arina7

Contaminare cu arsenic şi alte toxine în mâncarea de la Hipp si Nestle

Postări Recomandate

arina7

Cititi va rog articolul, eu m-am ingrozit. Copilul meu inca mai maninca Hipp!

Cantităţi de arsenic şi alte toxine provenite din pământ s-au găsit în produsele alimentare destinate bebeluşilor, produse de companii renumite la nivel internaţional. Substanţe nocive au fost descoperite în mâncarea de la HiPP, Nestle, Organix şi Holle, dar reprezentanţii mărcilor susţin că acestea sunt în cantităţi atât de mici care nu supun copiii la niciun fel de risc.

O echipă de cercetători din cadrul Institutului Karolinska, din Stockholm, au testat produsele alimetare ale brandurilor HiPP, Nestle, Organix şi Holle şi au constatat prezenţa arsenicului şi a altor compuşi dăunători sănătăţii.

"Alarmant este că mâncarea conţine cantităţi de substanţe toxice precum arsenic, cadmiu, plumb şi uraniu, existente, în principiu, în materia primă" folosită în producţie, notează Jurnalul de Chimie Alimentară (JFC), publicat de Institutul suedez Karolinska.

"Aceşti compuşi trebuie menţinuţi la niveluri minime în produsele alimentare destinate bebeluşilor. Însă concentraţia ridicată de arsenic din mâncarea pe bază de orez ridică semne de îngrijorarea", continuă sursa citată.

Cercetătorii suedezi nu sunt singurii care au tras un semnal de alarmă în ceea ce priveşte produsele alimentare pentru cei mici, relatează "The Daily Mail". În urmă cu doi ani, Agenţia de Standardizare Alimentară (FSA) din Marea Britanie a emis o avertizare oficială asupra contaminării cu arsenic a orezului cu lapte. FSA a solicitat părinţilor să nu le mai dea pentru bebeluşilor acest produs.

Biochimistul Andrew Meharg din cadrul Universităţii britanice Aberdeen s-a arătat îngrijorat de prezenţa arsenicului în orez, produsul fiind una dintre principalele opţiuni ale părinţilor care concep alimentaţia bebelusilor.

Arsenicul este cunoscut ca otravă şi este asociat cu dezvoltarea mai multor forme de cancer. Problema contaminării grânelor cu arsenic a fost deja mediatizată şi provine de la folosirea anumitor pesticide la creşterea cerealelor. În alimentele consumate de bebeluşi au fost descoperite şi metale folosite în industria grea.

Cercetătorii din cadrul Institutului Karolinska au măsurat în miligrame cantităţile de substanţe toxice din produsele alimentare destinate celor mici. Orezul Porridge de la HiPP conţine 7,3 miligrame de arsenic, 0,38 de cadmiu şi 0,26 de plumb. Produsul "Mic Dejun cu Banană şi Piersică" are 1,7 miligrame de arsenic, 0,13 de cadmiu şi 0,33 de plumb. În faţa acestor date, reprezentanţii HiPP au anunţat că arsenicul şi cadmiul sunt sub nivelul de la care încep să afecteze sănătatea.

Cantităţi similare de substanţe nocive au fost descoperite şi în produsele Nestle. În replică, reprezentanţii brandului au precizat că materia primă trece printr-un proces minuţios de selecţie, astfel încât compuşii toxici proveniţi din sol să fie la cele mai mici niveluri.

Oficialii britanici de la FSA continuă, însă, demersurile de sesizare a Comisiei Europene prin care solicită un studiu asupra efectelor pe termen lung asupra dezvoltării bebeluşilor care consumă produse alimentare contaminate.

aici

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fialo4ka

даа я в шоке, в таком шоке что прийти в себя не могу. Во первых спасибо большое за такую темку, и новость, а то иначе бы даже наверно не узнала, т.к не читаю я газеты :( :girl_impossible: :girl_impossible: :girl_impossible: Это ужас,... не я кормить с баночках уже точно не буду. :shok::acute:

а вот еще нашла:

http://vigilantcitizen.com/latestnews/arsenic-and-toxic-metals-found-in-baby-foods/

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

argumentul lor ref. la cantitatea neinsemnata de arsenic care nu poate provoca vreun risc este de risul gainilor. E alarmant cum industriasii isi bat joc de consumatori.

Partajează acest post

Link spre post
micaela

argumentul lor ref. la cantitatea neinsemnata de arsenic care nu poate provoca vreun risc este de risul gainilor. E alarmant cum industriasii isi bat joc de consumatori.

+1

orice otrava consumata pe termen lung se acumuleaza in organizm, astfel intoxicind-ul, la fel nici antibioticile nu se elimina, asa ca carnea din comert cu siguranta are antibiotice (la situatia din ziua de azi, cu atitea boli) :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
arina7
Biochimistul Andrew Meharg din cadrul Universităţii britanice Aberdeen s-a arătat îngrijorat de prezenţa arsenicului în orez, produsul fiind una dintre principalele opţiuni ale părinţilor care concep alimentaţia bebelusilor. Arsenicul este cunoscut ca otravă şi este asociat cu dezvoltarea mai multor forme de cancer. Problema contaminării grânelor cu arsenic a fost deja mediatizată şi provine de la folosirea anumitor pesticide la creşterea cerealelor. În alimentele consumate de bebeluşi au fost descoperite şi metale folosite în industria grea.

Vad ca se refera in special la orezul din borcanele Hipp, in acest caz contaminat poate fi si orezul care il mincam noi si il pregatim si pentru copii nostri, cine ne da vreo garantie ca el nu a fost prelucrat cu pesticide? La Hipp orezul e folosit pe larg am observat! La naiba, ce sa mai mincam?!

Partajează acest post

Link spre post
Dudutsu

pana la urma e un cerc vicios, care se bazeaza pe consum: copiii papa mancarica din borcane (pe care le cumparam)- se imbolnavesc - pt ca sa-i tratam, cumparam pastilute/siropele/unguente/etc; deci, producatorul fabrica mancarica pt a avea pe cine trata. asa ei fac bani: pe consumator, indiferent de varsta lui.

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

даа я в шоке, в таком шоке что прийти в себя не могу. Во первых спасибо большое за такую темку, и новость, а то иначе бы даже наверно не узнала, т.к не читаю я газеты :( :girl_impossible: :girl_impossible: :girl_impossible: Это ужас,... не я кормить с баночках уже точно не буду. :shok::acute:

а вот еще нашла:

http://vigilantcitizen.com/latestnews/arsenic-and-toxic-metals-found-in-baby-foods/

ei, cum de nu...da ceai sa dai lui baby? chiar te apuca frica cind te gindesti ce maninci. la noi acuma totul e contaminat, mai gaseste in ziua de azi iarna si primavara legume curate-organics...sau carne fara antibiotice...daca si babauta de la tara caresi vinde gainile- le hraneste cu tot ra.atul (ma scuzati de vorbe). ai sa cumperi si ai sa dai si Hipp si totul ca mai bine e asta decit acea gaina crescuta in max.2 luni si acel dovleac cumparat, care nu stii cu ce a fost stropit si udat. :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Cititi va rog articolul, eu m-am ingrozit. Copilul meu inca mai maninca Hipp!

aici

:sad: :sad: :sad: Majoritatea conservelor pentru copii sunt facute cu fructe crescute prin regiunele Italiei care au mari probleme cu gunoiul toxic. In multe regiuni si apa contine arsenic....din pacate, in cantitati destul de mari. :cry:

Partajează acest post

Link spre post
Lady

pana la urma e un cerc vicios, care se bazeaza pe consum: copiii papa mancarica din borcane (pe care le cumparam)- se imbolnavesc - pt ca sa-i tratam, cumparam pastilute/siropele/unguente/etc; deci, producatorul fabrica mancarica pt a avea pe cine trata. asa ei fac bani: pe consumator, indiferent de varsta lui.

Ascultati aceasta carte, am mai recomandat-o si in alte teme.

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Da hippul isi face reclama ca productia lor e curata nu se stropeste cu chimicate nimic la ei, doar cu pelin si bla-bla-bla, vacutele sunt pascute pe imashe unde n-a calcat piciorul omului(distrugator), foarte bine stiu sa faca marketing, dar chiar oare cresc ei ferme de pasari si animale fara sa se atinga de medicamente in special antibiotice nu mas mira ca si de hormoni se bucura, da de orez nici nu mai vorbesc, ca nu-l cresc tot ei, il importeaza si cine stie ce orez vor importa in viitorul apropiat luind in calcul cele intimplate dupa cutremurul si urmarile lui din Orient.

Poate ca intradevar toate alimentele de astazi is contaminate cu diferite rele, si poate ca rar de se mai intilnesc produse curate, dar cum isi face hippul reclama ma irita enorm, hipp 100% pur si ecologic curat :dash1: .

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post
Dudutsu

Ascultati aceasta carte, am mai recomandat-o si in alte teme.

Lady, merci mult pt recomandare!

chiar mi-e dor de o carte buna, audiata de ce nu?! cu piciul trece timpul galopand si parca nu mai am un minut pt mine, am citit deocamdata comentariile la carte, diverse si asta intriga :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

Lady, merci mult pt recomandare!

chiar mi-e dor de o carte buna, audiata de ce nu?! cu piciul trece timpul galopand si parca nu mai am un minut pt mine, am citit deocamdata comentariile la carte, diverse si asta intriga :spiteful:

cartea e chiar super de tot...sa spui ca deschide ochii e sa nu spui nimic. :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
Соня

Я на это хочу сказать одно..Почти в каждой компании, производящей детское питание, были такого рода проблемы..Не только у Нестле и Хиппа..Почитайте в инете..На эту тему есть много информации..Но они исправляли эти проблемы, а проблемную продукцию снимали с продаж..

Editat de Соня

Partajează acest post

Link spre post
Vikki

Daca sa ne uitma la tot sincer nu mai mincam nimic,da carnea de vita nu contine hormoni de crestere?si de unde o procuram de la piata sau magazin,deci nimeni nui asigarat de nimic si nimeni niciodata nu iti va garanta ca acest produs sau acela este 100% natural.

Cel mai bine ar fi sa crestim la noi in gradina dar nici aici nu poti sa cresti 100% natural,mai ales poama si piersele care trebuei stropite ca de nu,nu mai ai roada anul acesta sa nu ami vorbim de gindaci care ne papa cartosi si morcovul :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
baghira21

m-am ingrozi si eu citind acest articol, apare o alta itrebare daca acesti giganti produc marha nu tare eologica ce fac ceilalti mai mici si cu bani mai putini? :shout:

Partajează acest post

Link spre post
lupusor84@gmail.com

Sunt ingrozita de ceea ce citesc despre Hipp,unicul produs pe care il credeam mai bun... !!!. totusi e mai bine sa gatim singuri acasa. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum