte importanta a naprasnicului este efectul sau revigorant. Din vremea dacilor, el este

folosit contra sterilitatii feminine si masculine, contra impotentei, pentru reintinerire..

-un caz de sterilitate masculine s-a vindecat spectaculos cu ajutorul acestei plante. Pacientul, in varsta de

30 de ani, a tinut mai intai un regim de dezintoxicare (alimentatie fara carne, fara aditivi sintetici, fara

zahar, fara alcool si tutun) de 45 de zile, dupa care a trecut la o cura cu *ссылка* de naprasnic de trei

saptamani. Analiza facuta ulterior a pus in evidenta faptul ca numarul de spermatozoizi crescuse de la 70

de milioane la 100 de milioane pe centimetru cub, iar motilitatea acestora se imbunatatise extraordinar,

medicii constatand uluiti ca pacientul (tratat fara efect vreme de 4 ani cu medicamente clasice) era

complet vindecat dupa doar doua luni de tratament cu alimentatie vegetariana si naprasnic.

Preparare si administrare

Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica, dupa care se

cerne prin sita pentru faina alba; din pulberea fina rezultata se iau 1-2 lingurite de trei ori pe zi; planta se

tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.

Cu aceste remedii s-au obtinut rezultate extraordinare in cancer (mai ales uterin si ovarian, de

prostata, al vezicii urinare, mamar, pulmonar, intestinal), adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian

(ovare polichistice), leucemie, sechele ale iradierii, lichen plan oral. Unii terapeuti folosesc in cancer

naprasnicul si ca un remediu complementar spanzului - naprasnicul opreste diareea (unul din efectele

neplacute ale spanzului), revigoreaza organismul si anihileaza partial toxicitatea spanzului.

*ссылка*ul de naprasnic: o mana de frunze si flori uscate nemacinate se pun cu o cana (250 ml) de apa

la inmuiat de seara pana dimineata; dimineata se filtreaza licoarea rezultata (care nu este altceva decat un

macerat), iar planta ramasa se fierbe unu-doua minute. Se lasa sa se raceasca vreme de jumatate de ora la

temperatura camerei acest decoct, apoi se filtreaza; la sfarsit, se combina maceratul cu decoctul racit; se

beau 3-4 cani din acest *ссылка* pe zi, pe stomacul gol. *ссылка*ul se bea inghititura cu inghititura (unii terapeuti

recomanda sa se bea cu lingura). Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei),

a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare (pneumonie, tuberculoza, mai ales asociate cu o stare de slabiciune generala), reumatismului.

Extern, se fac spalaturi cu acest *ссылка* in tratarea leucoreei si a herpesului genital. Pentru tratarea

epistaxisului (curgea sangelui din nas), intr-o cana de *ссылка* concentrat de naprasnic se pune o lingurita de

sare si se amesteca bine. Din aceasta solutie se pune putin cate putin in nas, cu ajutorul unei pipete sau al

unui tampon de vata.

Partajează acest post

Link spre post
Viki
Viki incearca la piata centrala in pauza sa tragi o fuga chiar la intrare unde se vind fructe este o masa unde se vind fel de fel de plante si acolo le gasesti mult mai ieftine ca in farmacii si sigur le gasesti un pachetel costa in jur de 5-6 lei.

merci!

O sa ma duc!

Partajează acest post

Link spre post
joly7

А у меня такой вопросик: можно лечиться травами параллельно с консервативным лечением или нужно выбрать какой-то из этих способов лечения. И проводить лечение отдельно. А то уже конечно хочется попробовать все варианты, время то идет. Не мешает ли лечение травами например при приеме горм. препаратов? Нет ли противопоказании?

Partajează acest post

Link spre post
sini4ka
А у меня такой вопросик: можно лечиться травами параллельно с консервативным лечением или нужно выбрать какой-то из этих способов лечения. И проводить лечение отдельно. А то уже конечно хочется попробовать все варианты, время то идет. Не мешает ли лечение травами например при приеме горм. препаратов? Нет ли противопоказании?

Травы - это, зачастую, природные гормоны, поэтому при приеме препаратов, надо быть осторожной и желательно не совмещать одно и другое...Я пила в первой фазе шалфей, так как мне показалось, что у меня проблемы с эстрогеном (БТ в первой фазе была высокая), а во второй фазе пила Боровую Матку...Мне это, к сожалению, не помогло...На фоне приема шалфея, Овуляция может наступить раньше, а БМ желательно не пить во время М, потому что М удлиняются и становятся более болезненны...Я знаю, что также когда есть проблема с циклами и О, можно пить БМ весь Ц (после М и до них), она восстанавливает организм...

Partajează acest post

Link spre post
joly7
Травы - это, зачастую, природные гормоны, поэтому при приеме препаратов, надо быть осторожной и желательно не совмещать одно и другое...Я пила в первой фазе шалфей, так как мне показалось, что у меня проблемы с эстрогеном (БТ в первой фазе была высокая), а во второй фазе пила Боровую Матку...Мне это, к сожалению, не помогло...На фоне приема шалфея, Овуляция может наступить раньше, а БМ желательно не пить во время М, потому что М удлиняются и становятся более болезненны...Я знаю, что также когда есть проблема с циклами и О, можно пить БМ весь Ц (после М и до них), она восстанавливает организм...

Спасибо за информацию. Да вообщем как я понимаю все это достаточно сложно. Лучше с врачом проводить лечение, но где ж найдешь такого гинеколога, который и травы выписывает. Когда устану от химии и гормонов, буду пробовать травы. Вам я желаю, чтобы лечение помогло и Вы скоро рассказывали нам как забеременили.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum