amethyst

Dieta Rina's 90/ Диета Рина 90

Postări Recomandate

amethyst

Buna tuturor! Stiu ca avem pe forum o multime de diete, dar as vrea sa va impartasesc si voua Dieta de 90 de zile sau Dieta Rina.

O mica introducere: intotdeauna am avut 55-57 kg. Insa dupa ce am nascut, si mai ales dupa ce am finisat alaptarea ceva s-a schimbat, in loc sa alung kg acumulate in timpul sarcinii(12), eu ma ingrasam tot mai tare si mai tare! La un anisor a fetitei cintaream 85 kg((( :girl_impossible: ! Atunci am inteles ca asa nu se mai poate si am facut codare si mergeam la sala. In 5 luni am slabit 11 kg. Insa din pacate in scurt timp m-am intors la kg precedente. Intre timp si pina in prezent am incercat diferite diete, iar pe 9 mai am auzit o doamna care povestea alteia cum a slabit ea spectaculos cu dieta de 90 zile. Am cautat toate informatiile posibile pe net si forumuri si de pe 10 mai o tin si eu. As zice ca e o dieta destul de interesanta, ai voie sa maninci de toate, kiar dulciuri si patiserie, numai ca grupate pe zile, nu le amesteci! Deci postez in continuare dieta si toate informatiile pe care le mai am. Daca cineva doreste si este interesat raspund la toate inrebarile, va expediez cartile pe mail si putem tine impreuna, ca e mai usor!

Dieta de 90 de zile.

Următoarea dietă a fost alcătuită de medicii sportivi din America. Această dietă nu are nici un risc , chiar este foarte eficientă şi nutriţionişti sunt de acord cu ea. Dieta pe lângă că ne scapă de kilogramele în plus, schimbă şi obiceiurile digestive ale organismului, în aşa fel aceste kilograme nu se depun înapoi.

Această dietă se face în decurs de 90 de zile. În această perioadă se poate slăbi între 15 – 25 de kilograme. Pe lângă acest lucru cei care au hipertensiune pot să urmeze această dietă pentru reglarea ei la valori normale.

Dacă vrem să scăpăm de mai puţine kilograme, atunci ne putem opri oricând din această dietă şi în organism nu se depun din nou kilogramele în plus ca şi la alte diete.

La micul dejun se mănâncă în fiecare zi fructe, ca de exemplu 2 mere sau pere, piersici, sau orice alte fructe. Căpşuni , mure sau afine se mănâncă doar un pumn.

În cadrul dietei se alternează zilele de proteine, întăritori, carbohidraţi, şi fructe. Nu este voie să se schimbe zilele între ele.

Se începe cu proteinele se continuă a doua zi cu întăritorii, a treia cu carbohidraţăii a patra cu fructele şi a cincea din nou vin proteinele şi tot aşa până la 90 sau până când simţiţi că aţi slăbit suficient.

Exemplu de meniu pe zile.

Ziua 1 , Proteinele.

Prânz : 3 felii de carne fiartă sau prăjită. Adică 200 gr de carne. În loc de carne se poate consuma 3 ouă fierte sau prăjite, sau eventual caşcaval. O felie de pâine, salată în cantitate dorită fără ulei. După terminarea prânzului este obligatoriu de băut supă de carne fără tăieţei, doar zeama. Lapte şi caşcaval se mănâncă doar în această zi.

La cină. Se mănâncă exact ce a fost la prânz dar de data aceasta fără supă. Totdeauna se va mânca la cină ca la prânz.

Ziua 2, Întăritorii.

Prânz : Orice legume: fasole, mazăre, fasole verde, mazăre galbenă, morcov, cartofi...., obligatoriu fierte, se poate folosi condimente, ketchup, roşii, pentru gustl mâncării. 1 felie de pâine şi salată cât încape.

La cină. Exact ce sa mâncat la prânz, cu nimic mai mult sau diferit.

Ziua 3 , carbohidraţii.

Prânz : orice paste fierte. Pizza cu kechup, spagheti cu orice sos, prăjiturele sărate.

La cină : două felii mici de tort, 2 felii de cozonac, sau 3 globuri de îngheţată şi obligatoriu 1 felie de ciocolată menaj.

Ziua 4 , fructele.

Prânz : Orice fruct în cantităţile dorite.

La cină : La fel ca şi la prânz în orice cantităţi.

Alte lucruri de ştiut :

În cadrul dietei o dată pe lună trebuie să se facă şi o zi de apă care va urma după ziua de fructe şi înainte de ziua de proteine.

Se pot consuma cafea şi ceai în cantităţile dorite dar fără zahăr şi lapte.

După terminarea dietei se poate mânca normal cu excepţia micului dejun unde vom continua să mâncăm fructe încă 90 de zile. Dacă în aceste următoare 90 de zile mai slăbim încă 3 kilograme înseamnă că sa întâmplat schimbarea în organism.

Cei care au hipertensiune, după câteva săptămâni de dietă pot să renunţe chiar şi la medicamente, binenţeles sub observaţia medicului.

Editat de amethyst

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
amethyst

La baza dietei de 90 de zile (Rina’s 90) sta principiul disocierii alimentelor. Cele 90 de zile ale dietei sunt impartite in cicluri de 4 zile, pe perioada carora trebuie respectata urmatoarea schema:

In ziua de: Proteine

• Orice tip de carne (vita, porc, vitel, pui, iepure, curcan, etc)

• Orice tip de peste si fructe de mare

• Oua

• Branza, cascaval, branza de vaci, orice produse lactate

• Un pahar de bulion, baut la pranz

• Toate tipurile de legume, in orice forma, cu exceptia celor care contin amidon, cum ar fi cartofii

• Pe langa acestea, in timpul pranzului este permis sa se consume o felie de paine integrala

In ziua de: Amidon

• Orice tip de boabe: fasole, mazare, naut, linte si soia

• Orez, orz, arpacas, hrisca si alte cereale

• Orice legume, inclusiv cartofi

• Supa de zarzavat

• Pe langa acestea, in timpul pranzului este permis sa se consume o felie de paine integrala

In ziua de: Carbohidrati

• Produse din faina: paine, paste, biscuiti, blaturi pizza

• Cereale: hrisca, orz, mei si altele

• Orice legume, sos de rosii si condimente

• Dulciuri fara drojdie, oua si lapte: clatite, biscuiti

• Dulciuri pentru cina: 1 prajitura sau 3 biscuiti medii, sau un pumn de biscuiti mici, sau 3 cupe de inghetata

• Ciocolata neagra pentru cina. Obligatoriu!

In ziua de: Vitamine

• Fructe de orice fel, se poate aduga indulcitor

• Fructe uscate

• Nuci si seminte (portie de 25 de grame)

• Suc de legume si fructe

• Legume proaspete

Partajează acest post

Link spre post
lis55

E ceva interesan!!!! :clapping: Am auzit si eu de aceasata dieta, dar ori cum eu cred ca sport trebuie de facut de format si de intarit muschi. E greu sa te "lupti" cu KG in plus si mai trebuie si tarie de caracter putin..... Dieta are ceva aseamanare cu cea "Кремлевская диета "

Multumim ametyst!!!! am sa incer si eu, nu mi plac dietele care de silesc sa duci foamete.... :girl_cry2:

Dar ce mincam la dejun?

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

E ceva interesan!!!! :clapping: Am auzit si eu de aceasata dieta, dar ori cum eu cred ca sport trebuie de facut de format si de intarit muschi. E greu sa te "lupti" cu KG in plus si mai trebuie si tarie de caracter putin..... Dieta are ceva aseamanare cu cea "Кремлевская диета "

Multumim ametyst!!!! am sa incer si eu, nu mi plac dietele care de silesc sa duci foamete.... :girl_cry2:

Dar ce mincam la dejun?

Cu placere! La micul dejun toate 90 zile mincam fructe sau legume proaspete, sucuri de fructe sau legume, mere coapte, compoturi etc! Tot ce are legatura cu fructele! Daca vrei iti expediez cartile pe mail.

Partajează acest post

Link spre post
Ema

Хорошая диетка. Но если бы я ела столько всего я бы уже весила 100 кг.

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

Хорошая диетка. Но если бы я ела столько всего я бы уже весила 100 кг.

Hо там не все сразу))). Получается что на протяжение 3 мес выбираешь из всего этого!

Partajează acest post

Link spre post
cristynika

as vrea si eu cartile daca se poate cristynika@mail.md,pare interesanta dieta

cine tine dieta,ce rezultate aveti?

Editat de cristynika

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

cristynika, eu o tine de pe 10 mai. Am dat jos 2,2 kg. E prima dieta pe care o pit tine fara probleme. Imagineaza-ti, ai voie si tort si blat de pizza cu sos de rosii si spaghetti!!!

ti-am expediat pe mail dieta ca consta din 2 parti: 1) cartea despre slabire, 2) cartea de mentinere ce dureaza inca 90 zile. Daca ai nelamuriri, intreaba si cu placere iti explic, pu ca la inceput totul e cam confuz, nu stii care-s amidonurile si care carbohidratii.

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post
Suntime

Я на этой диете сидела 5 лет назад, тогда был целый бум! У меня по-моему даже где-то книга валяется, в Москве покупала, там было 90 дней полностью расписанных с меню и рецептами. Похудела тогда на 20 кг и вес был на месте, не поправилась в течении 3 лет. На самом деле она не такая простая как кажется

Partajează acest post

Link spre post
lis55

amethys!!! astepst si eu cartile :girl_in_love:

liomela@mail.ru.

eu am sa incer si si eu.. :

brova!!! ca ai deja rezulta 2 kg : :clapping: , e bine fara sa duci foame...succes mai departe.

multumesc anticipat!!!!

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

amethys!!! astepst si eu cartile :girl_in_love:

liomela@mail.ru.

eu am sa incer si si eu.. :

brova!!! ca ai deja rezulta 2 kg : :clapping: , e bine fara sa duci foame...succes mai departe.

multumesc anticipat!!!!

Multumesc mult! Azi deja 2,9kg!!! :girl_dance: Chiar e o dieta efectiva, si nu e nici prea usoara nici prea complicata. E bine ca nu te infometei. Cel mai important e ca maninci corect - carne cu legume, amidonuri cu legume etc. V-am trimis cartile pe mail. Daca mai ai intrebari, raspund cu placere! Succes si tie.

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

Tatiana, cum iti merg treburile? Poti sa-mi trimiti si mie pe tashcaru@mail.ru ?Ti-as fi fff recunascatoare.

Natalia, ti-am trimis cartile pe mail cu placere! La mine merge totul foarte bine, am deja date jos 3,6 kg. Si ma simt foarte bine. Ca la alte diete mai nu cadeam pe jos. Azi sunt f fercita-e ziua de carbohidrati, am voie inghetata, si ciocolata :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
yanaG

Tatiana salut!!! Trimite=mi si mie te rog cartile pe michelle.gorceag@mail.ru .... Cred ca ma pun si eu pe ea de miine,aveam de gand sa ma pun pe alta dar vad ca ai niste rezultate fff bune si nu mori de foame :girl_in_love::clapping:

Partajează acest post

Link spre post
TashaRu

Natalia, ti-am trimis cartile pe mail cu placere! La mine merge totul foarte bine, am deja date jos 3,6 kg. Si ma simt foarte bine. Ca la alte diete mai nu cadeam pe jos. Azi sunt f fercita-e ziua de carbohidrati, am voie inghetata, si ciocolata :girl_dance:

Tatiana. Mersi mult, le+am primit. Vad si eu la ce dieta trec, ca mai am multe kg de dat jos. Tie iti urez succese mai departe. :bye:

Partajează acest post

Link spre post
cristynika

am citit acum putin prima carte pina la retete,e destul de interesant,in curind ma voi alatura si eu,tie succes

Partajează acest post

Link spre post
Tremon

Pare interesant, şi e o dietă care se poate urma vara, Cred că o să încerc şi eu şi o să-l corup şi pe soţ, pot avea şi eu cărţile, dacă se poate? tremon@bk.ru.

Editat de Tremon

Partajează acest post

Link spre post
Tremon
Поэтому по истечении 90 дней диеты ешьте на завтрак только фрукты, а в остальном выбирайте блюда по своему усмотрению, т.е. продолжайте сбалансировано питаться, не забывая о правильном сочетании продуктов (никогда не сочетать белковой и углеводистой пищи) и строгом графике питания.

Adică e vorba de "раздельное питание" în continuare?

Editat de Tremon

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

Adică e vorba de "раздельное питание" în continuare?

Deci dieta de 90 zile si 90 de zile mentinere ar fi un fel de razdelinoe pitanie, sau mai bine zis gruparea alimentelor corect!

Cartilele-am expediat! Sa va fie de folos!

Partajează acest post

Link spre post
cristynika

felicitari Tatiana rezultatul e super timp de o luna

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

felicitari Tatiana rezultatul e super timp de o luna

Cristynika, multumesc mult! Dupa ziua de ieri de apa deja sunt 8 kg in fara 2 zile o luna!!! Ma gindesc sa pun si masurarile de azi, dar nu sunt sigura, ca oricum doar tu mai intri in tema asta.

Partajează acest post

Link spre post
cristynika

punele chiar ma intereseaza rezultate timp de o luna,iti doresc succes si in curind si eu iti tin companie

mai povesteste cum merge,iti este bine?te simti bine?

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

punele chiar ma intereseaza rezultate timp de o luna,iti doresc succes si in curind si eu iti tin companie

mai povesteste cum merge,iti este bine?te simti bine?

Imi merge bine, ma simt extraordinar!!! Ma simt usoara, nu ma mai sufoc! Nu ma simt deloc slabita, cum imi era in alte diete. Alaltaieri am avut ziua de apa, am baut doar apa, vreo 3 litri, si chiar si asa nu am lesinat.

Deci asa:

10 mai 2011

kg- 87,7

talia-87 cm

solduri - 110cm

picior dr/st- 66/66 cm

mina dr/st- 34/34 cm

8 iunie 2011(ziua a 29, zi de apa)

kg- 79,7

talia-76 cm

solduri- 106 cm

picior dr/st - 60/60 cm

mina dr/st - 31/31 cm

piept - 100 cm

Acus ingrozesc jumate de forum :sad::cry: !!

Editat de amethyst

Partajează acest post

Link spre post
cristynika

ce mai faci?cum merge regimul?

Partajează acest post

Link spre post
amethyst

ce mai faci?cum merge regimul?

Merge bine si inainte. Nu ma cintaresc, ca nu are rost, sunt inainte de ciclu. Dar ma cintaresc dupa asta si scriu. La tine ce mai e nou, cum ai petrecut?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum