Vanilla

Египет 2011/2012

Postări Recomandate

Lady in Black

Da, nu a fost intrebata, fiindca majoritatea turistilor au plecat in Turcia si Bulgaria, vara rar cine pleaca in Egipt..

Dar acum, daca tot se incepe sezonul, au aparut si preturi promotionale la tururi cu preturi bune. Eu si singura stau pe ginduri, poate sa-mi iau si eu o foaie.. :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

Da, nu a fost intrebata, fiindca majoritatea turistilor au plecat in Turcia si Bulgaria, vara rar cine pleaca in Egipt..

Dar acum, daca tot se incepe sezonul, au aparut si preturi promotionale la tururi cu preturi bune. Eu si singura stau pe ginduri, poate sa-mi iau si eu o foaie.. :spiteful:

pe mine ma interesa Cairo de asta si am intrebat

acolo, practic tot anul e sezon, drept iarna e mai cu vint dar este

de la noi e mai scump, poate de asta

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

pe mine ma interesa Cairo de asta si am intrebat

Din Sharm-el-sheikh sau Huragada este mai zilnic cursa interna spre Cairo, cativa ani in urma costa 120$ dus intors.Puteti combina cum am facut si noi cu odinha pe plaja.

Editat de Vicky

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

Zbor pina la Cairo nu este, si nici nu va fi. Va trebui cumva pe loc sa luati vreun transport pina acolo.. :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
lina

fetelor

eu stiu ce distanta intre capitala si litoral si respectiv si circulatia

eu am crezut, ca sa deschis linia anume cu Cairo, oricum e oras turistic

Lady in Black

de unde stii precis ca nu va fi?

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

si desigur ca nimeni nu va face 2 curse spre egipt una spre sharm.. si alta spre cairo,nici nu ar avea cu ce umple avionul

si asa sezonul se incepe si inca multi au temeri referitor la egipt,neliniste sociala,anul trecut si rechinii siau facut treaba...

Lady in black in ce perioada e posibil de gasit cele mai avantajoase oferte in egipt?

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

In privinta sigurantei, in zonele turistice e liniste, turistii moldoveni merg permanent pe jos pina la oraselele mai mari din zona pt a face shopping sau la distractie, in cluburi de noapte, si nimeni nu a patit nimic. Egiptul, el-insusi, intelege cit e de important turismul pt tara, poate din aceasta cauza evita sa faca dezordine in aceste zone.

Si diving fac cei mai multi dintre turisti, si rechini nu au vazut. Anul acesta parca e liniste..

Partajează acest post

Link spre post
lina

De acord, dar si agentiile au informatia lor veridica, si daca s-a spus, inseamna ca nu degeaba.

eu vb de la altceva

cind va fi incheiat acordul

si desigur ca nimeni nu va face 2 curse spre egipt una spre sharm.. si alta spre cairo,nici nu ar avea cu ce umple avionul

si asa sezonul se incepe si inca multi au temeri referitor la egipt,neliniste sociala,anul trecut si rechinii siau facut treaba...

Lady in black in ce perioada e posibil de gasit cele mai avantajoase oferte in egipt?

taman ca invers

cairo e un punct de deplasare in partea cealata

si e un punct perfect

nu zic de litoral

noi vb de ceva diferit

In privinta sigurantei, in zonele turistice e liniste, turistii moldoveni merg permanent pe jos pina la oraselele mai mari din zona pt a face shopping sau la distractie, in cluburi de noapte, si nimeni nu a patit nimic. Egiptul, el-insusi, intelege cit e de important turismul pt tara, poate din aceasta cauza evita sa faca dezordine in aceste zone.

Si diving fac cei mai multi dintre turisti, si rechini nu au vazut. Anul acesta parca e liniste..

daca ati auzit ultemele noutati

sper, sa nu se ajunga la aceasta

vom vedea

au anuntat si preturile acum la tv

destul de bunisoare

dar am inteles, ca totusi doritori nu prea sunt

si inca femeile pina la 35 de ani, tr sa plateasca preventiv pt viza, iar barbatii la aeroport

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

Au anuntat acum la noutati ca in data de 12 sept va fi primul charter Chisinau-Sharm

pretul in jur de 500 euro

Partajează acest post

Link spre post
lina

Au anuntat acum la noutati ca in data de 12 sept va fi primul charter Chisinau-Sharm

pretul in jur de 500 euro

mai precis sapt viitoare- din ch doar 5

din ch 474

din odesa- 550

cam asa

destul de bune

Partajează acest post

Link spre post
music_4_life

si inca femeile pina la 35 de ani, tr sa plateasca preventiv pt viza, iar barbatii la aeroport

Да.. документы (копия булетина, фотка, загран)) человека отправляются с курьером в Бухарест, собирают со всех агентств доки и едет раз в неделю кажись, там сразу ставится виза, и стоит это удовольствие 60 евро..

Дискриминация самая натуральная.

Въездная виза в Египет - 15 долларов США (оплачивается по прилету), кроме женщин от 0 до 35 лет (открывается предварительно – 60 евро)

Partajează acest post

Link spre post
lina

Да.. документы (копия булетина, фотка, загран)) человека отправляются с курьером в Бухарест, собирают со всех агентств доки и едет раз в неделю кажись, там сразу ставится виза, и стоит это удовольствие 60 евро..

Дискриминация самая натуральная.

Въездная виза в Египет - 15 долларов США (оплачивается по прилету), кроме женщин от 0 до 35 лет (открывается предварительно – 60 евро)

eu stiu, ca anume fata de md

dar nu inteleg dece, motivul? la asa mare diferenta

nu dvs ati dat interviul?:girl_haha:

Partajează acest post

Link spre post
Pescadito

mai precis sapt viitoare- din ch doar 5

La protv au anuntat ca charterul se lanseaza in data de 12 sept :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
lina

La protv au anuntat ca charterul se lanseaza in data de 12 sept :pardon:

posibil

am inteles rezervarea preventiva

Partajează acest post

Link spre post
katrusik

по поводу визы, помимо 60 евро, вы все равно проторчите в аэропорту у инспектора часа два.... с детками пораньше освобождаются... это кстати для меня загадка - в скольких тур агенствах не спрашивала - когда готовились к поездке - говорят "неее.. этой визы достаточно...сразу пропустят даже не посмотрят". Я не понимала, то ли мне врут человек десять моих знакомых девушек, которых держали на паспортном контроле, то ли в агенствах... Мне кажется. чтобы клиент к тебе вернулся, лучше его предупредить и подготовить заранее к тому, что огромный араб на паспортном контроле заберет твои документы, отнесет куда-то, потом вернется как ни в чем не бывало и покажет рукой отойти тебе в сторону и не мешать другим=) после этого где-то через 20 минут пришел Пегас, и объяснил мне что будем ждать пока освободиться инспектор, мой паспорт у него... ждали час, потом еще час у инспектора - он записывал в тетрадочку мои данные - где работаю, кто по специальности итд=)

Зависит еще от оператора, в моем самолете было еще 5 пар молдован - мы ушли последними. Их мальчики из тезтура работали быстрее, в наглую заходили к инспектору, стояли у него над душой...мой Пегас был деликатнее=)

Вообщем, ничего страшного нет (иногда на укр. таможне по пять часов стоишь), просто надо знать, что тебя ждет чтобы не пугаться и настроиться правильно.

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

mdaaa.inseamna ca egiptul otpodaet pe vreo citiva ani!!da e prostie adevarata cu viza aceasta pentru femei in prealabil

Partajează acest post

Link spre post
lina

по поводу визы, помимо 60 евро, вы все равно проторчите в аэропорту у инспектора часа два.... с детками пораньше освобождаются... это кстати для меня загадка - в скольких тур агенствах не спрашивала - когда готовились к поездке - говорят "неее.. этой визы достаточно...сразу пропустят даже не посмотрят". Я не понимала, то ли мне врут человек десять моих знакомых девушек, которых держали на паспортном контроле, то ли в агенствах... Мне кажется. чтобы клиент к тебе вернулся, лучше его предупредить и подготовить заранее к тому, что огромный араб на паспортном контроле заберет твои документы, отнесет куда-то, потом вернется как ни в чем не бывало и покажет рукой отойти тебе в сторону и не мешать другим=) после этого где-то через 20 минут пришел Пегас, и объяснил мне что будем ждать пока освободиться инспектор, мой паспорт у него... ждали час, потом еще час у инспектора - он записывал в тетрадочку мои данные - где работаю, кто по специальности итд=)

Зависит еще от оператора, в моем самолете было еще 5 пар молдован - мы ушли последними. Их мальчики из тезтура работали быстрее, в наглую заходили к инспектору, стояли у него над душой...мой Пегас был деликатнее=)

Вообщем, ничего страшного нет (иногда на укр. таможне по пять часов стоишь), просто надо знать, что тебя ждет чтобы не пугаться и настроиться правильно.

iacata si asta eu nu inteleg si tot ma mira, ca la noi cu totul altceva spun

bine, ca tin legatura si cu cei din E, si totusi info este radical opus

ce tine, de femeile, stiu persoane, vedete, si cu posturi din md, care au patit la fel desi demult au 35

motivul, sigur, ca unicul mijloc de ajunge in Israel, cu parere de rau sunt cazuri .

plus, totusi nu am inteles cu calatoria lui Vanilia, desi noi nu am avut legatura cu E in aceasta perioada

dar , am citit atent- ea este ucraineanca- si multe ex

pt Rusia, Ucraina, si Belorusia (parca asa) e mai usor

l

mdaaa.inseamna ca egiptul otpodaet pe vreo citiva ani!!da e prostie adevarata cu viza aceasta pentru femei in prealabil

nunumai viza, dar pretul

de acesti bani poti face o calatoria spre ex la cairo, Giza, piramide..

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

fetelor dar cu pasaport roman?poate il obtin pina la toamna viitoare si ajung in egipt cu copilu mai devreme

preturile acum sunt foarte super(((

Partajează acest post

Link spre post
lina

fetelor dar cu pasaport roman?poate il obtin pina la toamna viitoare si ajung in egipt cu copilu mai devreme

preturile acum sunt foarte super(((

din cite tin minte era, ca si ceilalti- la aeroport si cu 15

parca nu sa schimbat

http://www.ambasada.ro/legislatie/9/regimul-vizelor.html

la stelute jos

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

pe globul pamintesc sunt atitea locuri frumoase, fetelor, care merita de vazut :girl_in_love: ! si sunt mult mai sigure, cu mai putine probleme, etc.. etc... Din principiu nu voi merge in Egipt. Ma duc sa cheltui bani - si inca probleme iti creaza o mie: vize, interdictii, teracte, rechini, etc....

Partajează acest post

Link spre post
Lady in Black

pe globul pamintesc sunt atitea locuri frumoase, fetelor, care merita de vazut :girl_in_love: ! si sunt mult mai sigure, cu mai putine probleme, etc.. etc... Din principiu nu voi merge in Egipt. Ma duc sa cheltui bani - si inca probleme iti creaza o mie: vize, interdictii, teracte, rechini, etc....

Nu e chiar asa. :rolleyes:

Si in Egipt ai multe ce vedea... E o tara pe care fiecare trebuie sa o viziteze macar o data in viata... Fiindca e unul din tarimurile care au stat la baza civilizatiei..

Cit despre viza, doar nu umbla turistul sa o faca, tot agentia are grija. Turistii se plimba cu placere si in liniste prin toate oraselele din apropierea hotelelor, si toti sint in regula. De rechini parca nu se aude nimic... Eu personal am facut diving cu rechini si pisici de mare alaturi, si totul e ok. :girl_haha:

Dar e adevarat ca in lume sint atitea locuri frumoase de vizitat! :girl_in_love: Ramine la alegerea fiecaruia deja.

Partajează acest post

Link spre post
lina

exact cum a spus Black- leaganul civilizatiei

eu vreau Cairo, nu numai la Ghiza

dar, eu sigura ca vei merge, fiindca nu vei avea acestea probleme din considerente ca mergi nu cu albastru :girl_haha:

teracte si richini poate fi uriunde

Editat de lina

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

exact cum a spus Black- leaganul civilizatiei

eu vreau Cairo, nu numai la Ghiza

dar, eu sigura ca vei merge, fiindca nu vei avea acestea probleme din considerente ca mergi nu cu albastru :girl_haha:

teracte si richini poate fi uriunde

ei, multe locuri in lume sunt numite leagane a civilizatiei. Dar sunt absolut de acord ca ai ce vedea in Egipt. Doar ca, nu-mi place cind sunt multe piedici... cu vreo citiva ani in urma am fost in Istambul, pai toate zilele cit m-am aflat acolo am stat cu frica in sin. Doamne, ce fericita eram cind avionul a aterizat in Chisinau. :girl_wacko: Nu mai merg incolo nici cu arcanul trasa. La fel m-am simtit si in Antalya...

Iar cind merg in tarile nemusulmane (nu ca-i urasc, doar ca sunt mai diferiti si "непредсказуемые" fata de noi) ma simt atit de libera, odihnita, relaxata, multumita...

iar ce tine de "leaganul civilizatiei" - sa vedeti voi cita istorie e in Roma, absolut la tot pasul! Si cit e de civilizat, mincare gustoasa, as merge de fiecare data cind as avea ocazia.

Acum am in plan Parisul (in doi cu sotul, iar apoi toata Franta cu familia in masina), Coasta de azur, Sardinia, Grecia (pe toate insulele:), Amsterdam, in general as face o tura in tarile scandinave, Elvetia, Maldive, Portugalia, Spania, .......si multe-multe alte locuri, sa am putere, sanatate si bani :girl_crazy:

asa ca Egiptul e cam la coada listei :)) inainte de el as merge in Maroco. :whistle3:

la tema http://news.rambler.ru/10957140/

Partajează acest post

Link spre post
lina

ei, multe locuri in lume sunt numite leagane a civilizatiei. Dar sunt absolut de acord ca ai ce vedea in Egipt. Doar ca, nu-mi place cind sunt multe piedici... cu vreo citiva ani in urma am fost in Istambul, pai toate zilele cit m-am aflat acolo am stat cu frica in sin. Doamne, ce fericita eram cind avionul a aterizat in Chisinau. :girl_wacko: Nu mai merg incolo nici cu arcanul trasa. La fel m-am simtit si in Antalya...

Iar cind merg in tarile nemusulmane (nu ca-i urasc, doar ca sunt mai diferiti si "непредсказуемые" fata de noi) ma simt atit de libera, odihnita, relaxata, multumita...

iar ce tine de "leaganul civilizatiei" - sa vedeti voi cita istorie e in Roma, absolut la tot pasul! Si cit e de civilizat, mincare gustoasa, as merge de fiecare data cind as avea ocazia.

Acum am in plan Parisul (in doi cu sotul, iar apoi toata Franta cu familia in masina), Coasta de azur, Sardinia, Grecia (pe toate insulele:), Amsterdam, in general as face o tura in tarile scandinave, Elvetia, Maldive, Portugalia, Spania, .......si multe-multe alte locuri, sa am putere, sanatate si bani :girl_crazy:

asa ca Egiptul e cam la coada listei :)) inainte de el as merge in Maroco. :whistle3:

la tema http://news.rambler.ru/10957140/

hmm

vorbind de leganul civilazatiei, eu am avut in vedere primele-primele

din cite stiu era egiptul, apoi Grecia si Roma

daca ceva -indreptatima

eu, cred (parerea pur personala) suna a fobie

tu zici, deoarece calatoresti cu pasaport romanesc

dar, cei, restul la fel au batatie de cap, citit alte calatorii si posturi

vize, conturi, etc

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

hmm

vorbind de leganul civilazatiei, eu am avut in vedere primele-primele

din cite stiu era egiptul, apoi Grecia si Roma

daca ceva -indreptatima

eu, cred (parerea pur personala) suna a fobie

tu zici, deoarece calatoresti cu pasaport romanesc

dar, cei, restul la fel au batatie de cap, citit alte calatorii si posturi

vize, conturi, etc

posibil ca e o fobie. La care am dreptul :girl_wacko: Sotul meu de exemplu pur si simplu e obsedat de ideea de a pleca in Africa cu masina sa de off-road in expeditie. Pentru mine asta e un cosmar! Adica, vreau sa zis, fiecare are dreptul la preferinte in ceea ce tine de odihna si calatorii.

Si chiar sincer ar dori sa vad Egiptul si piramidele, la fel cum si mai mult as vrea sa merg la Ierusalim sa vad piatra de mormint a lui Iesus sau de unde apare focul vesnic, dar nu cred ca-mi ajunge curaj :)))))

niste cunostinte au facut o tura pe la locurile sfinte din Izrael, apoi la nu stiu care munte sfint din Egipt, de unde se vede cel mai frumos rasarit, in fine, vreau sa zic ca cind le-a fost oprit autobusul de niste oameni inarmati, care au inceput a le cere banii pentru trecere pe un oarecare drum (acolo cica sunt o multime de astfel de posturi unde fiecare poate sa-ti ceara taxa de drum), apoi la vama la fel se tirguiau cu ei ca la piata, abia ghidul de a reusit sa rezolve situatiile... Nafig mne eto nado? :)))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.