Flamingo

O Saricina Fericita Dupa Una Pierduta

Postări Recomandate

Flamingo

In ultimul timp aud ca se intimpla destul de des sarcini oprite in evolutie. E trist, dar sper ca asta nu influenteaza nicicum sarcinile ulterioare.

Fetelor, poate este istoria careiva din voi, sau poate o stiti de la prietene/cunoscute? As avea 3 intrebari:

1. Urmarile penru organismul femeii sunt aceleasi in cazul avortului spontan, avortului medical, si avortarea intentionata (pastile, chiuretaj, injectii) in cazul depistarii unei sarcini oprite in evolutie?

2. E neaparat de a face vreun tratament in urma pierderii unei sarcini oprite in evolutie?

3. La cit timp dupa pierderea sarcinii / avortului ati ramas insarcinata si sarcina a fost bine pina la capat? (sau cazul prietenei/cunoscutei dvs.)

Pun intrebarea deoarece diferiti medici au diferite raspunsuri, dar as vrea sa stiu cum este in cazurile reale.

Din cunostintele mele tratament nu au facut majoritatea, raminind apoi insarcinate si nascind copii sanatosi fara probleme in sarcina.

De asemenea majoritatea au preferat sa faca o pauza destul de mare in urma pierderii sarcinii. Una din cunostinte a ramas insarcinata in a 3-a luna dupa pierderea unei sarcini, si de asemenea a fost totul bine. Care e termenul minim pentru a ramine iarasi insarcinata?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vanylya

In ultimul timp aud ca se intimpla destul de des sarcini oprite in evolutie. E trist, dar sper ca asta nu influenteaza nicicum sarcinile ulterioare.

Fetelor, poate este istoria careiva din voi, sau poate o stiti de la prietene/cunoscute? As avea 3 intrebari:

1. Urmarile penru organismul femeii sunt aceleasi in cazul avortului spontan, avortului medical, si avortarea intentionata (pastile, chiuretaj, injectii) in cazul depistarii unei sarcini oprite in evolutie?

2. E neaparat de a face vreun tratament in urma pierderii unei sarcini oprite in evolutie?

3. La cit timp dupa pierderea sarcinii / avortului ati ramas insarcinata si sarcina a fost bine pina la capat? (sau cazul prietenei/cunoscutei dvs.)

Pun intrebarea deoarece diferiti medici au diferite raspunsuri, dar as vrea sa stiu cum este in cazurile reale.

Din cunostintele mele tratament nu au facut majoritatea, raminind apoi insarcinate si nascind copii sanatosi fara probleme in sarcina.

De asemenea majoritatea au preferat sa faca o pauza destul de mare in urma pierderii sarcinii. Una din cunostinte a ramas insarcinata in a 3-a luna dupa pierderea unei sarcini, si de asemenea a fost totul bine. Care e termenul minim pentru a ramine iarasi insarcinata?

Am avut 2 avorturi spontane, unul la termen foarte mic fara intervenzia medicilor, al doilea la 8 saptamani, mi s-a facut chiuretaj. Din propria initziativa am facut cateva controale, dar medicii imi ziceau ca avorturile spontane sunt foarte frecvente si ca e o selectie naturala. Dupa al 2 avort ginecologul meu mi-a zis sa ashtept 3 luni, eu am ramas insarcinata dupa 2 luni. N-am facut niciun tratament si in cazul meu dupa 1 luna de la avort, cu venirea ciclului natural, mi-am revenit fizic la 100% (nu si moral). La noi stiu ca medicii te impun sa ashtepti 6 luni. Pt mine ar fi fost prea mult. Moral eram distrusa si o a 2 sarcina mi-a ridicat moralul la cer.

Pur si simplu de la a 2 luna nu m-am protejat, crezand ca nu asha de ushor o sa raman insarcinata. La a 3 sarcina am primit progesteron vaginal, dar mai mult pt profilaxie, n-am avut nici o problema sau risc de a pierde. Am avut o sarcina minunata si acum am o dlceatza de flacau de 2 ani si 7 luni. :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Diana, sa-ti fie flacaul sanatos si sa va aduca numai bucurii! Deci la 2 luni dupa pierderea sarcinii ai ramas insarcinata, da?

Partajează acest post

Link spre post
dinco

Меня тоже интересует этот вопрос. У меня было 2 выкидыша. Первый на маленьком сроке, и забеременела через 5 месяцев. НА сроке 10 недель опять выкидыш. После первого выкидыша, одни врачи говорили что через 3 месяца можно беременеть, другие через пол года. Хотя скажу что прошло уже больше 1,5 года, и наконец то мой цикл пришел в норму. Наверное для каждого организма по-разному. Первый раз все вышло само, и наверное организм быстрее пришел в норму. Во второй раз чистили, и видимо дало это о себе знать. Очень хочется услышать истории с счастливым концом.

Partajează acest post

Link spre post
Vanylya

Diana, sa-ti fie flacaul sanatos si sa va aduca numai bucurii! Deci la 2 luni dupa pierderea sarcinii ai ramas insarcinata, da?

Multumesc! :curtsey:

Da, dupa 2 luni. Ciclul a revenit in norma incepand cu a 2 luna, a venit si ovulatia si in timpul ovulatiei n-am stat ....fara ocupatie :spiteful::girl_haha:

Eu am avut ovulatia chiar si in luna imediat dupa avort :shok:

Cu un pic de rabdare va veni la toate sarcina mult-ashteptata! :friends::girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Mie medicul mi-a facut tratament, iar apoi mi-a permis a 2 sarcina dupa 8 luni. Numai ca a doua am purtat-o 7 luni in spital, aveam iminenta de avort mereu.

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Pe de o parte nu chiar incurajatoare experienta voastra ... Dar totusi sper ca repede va reveni totul al normal. Si inca ceva - daca deja a fost o sarcina si o nastere fara riscuri si pericole - mareste asta cumva sansele ca sarcina urmatoare sa fie ok, necatind ca a fost si o sarcina oprita in evolutie? ... poate nu pe voi trebuie sa va intreb, dar intreb in speranta sa povestiti cazuri fericite.

Partajează acest post

Link spre post
mamalizi

Eu am pierdut sarcina la 12-13 saptamini, dupa care avem aprox. 2 ani fara ca sa ma protejez si nimic spre regret... dar la noi sint probleme din partea sotului - cu sperma. Noroc ca mai am o bombonica de fata, care si atunci m-a salvat, si acum imi da nadejde - pe dinsa am asteptat-o 6!!! ani dar s-a primit!

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Ludmila, inteleg totusi cit de bine ca aveti deja o fetita si stiti sigur sa se poate! 2 ani, si inca 2, numai sa fie! Sa va dea Domnul copilasi sanatosi, atiti cit va doriti!

Partajează acest post

Link spre post
SWEETMAMA

первая беременность остановилась в развитии в 5 недель я ее пронесла 8 недель по подсчетам врачей. а остановилась потому что молодая глупая да и врачи такие у нас ... даже и назвать толком слово не найду.когда я пошла делать флюрографию меня никто не спросил беременна ли я или нет нигде информации на дверях не было.. да и сейчас она не весит тоесть знаешь значет сохранишь Б нет -значит нет. а жаль .я же не врачь и была неопытна в этом вопросе.

вторая Б наступила на 3 мес. после 1..

Editat de SWEETMAMA

Partajează acest post

Link spre post
mulan

Если кому-то поможет положительный опыт, то отпишусь. Первую Б потеряла на 12 неделе, не чистили, я в Америке потеряла, там совсем не сохраняют до 12 недель и не чистят после, если что. Даже лекарства там не купить.

Забеременнела через 2 месяца, потому что сходила с ума от первой потери, и сейчас пора в садик идти забирать свой "подарочек". :girl_haha: Правда не знаю, как доползу до садика (обычно муж забирает), потому что сейчас, с Божьей помощью, ждем двойнях :girl_in_love:

Так что, девчата, все еще впереи, не отчаивайтесь.

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Mulan, ce super, felicitari!!! Ma gindesc daca nu ati nascut deja jemenii, e atit de minunat! In taina sper si eu sa iasa gemeni ... dar parca simnt ca nu e de unde :pardon: Da, experienta dvs. pozitiva da curaj!

Eu totusi nu m-am putut linisti si am fost dau analizele (o sumedenie de bani) ca sa vedem care ar fi putut fi cauza ca s-a oprit in evolutie sarcina. Insa toate analizele negative (si slava Domnului ca e asa), asa si n-am mai aflat nimic. Sper sa nu mai fie probleme!

Partajează acest post

Link spre post
Angel-A

Va mai povestesc shi istoria mea cu final bun!!!

Prima sarcina am pierdt-o la 12 saptamini insa am purtat 16 saptamini.....evident a fost curatita prin chiuretaj....dupa curatire am dat analize unde mi s-a depistat citomegalovirus shi papilomavirus...am inceput un tratament ( de medic am fost preintimpinata sa ma protejez macar 3 luni) tratamentul sincer l-am urmat doar 2 saptamini din cele 2 luni necesare ( medicamente procurate de mii de lei shi cum stau in dulap).

Dupa 3 luni de la chiuretaj am ramas insarcinata pentru a doua oara...sarcina a decurs normal, nu am primit nimic( da eu shi m-am pus la evidenta la 12 saptamini ca sa nu-mi dea tot felul de preparate)

shi acum am o dulceata de fetit care fosaie alaturi acuprinsa cu un calut :girl_haha: (apropo am nascut fix in aceeasi zi cind mi s-a facut kiuretaj la prima sarcina.....fix peste un an!!!!

Gindire cit mai pozitiva shi totul va fi bine!!!!

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

si eu am istoria mea./ prima sarcina am pierduto la termen de 11-12 saptamini. apoi peste 1 an jumate am devenit din nou insarcinata. si ca rezultat o blonda cu ochi albastri!!! :girl_in_love: dar nu sa terminat cu asta....peste 2 ani, caci facusem cezariana am devenit din nou insarcinata. finalul a fost foarte dureros. la 7 luni am pierdut bebelusul. nu va povestesc detalii ca e ceav foarte dureros si apoi peste 5 ani Dumnezeu mia daruit inca o dulceata de fetita. deja blonda cu ochi caprui. intotdeauna mam pregatit de sarcina, am facut tratamente si serios am planificat sarcina, dar cum se zice- ce nar fi, ce tii dat aceea se va intimpla. asa ca fetelor, nu va intristati, totul o sa fie bine!!!! :girl_in_love::girl_in_love::girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
NataLu

Probabil la fiecare mamica istoria e diferita in felul sau, dar Flamingo, trebuie sa fii puternica si sa ai speranta mare in suflet si la tine totul v-a fi bine!

Cind am prins sarcina prima data, desi ne protejam, la 7.5 saptamini a inceput scurgere, poate o fi cauzat un stress, si am pierdut...nu-mi vinea a crede, ma credeam foarte sanatoasa, ma pregateam de mica sa ma feresc de friguri ca sa pot devine mamica....dar mi s-a spus sarcina oprita in evolutie natural...am fost curatita la CMC, am urmat tratament si mi s-a spus sa astept 6 luni dupa care sa o incep de la inceput...cauza concreta nu s-a depistat. Am urmat tratament, apoi 6 luni hormoni Jasmin, dupa care incercam, dar aparea vre-o raceala, candidoza, tratament...care ne impiedica...apoi 3 luni lungi tot asteptam/lucram intens si in sfirsit am prins ...eram atit de nesigura, retraiam mult si ma temeam sa nu sa se repete, dar iata ca deja la 6.5 saptamini din nou scurgere/pericol de pierdere si am luat din nou Utrogestan, am stat culcata 10 zile, am avut dureri, beiam i valeriana sa fiu calma si sa nu retraies, sa nu fac rau pentru bebe...Dupa 3 luni totul s-a normalizat si am avut o sarcina foarte frumoasa, desigur mai beiam si utrogestan si MgB6 care e foarte bun... La 36 saptamini din nou un stress puternic mi-a cauzat peste noapte nasterea...dar totul a fost bine, fetita s-a nascut cu inaltime si kg destule pentru acele 36 saptamini...Acum am o scumpete de papusica :girl_in_love:

Te sfatui sa nu pierzi speranta, sa o porti in suflet mereu, sa traiesti doar clipe pozitive si frumoase, sa te pazesti de stresuri si Dumnezeu neaparat iti v-a darui comoara intr-o zi anume!

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Ce bine ca totusi majoritatea destul de repede ramin din nou insarcinate dupa o sarcina pierduta. Dar sa ramii insarcinata la 2 saptamini dupa chiuretaj e chiar minune mi se pare:)

Sanatate multa copilasilor vostri!

Eu luna aceasta iarasi fara sarcina, desi trageam nadejde mare .... deja conspir tot universul sa contribuie la o sarcina in luna ce vine! Adorm cu gindul la sarcina, visez sarcina, ma trezesc cu gindul la ea ... nu stiu de ce asa, mi se pare ca pierd timp pretios... Stiu ca se intimpla de toate, stiu ca sunt fericita ca am deja un copil, stiu si faptul ca sunt puternica ... dar simt ca nu o sa rezist eroic daca sarcina urmatoare nu apare cit de curind si sa decurga normal...

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Asa sa fie, Aliona! Partea cu gindurile este cea mai grea de fapt :girl_wacko: ... caci in rest parca e bine :bye:

Partajează acest post

Link spre post
NataLu

Ai nevoie de relaxare Flamingo, daca faci servici, sa i-ai concediu si sa pleci undeva impreuna cu sotul, ideal doar in doi, unde sa petreceti frumos timpul, in locuri linistite si cu ginduri bune! Nu in zadar multi spun ca concep sarcina anume in concediu, la mare, la munte....fara griji adaugatoare...totul se v-a primi, doar lasa grijile!

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

he-he!!!! ... si la noi s-a primit data trecuta ;)

Hai ca devin mai optimista! Se primeste ca am mai multe masuri care maresc probabilitatea :)

Partajează acest post

Link spre post
Flamingo

Inca nimic ... n-am mai avut probleme cu conceperea unui BB, de ambele dati am ramas insarcinata repede, dar acum a trecut mai mult de jumatate de an ... oare e virsata? Oare e din cauza avortului provocat din cauza sarcinii pierdute, ori puteau intre timp sa apara ceva probeleme? In toamna medicul spunea ca totul e bine, dar de ce primile dati s-a primit repede, iar acum nicicum? ... Era sa am acum bebelusul deja ... speram ca macar pina la aceasta data sa ramin insarcinata, ca sa nu vina perioada cind urma sa nasc ... cum faceti sa nu cadeti in depresie, fetelor? Ma simt slabita moral ... incerc, ma impun sa nu ma gindesc, sa par indiferenta sau fericita, dar parca ma roade ceva si-mi dau lacrimile cum numai imi scot masca si ma vad singura cu gindurile mele. Parca nici la medicii nu as vrea sa merg, caci imi pare ca rup bani in zadar. Oricum mi-au spus ca e totul bine. Deci daca e totul bine, iar noi ne straduim, de ce nu se primeste? ...

Paradoxal, dar am impresia ca m-as fi simtit mai impacata daca stiam ca este o pb, faceam tot posibilul sa o tratez, si apoi s-ar fi primit. Dar asa ma simt neputincioasa ... pb nu-s, dar oricum nu se primeste.

Partajează acest post

Link spre post
beauty22

У меня такая-же ситуация...сейчас вторая беременность...первая-не получилась...я стараюсь не думать об этом и говорю себе *все будет хорошо*.... :poka1: по другому даже не знаю как...

Partajează acest post

Link spre post
deisybaby

Девочки, не переживайте! У моей подруги тоже была проблема- ей уже 30 в 3 месяца плод перестал развиваться и умер, было очень тяжело, все были в трауре. Но она собралась силами, восстановилась и через пол года объявила что чудо будет - ей попалась очень хорошая врач гинеколог- акушер, она ей доверилась и вот чудо свершилось 23.07.2012. она родила здорового сынулю. Они счастливы и мы вместе с ними :dance4: . Вот и вам, девчонки, желаю не вешать носики и знайте что обязательно у вас все получиться!!! Чего и вам и себе желаю!!! :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
dinco

Девочки, здесь очень правильно сказано, не надо вешать нос. Надо думать о хорошем. Я уже писала в этой теме и спрашивала тоже совета. Теперь могу сказать с уверенностью, что все возможно. Прошло 3 года, после выкидыша, и сейчас у меня на руках спит мое солнышко. Не надо отчаяваться. Конечно же морально очень тяжело выносить беременность после 2 выкидышей, но теперь я знаю, что это возможно. Удачи вам!

Partajează acest post

Link spre post
OlgaZaharia

Fetele, a ramas cineva insarcinata dupa o sarcina pierduta la termen mare? Daca da, cit timp a durat dupa pierdere ca sa ramineti insarcinata?

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

У меня тоже это случилось на прошлой неделе (замершая беременность). На 8 неделе делали вакуумную аспирацию...... Сначала на 6 неделе розовые выделения, болей не было. Пошла на узи - гематома, которая отторгает плодное яйцо, назначили лечение 2 недели (последние три вечера опять выделения)..... 29 октября пошли на узи с мужем, чтобы посмотреть, если рассосалась гематома и услышать сердечко, а нам.......как гром на голову "я не вижу сердцебиения"... беременность остановлена в развитии на 5 неделе 6 дней.........у нас шок, стресс ... сдали ХЧГ - также 6 недель, на второй день - повторное узи, тоже самое..........((((((( у меня истерика, как мы хотели этого малыша, так обрадовались, что быстро забеременела и тут такое....... 31 октября была операция.... сейчас состояние опустошенности моральной... врач сказал через 6-8 месяцев беременеть, но как же это долго.... как подумаю, что к тому времени уже был бы ребенок 

Как побороть этот страх перед следующей беременностью, как перестать думать об этом? 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum