Vicky

Inmormintarile

Postări Recomandate

Vicky

Desi e cam trist ,s-a propus sa discutam si aceasta tema.

La protestanti,in Elvetia nu se fac mese de pomenit cind a decedat un om,lumea e si asa plina de durere.Are loc simplu inmormintarea,iar rudele cele mai apropiate vin apoi acasa si la un pahar de vin sau ceasca de cafea deapana amintirile placute despre persoana ce a decedat. La fel nu se sarbatoreste 1 an,2 ani etc de la deces.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amanda
Desi e cam trist ,s-a propus sa discutam si aceasta tema.

La protestanti,in Elvetia nu se fac mese de pomenit cind a decedat un om,lumea e si asa plina de durere.Are loc simplu inmormintarea,iar rudele cele mai apropiate vin apoi acasa si la un pahar de vin sau ceasca de cafea deapana amintirile placute despre persoana ce a decedat. La fel nu se sarbatoreste 1 an,2 ani etc de la deces.

A sa e la ei, aici tot nu se spune: te invit la sarbaroarea de 1 sau 2 ani de la deces, ci te invita la praznic, asa e primit la crestini...se pomeneste, clar ca fiecare o face dupa gustul si placul sau

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Draga ,Amanda,

am corectat ceia ce ai scris.Cert e ca nu ma atrage deloc sa scriu lucruri triste,daca citesti atent ,VEZI CA E SCRIS CLAR ,s-a propus sa discutam si aceasta tema.

Cineva care doreste sa ramina in anonimat deci a prous,am crezut ca e clar scris.

Referitor la tema : La noi nu se chiama ,dar gazda se pregateste de PRAZDNIK asa zis s lumea vine,aici nimeni nu vine,dar nici nu se pregateste,pur si simplu nu e primit.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

ok, scuza, dar e trista si-mi provoaca amintiri...

Asa faceau srabunicii nostri, cred ca vom face si noi

Fiecare popor cu ritualul sau, fix ca si cu colindele inainte de craciun, la fiecare diferit...

Partajează acest post

Link spre post
Sveta25

Da mie imi plac ritualurile de inmormintare in Europa. Si aici nu se fac prazdnicuri. Nu am asistat la nici-o inmormintare dar din cele auzite. Si in genere de ar vedea ce se face la noi de Pastele Blajinilor la cimitire, ar ramine shocati!!!

Respect traditiile noastre dar suntem cu multi pasi in urma...e adevarat!

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Despre Blajini sunt de acord< dar de pomenit persoana draga in cercul familiei nu e nimic rau.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Da mie imi place ritualurile in Europa. Si aici nu se mai fac prazdnicuri. Nu am asistat la nici-o inmormintare dar din cele auzite. Si in genere de ar vedea ce se face la noi de Pastele Blajinilor la cimitire, ar ramine shocati!!!

Respect traditiile noastre dar suntem cu multi pasi in urma...e adevarat!

si eu sunt de aceiasi parere :sad: cums a explici unui european ce e pastele blajinilor??Pastele pentru cei decedati?Ce expresie sa gasesti?

deasemenea nu imi place obiceiul de a face mese la deces... niciodata nu am putut minca nimic la astfel de manifestatii...Pentr

u mine cinstirea,scirba,pom

enirea se manifesta altfel decit prin mese si mincare...e doar parerea mea,dar sigur ca in Moldova toate rudele urmeaza traditiile locale,si eu le urmez cu ei.

Partajează acest post

Link spre post
Lili

toate ritualurile oamenii le inventeaza, unul face masa asa iar altul o face si mai pompoasa sa fie mai deosebit dekit la celalalt.La mine a decedat copil de 4,6 ani, eu am ramas socata kind am vazut kita lume s-a adunat, apoi de la masa s-au skulat in stare de ebrietate.Eram indignata iar bunica imi spunea sa tak < ka sa fie primit>, apoi cu pomenele- la unul nu-i place ce-i dai, la altul <da de ce la cela i-a dat asa iar mie nu?>.Nu peste mult timp(la numai 3 ani) a decedat fratele mai mik dekit mine si ramase fiica lui de un anisor, e normal ka nimeni nu s-a pregatit de asa ceva, dar nu- trebuia sa faci dupa obicei, ca <sa nu intre in gura lumii>. Similar si cu Pastele Blajinilor, kind vezi ca astern pe morminte seturi de castroane, servicii de *ссылка* etc si aduk de mincare tot ce-i mai bun(desi, stiam ca doar sarmale si placinte).Eu nu stau la tara si mi-i mai bine, plek in ziua respektiva la biserika si akit slujbele de pomenire iar mese nu fak, desi mamika mea i-i face masa de pomenire.

Partajează acest post

Link spre post
анжела

В Израиле тоже не принято готовить и накрывать столы по таким "случаям", наоборот, родственники скорбящей семьи приносят что-нибудь печенное (кекс, пирог и т.п.) так как понимают что "домашним не до этого. После похорон ближайшие родственники сидят 7 дней (и по законам иудаизма и по гос. законам) и эти 7 дней оплачиваются работодателем. В течении этих 7 дней не бреются и не стргутся (даже ногти) - это время читать молитвы, скорбить, поминать добрым словом усопшего и постепено привыкание к мысли что дорогого человека больше нет рядом.

Покойного НЕ хоронят в гробу - тело кладут в могилу закутанным в белое полотно, для того чтобы душа смогла без преград подняться в небеса. На могилу кладут надгробную плиту, а на него скорбящие кладут камешек (так же как христиане кидают горсть земли). Дома зажигают свечи также как и в Молдавии, а на субботу, когда нельзя зажигать огонь, продают маленькие эллектрические светильнички в виде свечи которые включают в розетку с пятницы вечером и до исхода субботы.

скорбную неделю - 7 дней- может отменить только Судный день или Песах

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Покойного НЕ хоронят в гробу - тело кладут в могилу закутанным в белое полотно, для того чтобы душа смогла без преград подняться в небеса.

daca imi amintesc bine din cursul de teologie-musulmanii sunt inmormintati la fel,nu?

Partajează acest post

Link spre post
анжела
daca imi amintesc bine din cursul de teologie-musulmanii sunt inmormintati la fel,nu?

Corect.

Мусульмане - ответвление от иудаизма. Мы даже шутя называем здесь арабов "двоюродными братьями"

Ведь по библии даже известно что у Яакова и Сары не было детей, их служанка Хагар (арабка) родила Яакову сына и лишь после долгого времени к старости лет Сара тоже забеременела и родила Исраэля. Короче арабы- старшие "братья" иудеев, а те в свою очередь говорят что хоть они и "младше" они мудрее, умнее, и т.д. так как они родились у уже пожилых, а потому и мудрых родителей.

В общем вот тебе краткое изложение конфликта на Ближнем Востоке

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Я вот тоже думаю что не очень разумны все эти поминальные столы и мероприятия. В семье умирает близкий человек, и вместо того что бы заниматься личными проблемами (стресс, поддержка членов семьи, похороны и т.д.) нужно заниматься приготовление еды, еще и на много-много человек, тратится на "крышму" и принемать "гостей".

Если знакомым, друзьям, коллегам хочется прийти попрощаться могут это сделать в день похорон и не обязательно беспокоить семью усопшего у которой и так проблем по горло.

Я понимаю что мы живет в таком обществе с такими обычаями и как ни крути живя тут придется и мне это соблюдать. Но я не согласна с этим, и будь моя воля я бы изменила эти обычаи.

Partajează acest post

Link spre post
evenness
Я вот тоже думаю что не очень разумны все эти поминальные столы и мероприятия. В семье умирает близкий человек, и вместо того что бы заниматься личными проблемами (стресс, поддержка членов семьи, похороны и т.д.) нужно заниматься приготовление еды, еще и на много-много человек, тратится на "крышму" и принемать "гостей".

Если знакомым, друзьям, коллегам хочется прийти попрощаться могут это сделать в день похорон и не обязательно беспокоить семью усопшего у которой и так проблем по горло.

Я понимаю что мы живет в таком обществе с такими обычаями и как ни крути живя тут придется и мне это соблюдать. Но я не согласна с этим, и будь моя воля я бы изменила эти обычаи.

De acord

Partajează acest post

Link spre post
Ghost
будь моя воля я бы изменила эти обычаи.

а кто тебе мешает этого не делать?)

Меня это всегда бесило, и случись, такой "цирк" устраивать бы не стала, кто бы мне что не говорил.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
а кто тебе мешает этого не делать?)

Меня это всегда бесило, и случись, такой "цирк" устраивать бы не стала, кто бы мне что не говорил.

Может случится так что у этого человека кроме меня есть и др. родственники для которых это очень важно так как они верят в это. И в случае несоблюдения некоторых обычаем они не смогут спать спокойно.

Например как моя свекровь жить не могла и другим не давала зная что ее внук не крещеный.

Partajează acest post

Link spre post
Ghost

Черная Кошка, у меня все такие, но я с ними борюсь. Вот не уступила\ругалась\настаивала на том что Ваньку крестить не буду, так с Ромой меня только один раз спросили. что-то типа: "тоже нехристь будет?" получили положительный ответ и отстали.

Тут дело еще в личном твоем настрое, как все это воспринимать и делать. Ломаться и позволять манипулировать или же стоять на своем будучи уверенной в том, что делаешь как тебе хочется\нежно\чувствуешь.

Partajează acest post

Link spre post
Natachika

Citisem "in treacat" intr-o carte ortodoxa, ca daca sufletul este pomenit inclusiv cu daruri, atunci e mai usor sa intri in portile raiului la judectaa de apoi, Cred ca chestia asta cu pomenele si cumesele e facuta dintr-o frica mare de a nu prinde portile raiului, Aceasta frica oarecum a intrat in sistem la ortodocsi pobabil si au cam prevertit sensurile.

Eu tin mintem cand am citit asta, m-a surprins un gand nastrusnic, ca Raiul cred ca e plin de moldoveni, la cate pomene si CE POMENE! fac ei :))

Partajează acest post

Link spre post
cristina8

Bine ca exista pastele blajinilor,doar atunci ne vedem cu toate rudele,de intilnim colegii care nu iam vazut multi ani ..

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum